Αποστολέας Θέμα: Είμαι συλλέκτης ή όχι;  (Αναγνώστηκε 19784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:43:28 μμ »
επειδη ειπα την γνωμη μου σημαινει ''οτι χαλαστηκα?''
δεν νομιζω Κ.Στηκα.

ειπα οτι αυτη την εντυπωση μου βγαλατε.

δυσκολα χαλιεμαι με κατι
και σιγουρα δυσκολα θα χαλαστω για μια συζητηση
σε ενα forum με θεμα τα ρολογια  ;)

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 02, 2009, 08:30:57 μμ »
θα παρακαλουσα να μην αρχισουν αντιπαραθεσεις και ειδικα προσωπικες
αλλοιως θα αρχισω να σβηνω  >:(

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 02, 2009, 08:37:15 μμ »
συλλεκτης ειναι η εκφραση του ανθρωπινου παθους για την συλλογη συγκεκριμενης κατηγοριας αντικειμενων ομαδοποιημενω κατα τα αυστηρα δικα τους κριτηρια....
τωρα αν μαζευω οπλα ,ρολογια ,κρασια ,η αυτοκινητακια matchbox ,και περιοδικα κομικς ,ειναι μαλλον προβλημα του συλλεκτη και οχι των γυρω του .....
τωρα αν θα γινει η ομαδα των αντικειμενων συλλογη ας το αφησουμε στου κληρονομους μας .....
εως τοτε θα εχω λιωσει ολα τα παπουτσια που εχω αγορασει και γλεντησει τα κρασια ,τα ρολογια ,και τα οπλα(pump κυριως αμερικανικες)
αν αξιζει κατι τοτε θα ειναι καθαρα η συναισθηματικη αξια για μενα αυτη μετραει ....και οχι τα παπουτσια του lobb(εχω τρια ζευγαρια )
η οι πενες της graf,και οι μηχανες της rolei η της leica ,(εχω καμμια δεκαρια,κληρονομια)
η υστεροφημια μου μαλλον με απασχολει περισοτερο .....
καλο σας βραδυ παω να διαβασω στο καλυτερο κομματι της συλλογης μου Ομηρου Οδυσσεια.


Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 02, 2009, 08:40:47 μμ »
σωστος ο ιδομενεας  ;)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 02, 2009, 08:50:58 μμ »
θα παρακαλουσα να μην αρχισουν αντιπαραθεσεις και ειδικα προσωπικες
αλλοιως θα αρχισω να σβηνω  >:(

καμια αντιπαραθεση.
δεν εχω προβλημα με κανεναν και ουτε
ειμαι διατεθειμενος για τσακωμους.
ειμαι εδω γιατι μου αρεσουν τα ρολογια.

 :smt039

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 02, 2009, 09:31:27 μμ »
Ωραίος ο ACIDBLACK- Ιδομενέας, σοστός ο giorgos mg- Γιώργος ... :up:
  Αλλά προνοητικός και πάντα Megalos ο Κύριος Κώστας !!!  ;D :2thumbs:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:25:53 μμ »
Για εμένα πάλι αυτό που μετράει είναι ο τρόπος που προσεγγίζουμε ένα αντικείμενο.

Τα δέρματα που χρησιμοποιεί ο John Lobb στα παπούτσια του έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία για 10 χρόνια. Η δε ποιότητα του δέρματος που χρησιμοποιεί για τις φόδρες είναι καλύτερη από την ποιότητα που χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες εταιρείες για την κατασκευή της εξωτερικής πλευράς του παπουτσιού.

Για τον λόγο αυτό το παπούτσι γίνεται πολύ σταθερό και αν ξέρεις πως να το συντηρήσεις σωστά, το έχεις πάντα όταν δεν το φοράς σε καλαπόδι και του κάνεις τις κατάλληλες restourations όταν πρέπει, ανάλογα με την χρήση που κάνεις, τότε ζει πάνω από 50 χρόνια. Οπότε acid τα Lobb δεν θα τα λιώσεις. Άλλωστε το σλόγκαν της εταιρείας λέει οτι όταν φοράς ένα ζευγάρι John Lobb, απολαμβάνεις την πολυτέλεια σε κάθε σου βήμα... 

Το να κάνει βέβαια κανείς συλλογή ή να μαζεύει κρασιά, δεν σημαίνει οτι δεν πίνει και δεν τα χαίρεται (μάλον το αντίθετο). Ο Πρόεδρος της Hublot Jean Claude Biver θεωρείται ένας από τους 5 μεγαλύτερους συλλέκτες των κρασιών Chateau d'Yquem που είναι ένα από τα ελάχιστα κρασιά που παλαιώνουν επ' άπειρον. Φαντάζεστε οτι δεν τα κοιτάει μόνο και πίνει ρετσίνα για να μην ανοίξει καμία φιάλη... Αντίθετα όταν κάλεσε μέλη ενός φόρουμ για να τους ξεναγήσει στην Hublot, τους πρόσφερε να πιούν από το σπάνιο και πανάκριβο αγαπημένο του κρασί...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος zikos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:57:16 μμ »
Εγω οταν ημουν μικρος ξεκινησα να κανω συλλογη απο γυναικες.
Αλλα τελικα σταματησα τη συλλογη μου πριν 7 χρονια επειδη
το τελευταιο μοντελο που "πηρα" τοτε,  ειχε οτι ειχαν ολα τα προηγουμενα "μοντελα"
σε μια συσκευασια
Ασε που δεν βγαινεις και οικονομικα να συντηρεις μεγαλη συλλογη απο δαυτες!!! :hangman:
Εφυγε ο SENNA και αφησε εμενα!!!
Τα παντα ολα!!!
Tι να λεμε τωρα!!! Mαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:00:32 πμ »
Εγω οταν ημουν μικρος ξεκινησα να κανω συλλογη απο γυναικες.
Αλλα τελικα σταματησα τη συλλογη μου πριν 7 χρονια επειδη
το τελευταιο μοντελο που "πηρα" τοτε,  ειχε οτι ειχαν ολα τα προηγουμενα "μοντελα"
σε μια συσκευασια
Ασε που δεν βγαινεις και οικονομικα να συντηρεις μεγαλη συλλογη απο δαυτες!!! :hangman:

..........ΕΓΡΑΨΕΣ!  ;D ;D ;D
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:06:14 πμ »
Εγω οταν ημουν μικρος ξεκινησα να κανω συλλογη απο γυναικες.
Αλλα τελικα σταματησα τη συλλογη μου πριν 7 χρονια επειδη
το τελευταιο μοντελο που "πηρα" τοτε,  ειχε οτι ειχαν ολα τα προηγουμενα "μοντελα"
σε μια συσκευασια
Ασε που δεν βγαινεις και οικονομικα να συντηρεις μεγαλη συλλογη απο δαυτες!!! :hangman:

...ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ  ;D ;D ;D ;D ;D

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:14:48 πμ »
Παράθεση
το τελευταιο μοντελο που "πηρα" τοτε,  ειχε οτι ειχαν ολα τα προηγουμενα "μοντελα"
σε μια συσκευασια
Ασε που δεν βγαινεις και οικονομικα να συντηρεις μεγαλη συλλογη απο δαυτες!!!


ΑΣΕ τις δικαιολογιες,πες οτι δεν μπορεις πια  :grandpa: :grandpa:

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:15:20 πμ »
Για εμένα πάλι αυτό που μετράει είναι ο τρόπος που προσεγγίζουμε ένα αντικείμενο.

Τα δέρματα που χρησιμοποιεί ο John Lobb στα παπούτσια του έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία για 10 χρόνια. Η δε ποιότητα του δέρματος που χρησιμοποιεί για τις φόδρες είναι καλύτερη από την ποιότητα που χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες εταιρείες για την κατασκευή της εξωτερικής πλευράς του παπουτσιού.

Για τον λόγο αυτό το παπούτσι γίνεται πολύ σταθερό και αν ξέρεις πως να το συντηρήσεις σωστά, το έχεις πάντα όταν δεν το φοράς σε καλαπόδι και του κάνεις τις κατάλληλες restourations όταν πρέπει, ανάλογα με την χρήση που κάνεις, τότε ζει πάνω από 50 χρόνια. Οπότε acid τα Lobb δεν θα τα λιώσεις. Άλλωστε το σλόγκαν της εταιρείας λέει οτι όταν φοράς ένα ζευγάρι John Lobb, απολαμβάνεις την πολυτέλεια σε κάθε σου βήμα... 

Το να κάνει βέβαια κανείς συλλογή ή να μαζεύει κρασιά, δεν σημαίνει οτι δεν πίνει και δεν τα χαίρεται (μάλον το αντίθετο). Ο Πρόεδρος της Hublot Jean Claude Biver θεωρείται ένας από τους 5 μεγαλύτερους συλλέκτες των κρασιών Chateau d'Yquem που είναι ένα από τα ελάχιστα κρασιά που παλαιώνουν επ' άπειρον. Φαντάζεστε οτι δεν τα κοιτάει μόνο και πίνει ρετσίνα για να μην ανοίξει καμία φιάλη... Αντίθετα όταν κάλεσε μέλη ενός φόρουμ για να τους ξεναγήσει στην Hublot, τους πρόσφερε να πιούν από το σπάνιο και πανάκριβο αγαπημένο του κρασί...

Φιλικά

Κωστής
Καλά τα λεγόμενά σου περί συλλογών οίνων,υποδημάτων,πενών,χαρτοπετσετών,πούρων,αυτοκινήτων και άλλων ειδών, όμως περί ωρολογίων -δεδομένου ότι σε τέτοιου αντικειμένου το φόρουμ ευρισκόμεθα- δεν έχω κατανοήσει ακόμη την άποψή σου!
Θα μπορούσες να την εκφράσεις όσο πιο ολιγόλογα γίνεται για να την κατανοήσω ευκολότερα;
Εν ολίγοις, κατ'εσέ τί είναι συλλογή(ρολογιών); Τί συλλέκτης(ρολογιών) και τί συλλεκτικό; (ρολόι εννοείται, μια και σε σχετικό φόρουμ δημοσιεύουμε!).

Φιλικά,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:33:18 πμ »
Η αλήθεια είναι οτι δεν απάντησα με λίγες λέξεις, αλλά με πολλές δεν μπορείς να πεις οτι δεν απάντησα... Θα κάνω όμως ένα περιληπτικό, αφού το ζητάς.

Α. Συλλέκτης ρολογιών είναι αυτός που έχει στην κατοχή του περισσότερα από ένα ρολόγια και θέλει να αντιμετωπίζει τον εαυτό του σαν συλλέκτη. Αυτό δεν προυποθέτει΄ούτε να το αγαπάει, ούτε να το γνωρίζει, ούτε να μην τον νοιάζει η υπεραξία, ούτε να τον νοιάζει, ούτε τα ρολόγια να είναι ακριβά, ούτε να είναι θεματικά, ούτε τίποτα άλλο. Όποιος θέλει ονομάζει τον εαυτό του συλλέκτη και οι άλλοι είτε συμφωνούν, είτε γελάνε, είτε κήποιοι συμφωνούν και κάποιοι γελάνε.

Β. Συλλογή ρολογιών είναι περισσότερα από ένα ρολόγια που τα έχει ο ίδιος άνθρωπος και του αρέσει να τα βλέπει ως συλλογή και να τα αποκαλεί έτσι, χωρίς και πάλι να υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ούτε για την αξία τους, τον τρόπο επιλογής τους, την κατάληξή τους κλπ. Και εδώ συμβαίνει οι υπόλοιποι να θεωρούμε την συλλογή είτε σοβαρή, είτε αστεία, είτε κάποιοι να την θεωρούν σοβαροί και άλλοι αστεία.

Γ. Συλλεκτικό ρολόι είναι το ρολόι που έχει κάποια αντικειμενική αξία μέσα στην ιστορία της ωρολογοποιίας, και μπορεί να είναι σύγχρονο ή παλαιότερης εποχής. Αυτή η αξία μπορεί να εκπορεύεται από την μηχανική του αρτίοτητά, από την συνολικότερη χρήση σε αυτό ξεχωριστών τεχνικών που αποτελούν επιμέρους τεχνικές της ωρολογοποιίας (σμάλτο, σκάλισμα κλπ), από την σπανότητά του, από την πρωτοτυπία του, από το ή τα πρόσωπα που το είχαν στην ιδιοκτησία τους κα.

Ο καθένας μπορεί να είναι το Α ικαι να έχει το Β. Τώρα αν τα ρολόγια που απαρτίζουν το Β, πληρούν τις προδιαγραφές του Γ, τότε λέμε οτι έχουμε να κάνουμε με έναν κοινώς αποδεκτό συλλέκτη που έχει μια συλλογή ρολογιών. Και στην περίπτωση αυτή δεν μας ενδιαφέρει αν είναι τα ρολόγια όλα ακριβά, αν είναι θεματικά, αν τον ενδιαφέρει τον συλλέκτη η υπεραξία και αν θα τα πουλήσει ποτέ και γιατί. Από αυτές τις παραμέτρους μπαίνει ο επιθετικός προσδιορισμός και λέμε μία ενδιαφέρουσα συλλογή, μια πλούσια συλλογή, μια πρωτότυπη συλλογή, μία συλλογή με ωραίο ή σπάνιο ή ανόητο θέμα, ένας συλλέκτης σοβαρός, ένας συλλέκτης έμπορος, ένας συλλέκτης οραματιστής κλπ

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Θα πρέπει να διευκρινήσω οτι στους περισσότερους ανθρώπους υπάρχει μια διάσταση ανάμεσα σε αυτό που πιστεύουν για τον εαυτό τους και σε αυτό που πραγματικά συμβαίνει. Αν διαβάσεις τις συνεντεύξεις όλων των ωραίων κοριτσιών στα περιοδικά, θα ενημερωθείς οτι το πρώτο πράγμα που κοιτούν σε έναν άντρα είναι τα παπούτσια του. Αν δεις τον φίλο τους, θα καταλάβεις οτι είτε λένε ψέματα, είτε δεν ξέρουν από παπούτσια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2009, 01:08:26 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:47:06 πμ »
Γ. Συλλεκτικό ρολόι είναι το ρολόι που έχει κάποια αντικειμενική αξία μέσα στην ιστορία της ωρολογοποιίας, και μπορεί να είναι σύγχρονο ή παλαιότερης εποχής. Αυτή η αξία μπορεί να εκπορεύεται από την μηχανική του αρτίοτητά του, από την συνολικότερη χρήση σε αυτό ξεχωριστών τεχνικών που αποτελούν επιμέρους τεχνικές της ωρολογοποιίας (σμάλτο, σκάλισμα κλπ), από την σπανότητά του, από την πρωτοτυπία του, από το ή τα πρόσωπα που το είχαν στην ιδιοκτησία τους κα.



ωραια!δωστε μας 10 μοντελα ανεξαρτητα απο εποχη και εαν ειναι ευκολο το γιατι?

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:55:59 πμ »
Να αντιγράψω αυτά που έγραψαν ο Aurel Bacs και ο Osvaldo Patrizzi στο περιοδικό μου, να είμαι καλυμένος;

Αφού τα ξέρεις, γιατί ρωτάς; Γράψτα, νέο παιδί είσαι και εγώ έγραψα τόσες χιλιάδες λέξεις...Αν διαφωνώ, (που δεν το πιστεύω, δεν θα βάλεις homage...), το λέω....

Είμαι και μια ώρα μετά από εσένα... Και μερικά χρόνια....

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Ωραία πάντως στροφή. Αφού δεν βρίσκουμε αλλιώς άκρη. "Ποιά είναι τα ρολόγια που η απόκτησή τους σε κάνει συλλέκτη;" Εγώ αυτό ρώτησα τους δύο κορυφαίους των συλλεκτικών ρολογιών και μάλιστα με budget 50.000 ευρώ για 10 ρολόγια. Θα γράψεις τι απάντησαν ή να το γράψω, μάλον αύριο;
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:58:33 πμ »
αυριο λοιπον,αναμενω/με. αλλα κατι καλο με λιγη σαλτσα και πιο πολυ φιλετο!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:58:51 μμ »
Η αλήθεια είναι οτι δεν απάντησα με λίγες λέξεις, αλλά με πολλές δεν μπορείς να πεις οτι δεν απάντησα... Θα κάνω όμως ένα περιληπτικό, αφού το ζητάς.

Α. Συλλέκτης ρολογιών είναι αυτός που έχει στην κατοχή του περισσότερα από ένα ρολόγια και θέλει να αντιμετωπίζει τον εαυτό του σαν συλλέκτη. Αυτό δεν προυποθέτει΄ούτε να το αγαπάει, ούτε να το γνωρίζει, ούτε να μην τον νοιάζει η υπεραξία, ούτε να τον νοιάζει, ούτε τα ρολόγια να είναι ακριβά, ούτε να είναι θεματικά, ούτε τίποτα άλλο. Όποιος θέλει ονομάζει τον εαυτό του συλλέκτη και οι άλλοι είτε συμφωνούν, είτε γελάνε, είτε κήποιοι συμφωνούν και κάποιοι γελάνε.

Β. Συλλογή ρολογιών είναι περισσότερα από ένα ρολόγια που τα έχει ο ίδιος άνθρωπος και του αρέσει να τα βλέπει ως συλλογή και να τα αποκαλεί έτσι, χωρίς και πάλι να υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ούτε για την αξία τους, τον τρόπο επιλογής τους, την κατάληξή τους κλπ. Και εδώ συμβαίνει οι υπόλοιποι να θεωρούμε την συλλογή είτε σοβαρή, είτε αστεία, είτε κάποιοι να την θεωρούν σοβαροί και άλλοι αστεία.

Γ. Συλλεκτικό ρολόι είναι το ρολόι που έχει κάποια αντικειμενική αξία μέσα στην ιστορία της ωρολογοποιίας, και μπορεί να είναι σύγχρονο ή παλαιότερης εποχής. Αυτή η αξία μπορεί να εκπορεύεται από την μηχανική του αρτίοτητά, από την συνολικότερη χρήση σε αυτό ξεχωριστών τεχνικών που αποτελούν επιμέρους τεχνικές της ωρολογοποιίας (σμάλτο, σκάλισμα κλπ), από την σπανότητά του, από την πρωτοτυπία του, από το ή τα πρόσωπα που το είχαν στην ιδιοκτησία τους κα.

Ο καθένας μπορεί να είναι το Α ικαι να έχει το Β. Τώρα αν τα ρολόγια που απαρτίζουν το Β, πληρούν τις προδιαγραφές του Γ, τότε λέμε οτι έχουμε να κάνουμε με έναν κοινώς αποδεκτό συλλέκτη που έχει μια σημαντική, ενδιαφέρουσα συλλογή. Και στην περίπτωση αυτή δεν μας ενδιαφέρει αν είναι τα ρολόγια όλα ακριβά, αν είναι θεματικά, αν τον ενδιαφέρει τον συλλέκτη η υπεραξία και αν θα τα πουλήσει ποτέ και γιατί.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Θα πρέπει να διευκρινήσω οτι στους περισσότερους ανθρώπους υπάρχει μια διάσταση ανάμεσα σε αυτό που πιστεύουν για τον εαυτό τους και σε αυτό που πραγματικά συμβαίνει. Αν διαβάσεις τις συνεντεύξεις όλων των ωραίων κοριτσιών στα περιοδικά, θα ενημερωθείς οτι το πρώτο πράγμα που κοιτούν σε έναν άντρα είναι τα παπούτσια του. Αν δεις τον φίλο τους, θα καταλάβεις οτι είτε λένε ψέματα, είτε δεν ξέρουν από παπούτσια...
Τώρα μάλιστα !!!
Ξεκάθαρα, κατανοητά και ωραία ! :up:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 03, 2009, 12:59:50 μμ »
αυριο λοιπον,αναμενω/με. αλλα κατι καλο με λιγη σαλτσα και πιο πολυ φιλετο!
Αναμένω και εγώ !!! :)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 03, 2009, 01:46:39 μμ »
Η σκήνη που απεικονίζει ο πίνακας αυτός είναι η σκηνή της πόσης του κωνείου από τον μεγάλο φιλόσοφο (Σωκράτη).
Σ'αυτούς που αποχωρούν πρέπει να βρίσκονται τα γυναικόπαιδα της οικογενείας και ο φύλακας!
Οι κλαίοντες είναι μαθητές του φιλοσόφου (Απολλόδωρος,Εχεκράτης,Κρίτων,Φαίδων κ.α.) και ο άνθρωπος που του δίνει το κώνειο(δεν έχει και τόση σημασία).


Δεν νομίζω πως ο μέγας αυτός φιλόσοφος με τους πιστότερους από τους μαθητές του να καταπιάνονταν με τόσο σοβαρά ζητήματα, όπως αυτό που άνοιξε εδώ...........!




οκ ο wow ειναι περιεργος ...προτεινεις δηλαδη την αισχατη λυση?κώνειο?


 :P :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Είμαι συλλέκτης ή όχι;
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 03, 2009, 02:43:08 μμ »
Αν ήμουν περίεργος, όλο και κάτι δεν θα ρώταγα; Εγώ δεν ρώτησα σχεδόν τίποτα...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL