Αποστολέας Θέμα: Φανταριλικι  (Αναγνώστηκε 7488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« στις: Μάιος 05, 2007, 11:22:25 πμ »
Παιδια δευτερα μπαινω φανταρος για αυτο εχω χαθει λιγο απο το φορουμ.Οποιος εχει υπηρετησει Τριπολη θα ηθελα να ακουσω τις συμβουλες του! :smt070

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2007, 11:28:25 πμ »
Καλή θητεία φίλε μου
Από Τρίπολη δεν ξέρω  να σου δυστυχώς αλλά και γενικότερα δεν ξέρω πως είναι στο στρατό σήμερα Έχω απολύθεί ούτε θυμάμαι πότε :D  :D  :D
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2007, 11:53:25 πμ »
εγώ έχω δύο χρόνια που απολύθηκα οπότε μπορώ να δώσω κάποια tips...βέβαια μπήκα Σπάρτη αλλά και το πεζικό στην Τρίπολη εντάξει είναι ένα κλασσικό κέντρο όπως όλα τα άλλα. αρκετό πήξιμο άλλα μη μασάς. δες το χαλαρά και να κάνεις πολλούς φίλους και παρέες που μπορεί και να σου μείνουνε στην περαιτέρω ζωή σου!!!! κατά τα άλλα θα δεις πολλά πράγματα στο στρατό που θα σου ξυνίσουνε αλλά έτσι είναι...στο τέλος θα θυμάσαι μόνο τα καλά. μου το λέγανε αυτό και μένα οταν ήμουνα πηγμένος και δεν το πίστευα!!!αλλά έτσι είναι. δες το σαν μια αυστηρή κατασκήνωση, κανένας δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα απολύτως πέρα από μια extra αγγαρεία ή να σου κόψει μια έξοδο. όλα τα άλλα είναι τελείως ανύπαρκτα-ότι λέγεται για σοβαρότητα του στρατού από τους καραβανάδες....
κάποιες συμβουλές για το κέντρο τώρα: να φας καλά πριν πας (το φαγητό συνήθως την πρώτη μέρα δεν θα μπορείς να το φας), να πας τουαλέττα!!!χαχα, και να μην πας εκεί από το πρωί να παρουσιαστείς, δεν έχει κανένα νόημα.
συμβουλεύω να αγοράσεις πολλά λουκέτα όλως των μεγεθών (ναι κλέβουνε στο στρατό είναι αλήθεια!!!), μπόλικες extra κάλτσες, μπλουζάκια, μωρομάντηλα τα οποία θα τα έχεις συνέχεια στην τσέπη.
αυτά βασικά. μη μασάς για κινητά και ραδιοφωνάκια που λένε οτι απαγορεύονται!!!!
αυτα προς το παρόν.δεν ξέρω και την ηλικία σου. αλλά αν είσαι μικρός χαλάρωσε. εγώ πήγα μεγάλος και στράβωνα στην αρχή αλλά μου πέρασε αμέσως οταν κατάλαβα τι γίνεται....
γενικά μη μασάς.πραγματικά δεν είναι τίποτα!!!
φιλικά
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2007, 12:05:21 μμ »
Kαλη θητεια gson,στο κεντρο δε θα χεις προβλημα,θα στε ολοι ψαρωμενοι οπως λεγεται,και αναγκαστικα θα δεθεις εκει με ατομα και θα περασεις καλα.Οι μεταθεσεις μετα θα ναι λιγο δυσκολες,οπου ισως να χεις να κανεις με φανταρους παλαιοτερης σειρας που εχουν βαρυνει απ τους πολλους μηνες στη μοναδα,και περιμενουν τις νεες σειρες για να λουφαρουν,με την ανοχη των αξιωματικων εννοειται.Ολοι τα περασαμε λιγο πολυ.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2007, 12:12:10 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και τις πολυ καλες συμβουλες.Δεν διευκρινησα οτι παω στην τριπολη αεροπορια δεν ηξερα οτι εχει και πεζικο στην τριπολη.Και εγω σχετικα μεγαλος παω 25 χ.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2007, 12:15:22 μμ »
Α! Και μην αρχισετε με τα "μοδιστρουλα" και τα σχετικα γιατι σε οποιον λεω οτι παω φανταρος στην αρχη μου λεει αντε καλο κουραγιο αλλα μολις του πω αεροπορια ολοι αρχιζουν τα γνωστα λες και ολοι στην αεροπορια περνανε διακοπες!

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2007, 12:15:23 μμ »
αντε αεροπορία μια χαρά θα τα περάσεις. μην ανησυχείς!!! αν μπορείς βρες και ένα μέσο να μη χτυπάς 9ωρα σκοπιά και θα είσαι σαν διακοπές...
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2007, 12:16:08 μμ »
Νατος ο πρωτος!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2007, 12:16:23 μμ »
Α,ενταξει τοτε φιλε,αεροπορια εχουν παει αρκετοι γνωστοι μου και μπροστα στο πεζικο ειναι απλα...ζαχαρη!!!Δε σε λυπαμαι λοιπον :lol:

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2007, 12:17:25 μμ »
νατος και ο δευτερος!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2007, 12:29:43 μμ »
:D  :D  :D
σε πηρανε φαλαγγι gson ...
καλα να εισαι φιλε και να προσπαθεις να μπαινεις στο φορουμ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2007, 01:47:03 μμ »
Παράθεση από: "gson"
νατος και ο δευτερος!


3 4....

 :weedman:

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Φανταριλικι
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2007, 02:33:03 μμ »
Καλό κουράγιο και καλός πολίτης!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2007, 03:32:07 μμ »
Καλός πολίτης gson αλλά το μοδιστρούλα δεν το γλυτώνεις :)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2007, 04:51:20 μμ »
Λίγο πριν πάω στρατό, με όσους μιλούσα και είχαν πάει, μου λέγανε "τί ωραία που ήταν εκεί, μακάρι να ξαναπήγαινα, τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου".
Έχουν περάσει 8 χρόνια που απολύθηκα, αλλά δεν τον έχω νοσταλγήσει ακόμη ούτε στιγμή ακόμη!
Βασικά ένα πράγμα σιχαινόμουν στο στρατό, το σκοπέτο (σκοπιά). Τελικά κατέληξα να δουλεύω 14 ώρες την ημέρα σε γραφεία και άλλα χαμαλίκια για να γλιτώσω την σκοπιά. Κοιμόμουν λιγότερο από το αν είχα μόνο μια σκοπιά να κάνω, αλλά τουλάχιστον γλίτωσα το καθημερινό 8ωρο άσκοπο στήσιμο και άφησα και μερικά πράγματα στο στρατόπεδο. Α, ούτε τιμητικές πήρα!

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2007, 05:21:10 μμ »
Ευχαριστω να ειστε καλα!
Και για να κανουμε το θεμα λιγο πιο σχετικο Τι ρολοι θα περνατε στο στρατο?Πιστευετε οτι ενα μηχανικο θα αντεχε τα τρανταγματα και γενικα τις κακουχιες?

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2007, 06:11:24 μμ »
Ένα φτηνό Casio γύρω στα 60¤ με βιδωτή κορώνα. Να μην σε νοιάζει κι΄όλας!!!.  Όπως αυτο:
http://www.casio-europe.com/euro/watch/collection/mtd-1053d-1avef/
Η με λίγα περισσότερα αυτό που έχει και φωτάκι για το βράδυ
http://www.casio-europe.com/euro/watch/collection/mtd-1054d-1avef/

Και τα δύο είναι δοκιμασμένα σε συνθήκες περίεργες και είναι παντός καιρού.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 05, 2007, 06:23:17 μμ »
+1 για Casio κι απο εμενα,για εντος στρατοπεδου εργασιες-αγγαρειες κτλ.Στις εξοδους και στις αδειες θα φορας το πιο καλο σου ρολογακι. :)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 05, 2007, 07:07:51 μμ »
Και εγώ σχεδόν όλον τον στρατό σχεδόν τον έβγαλα με ένα ατσαλένιο casio ana-digi. Ακόμη το έχω.
Τους τελευταίους 3 μήνες πήρα ένα citizen promaster αυτόματο. Οι τελευταίοι τρεις μήνες ήταν αρκετά δύσκολοι (πλωτά, αρκετές ασκήσεις), αλλά δεν έπαθε απολύτως τίποτα.
Γενικά, αν πάρεις αυτόματο,οίταξε να είναι κανένα citizen ή seiko. Σχετικά φτηνά και σκυλιά αξιοπιστίας.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Φανταριλικι
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 05, 2007, 07:16:32 μμ »
από μένα πολλή προσοχή αν πάρεις καλό ρολόι στο στρατόπεδο. να το φυλάς με πολλά λουκέτα και μην προκαλείς δείχνοντας το σε άλλους....
The planet is an ocean