Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 395558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #480 στις: Μάιος 18, 2010, 07:46:16 μμ »
απο την εμπειρια μου δεν φαινεται να ειναι ρομποτικες οι κολλησεις... ;)

η εξελιξη της τεχνολογιας και η χρηση της ,ειχε πολλα θετικα .ειδικα σε ενα ρολοι quartz

διαφωνεις?

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #481 στις: Μάιος 18, 2010, 08:17:45 μμ »
αν το τελικό προϊόν μπορεί να είναι καλύτερο όταν φτιαχτεί από robot αντί από χέρι τότε γιατί όχι?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #482 στις: Μάιος 18, 2010, 08:23:00 μμ »
αν το τελικό προϊόν μπορεί να είναι καλύτερο όταν φτιαχτεί από robot αντί από χέρι τότε γιατί όχι?

 ;)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #483 στις: Μάιος 18, 2010, 08:55:04 μμ »
η εξελιξη της τεχνολογιας και η χρηση της ,ειχε πολλα θετικα .ειδικα σε ενα ρολοι quartz

διαφωνεις?

εφερε τις ''ψυχρες κολλησεις''
πραγμα σπανιο οταν γινονταν με το χερι.
απο την αλλη εφερε μαζικη παραγωγη,με αποτελεσμα να πεσει το κοστος και φτηνοτερα προιοντα για μας  ;)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #484 στις: Μάιος 23, 2010, 09:57:33 πμ »
Αυτό που μου θυμίζει κάτι από παλιά ;D


Το συγκεκριμενο το βρηκα στο κεντρο 28 ευρώ!
Ειναι τρελη vintagια και θα το αγοραζα αν δεν ειχε το χειροτερο μπρασελε που εχω δει ποτε.
Θα μπαίνει κανα hirsch αραγε?
Ξερει κανεις αν η κασα ειναι ατσαλινη? γιατι το μπρασελε για τσιγκινο μου εκανε...

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #485 στις: Μάιος 28, 2010, 06:29:36 μμ »
Το ερώτημα μπορεί να τεθεί και ως εξής :
Προτιμάτε να οδηγήτε κάρο (automatic) ή αυτοκίνητο (quartz) ???  ;D ;D ;D

μιλώντας πάντα με αντικειμενικά κριτήρια ένα quartz υπερτερεί σε ακρίβεια , φθηνότερο κόστος , μεγαλύτερη αυτονομία και μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα . Τώρα το που υπερτερεί το αυτόματο δεν γνωρίζω . Νομίζω πως είναι φανερό οτι η τεχνολογία των quartz κερδίζει κάθε συγκριση με αυτόματο .

Εσείς τι λέτε ???

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #486 στις: Μάιος 28, 2010, 08:05:35 μμ »
επισης,το ερώτημα μπορεί να τεθεί και ως εξής :

Προτιματε να εχετε στο σαλονι σας ενα ματσο μπογιες (πινακας ζωγραφικης) η ενα φωτοεκτυπωτικο τεχνολογικο επιτευγμα (ποστερ);
μιλώντας πάντα με αντικειμενικά κριτήρια ένα ποστερ υπερτερεί σε ακρίβεια , φθηνότερο κόστος ,μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα.Τώρα το που υπερτερεί ο πινακας ζωγραφικης δεν γνωριζω.Νομίζω πως είναι φανερό οτι η τεχνολογία της φωτοεκτυπωσης κερδιζει καθε συγκριση με τα εργα των μπογιατζηδων (ζωγραφων). ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #487 στις: Μάιος 29, 2010, 01:29:05 πμ »
Το ερώτημα μπορεί να τεθεί και ως εξής :
Προτιμάτε να οδηγήτε κάρο (automatic) ή αυτοκίνητο (quartz) ???  ;D ;D ;D

μιλώντας πάντα με αντικειμενικά κριτήρια ένα quartz υπερτερεί σε ακρίβεια , φθηνότερο κόστος , μεγαλύτερη αυτονομία και μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα . Τώρα το που υπερτερεί το αυτόματο δεν γνωρίζω . Νομίζω πως είναι φανερό οτι η τεχνολογία των quartz κερδίζει κάθε συγκριση με αυτόματο .

Εσείς τι λέτε ???

φίλε vago ρίξε μια ματιά στα τεχνικά θέματα κάτι ωραία άρθρα για τα quartz.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #488 στις: Μάιος 29, 2010, 11:03:15 πμ »
επισης,το ερώτημα μπορεί να τεθεί και ως εξής :

Προτιματε να εχετε στο σαλονι σας ενα ματσο μπογιες (πινακας ζωγραφικης) η ενα φωτοεκτυπωτικο τεχνολογικο επιτευγμα (ποστερ);
μιλώντας πάντα με αντικειμενικά κριτήρια ένα ποστερ υπερτερεί σε ακρίβεια , φθηνότερο κόστος ,μεγαλύτερη αντοχή στα χτυπήματα.Τώρα το που υπερτερεί ο πινακας ζωγραφικης δεν γνωριζω.Νομίζω πως είναι φανερό οτι η τεχνολογία της φωτοεκτυπωσης κερδιζει καθε συγκριση με τα εργα των μπογιατζηδων (ζωγραφων). ;D ;D
Εδώ είσαι λαθος γιατί το ένα είναι έργο τέχνης (χειροποίητο και μοναδικό στον κόσμο) ενώ ένα αυτόματο ρολόι δεν αποτελεί τέχνη και δεν είναι μοναδικό. εάν λοιπόν πρόκειται για ένα χειροποίητο αντίγραφο πίνακα και ένα πόστερ του γνήσιου πίνακα εγώ θα προτιμούσα το πόστερ  ;D

Μη με παρεξηγητε και εμένα μου αρέσουν τα αυτόματα απλά όταν τίθεται θέμα συγκρισης με quartz τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #489 στις: Μάιος 29, 2010, 11:13:53 πμ »
Ποιά νούμερα;
Tα νούμερα λένε ότι οι τυχαίοι(με την έννοια του παίρνω ότι νάναι) αγοραστές παίρνουν quartz και οι γνώστες μηχανικά.
Τα quartz λοιπόν απευθύνονται στους τυχαίους-περιστασιακούς αγοραστές-χρήστες, αντίθετα με τα μηχανικά που το κοινό τους είναι πιό ψαγμένο και με γνώσεις και αγάπη στο αντικείμενο ;)

Τώρα αν μας λες ότι προτιμάς ένα πόστερ από έναν πίνακα ζωγραφικής.....ok, έχεις την άποψή σου που σε μεγάλο βαθμό συμβαδίζει και με την προτίμησή σου στα quartz. ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #490 στις: Μάιος 29, 2010, 11:43:01 πμ »
Η λατρεία σας για τα αυτόματα δεν σας αφήνει να δείτε το θέμα αντικειμενικά . Εγώ ανέφερα 4 σημεία όπου τα quartz είναι καλύτερα , που νομίζω κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει . Και τώρα εσείς μου λέτε για πίνακες και ψαγμένους αγοραστές .
Γιατί δε λέτε ένα ανδιαμφισβήτητο στοιχείο ενός ρολογιού που τα αυτόματα είναι καλύτερα ???

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #491 στις: Μάιος 29, 2010, 12:24:42 μμ »

Ένα φράγκο η βιολέτα, τσιγκολελέτα, τσιγκολελέτα.  ;D



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #492 στις: Μάιος 29, 2010, 12:37:04 μμ »
Γιατί δε λέτε ένα ανδιαμφισβήτητο στοιχείο ενός ρολογιού που τα αυτόματα είναι καλύτερα

κανενα!!!!αρα αφου συμφωνουμε,μπορουμε να συνεχισουμε να αγοραζουμε,οτι ρολοι θελουμε!


μηχανικο Η quartz

 ;)

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #493 στις: Μάιος 29, 2010, 12:56:17 μμ »
Η λατρεία σας για τα αυτόματα δεν σας αφήνει να δείτε το θέμα αντικειμενικά . Εγώ ανέφερα 4 σημεία όπου τα quartz είναι καλύτερα , που νομίζω κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει . Και τώρα εσείς μου λέτε για πίνακες και ψαγμένους αγοραστές .
Γιατί δε λέτε ένα ανδιαμφισβήτητο στοιχείο ενός ρολογιού που τα αυτόματα είναι καλύτερα ???
Είσαι το λιγότερο αστείος(ωρολογιακά πάντα), όταν δεν μπορείς να καταλάβεις τι διαφορά έχει να συνεργάζονται 250 εξαρτήματα(ρότορες-ελατήρια-γρανάzια-τροχοί κλπ) ταυτόχρονα μέσα σε μια κάσα 3 cmm και να μετράνε τον χρόνο με ένα πηνίο και μια μπαταρία που έχουν και συγκεκριμένη διάρκεια ζωής , και η πλάκα είναι πως προκαλείς να σου βρούμε κάποιο σημείο που υπερέχουν τα μηχανικά. Ελεος ρε μεγάλε !!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2010, 01:06:46 μμ από VCFUN »

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #494 στις: Μάιος 29, 2010, 01:10:12 μμ »
Εδώ είσαι λαθος γιατί το ένα είναι έργο τέχνης (χειροποίητο και μοναδικό στον κόσμο) ενώ ένα αυτόματο ρολόι δεν αποτελεί τέχνη και δεν είναι μοναδικό. εάν λοιπόν πρόκειται για ένα χειροποίητο αντίγραφο πίνακα και ένα πόστερ του γνήσιου πίνακα εγώ θα προτιμούσα το πόστερ  ;D

Μη με παρεξηγητε και εμένα μου αρέσουν τα αυτόματα απλά όταν τίθεται θέμα συγκρισης με quartz τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους  ;D ;D ;D

κατ αρχην δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης κι απαξιωσης,οσων προτιμουν την μια επιλογη η την αλλη,υπαρχει απολυτος σεβασμος στις προτιμησεις του καθενος.
οσο για το λαθος που αναφερεις,προσεγγισα ενα αλλο θεμα με την δικη σου οπτικη γωνια και τιποτα περισσοτερο,αν λοιπον βλεπεις λαθος καποιον που εκτιμα τα ποστερ,λογω πρακτικοτητας,τοτε ισως θα επρεπε να σταθεις κι απο την απεναντι γωνια,να δεις το θεμα αυτοματο,απο αλλη οπτικη ληψη.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #495 στις: Μάιος 29, 2010, 01:17:28 μμ »
Γιατί δε λέτε ένα ανδιαμφισβήτητο στοιχείο ενός ρολογιού που τα αυτόματα είναι καλύτερα

το οτι πολλα αυτοματα,εχουν κληροδοτηθει σε πολλες γενιες,πραγμα που σημαινει διαρκεια στον χρονο κι αναγνωρισμενη εκτιμηση,ισως ειναι ενα.
απο την αλλη θα σου πω,οτι στο σπιτι μας ολοι χρησιμοποιουμε χαρτοπετσετες,ομως εκτιμουμε εστιατορια με καθαρες καλοδιπλωμενες βαμβακερες και χρυσοκεντητες. ;)

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #496 στις: Μάιος 29, 2010, 01:46:53 μμ »
ένα πηνίο και μια μπαταρία που έχουν και συγκεκριμένη διάρκεια ζωής

Η διάρκεια ζωής μιας μπαταρίας λιθίου υπερβαίνει τα 10+ χρόνια, όσο για τα πηνία θα ζούν λίγο περισσότερο από εμάς αφού θα έχουμε αποδημήσει.

Φυσικά και γνωρίζουμε και εκτιμούμε τα μηχανικά, αλλά όσο αφορά αντοχή ακρίβεια και αξιοπιστία τα quartz υπερέχουν, ειδικά τα ψηφιακά που δεν έχουν καθόλου κινούμενα μέρη.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #497 στις: Μάιος 29, 2010, 02:51:09 μμ »
Κάποιος που θέλει ρολόι να του δείχνει την ώρα και να το φοράει ολη μέρα για χρόνια θα πάρει quartz . Αν πάλι θέλει ένα ρολόι για συλλογή που θα το φορέσει μετρημένες φορές (γαμους,βαπτίσεις κλπ) και το θέλει για να το προσέχει σαν τα μάτια του θα πάρει ένα αυτόματο . Και μη μου πείτε ότι όταν φοράτε αυτόματο μετά απο κάθε δυνατό χτύπημα (που συμβαίνει στην καθημερινή ζωή) δεν το παρατηρητε μήπως κάτι έπαθε . Ενώ με το quartz αποσβένεις και το τελευταιο ευρώ !!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #498 στις: Μάιος 29, 2010, 03:13:47 μμ »
Παράθεση
Ενώ με το quartz αποσβένεις και το τελευταιο ευρώ !!

κατι σαν τα στρασακια σε συγκριση με τα διαμαντια ενα πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #499 στις: Μάιος 29, 2010, 04:14:39 μμ »
κατι σαν τα στρασακια σε συγκριση με τα διαμαντια ενα πραγμα.

μιλάμε για μηχανήματα όχι για κοσμήματα, τα κοσμήματα είναι για τις γυναίκες, και βασικά τις γυναίκες χωρίς αυτοπεποίθηση.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!