Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 520906 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Απ: LONGINES
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 06, 2010, 03:12:44 μμ »
Ρε παιδια, ουτε αυτου του ρολογιου ο δευτερολεπτοδεικτης παταει σωστα στη φωτο!!!
Προσεχε φιλε alexfrag !!! :o

Ειναι αυτοματο το συγκεκριμενο οποτε ο δεικτης μπορει να ειναι οπουδηποτε αναμεσα στις ενδειξεις των δευτερολεπτων οταν βγαινει φωτογραφια! ;)

παιδια τη βοηθεια σας!πηρα τελικα το ρολοι που ελεγα παραπανω(απο τη στοα φεξη τελικα) αλλα εχω ενα προβλημα το οποιο δεν ξερω να ειναι φυσιολογικο και εχει να κανει με την ημερομινια.ειναι φυσιολογικο να αλλαζει απο 5 σε 6 πχ στις 12 παρα 10 και οχι ακριβως στις 12? ???

Γενικα ειναι λογικο, ειδικα για longines δεν ειναι και τοσο! Εχει να κανει με το ποσο ακριβης ηταν η αρχικη τοποθετηση των δεικτων. Οι κατασκευαστες αυτο δεν το θεωρουν λαθος συνηθως (εκτος κι αν στις προδιαγραφες του ρολογιου αναφερεται ρητως οτι η ημ/νια αλλαζει στις 12 ΑΚΡΙΒΩΣ) και δεν νομιζω να δεχθουν να το διορθωσουν στην εγγυηση η να στο αντικαταστησουν (εκτος κι αν ειναι πολυ καλοι επαγγελματιες και θελουν εναν χαρουμενο πελατη)
Δοκιμασε παντως δεν χανεις και τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Απ: LONGINES
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 16, 2010, 11:41:49 πμ »
Ειναι αυτοματο το συγκεκριμενο οποτε ο δεικτης μπορει να ειναι οπουδηποτε αναμεσα στις ενδειξεις των δευτερολεπτων οταν βγαινει φωτογραφια! ;)

Γενικα ειναι λογικο, ειδικα για longines δεν ειναι και τοσο! Εχει να κανει με το ποσο ακριβης ηταν η αρχικη τοποθετηση των δεικτων. Οι κατασκευαστες αυτο δεν το θεωρουν λαθος συνηθως (εκτος κι αν στις προδιαγραφες του ρολογιου αναφερεται ρητως οτι η ημ/νια αλλαζει στις 12 ΑΚΡΙΒΩΣ) και δεν νομιζω να δεχθουν να το διορθωσουν στην εγγυηση η να στο αντικαταστησουν (εκτος κι αν ειναι πολυ καλοι επαγγελματιες και θελουν εναν χαρουμενο πελατη)
Δοκιμασε παντως δεν χανεις και τιποτα!

Εμενα που ειναι quartz, ο δευτερολεπτοδεικτης εχει το ιδιο προβλημα, παταει αναμεσα στις ενδειξεις και μαλιστα με σταθερο βημα.

Και παρατηρησα οτι αλλαζει ημ/νια στις 00.01'.10'' περιπου.

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 24, 2010, 12:38:16 πμ »
Καλησπέρα!
Για πείτε μου την γνώμη σας για αυτό.http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=351_352&products_id=3338
Λοιπόν έχω ψάξει και σε άλλα site και μόνο αυτό το πουλάει με λουρί δερμάτινο. γιατί?
Θέλω να πώ μήπως το πήρε του έβγαλε τον ατσάλινο μπρασελέ του έβαλε τον δερμάτινο και το πυλάει με τον δερμάτινο?
στο site αυτό http://www.longines.com/watches/collectionsδεν υπάρχει. γιατί?
μήπως είναι παλιό? και αυτός που το έχει, το έχει καιρό στο ράφι και κάθεται σε βαθμό αν το αγοράσω να θέλει ένα σερβις για να είμαι σίγουρος ότι τώρα είναι εντάξει?
Έχω ψάξει για να βρώ πληροφορίες για αυτό το ρολόι και δεν βρίσκω πολλά αναλυτικά. γιατι?
Το έχει κανένας από εσάς? αν ναί είναι καλό? όχι σχεδιαστικά αλλά από άποψη μηχανισμού(quartz είναι) γενικά αξιοπιστίας και όλα αυτά.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:44:49 μμ »



Αποσυνδεδεμένος manosb

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:58:05 μμ »
Καλησπερα,

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω στην αγορα ενος master collection retrograde. Θα ήθελα να ακουσω τη γνωμη σας οσον αφορα την ποιότητα του μηχανισμού, καθότι έχει αρκετές retrograde λειτουργίες, δηλαδή θέλω τις απόψεις σας απο τεχνικής άποψης, καθότι η ομορφιά είναι υποκειμενική (αν και το συγκεκριμένο ρολόι ειναι.... αντικειμενικά πολύ όμορφο ;D)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 09:08:27 μμ »

George, η Longines έφτιαχνε παλαιότερα (προ Swatch..), δικούς της μηχανισμούς; Αν ναι, ήταν αξιόλογοι ή αξιόπιστοι;
Γενικά η ''θέση'' της εταιρείας, ήταν σε ..υψηλότερη θέση, από τη σημερινή ''μεσαία'';
Ο μηχανισμός στο master retrograde, είναι αποκλειστικά φτιαγμένος από την ΕΤΑ, για τη Longines;


Ευχαριστώ προκαταβολικά...










Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 09:23:29 μμ »
εχει φτιαξει απο τους καλυτερους χρονογραφους...!!!!ναι ηταν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο πανω
http://www.ninanet.net/watches/others13/Mediums/mlongines30ch.html

ιερα τερατα!!!!


Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:47:16 μμ »

Γιατί άραγε τα ''παράτησε''΄..
Θα μπορούσε να ξαναεπανέλθει με κάποιον καινούργιο μηχανισμό, έστω και για περιορισμένη παραγωγή..
..'Ετσι.. για το καλό..










Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:56:32 μμ »
Δύσκολο.....έχει πιά τοποθετηθεί από το group στη κλίμακα πάνω από Hamilton και κάτω από Omega ;)

Δες που έχουν ρίξει την Tissot.....ή την Certina.....δεν θέλουν εσωτερικό ανταγωνισμό ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:59:18 μμ »
Γιατί άραγε τα ''παράτησε''΄..

Πιθανόν μιας και είχε εξειδικευθεί  στη χρονομέτρηση αθλητικών γεγονότων να έδωσε μεγάλο βάρος στην ανάπτυξη ηλεκτρονικών συστημάτων μέτρησης ήδη από τις αρχές του 60.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος agelstavr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:01:07 μμ »
εχει φτιαξει απο τους καλυτερους χρονογραφους...!!!!ναι ηταν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ πιο πανω
http://www.ninanet.net/watches/others13/Mediums/mlongines30ch.html

ιερα τερατα!!!!





Απιστευτο ρολόι!! Μα τι ομορφια ειναι αυτη!!
Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:44:56 μμ »

Μακάρι να υπάρξει επανέκδοσή τους, ακόμα , γιατί όχι.., με την τότε μηχανή..
Εκτός και αν το έχει ήδη κάνει...
Μοιάζει πάντως με μοντέλο της σειράς ''Master''










Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 09:58:30 μμ »
Φίλοι μου  :)
αξιώθηκα επιτέλους κι εγώ να γράψω κάτι στο θέμα αυτό  :D

   Μετά από συγκρατημένες και τίμιες αγορές εώς τώρα (π.χ Seiko skx, Laco Miyota), ήρθε η στιγμή που παρασύρθηκα και ξέφυγα λίγο (άνθρωπος είμαι, πόσο να αντέξω  :wallbash: ). Ανέβηκα και σε εταιρεία αλλά και σε τιμή, και κατέληξα στη Longines.
   Μετά από αρκετό ψάξιμο στο κέντρο, βρήκα αυτό που αναζητούσα στην καλύτερη (πιστεύω) δυνατή τιμή.
   Ορίστε και οι φωτό από το απόκτημά μου . . .





και μία καλύτερη για το dial


Κάτι δεν πάει καλά ?
Ε, ναι λοιπόν, είναι γυναικείο   :D  ;D
Δεν έτυχε, πέτυχε    :smt061  :smt055
και αν μιλάς και σχολιάζεις όλη μέρα ρολόγια, όλο και κάτι ακούνε και μαθαίνουν, δεν τη "βγάζεις" μετά "καθαρή" με Orient Ladies   :axe:

και συνεχίζω με μια μικρή  παρουσίαση, είτε για τις ελάχιστες γυναικείες παρουσίες του φορουμ, είτε για άλλα αρσενικά "θύματα"   :mg:

Longines, σειρά Primaluna
   Ατσάλι, 34 μμ (το μεγαλύτερο της σειράς), quartz (γυναίκα και αυτόματο . . . δεν, βγαίνει και οικονομικότερο παράλληλα  ;D ), στεγανότητα 30 μ. (αναμενόμενο για την κατηγορία), Mother Of Pearl dial, 11 μικρά διαμαντάκια στο dial, ένδειξη ημερομηνίας, μπλε δείκτες, ζαφείρι κρύσταλλο. Αυτά . . .

   Προσωπικά, το θεωρώ ένα πολύ κομψό, ποιοτικό, θηλυκό ρολόι.

        Elegance is an attitude  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2010, 10:27:20 μμ από Κωνσταντίνος »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 10:03:38 μμ »
Να το χαρείτε φίλε μου,ωραίο dial  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 10:20:03 μμ »
   Όντως πολύ ωραίο ρολόι, θηλυκό και εκλεπτυσμένο, αλλά παράλληλα και σοβαρό.

   Μεγειές στο τυχερό το έτερον ήμισυ Κωνσταντίνε!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 10:21:40 μμ »
Νice παντα τετοια στη τυχερη φιλε Κωνσταντινε,να ξερεις πως τωρα ανεβαζεις τον πυχη και υστερα θα σου ζητησει Rolex και συντομα μαλλον :DΝα το χαιρεται.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 02:57:01 πμ »
Κομψότατο (όπως το λέει και το σλόγαν της εταιρίας) και διαχρονικό!
Καλόρίζικο και καλοφόρετο!
Τιμή;
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 09:13:56 μμ »
Πολυ ωραιο! καλοφορετο!  :)
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 09:23:49 μμ »
Ευχαριστώ για τα σχόλια φίλοι μου  :)

Τιμή;

λιιιίγο κάτω από 700, από 940 αρχική,   ;)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 02:34:04 πμ »
Καλή έκπτωση! Σχεδόν άλλο ένα ρολόι η διαφορά της έκπτωσης..!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!