Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 490124 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 29, 2016, 04:02:27 μμ »
Μην ακούσεις για παληκάρια, αμέσως να μάθεις ηλικίες κλπ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτόν τον ξαναπηρε το παλληκαρι, σε μένα το λες;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 29, 2016, 04:26:23 μμ »
Παντως εμενα σημερα με ξαναπηρε το παληκαρι και τελικα θα ερθει Δεκεμβριο του λουρι του τονου, οχι Σεπτεμβριο! αλλα δεν με νοιαζει τοσο αρκει να ερθει!

ναι το έχω πει και εγώ αυτό...ύστερα κατάλαβα

Αλλά αν θες το λουρί της μάνας του τόνου θα περιμένεις φιλαράκι  ;D

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 29, 2016, 04:46:03 μμ »









« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2016, 04:52:49 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:07:26 μμ »
Μιας και μιλαμε για τη σεικο, αυτο που εκανε σε εμενα εντυπωση δεν ηταν ο χρονος αναμονης, αλλα το κοστος των ανταλλακτικων.
Την ειχα στο μυαλο μου ως μια εταιρεια με φθηνα αξιοπιστα ρολογια και φανταστηκα οτι την ιδια τακτικη θα ακολουθει και σε οτι αφορα τα spare parts.
Πριν φυγω για διακοπες λοιπον, πηρα να ρωτησω το κοστος ενος bezel απο stargate.
Αφου μου ειπαν το κλασικο για την 3μηνη αναμονη, με ρωτησαν αν ειμαι σιγουρος οτι θελω να το παραγγειλω καθ' οτι λιγακι τσιμπημενο.
Γυρω στα +/-220€ κοστιζει το ρολοι, αντε να κανει κανα 50€-60€ σκεφτηκα κι εγω.
Τελικα το κουστουμακι ηταν 120€ για ενα bezel.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:14:51 μμ »
Μιας και μιλαμε για τη σεικο, αυτο που εκανε σε εμενα εντυπωση δεν ηταν ο χρονος αναμονης, αλλα το κοστος των ανταλλακτικων.
Την ειχα στο μυαλο μου ως μια εταιρεια με φθηνα αξιοπιστα ρολογια και φανταστηκα οτι την ιδια τακτικη θα ακολουθει και σε οτι αφορα τα spare parts.
Πριν φυγω για διακοπες λοιπον, πηρα να ρωτησω το κοστος ενος bezel απο stargate.
Αφου μου ειπαν το κλασικο για την 3μηνη αναμονη, με ρωτησαν αν ειμαι σιγουρος οτι θελω να το παραγγειλω καθ' οτι λιγακι τσιμπημενο.
Γυρω στα +/-220€ κοστιζει το ρολοι, αντε να κανει κανα 50€-60€ σκεφτηκα κι εγω.
Τελικα το κουστουμακι ηταν 120€ για ενα bezel.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γιαυτό οι mods που πουλάνε 22$ τα bezel κάνουν χρυσές δουλειές!

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:16:01 μμ »
Καλά υπολόγιζες

https://seikoparts.wordpress.com/2015/10/05/seiko-stargate-7s26-movement-the-wait-for-bezel-continue/

Seiko Service Centre do not sell replacement pips but the whole bezel which cost Usd 60-65 each. (1/3 the cost of the watch !)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:31:45 μμ »
Έψαξες να το βρεις απο εξωτερικό ....;;;;


Ποσό να το έχουν έξω ...;;;;

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 29, 2016, 05:51:58 μμ »
Ναι μωρε, δεν ειναι εκει το θεμα.
Γυρω στο 50αρικο το ειχε ο monsterwatches.
Απλα μου εκανε εντυπωση η τιμη που εδωσε η αντιπροσωπεια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:03:40 μμ »
Ναι μωρε, δεν ειναι εκει το θεμα.
Γυρω στο 50αρικο το ειχε ο monsterwatches.
Απλα μου εκανε εντυπωση η τιμη που εδωσε η αντιπροσωπεια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρε συ, αυτός ο monsterwatches δουλεύει; του έχω στείλει μήνυμα μέσω της σελίδας του, μέσω μειλ, τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:06:14 μμ »
Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ξερω.
Παει πολυς καιρος απο τοτε που επικοινωνησα μαζι του.
Αν κρινω απο το site του, πρεπει να εχει βαρεσει καμια πιστολια κι αυτος.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 29, 2016, 07:27:42 μμ »
Παντως εμενα σημερα με ξαναπηρε το παληκαρι και τελικα θα ερθει Δεκεμβριο του λουρι του τονου, οχι Σεπτεμβριο! αλλα δεν με νοιαζει τοσο αρκει να ερθει!
Δημητρη μηπως αυτό παει στους 4 που θα γινουν 6; Και ισως παραπανω.
Εγω για ένα Κινετ ηθελα κατι ανταλλακτικα τα οποια παραγγελθηκαν Σεπτεμβριο και θα ερχοτανε Νοεμβριο και τελικα ηρθανε μεσα Μαρτιου.
Και μην ξεχναμε. Σεικο Ρουλς :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2016, 07:33:24 μμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 29, 2016, 10:43:55 μμ »
Δημητρη μηπως αυτό παει στους 4 που θα γινουν 6; Και ισως παραπανω.
Εγω για ένα Κινετ ηθελα κατι ανταλλακτικα τα οποια παραγγελθηκαν Σεπτεμβριο και θα ερχοτανε Νοεμβριο και τελικα ηρθανε μεσα Μαρτιου.
Και μην ξεχναμε. Σεικο Ρουλς :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Κοιτα Αρη το πρωτο bezel που πηρα απο την Seiko μου ειχαν πει τρεις μηνες και σε τρεις μηνες με πηραν τηλεφωνο και πηγα να τα παρω... ηταν εκει ενας κοντουλης τεχνικος λιγο μεγαλος! (εγω στο bezel ηθελα να αλλαξω μονο το insert αλλα η Seiko δεν δινει μονο insert οποτε το πηρα ολοκληρο) μου λεει θες να στο περασω μια στο μπαμ δυο λεπτα ειναι χωρις χρεωση μη μασας! τον ειδα μαγκιορο λεω οκ! τον βλεπω οντως σε 5" βγαζει το παλιο μου το δινει! λεω ωραια! βαζει κατι κολλες μου φανηκε... παει να βαλει το νεο τιποτα! δεν καθοταν.. αγχωθηκα λιγο με ειδε που ημουν τρομοκρατημενος μου λεει σε πειραζει να μου δωσεις το παλιο bezel και να περασεις σε 20 λεπτα; λεω και γω οκ! πληρωνω 60€ στο ταμειο και πηγα μια βολτα σε ενα φιλο και γυρισα να το παρω μπαινω μεσα λεω ειναι ετοιμο; ναι μου λεει! το παιρνω το γυριζω γυριζε βαρκα γυαλο!!! του λεω γιατι ειναι ετσι; ειναι καινουργιο μου λεει δουλεψε το λιγο και θα κατσει καλα! οκ λεω και γω και φευγω... το παλιο bezel ξεχασα να το ζητησω κιολας και δεν μου το εδωσαν απο μονοι τους κιολας! παω στο αμαξι βλεπω το bezel ειχε κουμπωσει απο την μια μερια στην αλλη ηταν απο τον αερα... τη γαμ...αμε λεω! τι να κανω; ευτυχως ειχε μαζωξει εδω την επομενη μερα μπορει και δυο σχετικα κοντα παντως και λεω ωραια θα το παω να το δουν τα παιδια... δε θυμαμαι ποιοι το ειδαν σιγουρα θυμαμαι τον Δημητρη τον καπετανιο που απογοητευτηκε μολις το ειδε!! τεσπα στην πιτα εμαθα για το παλικαρι που ειναι τεχνικος του το εδειξα μου λεει φερε να στο βαλω εγω!! με τα πολλα το ρολοι το φοραγα γιατι μου αρεσει παρα παρα πολυ (skx399 ) και μια φορα ενω εκανα ψαροντουφεκο ειχε τρελο κυμα και οπως πηγα κοντα στην στερια για να δεσω καλυτερα τα ψαρια εσκασε ενα κυμα και επεσα πανω στον βραχο και εκει κουμπωσε... χαχαχα αλλα το bezel ειναι στραβο κοντα στο dot απο το μηχανημα της seiko προφανως γιατι ηταν ετσι... το πηγα στον τεχνικο σηκωσε μου ειπε τα δοντακια και γυριζει οπως γυριζε πιανει πλεον ολα τα λεπτα... οποτε οταν με το καλο ερθει το νεο θα το παρω και θα φυγω!!

τωρα που εγινε αυτο με το λουρι του τονου που πραγματικα χαλαστηκα και στεναχωρηθηκα ηταν αψογοι απεναντι μου!! και ηρεμοι, και να με ακουσουν, και να με εξυπηρετησουν!! δεν ειχα κανενα παραπανο!! ειδικα στο κομματι το ανθρωπινο ηταν φανταστικοι!! τωρα αν θα καθυστερησει λιγο παραπανω ειλικρινα δε θα χαλασω την εικονα που σχηματισα για αυτους σαν εξυπηρετηση! εξαλλου δεν θα πληρωσω ουτε εξοδα αποστολης ουτε λουρι!για ρολοι του 2014 και αγορα απο εξωτερικο...

τωρα οσο για την τιμη του bezel κοιτα να δεις τον seikoboy...

I have stock SKX007 bezel selling at US$45, bezel insert is US$25.
 
Best,
Harold

*All my prices already include registered air mail postage only.  All orders over US$250 must be shipped by faster/more secured EMS: US$30, US$35 for UK and most European Countries and US$40 (Italy) as required by Paypal.  Insurance available at cost.  (not responsible for lost in mail or held-up with customs)

 
 yobokies22.jpg yobokieslogo picture by yobokies1
Please visit my page for all the parts and watches: http://s161.photobucket.com/user/yobokies/library/?sort=3&start=all&page=1
Paypal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=FM9Q5GGHMMAZG



οποτε στο θεμα καθυστερησης και τιμης φταιει μονο η Seiko που αντιμετωπιζει ετσι τους αντιπροσωπους της...

το μοναδικο αρνητικο που ειδα εγω ηταν στο service της που ναι πρεπει να εχει και παλιους με πειρα αλλα πρεπει να βαλει νεα παιδια για καλυτερα αποτελεσματα γιατι στο θεμα bezel με απογοητευσε ο τεχνικος τους... και ξαναπληρωνω δευτερο bezel... συν οτι θα ξανασκεφτω αν θα αφησω ρολοι μου εκει για οτιδηποτε!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 29, 2016, 10:55:26 μμ »
Δημήτρη όλα καλά αυτά που λες αλλά αυτό να το πεις παραδειγμα στον Γιώργο που περιμένει εδώ και 10 μήνες κρύσταλλο.
Και άμα σου πω τι τελικά του είπανε προχτές που ξαναπήρε τότε θα τραβάς τα .......μαλλιά σου ;D
Αν θελει ας το πει ο ιδιος βεβαια.
Δεν στηρίζεται ένα μαγαζι με τέτοιες καταστασεις. Και δυστηχως τα μαγαζια εξαρτώνται από αυτους.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:09:43 μμ »
ναι εχεις δικιο! γιατι εσυ το βλεπεις απο την επαγγελματικη γωνια! εχεις απολυτο δικιο!! σε αυτο πρεπει να κραξουμε ομως την Seiko που κινει τα νηματα αυτα... και οχι την αντιπροσωπια...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:24:45 μμ »
σε αυτο πρεπει να κραξουμε ομως την Seiko που κινει τα νηματα αυτα... και οχι την αντιπροσωπια...
Αυτή δεν είναι η Σεικο στην Ελλαδα;
Αυτή δεν πουλα τα ρροιοντα της;
Δηλαδη να παω στην Ιαπωνια;
Εσυ που ειχες θεμα και εγραψες πρωτα στην Ιαπωνια σε αυτους δεν σε παραπεμψανε ως αρμοδιους;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:37:36 μμ »
Αυτή δεν είναι η Σεικο στην Ελλαδα;
Αυτή δεν πουλα τα ρροιοντα της;
Δηλαδη να παω στην Ιαπωνια;
Εσυ που ειχες θεμα και εγραψες πρωτα στην Ιαπωνια σε αυτους δεν σε παραπεμψανε ως αρμοδιους;
ναι σε αυτους εστειλα πρωτα και μετα εκεινοι μου ειπαν να στειλω Ελλαδα! βασικα δεν ξερω ποιος κανονιζει τα αποθεματα κτλ μπορει να εχεις δικιο! ειλικρινα δεν εχω ιδεα! εγω παντως που δουλευω σε πολυεθνικη γραμμη μας δινουν απο Γαλλια για τα παντα, τιποτα δεν κανουμε απο μονοι μας! ακομα και το αποθεμα που εχουμε εκεινοι το καθοριζουν! τωρα δεν ξερω παραπανω αληθεια!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 29, 2016, 11:43:13 μμ »
ναι σε αυτους εστειλα πρωτα και μετα εκεινοι μου ειπαν να στειλω Ελλαδα! βασικα δεν ξερω ποιος κανονιζει τα αποθεματα κτλ μπορει να εχεις δικιο! ειλικρινα δεν εχω ιδεα! εγω παντως που δουλευω σε πολυεθνικη γραμμη μας δινουν απο Γαλλια για τα παντα, τιποτα δεν κανουμε απο μονοι μας! ακομα και το αποθεμα που εχουμε εκεινοι το καθοριζουν! τωρα δεν ξερω παραπανω αληθεια!
Αρα Δημητρη παρα το ότι είναι Ελλαδα ενώ η μαμα στην Γαλλια και στην Ελλαδα Μπικ δεν ειναι;

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 30, 2016, 12:44:49 πμ »


Αρα Δημητρη παρα το ότι είναι Ελλαδα ενώ η μαμα στην Γαλλια και στην Ελλαδα Μπικ δεν ειναι;

Ναι είναι αλλά το κουμάντο το κάνουν οι γάλλοι οπότε αυτοί πρέπει να τα ακούσουν... Γιατί αυτοί φτιάχνουν τις γραμμές!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 30, 2016, 01:18:54 πμ »

Ναι είναι αλλά το κουμάντο το κάνουν οι γάλλοι οπότε αυτοί πρέπει να τα ακούσουν... Γιατί αυτοί φτιάχνουν τις γραμμές!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Δημητρη
στην περιπτωση της εδώ Σεικο θα πρεπει να τα ακουση από τους πελατες γιατι ξερουν τι πραγματικα ισχυει και απλα παραμυθιαζουν (σε 1 μηνα θα είναι εδώ. Α συγνωμη αλλα δεν ηρθε θα ερθει τον άλλο μηνα και παει λεγωντας).
Με νοιαζει εμενα σου λεει ο άλλος τι πρόβλημα εχεις. Αλλα μου ελεγες στην αρχη. Για αυτό Δημητρη όταν ειχες παει στα παλια γραφεια ειδες μονο 2 με 3 τεχνιτες και τα ανταλλακτικα στον ιδιο χωρο.
Παλια που δεν το ειχαν παραγ.....ιση το τεχνικο προσωπικο ηταν αρκετο.
Και τα ανταλλακτικα σε άλλο χωρο γιατι δεν χωραγανε.
Μετα.... ηρθαν οι μελλισες :D

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:02:19 μμ »
Αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δλδ, υπάρχει κρίση, ΟΚ, η ζήτηση σου όμως ρε φίλε έπεσε; αν έχει πέσει τότε δεν θα είχες πρόβλημα με το λιγότερο προσωπικό και το μικρότερο στοκ. Αφού όμως έχεις πρόβλημα, άρα δεν έπεσε. Άρα τι; φοβάσαι μήπως και πέσει; ή απλά έψαχνες αφορμή να διώξεις παλιούς υπαλλήλους που σου κοστίζουν περισσότερο;

Τέλος πάντων, η λύση για μένα λέγεται Cousins UK, δύσκολα θα ξαναζητήσω οτιδήποτε από την αντιπροσωπεία. Παράδειγμα, πήρα κάποια πεθαμένα Kinetic από την Ιαπωνία όπου για κάποιο λόγο βαριούνται όχι μπαταρίες να αλλάξουν μιλάμε και να τα καθαρίσουν, πουλάνε ρολόγια μέσα στη μπίχλα πωλητές με χιλιάδες πωλήσεις. Πήρα 2 μπαταρίες με 7 λίρες έκαστη, πήγα στο ρολογά, μου λέει στην αρχή όταν του λέω ότι έχω kinetic για αλλαγή μπαταρίας "η μπαταρία είναι ακριβή, κάνει 20 ευρώ μόνη της" του λέω έχω, 10 ευρώ την πήρα, πλάκα μου κάνεις, 15 ευρώ χοντρική τη παίρνω από τη Seiko".