Αποστολέας Θέμα: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 95477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:46:03 μμ »
τι να πω. εγω τον καταλαβαινω. ισως φταιει και το γεγονος πως απο ρολεξ μ'αρεσουν βαρια βαρια 2-3 ρολογια. daytona, milgauss και καπως το datejust με αραβικους χαρακτηρες. στα λεφτα αυτα εγω για παραδειγμα θα επαιρνα IWC και ποτε rolex. μπορει να ειμαι στραβος, παραξενος αλλα...

+100
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:48:08 μμ »
Καμία αντίρρηση.Άλλωστε γι αυτό του έγραψα "Όπως αγαπάς........."
Ο καθένας απο έμας έχει το προσωπικό του γούστο,τα προσωπικά του "θέλω" και αξιολογεί με διαφορετικά κριτήρια το καθετί που πρόκειται να αγοράσει.
Απλά,σύμφωνα πάντα με το δικό μου τρόπο σκέψης,μου φαίνεται κάπως "περίεργο" να σου δίνεται η οικονομική δυνατότητα να πάρεις Rolex και να καταλήγεις σε Omega.
Όσον αφορά το μηχανισμό,θα σου πω το εξής.
Στη ζωή μου σκέφτομαι πρακτικά,ή τουλάχιστον προσπαθώ να σκέφτομαι.
Για 'μένα λοιπόν ¨καλός" μηχανισμός δεν είναι αυτός που έχει τη μεγαλύτερη ακρίβεια,αλλά τη μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.
Τί να το κάνω αν είναι στο +1/ημέρα  αλλά πάνω στην τετραετία πρέπει να σκάσω 300€-400€ για service;
Με λίγα λόγια,στα παλιά μου τα παπούτσια αν είναι στο +6 ή στο +8.Στο κάτω κάτω ανάπηρος είμαι;Το βγάζω και το ρυθμίζω.
Εκείνο που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να φορέσω το ρολογάκι μου 7,8 ή και 10 χρόνια χωρίς να χρειαστεί να βάλω το χέρι στην τσέπη.
Η Rolex λοιπόν φημίζεται γι αυτό.

@wmega: σε καμία περίπτωση δε σου ζητάω να αποφασίσεις με γνώμονα το logo.Το ρολόϊ βλέπω κι εγώ.

Δημήτρη εννοείς ότι το moonwatch που έχω θα το τρέχω μέσα στην 10ετία για service;
This post contains 100% recycled electrons

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:02:01 μμ »
Ότι θα κάνεις μια επίσκεψη στο service πολύ πιο νωρίς απ' ότι θα έκανες αν είχες Rolex,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Μην ξεχνάς όμως ότι εσύ,όπως και πολλοί άλλοι,δεν αποτελείς μέτρο σύγκρισης γιατί έχεις καμιά 15αριά ρολόγια.
Άλλη η φθορά της καθημερινής χρήσης.......
 

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:10:53 μμ »
Ότι θα κάνεις μια επίσκεψη στο service πολύ πιο νωρίς απ' ότι θα έκανες αν είχες Rolex,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Μην ξεχνάς όμως ότι εσύ,όπως και πολλοί άλλοι,δεν αποτελείς μέτρο σύγκρισης γιατί έχεις καμιά 15αριά ρολόγια.
Άλλη η φθορά της καθημερινής χρήσης.......

+1

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:29:53 μμ »
Ότι θα κάνεις μια επίσκεψη στο service πολύ πιο νωρίς απ' ότι θα έκανες αν είχες Rolex,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Μην ξεχνάς όμως ότι εσύ,όπως και πολλοί άλλοι,δεν αποτελείς μέτρο σύγκρισης γιατί έχεις καμιά 15αριά ρολόγια.
Άλλη η φθορά της καθημερινής χρήσης.......

Αν εννοείς το κανονικό service που πρέπει να κάνουμε έτσι κι αλλιώς, δεν καταλαβαίνω γιατί θα το αποφύγουμε στη Rolex  :-\
Και τέλος πάντων, πίστεψέ με έχω ρολόγια πολύυυυυυ παλιά, που τα έχω-είχα ξεσκίσει στη χρήση και επειδή είναι (φθηνά και ταπεινής προέλευσης) δεν τα πήγα ποτέ για service. Κι όμως παίζουν μια χαρά και με εξαιρετική χρονομετρία.
Για παράδειγμα θα σου αναφέρω το Vostok Amphibia που πήρα μεταχειρισμένο πριν από 15 χρόνια, δεν είχε γίνει, ούτε έχει γίνει ποτέ service και το έχω φορέσει πολλά χρόνια σε θάλασσες, αμμουδιές, βουνά & λαγκάδια.

Κι επίσης το παρακάτω μάρκας SPA (τρέχα-γύρευε) που βρήκα στο δρόμο το 1968, το φόρεσα αδιάλειπτα (καθημερινό ρολόι) από το 1968 έως το 1979 και από τότε κυκλικά αλλά συχνά. Έχει δε ακρίβεια +4 την βδομάδα και επειδή λέω "στα @ρχίδι@ μου, έφαγε τα ψωμιά του" δεν του έχω κάνει ποτέ service. Με αυτό το ρολογάκι έπαιζα μπάλλα στο Δημοτικό και μπάσκετ στο Γυμνάσιο  :)


This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:42:48 μμ »
To τμήμα service της ρολεξ ετοιμάζεται να πτωχεύσει ! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 06, 2013, 02:53:38 μμ »
Παιδιά είτε έχεις ρόλεξ είτε Ω για σέρβις θα το πας, αλλιώς παίζεις με τις πιθανότητες.
Αυτό που θέλει να πει ο Δημήτρης φαντάζομαι είναι ότι στατιστικά τα ρόλεξ έχουν αποδειχθεί πιο γερά και κυρίως ότι διαθέτει ένα από τα καλύτερα δίκτυα σέρβις κι αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 06, 2013, 03:19:00 μμ »
Για να δούμε ποιος θα είναι ο νικητής στη μάχη της επιλογής με το speedmaster στη τελική ευθεία να βγάζει εκτός το aqua terra.

1) http://www.omegawatches.com/fileadmin/images/watches/additional/23230422101001-40.jpg

2) http://www.omegawatches.com/fileadmin/images/watches/additional/31133425001001-50.jpg


(ευχαριστώ karteo !)

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 06, 2013, 03:25:09 μμ »
Αν εννοείς το κανονικό service που πρέπει να κάνουμε έτσι κι αλλιώς, δεν καταλαβαίνω γιατί θα το αποφύγουμε στη Rolex  :-\
Και τέλος πάντων, πίστεψέ με έχω ρολόγια πολύυυυυυ παλιά, που τα έχω-είχα ξεσκίσει στη χρήση και επειδή είναι (φθηνά και ταπεινής προέλευσης) δεν τα πήγα ποτέ για service. Κι όμως παίζουν μια χαρά και με εξαιρετική χρονομετρία.
Για παράδειγμα θα σου αναφέρω το Vostok Amphibia που πήρα μεταχειρισμένο πριν από 15 χρόνια, δεν είχε γίνει, ούτε έχει γίνει ποτέ service και το έχω φορέσει πολλά χρόνια σε θάλασσες, αμμουδιές, βουνά & λαγκάδια.

Κι επίσης το παρακάτω μάρκας SPA (τρέχα-γύρευε) που βρήκα στο δρόμο το 1968, το φόρεσα αδιάλειπτα (καθημερινό ρολόι) από το 1968 έως το 1979 και από τότε κυκλικά αλλά συχνά. Έχει δε ακρίβεια +4 την βδομάδα και επειδή λέω "στα @ρχίδι@ μου, έφαγε τα ψωμιά του" δεν του έχω κάνει ποτέ service. Με αυτό το ρολογάκι έπαιζα μπάλλα στο Δημοτικό και μπάσκετ στο Γυμνάσιο  :)




από την πολύ μπάλα και το μπάσκετ πάντως στράβωσε το μηδέν στο 10...και του έπεσε και το μισό 6... έπαιζες άγρια μπάλα έτσι?!

Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 06, 2013, 03:34:26 μμ »
Σχετικά με το Moon Watch, δες αν θέλεις και το 3573.50.00 γνωστό ως sapphire sandwitch.
Πολύ καλές φώτο στο ακόλουθο link.
http://forums.watchuseek.com/f78/speedmaster-3573-50-00-a-311549.html
Φυσικά δεν είναι το original, δεν το λέω τόσο για το μπροστά κρύσταλλο, αλλά η πίσω όψη του είναι απίστευτη.
Αν μάθεις τιμές καταλόγου για τα 3570 και 3573, γράψε να δούμε τι παίζει...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 06, 2013, 03:36:46 μμ »
Αν μάθεις τιμές καταλόγου για τα 3570 και 3573, γράψε να δούμε τι παίζει...

3.500 και 4.100.

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 06, 2013, 03:45:15 μμ »
Ξέρουμε και για το broad arrow ; Έχει εξαιρετικούς δείκτες..

Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 06, 2013, 04:29:59 μμ »
3.500 και 4.100.

Ευχαριστώ!
Θέλω να τα δω από κοντά να δω πως κάθονται...

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:02:33 μμ »
Aν πας σε μεταχειρισμένο τσέκαρε και το 3572.50 με μηχανή 1863, κουρδιστό και αυτό σαν το 3570.50, hesalite μπροστά, sapphire sandwich ανοιχτό πίσω. Δεν το βγάζει πια καινούργιο, είναι πιο κοντά στο αυθεντικό moonwatch αλλά με open back να χαζεύεις το μηχανισμό.
Μεταχειρισμένο γύρω στα 2,5k.

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:10:10 μμ »
Μιλάμε για καινούριο. Τελικά πλάνετ όσεαν 8500 ή σπιντμάστερ (κάποια έκδοση).

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:12:20 μμ »
3.500 και 4.100.
Για το moonwatch μου είπαν από μαγαζί 2500€ με μπρασελέ (εννοείται!) καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis4te

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:16:11 μμ »
Aν πας σε μεταχειρισμένο τσέκαρε και το 3572.50 με μηχανή 1863, κουρδιστό και αυτό σαν το 3570.50, hesalite μπροστά, sapphire sandwich ανοιχτό πίσω. Δεν το βγάζει πια καινούργιο, είναι πιο κοντά στο αυθεντικό moonwatch αλλά με open back να χαζεύεις το μηχανισμό.
Μεταχειρισμένο γύρω στα 2,5k.

Πιο κοντά λόγω hesalite εννοείς;
Πάντως, αφού είναι open back, δεν θα έχει το εσωτερικό "καπάκι" που έχει "το original" και δεν θα είναι το ίδιο "ανθεκτικό" (δεν θα του κάνω και τα τέστ της NASA βέβαια  ;D).
Και η μηχανή είναι η ίδια, δηλ. η 1863.
Από ότι έχω διαβάσει, η διαφορά της 1863 από την 1861 του "original" είναι το φινίρισμα και ότι είναι all metal.
Έχει κανείς άποψη για την αξιοπιστία του μηχανισμού και αν είναι δυνατή η συντήρησή της σε ένα βάθος χρόνου εκτός επίσημου service;

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:17:06 μμ »
Το κουρδιστό ή το αυτόματο ; (αν σκεφτείς μια έκπτωση 30% από τα 3500 λογική τιμή )

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #178 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:20:44 μμ »
Το κουρδιστό ή το αυτόματο ; (αν σκεφτείς μια έκπτωση 30% από τα 3500 λογική τιμή )
Το κουρδιστό. Αυτό θεωρώ και το original moonwatch,3570.50 με την 1861.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: ROLEX VS OMEGA: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣ-ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 06, 2013, 05:28:32 μμ »
Πιο κοντά λόγω hesalite εννοείς;
Πάντως, αφού είναι open back, δεν θα έχει το εσωτερικό "καπάκι" που έχει "το original" και δεν θα είναι το ίδιο "ανθεκτικό" (δεν θα του κάνω και τα τέστ της NASA βέβαια  ;D).
Και η μηχανή είναι η ίδια, δηλ. η 1863.
Από ότι έχω διαβάσει, η διαφορά της 1863 από την 1861 του "original" είναι το φινίρισμα και ότι είναι all metal.
Έχει κανείς άποψη για την αξιοπιστία του μηχανισμού και αν είναι δυνατή η συντήρησή της σε ένα βάθος χρόνου εκτός επίσημου service;
Αλλάζει η υδατοστεγανότητα 30m στο open back αντί για 50m sto 3570.50.
Όσο για το μηχανισμό έχεις δίκιο ότι αλλάξανε ένα πλαστικό, για να μη βλέπει ο αγοραστής πλαστικά εξαρτήματα στο ρολόι του λόγω open back και την ονομάσαμνε 1863.
Σαν μηχανισμός πάντως είναι ολόιδιος...