Αποστολέας Θέμα: TISSOT.  (Αναγνώστηκε 150341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #180 στις: Μάρτιος 21, 2016, 01:15:53 μμ »
Εκτός απο το Tissot Luxury automatic gent μου άρεσε πολύ και το Tissot  T-Sport PRC Powermatic 80 το οποίο έρχεται σε πιο σπορτίφ γραμμές και βγαίνει και φθηνότερο . Απλά απο οτι είδα στην επίσημη ιστοσελίδα της Tissot το luxury έχει non-reflec coat ενω το T-Sport PRC δεν έχει . Αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι το εξής . Και τα δυο είναι Powerrmatic 80  αλλά το luxury έχει μηχανισμό τον Powerrmatic 80.111 ενω το T-Sport PRC έχει τον Powerrmatic 80.121  . Ο 80.111 είναι καλύτερος απο τον 80.121 , ή δεν έχουν κάποια διαφορά ?
Άρης

Αποσυνδεδεμένος Harrygr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #181 στις: Μάρτιος 21, 2016, 08:54:35 μμ »
Άρη υποπτεύομαι ότι η μόνη διαφορά είναι ότι ο 80.121 έχει και την ημέρα εκτός από την ημερομηνία. Και τα δύο είναι πολύ όμορφα, αλλά προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το luxury  automatic (με ξέρεις βέβαια...)
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 21, 2016, 10:47:13 μμ »
Χάρη και εμένα μου αρέσει πολύ το luxury αλλά επειδή το θέλω για καθημερινό ρολόι εκεί προβληματίζομαι... :-k  Το  T-Sport PRC ενω είναι πιο σπορτίβ εντούτοις έχει και κλασσικές γραμμές και μπορεί να φορεθεί σε περισσότερες περιστάσεις σε σχέση με το luxury που είναι λίγο πιο δεσμευτικό . Βέβαια ολα αυτά είναι σχετικά ......
 Απο την άλλη αν και εχω σχετικά λεπτό καρπό θα προτιμούσα και το T-Sport PRC να ηταν 4O ή 41 mm σε σχέση με τα 39 mm που είναι αλλά αν δεν τα δοκιμάσω απο κοντά άκρη δεν βγάζω .και το Οσο για τον μηχανισμό μπορεί να κάνω καμιά ερώτηση στην επίσημη Tissot για να μου ξεκαθαρίσουν το θέμα. Απο την άλλη υπάρχουν διαθέσιμα και στα δυο μοντέλα πιστοποιημένα ρολόγια απο COSC πιο ακριβά βέβαια αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις περισσότερα χρήματα για αυτό.
Οπότε ας βάλω και καμιά φωτό του  T-Sport PRC για να έχω να συγκρίνω... ;)








Άρης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:00:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Harrygr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:04:38 μμ »
Να το δοκιμάσεις και να δεις πως είναι στο χέρι σου. Έχω πολύ παρόμοιο σε quartz:



Χάρης

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:18:10 μμ »
Χάρη το  quartz που έχεις είναι 39άρι ? Εννοείται πως θα τα δοκιμάσω και οχι μια μόνο φορά . Απλά τα καταστήματα της Θεσσαλονίκης τα αφήνω για λίγο αργότερα οταν θα είμαι περισσότερο κατασταλαγμένος . Για την ώρα λέω να "τσακίσω" τα καταστήματα της Αθήνας τώρα που θα κατεβούμε για το Πάσχα ! \:D/ :D
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:33:48 μμ »
φυσικα κ πρεπει να τα δοκιμασεις πολλες φορες... προσωπικα αισθητικα προτιμω το πιο κλασικο στιλ αν και το αλλο ειναι επισης κοντα στο στιλ. καπως πιο σπορ κ χωραει σε περισσοτερες περιστασεις...

αν ερθεις προς τα εδω να πας και στην επισημη μπουτικ τους στην αρχη της Πανεπιστημιου. τα εχουν ολα μα ολα και ειναι ευγενικοτατοι... αν θες χαρα μου να παμε παρεα...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 21, 2016, 11:39:18 μμ »
Φίλε Γιάννη το ρωτάς αν θέλω ......Φύγαμε !!!! :2thumbs: Με το καλό οταν θα κατέβουμε Αθήνα θα μιλήσουμε απο πιο πριν και αν σε βολεύει και εσένα πάμε μαζί στην επισημη μπουτικ τους και πίνουμε και κανένα καφεδάκι μετά , θα είναι χαρά μου να σε γνωρίσω απο κοντά ! :mg:
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 22, 2016, 01:01:25 πμ »
φυσικα! θα ειναι χαρα μου! αλλωστε μια πολυωρη γυρα στα ρολογοκαταστηματα δεν την κανω και με το ζορι... θα μιλησουμε πιο πριν...
 ειπα στη μπουτικ λογω ποικιλιας μιας και δεν εχεις σκοπο να αγορασεις απο εδω..
τωρα που τσεκαρα στο σαιτ τους και στο δικο μου την ιδια μηχανη αναφερει. στην ουσια προκειται για τροποποιημενη ετα... http://www.tissotwatches.com/products/tissot-chemin-des-tourelles-automatic-gent/T0994071605800.html

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Harrygr

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 22, 2016, 07:49:50 πμ »
Χάρη το  quartz που έχεις είναι 39άρι ? Εννοείται πως θα τα δοκιμάσω και οχι μια μόνο φορά . Απλά τα καταστήματα της Θεσσαλονίκης τα αφήνω για λίγο αργότερα οταν θα είμαι περισσότερο κατασταλαγμένος . Για την ώρα λέω να "τσακίσω" τα καταστήματα της Αθήνας τώρα που θα κατεβούμε για το Πάσχα ! \:D/ :D

Ναι 39ρι είναι... και πλέον μου φαίνεται μικρό. Εννοείται ότι το Πάσχα θα κανονίσουμε καφέ.
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 22, 2016, 08:22:58 πμ »
φυσικα! θα ειναι χαρα μου! αλλωστε μια πολυωρη γυρα στα ρολογοκαταστηματα δεν την κανω και με το ζορι... θα μιλησουμε πιο πριν...
 ειπα στη μπουτικ λογω ποικιλιας μιας και δεν εχεις σκοπο να αγορασεις απο εδω..
τωρα που τσεκαρα στο σαιτ τους και στο δικο μου την ιδια μηχανη αναφερει. στην ουσια προκειται για τροποποιημενη ετα... http://www.tissotwatches.com/products/tissot-chemin-des-tourelles-automatic-gent/T0994071605800.html

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ωραία λοιπόν , έκλεισε !! ;D Μόλις πλησιάζει ο καιρός θα μιλήσουμε για τα περαιτέρω !! ;)


Ναι 39ρι είναι... και πλέον μου φαίνεται μικρό. Εννοείται ότι το Πάσχα θα κανονίσουμε καφέ.


Εννοείται Χάρη , και θα κάτσουμε και δίπλα δίπλα φυσικά  !!!  ;) :D

Πως να μην σου φαίνεται  μικρό το 39άρι ?? Ειδικά αν το βάζεις δίπλα στο 44άρι Hamilton..... ;)
Άρης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:04:25 μμ »




Κουρδιστό με ετα 6948, 45mm και με πίσω καπάκι.
Tissot Heritage 1936 (έχει παρουσιασθεί ξανά): http://www.swisstime.ch/en-watches-TISSOT-Tissot-Heritage-1936-p3411.html

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:17:10 μμ »
πραγματικα πολυ ωραιο και κομψο σχεδιο! βινταζια απο την πρωτη μερα!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:21:35 μμ »
πραγματικα πολυ ωραιο και κομψο σχεδιο! βινταζια απο την πρωτη μερα!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόδα με τα βίνταζ συνεχίζεται (και καλά κάνει).
Σε λίγο θα επανέλθουν και τα τσέπης.. ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:22:27 μμ »
φυσικα καλα κανει! λες να το φτασουν τοσο μακρια;;
ποιος θα φορεσει τσεπης;; ή παλι θα φτιαξει κοινο το μαρκετινγκ...;

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 28, 2016, 08:34:13 μμ »
χωρίς να είμαι σίγουρος, μπορεί να το βγάζει και σε μικρότερο, πιο ευκολοφόρετο......
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 28, 2016, 10:22:53 μμ »




Κουρδιστό με ετα 6948, 45mm και με πίσω καπάκι.
Tissot Heritage 1936 (έχει παρουσιασθεί ξανά): http://www.swisstime.ch/en-watches-TISSOT-Tissot-Heritage-1936-p3411.html


Σπυρο ξερουμε τιμη; φανταστικο παντως... αν και δεν ειμαι τοσο φαν του dress και της κυριλας...  :)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 28, 2016, 10:33:13 μμ »
ελα στο ντρεςς κλαμπ μπατμαν! εχω μια εντυπωση με καθε επιφυλαξη καπου στο χιλιαρικο ειχε γραφτει...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 28, 2016, 11:40:44 μμ »
Σωστά, κάπου στο 1000ρικο. http://www.fratellowatches.com/tissot-1936-heritage/

Δημήτρη, είναι κάτι διαφορετικό (νεανικό) και επιτέλους δεν είναι ντάιβερ...



Κυρίλα, δεν το βρίσκω.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 29, 2016, 12:16:10 πμ »
Ωραιο ρολοι :)

Δημητρη,στο μυαλο μου dress και κλασικο ενδεχεται να εχουν και καποιες διαφορες.
Καποια αμιγως dress ρολογια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα,πολυ κυριλατα,μινιμαλ,χωρις αριθμους,λεπτα σαν παχος κτλ και μενα καπου μπορει να με φρεναρουν στο τελος,σαν στυλ. (οχι παντα βεβαια γιατι μ'αρεσουν γενικα τα κλασικα ρολογια).

Αλλα ενα ρολοι κλασικου σχεδιου,που παραπεμπει στα παλια χρονια της ωρολογοποιιας,με λατινικους ή αραβικους αριθμους και στοιχεια τετοια που να βγαζει μια μαγεια,προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ και νομιζω ειναι ωραιο να το φοραει ενας ανδρας ακομη και με καθημερινο ντυσιμο casual.