Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 522245 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: LONGINES
« Απάντηση #560 στις: Ιούλιος 23, 2013, 08:05:36 μμ »
Δεν καταλαβα τι παει να πει προβλημα στο πλαισιο του φυσιολογικου. 1 χιλιαρικο και βαλε ρολοι ειναι απαραδεκτο να εχει οποιοδηποτε προβλημα.. Να απαιτησεις να σου δωσουν εγγραφως οτι αυτο θεωρειται φυσιολογικο και να το στειλεις και στη μαμα swatch..

όταν σε πιάνει το δικηγορικό σου τα λες ωραία...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #561 στις: Ιούλιος 23, 2013, 08:58:14 μμ »
όταν σε πιάνει το δικηγορικό σου τα λες ωραία...

Ειμαι σεξι, το ξερω...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #562 στις: Ιούλιος 23, 2013, 09:47:18 μμ »
Mε την εκπτωση το LLD εχει 1100.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #563 στις: Ιούλιος 26, 2013, 08:44:03 μμ »
Ωραία...

Το παρανοϊκό της όλης ιστορίας είναι ότι απ΄όταν έγραψα το post, παρατηρώ αν κινείται η στεφάνη και δεν κουνιέται ούτε χιλιοστό  ???
Κουνάω και το ρολόϊ λίγο πάνω, λίγο κάτω, τίποτα η στεφάνη. Σταθερή σα βράχος...
Είναι μάλλον το κλασικό φαινόμενο με τις βλάβες: το αυτοκίνητο κάνει γκράτσα γκρούτσα μία εβδομάδα, και όταν το πας στο συνεργείο για τσεκ, είναι πιο αθόρυβο και από Bentley  >:(

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #564 στις: Ιούλιος 27, 2013, 09:15:48 πμ »
Ωραία...

Το παρανοϊκό της όλης ιστορίας είναι ότι απ΄όταν έγραψα το post, παρατηρώ αν κινείται η στεφάνη και δεν κουνιέται ούτε χιλιοστό  ???
Κουνάω και το ρολόϊ λίγο πάνω, λίγο κάτω, τίποτα η στεφάνη. Σταθερή σα βράχος...
Είναι μάλλον το κλασικό φαινόμενο με τις βλάβες: το αυτοκίνητο κάνει γκράτσα γκρούτσα μία εβδομάδα, και όταν το πας στο συνεργείο για τσεκ, είναι πιο αθόρυβο και από Bentley  >:(

Ναι έτσι γίνεται πάντα!
Ο νόμος του Μέρφι είναι αμείλικτος.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #565 στις: Αύγουστος 07, 2013, 06:18:25 μμ »
Και όμως η κατάσταση είναι για εκπομπή του Χαρδαβέλα:

1) Στην αρχή το ρολόϊ "έτρεχε" λίγο. Τώρα κρατάει μία χαρά χρόνους. ΟΚ αυτό είναι φυσιολογικό απ΄όσο ξέρω.
2) Απ΄όταν πρωτοέγραψα για την μικρή μετακίνηση της στεφάνης, δεν έχει ξανακουνηθεί ούτε χιλιοστό. Μάλιστα την πηγαίνω και σε άλλες θέσεις για 2-3 ημέρες, αλλά και πάλι δεν κουνιέται ρούπι...

Ή έκαναν πουλάκια τα μάτια μου ή το ρολόϊ διαθέτει Artificial Intelligence και είναι αυτοεπισκευαζόμενο !!!

I rest my case  ::)

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #566 στις: Αύγουστος 07, 2013, 11:23:18 μμ »
Και όμως η κατάσταση είναι για εκπομπή του Χαρδαβέλα:

1) Στην αρχή το ρολόϊ "έτρεχε" λίγο. Τώρα κρατάει μία χαρά χρόνους. ΟΚ αυτό είναι φυσιολογικό απ΄όσο ξέρω.
2) Απ΄όταν πρωτοέγραψα για την μικρή μετακίνηση της στεφάνης, δεν έχει ξανακουνηθεί ούτε χιλιοστό. Μάλιστα την πηγαίνω και σε άλλες θέσεις για 2-3 ημέρες, αλλά και πάλι δεν κουνιέται ρούπι...

Ή έκαναν πουλάκια τα μάτια μου ή το ρολόϊ διαθέτει Artificial Intelligence και είναι αυτοεπισκευαζόμενο !!!
I rest my case  ::)

μωρέ λες να έχουν ενσωματώσει στο ρολόι τίποτα νευρωνικά δίκτυα και να μαθαίνει?? χαχαχα
Αστειυόμενος βέβαια
strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #567 στις: Αύγουστος 08, 2013, 01:11:04 μμ »
μωρέ λες να έχουν ενσωματώσει στο ρολόι τίποτα νευρωνικά δίκτυα και να μαθαίνει?? χαχαχα
Αστειυόμενος βέβαια
strifteros

 :D :D :D

Είναι σαν το βίντεο στο γιουτιούμπ με τον τύπο που ανοίγει μια μπαταρία κινητού και του επιτίθεται μια ηλεκτρονική αράχνη ή κάτι τέτοιο...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #568 στις: Αύγουστος 13, 2013, 09:15:32 πμ »
Στο ειπα και σε pm φιλε μου. Αφου το προβλημα σου σχεδον λυθηκεμην ξανασχοληθεις και μην αναλωνεσαι. Επιανα τον ευατο μου να κοιταει μονο τη στεφανη και επι ωρες -μερες- βδομαδες να μην εχω κοιταξει ποτε τι ωρα ειναι στο ορολοι μου. Αυτο κατανταει ψυχωση που σε κανει να μη χαιρεσαι τη ρολογαρα που φορας.

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #569 στις: Αύγουστος 13, 2013, 09:32:58 πμ »
Και μια πληροφορια αν ειναι ευκολο. Σε κατι περισσοτερο απο ενα μηνα ντυνομαι γαμπρος. Επειδη θελω να ειναι πιο επισημο το LLD θελω να του φορεσω αυτο το μπρασελε. Που το βρισκουμε ;;
 
http://img109.imageshack.us/i/lon34j.jpg/

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #570 στις: Αύγουστος 13, 2013, 11:48:52 πμ »
Το mesh δεν ξέρω που κυκλοφορεί.
Έχω αυτό όμως:



Που του φέρνει λίγο. Δές το και φορεμένο:





Έλα να στο δώσω για το γάμο και κράτα το να δεις αν σου αρέσει κιόλας και μετά μου το ξαναδίνεις. Δε το φοράω τόσο συχνά ώστε να μου λείψει...

Αν όμως θέλεις την άποψη μου, νομίζω ότι το LLD με ένα καλό κροκό λουρί είναι πιο dress απ΄ ότι με το μπρασελέ...
Ένα μήνα έχεις μπροστά σου, σκέψου το (όχι για το γάμο, για το μπρασελέ...)  :D

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #571 στις: Αύγουστος 13, 2013, 01:50:47 μμ »
Καταρχας σε χιλιοευχαριστω που προσφερθηκες. Θα μιλησουμε με pm αν τυχον το χρειαστω. Κροκο λουρακι εχω καφε της hirsch αλλα μου χει κολλησει το mesh για ''γαμπριατικο''.

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #572 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:05:39 πμ »
Bρηκα στο ebay τελικα. Η τιμη του με προβληματιζει οσον αφορα την ποιοτητα που θα εχει. αλλα το εξαιρετικο feedback του seller με καθησυχαζει. Εχει κανει καποιος απο δω παρομοια αγορα;;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #573 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:22:27 πμ »
Bρηκα στο ebay τελικα. Η τιμη του με προβληματιζει οσον αφορα την ποιοτητα που θα εχει. αλλα το εξαιρετικο feedback του seller με καθησυχαζει. Εχει κανει καποιος απο δω παρομοια αγορα;;


αν ενδιαφερεσαι εχω να σου δωσω να βαλεις αυτο το mesh που ειναι σχετικα λεπτο, πολυ ποιοτικο και δεν το φοραω πλεον σχεδον καθολου (το lld το εχω πουλησει για να παρω αλλο ρολοι στην πορεια αλλα κρατησα το mesh)





και μετα μου το επιστρεφεις οταν κανεις τη δουλεια σουή αν σου αρεσει τα βρισκουμε καπως.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:44:04 πμ »
thanks. εχεις pm

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #575 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:11:06 μμ »
Και όμως η κατάσταση είναι για εκπομπή του Χαρδαβέλα:

1) Στην αρχή το ρολόϊ "έτρεχε" λίγο. Τώρα κρατάει μία χαρά χρόνους. ΟΚ αυτό είναι φυσιολογικό απ΄όσο ξέρω.
2) Απ΄όταν πρωτοέγραψα για την μικρή μετακίνηση της στεφάνης, δεν έχει ξανακουνηθεί ούτε χιλιοστό. Μάλιστα την πηγαίνω και σε άλλες θέσεις για 2-3 ημέρες, αλλά και πάλι δεν κουνιέται ρούπι...

Ή έκαναν πουλάκια τα μάτια μου ή το ρολόϊ διαθέτει Artificial Intelligence και είναι αυτοεπισκευαζόμενο !!!

I rest my case  ::)

Χμμμμ, τελικά μουλάρωσα και πήγα το LLD για τσεκ. Διότι παρατήρησα ότι πάλι μετατοπιζόταν (ελάχιστα) η εσωτερική στεφάνη.
Αυτή τη φορά έβαλα σε εφαρμογή το plan B, δηλαδή πήγα εκεί που το είχα αγοράσει.
Το έστειλαν οι άνθρωποι στην αντιπροσωπεία και σήμερα (έπειτα από γραπτό μήνυμα που μου έστειλαν) πήγα να το πάρω.
Παίρνω το ρολόϊ, παίρνω και ένα σακουλάκι με 2-3 ανταλλακτικά μέσα (προφανώς αυτά που αφαίρεσαν) και κάνω ένα τσεκ να δω αν όλα βαίνουν καλώς.
Αμ δε....
Αυτή τη φορά αφού έβαζα την εσωτερική στεφάνη εκεί που ήθελα, πιέζοντας μετά την κορώνα για να τη βιδώσω, μετακινιόταν μαζί και η εσωτερική στεφάνη !!!! Προφανώς κάποια παπαριά είχαν κάνει στο service.

Οπότε το LLD πηγαίνει πάλι πίσω.

Το ερώτημα μου όμως είναι το εξής: Ποιός τεχνίτης (ή "τεχνίτης") παρέδωσε το ρολόϊ και έκρινε ότι είναι ΟΚ; Το έλεγξε; Δεν έκανα κανένα σοβαρό τεστ, ένα απλό κοίταγμα έκανα και είδα ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτός δεν το είδε;
Κοινώς, πλάκα μου κάνουν;

Τέλος πάντων. Backup ρολόϊ υπάρχει, υπομονή έχω, αλλά εάν πλέον μου ξαναέρθει το ρολόϊ επισκευασμένο και δε δουλεύουν όλα...ρολόϊ (!), μάλλον με βλέπω να ξαναπηγαίνω ο ίδιος στο Swatch Group και να απευθύνομαι σε άλλο επίπεδο.
Οψόμεθα  ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #576 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:24:37 μμ »
Είναι όντως πολύ εκνευριστικά όλα αυτά, εύχομαι στο τέλος να πάνε καλά τα πράγματα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #577 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:36:10 μμ »
Είναι όντως πολύ εκνευριστικά όλα αυτά, εύχομαι στο τέλος να πάνε καλά τα πράγματα...

Eιναι πολυ-πολυ εκνευριστικα ολα αυτα αλλα και εντελως απαραδεκτα.!!
Εκει ξεχωριζουν οι πραγματικα μεγαλες εταιρειες!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #578 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:41:35 μμ »
Eιναι πολυ-πολυ εκνευριστικα ολα αυτα αλλα και εντελως απαραδεκτα.!!
Εκει ξεχωριζουν οι πραγματικα μεγαλες εταιρειες!!!

Είναι να μην σου τύχει. Έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου από μεγάλες εταιρείες, που μου έχει σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #579 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 07:52:28 μμ »
Είναι να μην σου τύχει. Έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου από μεγάλες εταιρείες, που μου έχει σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Aπλα μια σοβαρη φιρμα,προσπαθει να μη διακινδυνευσει τη φημη της.
Βεβαια ειναι και θεμα ανθρωπινης ευσυνειδησιας και τυχης,αλλα νομιζω οτι αυτες οι ιστοριες αποτελουν την εξαιρεση,που απλα επιβεβαιωνει τον κανονα.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI