Αποστολέας Θέμα: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ  (Αναγνώστηκε 43220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 02:36:41 μμ »
Μαλλον λιγο  :offtopic αλλα δεν καταλαβαινω πως εχει καθιερωθει και λειτουργει ετσι η αγορα ρολογιου παγκοσμιως. Στα υπολοιπα προιοντα υπαρχει μια τιμη που ειναι ενιαια σε ολα τα καταστηματα μιας χωρας, τις περισσοτερες φορες αναφερεται και στη βιτρινα, και αν εχει καποια εκπτωση την ξερεις πριν ρωτησεις τους πωλητες.
Γενικα ειναι ηλιθια στημενος ο τροπος πωλησης για προιοντα πολυτελειας.
Νομίζω ότι στάνταρ τιμές σε κανένα προιόν δεν υπάρχουν
Εάν πάς να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο (για καινούργιο μιλάμε) θα δείς διαφορές από αντιπρόσωπο σε αντιπρόσωπο αλλά και όχι μόνο
Κάτι το ανάλογο ισχύει και στα computer κινητά κλπ
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 02:50:55 μμ »
Δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι σου ειναι ξεκαθαρο το τι θα πληρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα. Πχ. μπαινεις στο Πλαισιο και βλεπεις την τιμη για καθε PC, πας στο Multirama και βλεπεις μια αλλη και συγκρινεις. Δεν ρωτας τον πωλητη "μηπως μπορειτε να μου κανετε καποια εκπτωση?" .
Ξεκαθαρα πραγματα εξαρχης, οχι μπουλωχτες συναλλαγες.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:01:16 μμ »
Δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι σου ειναι ξεκαθαρο το τι θα πληρωσεις σε οποιοδηποτε καταστημα. Πχ. μπαινεις στο Πλαισιο και βλεπεις την τιμη για καθε PC, πας στο Multirama και βλεπεις μια αλλη και συγκρινεις. Δεν ρωτας τον πωλητη "μηπως μπορειτε να μου κανετε καποια εκπτωση?" .
Ξεκαθαρα πραγματα εξαρχης, οχι μπουλωχτες συναλλαγες.
Εδώ κάνεις λάθος
Το Πλαίσιο κλπ είναι ενα ενιαίο κατάστημα με πολλά υποκαταστήματα που έχουν όλλα την ίδια τιμή για το ίδιο προιόν
Τα καταστήματα που πουλάνε ρολόγια το καθένα είναι διαφορετικό με διαφορετικό ιδιοκτήτη, εξοδα, τρόπο πληρωμής (οταν αγοράζει) και πολλά άλλα διαφορετικά
Για αυτό το λόγο και οι τιμές είναι διαφορετικές
Οσο για τις τιμές δεν είναι στάνταρ για να μπορούν ανάλογα με τον πελάτη να τις διαμορφώνουν
Υπάρχει κάτι σαν τιμή καταλόγου που ο καθένας σου κάνει την έκπτωση που θέλει
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:14:35 μμ »
Συγγνωμη, αλλα δεν συνεκρινα τα καταστηματα του Πλαισιου μεταξυ τους.
Εν πασει περιπτωσει ...... μυλος !!
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:16:44 μμ »
Θα συμφωνίσω με το συνονόματο nikosp , δεδομένου οτι ακόμα και οι αρχικές  τιμές στη στοά Φεξή έιναι ήδη 10-15% χαμηλότερες απο κάποιο κοσμηματοπωλείο...

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:22:46 μμ »
Θα συμφωνίσω με το συνονόματο nikosp , δεδομένου οτι ακόμα και οι αρχικές  τιμές στη στοά Φεξή έιναι ήδη 10-15% χαμηλότερες απο κάποιο κοσμηματοπωλείο...
Πάντως έχω μείνει πολύ απογοητευμένος από την ποιότητα των καταστημάτων στην εν λόγω στοά
Είναι μερικά χρόνια τωρα που σχεδόν δεν τα κυττάω καν
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:23:03 μμ »
Δηλαδή,οι τιμές καταλόγου,"παιζουν" από κατάστημα σε κατάστημα;
Δε θα έπρεπε να είναι φιξαρισμένες,καθορισμένες από την εκάστοτε εταιρεία;

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:25:07 μμ »
Δηλαδή,οι τιμές καταλόγου,"παιζουν" από κατάστημα σε κατάστημα;
Δε θα έπρεπε να είναι φιξαρισμένες,καθορισμένες από την εκάστοτε εταιρεία;

Οι τιμές καταλόγου μάλλον είναι στάνταρ
Αυτό που αλλάζει είναι η έκπτωση που σου κάνει ο κάθε πωλητής
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 03:40:31 μμ »
Σε μια πρόσφατη βόλτα στα μέρη μου,μπήκα σε ένα μαγαζί με ρολόγια,είχε στη βιτρίνα ένα συγκεκριμένο που με ενδιέφερε.
Μου το φέρνει λοιπόν η πωλήτρια και μου δείχνει το ταμπελάκι,με την αρχική τιμή.Την κοιτάει και στο βιβλιαράκι της και την επιβεβαιώνει.
Μου φάνηκε αρκετά,έως πολύ τσιμπημένη.Ήταν ένα Hamilton Jazzmaster Moonphase και είχε 1840€.
Ξέρει κάποιος υπεύθυνα,εάν αυτή είναι η πραγματική τιμή καταλόγου;

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 04:26:01 μμ »
Οι τιμές καταλόγου ανακοινώνονται από τις εταιρίες με σκοπό την αύξηση του prestige γι'αυτό και βλέπεις πώς οι καλές μάρκες έχουν μικρότερη έκπτωση από τις άλλες . Σε κανένα κατάστημα κανείς δεν πληρώνει την τιμή καταλόγου συνεπώς η τιμή αυτή υπάρχει για σκοπούς μαρκετινγκ . Ας δούμε λοιπόν μόνο την τιμή μετά την έκπτωση που μας αφορά άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 04:59:35 μμ »
Σε μια πρόσφατη βόλτα στα μέρη μου,μπήκα σε ένα μαγαζί με ρολόγια,είχε στη βιτρίνα ένα συγκεκριμένο που με ενδιέφερε.
Μου το φέρνει λοιπόν η πωλήτρια και μου δείχνει το ταμπελάκι,με την αρχική τιμή.Την κοιτάει και στο βιβλιαράκι της και την επιβεβαιώνει.
Μου φάνηκε αρκετά,έως πολύ τσιμπημένη.Ήταν ένα Hamilton Jazzmaster Moonphase και είχε 1840€.
Ξέρει κάποιος υπεύθυνα,εάν αυτή είναι η πραγματική τιμή καταλόγου;
Εάν είναι εκτυπωμένη απάνω στο ταμπελλάκι της εταιρίας είναι πράγματι αυτή
Εκεί αναφέρει και το μοντέλλο του ρολογιού
Η πραγματική τιμή πώλησης όπως έχει αναφερθεί για πολλοστή φορά δεν είναι αυτή όμως
Πώς την βρίσκουμε ?
Απλά ψάχνοντας και ρωτοντας πολλά μαγαζια
Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 06:06:32 μμ »
Φίλοι μου,το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο.
Εάν υπάρχουν πωλητές και μαγαζιά που ανεβάζουν την αρχική τιμή (καταλόγου),ώστε σε κάποιον που δεν την έχει ψάξει να του φανεί καλή μια έκπτωση 20-25%,ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι αρκετά μικρότερη.
Αυτό ρωτάω...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 08:55:24 μμ »
Yπάρχουν...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 12:49:59 πμ »
Υπάρχουν!!Εγώ ρώτησα για ένα μοντέλο εδώ στην πόλη μου.Τιμή στο ταμπελάκι 920€..Έκπτωση 15%..Τιμή απο Αθήνα 820€.Έκπτωση 25%..Υπολογίστε τελική διαφορά τιμής!Που θα βρούμε επίσημο κατάλογο εταιρίας??Μόνο τότε μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 07, 2010, 05:27:49 πμ »
Υπάρχουν εταιρείες που με διαφημιζόμενα ένθετα ορίζουν την τιμή των ρολογιών στο ευρύ κοινό και άλλες που θα πρέπει να αποτανθείς για να τις τσεκάρεις. Παιδιά μη μπερδεύετε την αγορά ενός ρολογιού(ποσοστά κέρδους) με αυτή του ρούχου ή του γυαλιού ή του αρώματος.Το ποσοστό κέρδους είναι απέιρως μικρότερο και συνήθως έκπτωση άνω του 30% βάζει το κατάστημα μέσα.
Τα πράγματα είναι απλά, επιλέγετε το προιόν, κάνετε έρευνα αγοράς, τσεκάρετε αν το προιόν είναι αυθεντικό και καλύπτεται από εγγύηση αντιπροσωπείας για να μη τρέχετε και δε φτάνετε στο after sales κι αναλόγως ψωνίζετε.
Το αν το κάθε κατάστημα δέχεται ή όχι να σας κάνει έκπτωση είναι καθαρά δικό του θέμα πως θα διαχειριστεί την κερδοφορία του και θα ανταπεξέλθει των υποχρεώσεών του. Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα μαγαζιών που έδιναν τα προιόντα τους για ένα κομμάτι ψωμί και τελικά για αυτό το λόγο έκλεισαν.
Ποσώς βέβαια σας ενδιαφέρει το παραπάνω, απλά είναι λίγο άκομψο πολλές φορές να μπαίνουμε σε ένα μαγαζί και να μεταχειριζόμαστε τον πωλητή λες και έχει υποχρέωση να μας κάνει μεγάλη έκπτωση, σαν τα χρήματά μας να έχουν μεγαλύτερη αξία από των άλλων.
Άλλο πράγμα το παζάρι σε όμορφα πλαίσια κι άλλο στην κυριολεξία να εξευτελίζεται κανείς στα μάτια του καταστήματος με εκείνο το απαιτητικό-υποτιμητικό υφάκι να του γίνει μεγαλύτερη έκπτωση. Αν δε μας κάνει η τιμή, προτείνω να πάρουμε ευγενικά το καπελάκι μας και σε άλλη ...παραλία κι αν είναι για κάποιο σεβαστό ποσό δε λέω αξίζει η έρευνα αγοράς, από την άλλη για να γλιτώσουμε 10 20 ευρώ  να καταντήσουμε  ...γυρολόγοι??, ρε παιδιά το βλέπω και λίγο μιζέρια, τι να πω...
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 07, 2010, 08:15:08 πμ »
.....πάντως αλλάζουν δραματικά οι καιροί και οι καταστάσεις και ο όρος "μιζέρια" είναι πια πραγματικότητα!Συνεπώς και το 10ευρο και το 20ευρο μετρά πια για την τσέπη του καθενός μας.
ΌΤΑΝ αναφερόμαστε και ψάχνουμε το ΊΔΙΟ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προιον τότε θα προτιμήσουμε φυσικά εκείνον με την καλύτερη δυνατή προσφορά!
Θυμάμαι το 1998 μερικές ημέρες ΠΡΙΝ την υποτίμηση της δραχμής,έψαχνα το 1ο μου "καλό" μηχανικό ρολοι και πιο συγκεκριμενα το speedy (το day-date 24H από την σειρά Σουμάχερ με το λουρακι το κουρμπαριστό) κι ενώ είχε τιμή καταλόγου 510.000 δρχ, η καλύτερη προσφορά ήταν 450.000δρχ,άλλος 475.000δρχ και ΑΛΛΟΣ λέει ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ διότι με την υποτίμηση θα αυξηθούν οι τιμές (όπως έκαναν οι βενζινάδες τις προηγουμενες ημερες με το στοκ της βενζινης που είχαν στις δεξαμενες τους).
Επέμεινα όμως τότε,άλωσα όλο το κέντρο της Αθήνας και τελικά μετά από την ΕΡΕΥΝΑ ΜΟΥ βρήκα το ρολοι στις 400.000 δρχ! Επειδή είμαι και "βλάχος" του λέω με είδε και "νεο" παιδί και πρέπει να γυρίσω στο χωριο του λέω κόψε και ένα 10χίλιαρο να μην γυρίσω ταπί!
Έτσι κι έγιναν λοιπόν τα πράγματα......και να υπενθυμίσω τότε μιλάγαμε για ΔΡΑΧΜΕΣ!!! όπου το δεκαχίλιαρο είχε αξία και έβγαινε με πραγματικές θυσίες και κόπους!
Συμπέρασμα:Η ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ & μονάχα ωφέλη έχει να κερδίσει ο καταναλωτής!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 07, 2010, 10:35:04 πμ »

Άλλο πράγμα το παζάρι σε όμορφα πλαίσια κι άλλο στην κυριολεξία να εξευτελίζεται κανείς στα μάτια του καταστήματος με εκείνο το απαιτητικό-υποτιμητικό υφάκι να του γίνει μεγαλύτερη έκπτωση.

Καταρχάς για να μην παρεξηγηθώ τονίζω ότι δεν απευθύνομαι σε σένα Marcangelo.

Αχαχαχαχουχαχαχα..........πέφτω κάτω και χτυπιέμαι ενώ κοντεύει να μου κοπεί η αναπνοή απο τα γέλια......

Και για τα πρακτικά το κατάστημα ξευτιλίζεται από το πόμολο της πόρτας μέχρι και το τελευταίο τετραγωνικό του εκατοστό, όταν κάτω από το μανίκι μου έχω κρυμένο το μωρό μου, που το πήρα φρεσκαδούρα τυλιγμένο στα αυτοκολλητάκια του, 4600 και το "κατάστημα" μου λέει 5.800 και με κοιτάει υποτιμητικά όταν ρωτάω για καλύτερη τιμή.

Ψάξτε, ψάξτε, ψάξτε και ξαναψάξτε για τα πάντα......

Να είστε ευγενικοί ( να γελάτε δηλ. απο μέσα σας με τις π#π@ριες που σας λένε) και να μην αντιδικείτε ούτε να το παίρνετε προσωπικά, γιατι αύριο-μεθαύριο στην πόρτα που κλείσατε μπορεί να σας περίμενε η επόμενη μεγάλη σας ευκαιρία......

Καλά και προπάντων έξυπνα ψώνια  ;)

Υ.Γ Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ικανοποίηση νοιώθω, όταν φοράω ένα ακριβό ρολόι στο χέρι μου , το οποίο κατά 80% έχει χρηματοδοτηθεί από τα λέφτα που κέρδισα απο την αγορά των δύο προηγουμένων  8)

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 07, 2010, 10:58:30 πμ »
Επειδή είμαι και "βλάχος" του λέω με είδε και "νεο" παιδί και πρέπει να γυρίσω στο χωριο του λέω κόψε και ένα 10χίλιαρο να μην γυρίσω ταπί!

 
=D> :2thumbs: :respect:



το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 07, 2010, 01:09:29 μμ »
Επειδή είμαι και "βλάχος" του λέω με είδε και "νεο" παιδί και πρέπει να γυρίσω στο χωριο του λέω κόψε και ένα 10χίλιαρο να μην γυρίσω ταπί!

I LOVE YOU VLACHOS ΛΕΜΕ!!!!!!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟΑ ΦΕΞΗ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 07, 2010, 01:32:16 μμ »
Παράθεση
Το ποσοστό κέρδους είναι απέιρως μικρότερο και συνήθως έκπτωση άνω του 30% βάζει το κατάστημα μέσα.
Πως βαζει καποια καταστηματα μεσα και καποια αλλα οχι?
Παράθεση
Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα μαγαζιών που έδιναν τα προιόντα τους για ένα κομμάτι ψωμί και τελικά για αυτό το λόγο έκλεισαν.
Τα καταστηματα που κανουν εκπτωση ειναι γεματα και κερδοφορα...Αυτα που πας και σου δινουν το ρολοι ακριβοτερα απο τον τιμοκαταλογο μετα εκπτωσεως ειναι που πεινανε..
Παράθεση
Αν δε μας κάνει η τιμή, προτείνω να πάρουμε ευγενικά το καπελάκι μας και σε άλλη ...παραλία κι αν είναι για κάποιο σεβαστό ποσό δε λέω αξίζει η έρευνα αγοράς, από την άλλη για να γλιτώσουμε 10 20 ευρώ  να καταντήσουμε  ...γυρολόγοι??, ρε παιδιά το βλέπω και λίγο μιζέρια, τι να πω...
Μιζερια ειναι να μην εχεις λεφτα και να κλαιγεσαι να παρεις κατι τζαμπα..Οταν εχεις τη δυνατοτητα και τη δυναμικη και μελλοντικες αγορες, τοτε μιζερος ειναι ο πωλητης.Αν μου κανει μια καλη εκπτωση τοτε τουλαχιστον απο το φορουμ θα πανε και 2 ανθρωποι παραπανω να παρουν.

Στο φιναλε με την ευκολια να παρω κατι απο το ιντερνετ στο 1/3 της τιμης και να μου το στειλουν σπιτι δεν εχω και πολλα κινητρα να τα σκασω επι 3 για να χρυσωνω το οποιοδηποτε καταστημα που με βλεπει σαν € με ποδια και περιμενει να κλεισω την πορτα για να βαλει τα γελια ο πωλητης. Δε μπορω να πηγαινω σε μαγαζι και να με κοροιδευουν μεσα στα μουτρα μου ενω ξερουν οτι 2 δρομους πιο περα θα υπαρχει και αλλη αξιολογη και εντιμη προταση.

Επειδη λοιπον δεν μπαινω σε αντιπαραθεση με τον οποιονδηποτε πωλητη γραφει κατι εδω μεσα, συμφωνω οτι ΜΠΟΡΕΙ να μην εχουν μεγαλο περιθωριο κερδους αλλα μπορουν να αντιμετωπιζουν καποιους ανθρωπους εδω μεσα τουλαχιστον με πιο σοβαρη σταση και αν μη τι αλλο να υπαρχει αξιοπρεπεια και να μην βλεπεις προσαυξησεις σε καρτελακια ρολογιων 2 πορτες παραπερα...Τρανο παραδειγμα το Fortis που πηρα και η Orka που ρωτησα προσφατα. Σε 2 διπλανα μαγαζια της στοας ειχαν 300 και 390 αντιστοιχα...Τα συμπερασματα δικα σας!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...