Αποστολέας Θέμα: 40 χρόνια ΑΥΤΟΜΑΤΟΙ ΧΡΟΝΟΓΡΑΦΟΙ - Σύγκριση βασικών χαρακτηριστικών  (Αναγνώστηκε 3985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS

Όλα ξεκίνησαν από μια απορία μου σχετικά με τη διάμετρο του σπάνιου τώρα TDB 1369 (εν μέσω της τελευταίας πολυπληθούς συνάντησης) αλλά και από το γεγονός ότι ο X Vintage (όπως και οι περισσότεροι) δεν είχε προσέξει (ενώ ήξερε τα πάντα  για ελβετικες μηχανές..) το Seiko cal. 7016 (σε αντίθεση με τα πιο συνήθη cal. 6139/6138). O 7016 ήταν ο μικρότερος σε ύψος χρονογράφος για μια δεκαετία (και με flyback + fast date change + daydate + 12h register...)!

Ο TDB1369 είναι ο μικρότερος σε διάμετρο αυτ. χρονογράφος για πολλά χρόνια - το διασταύρωσα - και ξεκινώντας να δω τι άλλα "μηχανάκια" υπάρχουν/υπήρξαν στην αγορά ανακάλυψα διάφορα και τελικά έκανα >3 ώρες για να φτιάξω το βασικό Πίνακα που ακολουθεί.

Η λίστα δεν είναι πλήρης οπότε και συμπληρώσεις, διορθώσεις και σχόλια είναι ευπρόσδεκτα !

Ενδιαφέρουσα η σύγκριση των ιερών τεράτων Εl Primero/Büren 11 με τους Γιαπωνέζους εκείνης της εποχης αλλά και τις πιο σύγχρονες δημιουργίες (μετά το 1990 πρακτικά!):



Καλό βράδι !

   

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Μπράβο  :book: VC222, εξαιρετικό και χρησιμότατο.    :respect:

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Nice ;)Ωραια αναφορα φιλε :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
 =D>   =D>   =D>


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Εξαιρετική εργασία κόπος και μεράκι....αυτό είναι πάθος,ψάξιμο,αγάπη,είσαι πρώτος,όπως και το avatar σου!  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
  Mπράβο VC222!!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Τελικά αγόρασα ένα σχετικά σπάνιο TDB/Kelek 1369...



Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια για το εύρημα! Καλοφόρετο να είναι.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Δώσε πληροφορίες πολυ όμορφο είναι.Καλοφορετο!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Bασισμένο στο Tenor-Dorly TD 1335 με το χρονογράφο από Dubois-Depraz (modular). Ο τρόπος χρονομέτρησης ήταν με κλασσικό pillar
wheel και μετράει 60 δεύτερα, 60 λεπτά και έως 6 ώρες (!) ενώ η διάταξη των ωρών στη θέση ώρας 11 και των λεπτών στην ώρα 2:30
είναι χαρακτηριστική αν όχι περίεργη αφού δεν το έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη Εταιρεία.!

Ο μικρότερος σε διάμετρο χρονογράφος όταν λανσαρίστηκε το 1974 χρησιμοποιήκε από πολλούς κατασκευαστές-υπεργολάβους όπως
Mikado,Waltham, την ίδια την Tenor-Dorly, την γερμανική Dugena (δικό μου), Georgerat (θυγατρική της Kelek), Iaxa, Maty, Minerva,
Mondia, Nivada, Precimax, Reglex, Sevan, Thermidor, Titus...

Η συνολική παραγωγή τελικά ανήλθε περίπου στις 23.000 (πολύ λίγα σχετικά). Αν και αποσκοπούσε στην χαμηλή (φτηνή) γκάμα τιμών δεν κατάφερε τελικά να ανταγωνιστεί την πληθώρα των ηλεκτρονικών χρονογράφων LCD (κυρίως Casio) που έως τέλη δεκαετίας 70-αρχές 80 ανέβηκαν τρομακτικά σε πωλήσεις.


Υπάρχει και μια έκδοση TDB 1376 με ψηφιακή ένδειξη χωρίς δευτερόλεπτα που σήμερα είναι σχετικά ψηλά σε τιμή στους συλλεκτικούς κύκλους ειδικά με το ορθογώνιο κάσωμα.