Αποστολέας Θέμα: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY  (Αναγνώστηκε 8457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« στις: Απρίλιος 13, 2011, 02:32:50 μμ »


     Η Vacheron Constantin είναι μια ελβετική εταιρεία υψηλής ωρολογοποϊίας και μέλος του Richemont Group. Από τους γνώστες του ρολογιού, θεωρείται ως μια απο τις καλύτερες παραδοσιακές εταιρείες ρολογιών μαζί με την Patek Philippe, Audemars Piguet και την Jaeger LeCoultre.
     Απασχολεί περίπου πάνω απο 400 άτομα παγκοσμίως και οι περισσότεροι απο αυτούς βρίσκονται στις μονάδες παραγωγής στη Γενεύη στο Vallee De Joux. Τα ρολόγια της εταιρείας πωλούνται σε 80 χώρες σε όλο το κόσμο και διανέμονται μέσω των 15 μπουτίκ ενώ έχει πάνω απο 500 σημεία πώλησης.
     Ιδιοκτήτες ρολογιών Vacheron Constantin ήταν: Ο Ναπολέων Βοναπάρτης, ο Πάπας Πίος ο ενδέκατος, ο Δούκας του Windsor και ο Harry Truman.



Η Ιστορία



Jean Marc Vacheron



     Η Vacheron Constantin ιδρύθηκε στην Γενεύη της Ελβετίας το 1755 απο τον Jean Marc Vacheron. Αυτό την κάνει την αρχαιότερη εταιρεία κατασκευής ρολογιών με μια συνεχή ιστορία. Πέραν του ότι ο Jean Marc Vacheron ήταν ένας νέος επιχειρηματίας, ήταν και ένας ταλαντούχος τεχνίτης. Το 1770 η εταιρεία δημιούργησε την πρώτη πολυπλοκότητα.
     Ο γιός του Jean Marc Vacheron, ο Αbraham ανέλαβε την επιχείρηση το 1785. Κατα την περίοδο αυτή η επιχείρηση ήταν σε θέση να επιβιώσει απο την Γαλλική Επανάσταση ( 1789-1799 ). Αργότερα το 1810 ο Jaques - Barthelemy Vacheron, εγγονός του ιδρυτή της εταιρείας έγινε επικεφαλής. Ήταν ο πρώτος που συνέβαλε στην εξαγωγή ρολογιών, στην Γαλλία και στην Ιταλία.
     Αργότερα ο Jaques Barthelemy συνειδητοποίησε πως δε μπορούσε να συνεχίσει μόνος του να διαχειρίζεται την εταιρεία. Για να γινόντουσαν εξαγωγές των προϊόντων χρειαζόταν έναν συνεργάτη. Το 1819 ο Francois Constantin έγινε ο συνεργάτης του Vacheron και απο τότε η εταιρεία συνέχισε την δραστηριότητά της υπο την επωνυμία Vacheron & Constantin.


Francois Constantin



      Ο Francois Constantin ταξίδευε σε όλο τον κόσμο και πουλούσε τα προϊόντα της εταιρείας. Με αυτές του τις κινήσεις βοήθησε την εταιρεία να διευρύνει τις αγορές της, όπως την αγορά της Β. Αμερικής. Το σύνθημα της εταιρείας ( που παραμένει μέχρι και σήμερα ) ήταν : " Do better if possible, and that is always possible", εμφανίσθηκε για πρώτη φορά στην επιστολή που έστειλε ο Constantin στον Vacheron στις 5 Ιουλίου του 1819.

Georges Auguste Leschot



       Το 1839 η Vacheron & Constantin προσέλαβε τον Georges-Auguste Leschot. Η δουλειά του ήταν να επιβλέπει τις εργασίες κατασκευής. Ο Leschot ήταν εφευρέτης και οι δημιουργίες του αποδείχθηκαν επιτυχημένες για την εταιρεία. Οι εφευρέσεις του είχαν μεγάλη επίδραση στην βιομηχανία των ρολογιών. Ήταν ο πρώτος που τυποποίησε και τροποποίησε τις μηχανές Movements σε Calibers.
       Το 1844 ο Georges-Auguste Leschot τιμήθηκε με ένα χρυσό μετάλλιο. Η " Τέχνες & Κοινωνία " της Γενεύης, τίμησε ιδιαίτερα τη συσκευή του Leschot την Pantographic. Μια μηχανή που μπορούσε να χαράξει μικρά μηχανικά μέρη ρολογιών όπως επίσης και καντράν. Αυτή η εφεύρεση "έσπρωξε" την Vacheron & Constantin πολύ πιο μπροστά απ'ότι ήταν οι άλλες εταιρείες ωρολογοποϊίας.
       Αργότερα μετά το θάνατου του Constantin το 1854 και του Vacheron το 1863, η εταιρεία εξαγοράστηκε απο μια σειρά κληρονόμων. Σε ένα σημείο η εταιρεία διοικούταν απο 2 γυναίκες.
       Το 1862 η Vacheron & Constantin έγινε μέλος του Συνδέσμου για την έρευνα των αντιμαγνητικών υλικών. Αργότερα το 1885 η εταιρεία δημιούργησε το πρώτο non magnetic ρολόι το οποίο ήταν ανθεκτικό στα μαγνητικά πεδία. Η κατασκευή του περιελάμβανε: 1 τροχό ισορροπίας ( balance wheel ), 1 Balance Spring και παλέτες που έγιναν απο παλλάδιο, ενώ ο τροχός ισορροπίας ( Balance Wheel ) ήταν απο χρυσό.
       Το 1877 η εταιρεία μετονομάστηκε επίσημα σε Vacheron Constantin & Frabicants Geneve. Το 1880 η Vacheron Constantin χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το έμβλημά της. Τον Σταυρό της Μάλτας.
       Η πρώτη μπουτίκ στη Γενεύη έγινε απο την Vacheron & Constantin το 1906. Αυτό το κατάστημα μπορεί να το δεί κανείς στην περιοχή Quai de l'Ille. Κατα την διάρκεια της μεγάλης ύφεσης η Vacheron & Constantin βρέθηκε σε μεγάλη οικονομική δυσχέρεια και μόνο ένας είχε την ελπίδα να την σώσει, ο Charles Constantin. Έγινε επικεφαλής της εταιρείας το 1936 και ήταν η πρώτη φορά που μετά απο τον θάνατο του Constantin το 1850, επικεφαλής έγινε ένα άτομο της οικογένειας Constantin.
       Κατα την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου οι πωλήσεις της Vacheron & Constantin μειώθηκαν σημαντικά. Ωστόσο η εταιρεία ήταν σε θέση να επανέλθει στην αγορά με την βοήθεια του Georges Ketter.
       Ένα αξιοσημείωτο γεγονός εκείνη την περίοδο, ήταν η κατασκεή του ρολογιού Patrimony. Ήταν το πιο λεπτό μηχανικό ρολόι με πάχος μόλις 5,25 χιλιοστά. Το 1970 το & βγήκε απο την επωνυμία της εταιρείας και μετονομάστηκε σε Vacheron Constantin.
       Το 1979 η εταιρεία κατασκεύασε το ρολόι Kallista, το ακριβότερο ρολόι στον κόσμο που στοίχιζε τότε 5,000,000 $, ενώ σήμερα στοιχίζει 11,000,000$. Το Kallista είχε αποτελούταν απο 118 διαμάντια. Η κατασκευή του πήρε πάνω απο 6.000 ώρες εργασίας και 20 μήνες για τους κοσμηματοπώληδες να κοσμήσουν το ρολόι με τα διαμάντια.
       Όταν ο Ketter πέθανε το 1987, η εταιρεία άλλαξε χέρια. Ωστόσο οι πωλήσεις της εταιρείας αυξήθηκαν και σήμερα παράγει περίπου 20.000 ρολόγια το χρόνο. Το 1996 το σύνολο των μετοχών εξαγοράστηκε και σήμερα η Vacheron Constantin ανήκει στο Richemont Group.



Vacheron Constantin Watches



Overseas & Overseas Chronograph





Patrimony Traditionelle



Tour d'Ille



Malte



Kallista



Patrimony Contemporaine Retrograde Day Date









                                                                                                                                                                               Παρουσίαση,
                                                                                                                                                                        Κων/νος Κιρεμιτζόγλου



                                                                                                                                                                               
                                                                                                                                                                     






« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2011, 04:06:17 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2011, 02:42:32 μμ »
Κώστα για άλλη μια φορά μπράβο.Ωραίες οι επιλογές σου ως προς τις εταιρείες που παρουσιάζεις,αν και σε κανά μήνα βλέπω να έχεις καλύψει τα πάντα :D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2011, 02:49:28 μμ »
Κώστα για άλλη μια φορά μπράβο.Ωραίες οι επιλογές σου ως προς τις εταιρείες που παρουσιάζεις,αν και σε κανά μήνα βλέπω να έχεις καλύψει τα πάντα :D
Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο να σαι καλά. ;D Λές να τις έχω τελειώσει όλες σε 1 μήνα ε? :D



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2011, 03:48:33 μμ »
Καλά το πας! Επειδή εγώ σε προέτρεψα πρόσφατα, σε λίγο θα αρχίζω να νιώθω τύψεις μήπως παραμελείς τα μαθήματα της σχολής σου!

Πολύ καλή και η παρουσίαση της VC, αν θες για χατήρι μας κότσαρε και μερικές φωτογραφίες κάποιων μοντέλων να τρελαθούμε, πχ μια photo του λευκού χρονογράφου overseas που είναι holy grail για πολλούς εδώ μέσα!

Και πάλι συγχαρητήρια!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2011, 03:54:01 μμ »
Σ'ευχαριστώ Νίκο, μη νιώθεις άσχημα για τη σχολή, όλα είναι μια χαρά κομπλέ ;D Θα ρίξω και καμια φώτο για συμπλήρωμα σε λίγο ;)


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2011, 04:07:27 μμ »
Έτοιμες οι φώτο που ζήτησες Νίκο μου. :D ;)


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2011, 09:12:02 μμ »


Uploaded with ImageShack.us

 :god: :2thumbs:
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:51:05 πμ »
Εσύ τώρα μικρέ, που έγινες και φίρμα στις παρουσιάσεις, και ξέρω ότι έχεις και μια "κάψα" για τα VC και τα AP, και αφού η νονά σου σε βάφτισε Κωνσταντίνο, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΟΥ ΡΟΛΟΙ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ;;; Για πες μας...!
Η παρουσίαση, όπως πάντα, άψογη. Βρε δεν τις σελιδοποιείς να βγάλεις, όταν φτάσεις σ' έναν ικανοποιητικό αριθμό εταιρειών, ένα ωραίο βιβλιαράκι, δηλ. συνοπτικό οδηγό παρουσίασης και ιστορίας των πιο σημαντικών εταιρειών; Να κάνουμε κι ένα εξωφυλλάκι σπέσιαλ; Ρίχνω ιδέα...
Μη μάθω ότι παραμελείς τα μαθήματά σου για να γράφεις παρουσιάσεις, γιατί θα τσαντιστώ και θα σου πάρω δώρο Vacheron μαιμού με κινέζικα "εντόσθια", να δω αν θα σ΄αρέσει.... :smt077 :lol:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2011, 11:09:24 πμ »
Εσύ τώρα μικρέ, που έγινες και φίρμα στις παρουσιάσεις, και ξέρω ότι έχεις και μια "κάψα" για τα VC και τα AP, και αφού η νονά σου σε βάφτισε Κωνσταντίνο, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΟΥ ΡΟΛΟΙ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ;;; Για πες μας...!
Η παρουσίαση, όπως πάντα, άψογη. Βρε δεν τις σελιδοποιείς να βγάλεις, όταν φτάσεις σ' έναν ικανοποιητικό αριθμό εταιρειών, ένα ωραίο βιβλιαράκι, δηλ. συνοπτικό οδηγό παρουσίασης και ιστορίας των πιο σημαντικών εταιρειών; Να κάνουμε κι ένα εξωφυλλάκι σπέσιαλ; Ρίχνω ιδέα...
Μη μάθω ότι παραμελείς τα μαθήματά σου για να γράφεις παρουσιάσεις, γιατί θα τσαντιστώ και θα σου πάρω δώρο Vacheron μαιμού με κινέζικα "εντόσθια", να δω αν θα σ΄αρέσει.... :smt077 :lol:

Χαχαχαχαα :dielaughing: , όχι Θάνο αλήθεια διαβάζω τ'ορκίζομαι μη μου πάρεις replica VC, δε θα τ'αντέξω. ;D :dielaughing:



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 09:47:49 μμ »
Ακόμα μια ωραία παρουσίαση!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 03:00:43 πμ »
Εξαιρετική παρουσίαση!  Επ' ευκαιρία και συμπληρώνοντας την ιδέα του THANOS58, θα ήταν δυνατόν κάποτε..., να επιμελειθούμε σαν foroum, μια συλλεκτική έκδοση που να αφορά την ιστορία των σημαντικότερων και περισσότερων εταιριών του χώρου, με ιστορικά στοιχεία, φωτογραφίες και ότι άλλο θέλουμε , που να φορά το ρολόι; (ή το μηχανικό ρολόι αν θέλετε)  ;)
Πολύ καλή η ιδέα του Θάνου!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 03:07:37 πμ »
Εξαιρετική παρουσίαση!  Επ' ευκαιρία και συμπληρώνοντας την ιδέα του THANOS58, θα ήταν δυνατόν κάποτε..., να επιμελειθούμε σαν foroum, μια συλλεκτική έκδοση που να αφορά την ιστορία των σημαντικότερων και περισσότερων εταιριών του χώρου, με ιστορικά στοιχεία, φωτογραφίες και ότι άλλο θέλουμε , που να φορά το ρολόι; (ή το μηχανικό ρολόι αν θέλετε)  ;)
Πολύ καλή η ιδέα του Θάνου!
Έχω σκεφτεί να το κάνω. Να συγκεντρώσω όσες παρουσιάσεις έχω κάνει έως τώρα, να τις διορθώσω όσον αφορά τα ορθογραφικά λάθη και το συντακτικό ( γιατί το ομολογώ πως ορθογραφία ξέρω πολύ καλή, αλλα απο συντακτικό είμαι.... ΑΙΣΧΟΣ ) και να κάνω Limited Edition για το κάθε μέλος ξεχωριστά. ;D Θα μου πάρει όμως πολύ χρόνο. Μόνος μου δε τα καταφέρνω με τίποτα για κανένα λόγο. ;D

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 09:35:21 πμ »
Το σιγουρο ειναι οτι εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια με ολες σου τις παρουσιασεις.....Μπραβο!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:43:09 μμ »
Θα μπορούσε να επιμεληθεί και από άλλους συμφορουμίστες και γνώστες στα...ωρολογιακά. Σίγουρα θέλει πολλή δουλειά και υπομονή, αλλά και στύριξη από όλλους μας.
Πιστέυω πως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελληνική βιβλιογραφία. Θα έιναι μια μοναδική δουλεία!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Babis Stinson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: VACHERON CONSTANTIN'S HISTORY
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:58:44 μμ »
Πολύ ενημερωμένη παρουσίαση Κώστα, έμαθα πάρα πολλά πράγματα για την ιστορία μίας από τις πιο αγαπημένες και καταξιωμένες εταιρείες.
ΥΓ. Το Patrimony είναι ένα όνειρο..  :)