Αποστολέας Θέμα: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!  (Αναγνώστηκε 11458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« στις: Νοέμβριος 27, 2009, 03:58:14 πμ »
Το μεγαλυτερο ρολο'ι' χειρος στον κοσμο θεωρειται αυτη τη στιγμη το MUSK 'MR2129 - SPECIAL EDITION' και ειναι ιαπωνικης προελευσης!
Φερει  διαμετρο κασας 90 χιλιοστων, βαρους 715 γραμμαριων και παχους 45 χιλιοστων (!!!)   :o   :o   :o   φυσικα 'quartz' μηχανισμο και τιμη μολις στα 155 Ευρω







Το μεγαλυτερο μηχανικο ρολο'ι' ελβετικης κατασκευης -απο τα τρεχοντα μοντελα εξ οσων γνωριζω- ειναι η επανεκδοση του PANERAI 'PADIOMIR EGIZIANO LIMITED EDITION' -παρηχθη πρωτη φορα το 1956 για το Αιγυπτιακο Ναυτικο- με διαμετρο κασας 60 χιλιοστων και τιμη περι τις 19.000 Ευρω ('PAM 341')





ενω το μεγαλυτερο μηχανικο ρολο'ι' αμιγως ελβετικης εταιριας, ειναι το MOVADO 'MUSEUM 60 AUTOMATIC - LIMITED EDITION' με διαμετρο κασας παλι 60 χιλιοστων, για τα 60 χρονια απο τη δημιουργια του χαρακτηριστικου καντραν της εταιριας το 1947, απο τον επηρεασμενο απο τη 'Σχολη BAUHAUS' αμερικανο σχεδιαστη, NATHAN GEORGE HORWITT



Τελος, το μεγαλυτερο μηχανικο ρολο'ι' με ελβετικο μηχανισμο (UNITAS '6497'), ειναι το U-BOAT  'U-1942' με την περισκοπικη κορωνα -στην πολυ περιορισμενη εκδοση των 29 τεμαχιων- με διαμετρο κασας 64,4 χιλιοστων, παχος ανω των 18 χιλιοστων και τιμη -εαν αληθευει- περι τις 65.000 Ευρω ?!...   ???   >:(  (βλεπε σχετικη προσφορα στο παρακατω λινκ:  http://www.chrono24.com/en/search/index.htm?showid=1484759&showpage=2&dosearch=1&searchexplain=1&SEARCH_ADTYPE_ID=U&MODEL=U )







Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 05:05:43 πμ »
Το μεγαλυτερο ρολο'ι' ρωσικης κατασκευης που εγινε ποτε, ηταν το ZLATOUST 'MILITARY NAVY DIVER' -γνωστοτερο ως 'VODOLAZ'- με διαμετρο κασας 58 χιλιοστων εκτος της κορωνας, παχους 22 χιλιοστων και βαρους περιπου 260 γραμμαριων και χρησιμοποιηθηκε απο τις ειδικες δυναμεις της παλαι ποτε Σοβιετικης Ενωσης, τη δεκαετια του '70









Η σπανιοτερη εκδοση '24ωρου'



ενω υπηρξε ακομη και μια αντιστοιχη 'ALARM' με τις δυο κορωνες, αλλα δυστυχως δεν μπορω να βρω φωτογραφια της στο διαδικτυο για να την ανεβασω...   :(

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2009, 05:24:06 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 06:56:32 πμ »
Το πρωτο δεν νομιζω να το φοραει και κανεις.Μπραβο φιλε Αρη εξαιρετικη παρουσιαση ;)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 09:08:46 πμ »
Αγαπητέ Άρη,

Αναλυτικότατη παρουσίαση με "μοδάτο" ζήτημα: το μέγεθος ;)
Συγχαρητήρια! Άψογος!

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ Μόνο στα "εξ ανατολών" κομμάτια είσαι λίγο "αδύνατος"  :D
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 10:49:57 πμ »
Ωραίο θέμα Άρη κι ενδιαφέρον.

Καλά το πρώτο είναι για γέλια και δεν αξίζει κριτικής.
Αντίθετα, αν απομονώσουμε το μέγεθος, το Panerai και το U-Boat είναι υπέροχα σχεδιαστικά. Το U-Boat μάλιστα είχαν την ευκαιρία να το δουν από κοντά οι επισκέπτες της έκθεσης Athina Fair. Αξιοπεπέστατος και ο αντιπρόσωπος της ρωσικής σχολής.
Βέβαια δεν ξέρω, πέρα από συλλεκτικό, για ποιόν άλλο λόγο θα αγόραζε κάποιος ένα τέτοιο ρολόι.
Τέλος, ελπίζω να διαβάσει αυτό το θέμα ο director, ώστε να σταματήσει να χαρακτηρίζει "τοίχου" τα ρολογάκια μου των 44-45mm ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 10:55:49 πμ »
πραγματι ωραιο θεμα κι ενδιαφερον,μενει να μαθουμε και το υψος του καμπαναριου στο οποιο και τοποθετηθηκαν. :P ;D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 11:11:58 πμ »
 :D :D συμφωνώ με τον director
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 01:30:41 μμ »
Θυμαμαι οτι σε μια ταινια -ισως Φλιντστοουνς ή καποια με αρχαιους- φορουσαν στο χερι κατι μαρμαρινα ηλιακα ρολογια με κανα σαρανταρι εκατοστα διαμετρο !!!
Μετρανε ??  ;D
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:21:12 πμ »
Το μεγαλυτερο ρολο'ι' ρωσικης κατασκευης που εγινε ποτε, ηταν το ZLATOUST 'MILITARY NAVY DIVER' -γνωστοτερο ως 'VODOLAZ'- με διαμετρο κασας 58 χιλιοστων εκτος της κορωνας, παχους 22 χιλιοστων και βαρους περιπου 260 γραμμαριων και χρησιμοποιηθηκε απο τις ειδικες δυναμεις της παλαι ποτε Σοβιετικης Ενωσης, τη δεκαετια του '70



Η σπανιοτερη εκδοση '24ωρου'


ενω υπηρξε ακομη και μια αντιστοιχη 'ALARM' με τις δυο κορωνες, αλλα δυστυχως δεν μπορω να βρω φωτογραφια της στο διαδικτυο για να την ανεβασω...   :(

Επιτελους, τo βρηκα ! !   :rock:   :weedman: 


Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:04:11 μμ »
Όταν λες το βρήκες, τι ακριβώς εννοείς φίλε Άρη?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:37:58 μμ »
Όταν λες το βρήκες, τι ακριβώς εννοείς φίλε Άρη?

Οτι εψαχνα και δεν εβρισκα να ανεβασω φωτο του απο το διαδικτυο. Aλλωστε ρολο'ι' τοιχου εχω στο σπιτι, δε χρειαζομαι δευτερο!  :D 
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:48:12 μμ »
Xαχαχαχαχαχαχα και τρόμαξα προς στιγμήν...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:03:12 μμ »
Παράθεση
Τέλος, ελπίζω να διαβάσει αυτό το θέμα ο director, ώστε να σταματήσει να χαρακτηρίζει "τοίχου" τα ρολογάκια μου των 44-45mm 


χαχαχαχαχα μα ξεχνας οτι εχω φτασει κι εγω σ αυτες τις διαμετρους;(fortis,breitling),βεβαια εχω την πρεσβυωπια μου και με βολευουν  :D :D :D
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος kostasm

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 11:11:28 πμ »
δεν ειμαι καθολου σιγουρος...
πολυ μεγαλα..

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: 'ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΧΕΙΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ'!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 08:03:10 μμ »
εδώ είναι που λέμε.. ποιος την έχει μεγαλύτερη! (την κάσα)  :ug: