Αποστολέας Θέμα: Αγορά από WUS  (Αναγνώστηκε 598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Αγορά από WUS
« στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:06:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους.

Ανοίγω καινούριο νήμα γιατί δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, πιθανόν να υπάρχει. Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά από WUS μέσω PayPal. Ο χρήστης βρίσκεται στις ΗΠΑ και έχει πολλά και εξαιρετικά reviews. Σκέφτηκα το ρολόι να σταλεί σε συγγενικό μου πρόσωπο στη Βοστώνη ώστε να αποφύγω τελωνεία κτλ.

Έχει κάποιος εμπειρία από αντίστοιχη αγορά; Τι θα πρέπει να προσέξω; Σε περίπτωση αποστολής στην Ελλάδα τι ισχύει πλέον;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Φιλικά,
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:28:27 πμ »
Καλημέρα,
Έχω πουλήσει 3 ρολόγια μέσω Watchuseek και έχω αγοράσει άλλο ένα. Δεν είχα κανένα θέμα με καμιά αγοραπωλησία. Βέβαια είναι αυτό που λένε αγοράζεις τον αγοραστή. Από τη στιγμή που δεις ότι συμμετέχει ενεργά στην κοινότητα και γράφει απόψεις και έχει αγοραπωλησίες στο προφίλ του δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα. Ειδικά από τη στιγμή που η αγοραπωλησία θα γίνει μέσω Paypal.

Προσωπικά στα 2 από τα 3 ρολόγια που πούλησα επειδή είδαν τα reviews μου ότι ήμουν ΟΚ, ζητήσανε οι αγοραστές να με πληρώσουν με κατάθεση κατ’ ευθείαν σε λογαριασμό και δε θελήσανε Paypal. Βέβαια και εγώ ως πωλητής με το που δείξανε ενδιαφέρον στα ρολόγια τους πρόσφερα live video στα ρολόγια και να μου λένε σε οδηγίες τι θέλουν να δουν από το ρολόι για να μη νομίζουν ότι τους κρύβω τίποτα. Προσωπικά δε θα προχωρούσα σε αγορά χωρίς Paypal, αλλά θέλω να πω ότι υπάρχει εμπιστοσύνη στα μέλη που γράφουν και έχουν καλό feedback.

Το θέμα τώρα είναι από τη στιγμή που θα παραλάβει κάποιος άλλος για εσένα να ξέρει τι θα παραλάβει και αν αυτό είναι σωστό, δηλαδή να μην αφήσεις να περάσει ο καιρός χωρίς να δεις τι παρέλαβες, σε περίπτωση που κάτι στραβά να το αναδείξεις.
Επίσης να συζητήσετε πριν την αγοραπωλησία σε περίπτωση που το δέμα χαθεί, ποιος αναλαμβάνει την ασφάλεια του πακέτου και κυνηγάει τη μεταφορική, ανεξαρτήτως αν εσύ πληρώσεις μεταφορά με ασφάλεια κλπ..
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:58:21 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Απόστολε για την απάντηση. Θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλής η αποστολή εντός ΗΠΑ, αν και εγώ θα παραλάβω το ρολόι σε 11 μήνες από σήμερα...
Όταν αγόρασες σου το έστειλαν στην Ελλάδα από Αμερική; Και αν ναι, τι αναγκάστηκες να πληρώσεις στο τελωνείο; 'Εχει νόημα να δηλωθεί σαν δώρο από το συγγενικό μου πρόσωπο;

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:17:03 πμ »
Εγώ όλες τις αγοραπωλησίες τις έκανα εντός Ευρώπης.
Επειδή όμως το 95% του κόσμου που γράφει είναι όλοι από Αμερική είναι πιο εύκολο η μεταφορά εντός των Πολιτειών εκεί και πιο μειωμένος ο κίνδυνος να χαθεί κάτι.

Πλέον από όσο γνωρίζω ανοίγονται όλα τα δέματα, είτε είναι συγγενικό πρόσωπο, είτε είναι σημειωμένο ως δώρο.

Κόστος τελωνείου χοντρά χοντρά υπολογίζεις 15ευρώ το κόστος του τελώνα για αξία δέματος μέχρι 150 ευρώ, 20 ευρώ για αξία μέχρι 500 ευρώ, 25ευρώ για αξία μέχρι 1000ευρώ και 50ευρώ για αξία μεγαλύτερη των 1000ευρώ ...  +24% την αξία της απόδειξης του Paypal.

Αν δηλαδή κοστίσει το ρολόι 1000ευρώ θα πληρώσεις 240+50 =290 ευρώ.

Τώρα αν στα βάλει συγγενικό πρόσωπο με ρούχα μέσα σε άπλυτα και κάλτσες που διάβαζα κάπου δεν ξέρω τι παίζει... Ξέρω όμως ότι ελέγχονται...
 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:24:50 πμ »
OK, σε ευχαριστώ και πάλι Απόστολε.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:27:41 πμ »
OK, σε ευχαριστώ και πάλι Απόστολε.

Με το καλό!

 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 12:07:25 μμ »
Paypal τι?Αν ειναι κανονικη  συναλλαγη για αγορα αγαθων ολα καλα,αν σου πει για friends and family[gift] με τιποτα.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από WUS
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 02:05:22 μμ »
Good and services είπαμε.

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk