Ψηφοφορία

Omega speedy pro vs IWC Mark...

Speedy
Mark

Αποστολέας Θέμα: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...  (Αναγνώστηκε 20188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 09:13:12 μμ »
Εγω το moon σκεφτηκα πολλες φορες να το διωξω.....αλλα!!!!!!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 09:18:09 μμ »
Μπορει να μην ειμαι τοσο φαν του σπιντ αλλα θα το προτιμησω..Αν μιλουσαμε για το 3717/77 τοτε θα ηταν αντιστροφα τα πραγματα, το μαρκ απλα παραμενει ενα συμπαθητικο ρολοι στα ματια μου..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 09:19:43 μμ »
Εγώ πάλι το moon, σκέφτηκα αρκετές φορές να μην το διώξω, αλλά τελικά το έδιωξα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 01, 2017, 11:52:55 μμ »
Σωστός, με την μόνη διαφορά ότι στη θέση του monaco θα έβαζα ένα reverso

Ναι. Εξαιρετικό. Ίσως και πιο ευκολοφόρετη, πιο άνετη κάσα. Αλλά από τιμή...
Βέβαια, 3 watch collection συζητάμε, οπότε επιτρέπονται οι παρασπονδίες.
;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 12:20:38 πμ »
Παιδιά καλησπέρα. Πρώτη φορά σε φόρουμ και πρώτη φορά ψάχνω για ρολόι. Τυχαία ήμουν και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο, αλλά δεν είμαι σχετικός. Ήθελα να ρωτήσω ποιο από τα δύο είναι ανθεκτικότερο και ευκολότερο για καθημερινή χρήση?
Επίσης, δεν μένω Ελλάδα αλλά θέλω να κάνω την αγορά στην Ελλάδα (Αθήνα). Τι είδους εκπτώσεις πρέπει να περιμένω?
Επίσης ξέρει κανείς εάν το Ω διατίθεται και με δερμάτινο λουράκι? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 01:48:22 πμ »
Καλησπερα και καλως ηρθες! Το σπιντμαστερ διατιθεται και με λουρακι ακομα αν θυμαμαι καλα.. παντως στη νεα μεγαλη συσκευασια περαν του μπρασελε περιεχεται και ενα νατο της ω. Στην επισημη μπουτικ εκπτωσεις δεν υπαρχουν στα καταστηματα της Αθηνας μπορεις να υπολογισεις γυρω στο 20%.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 09:15:52 πμ »
Παιδιά καλησπέρα. Πρώτη φορά σε φόρουμ και πρώτη φορά ψάχνω για ρολόι. Τυχαία ήμουν και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο, αλλά δεν είμαι σχετικός. Ήθελα να ρωτήσω
ποιο από τα δύο είναι ανθεκτικότερο
και ευκολότερο για καθημερινή χρήση?
Επίσης, δεν μένω Ελλάδα αλλά θέλω να κάνω την αγορά στην Ελλάδα (Αθήνα). Τι είδους εκπτώσεις πρέπει να περιμένω?
Επίσης ξέρει κανείς εάν το Ω διατίθεται και με δερμάτινο λουράκι? Ευχαριστώ.
Τι θελεις να πεις;

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:03:40 μμ »
Θέλω να πω π.χ. ότι το IWC έχει, από ότι έχω διαβάσει, κρύσταλλο ενώ το Ω έχει κάποιου είδους πλαστικό. Ποιο είναι ποιο ανθεκτικό στις γρατσουνιές.
Ποιος μηχανισμός είναι ποιο ανθεκτικός (αξιόπιστος);

Ξαναλέω ότι δεν είμαι πολύ σχετικός με το θέμα. Ίσως η ερώτησή μου να είναι άτοπη, αλλά έχω ακούσει ότι υπάρχουν ρολόγια που είναι ευαίσθητα στην καθημερινή χρήση.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:24:41 μμ »
Θέλω να πω π.χ. ότι το IWC έχει, από ότι έχω διαβάσει, κρύσταλλο ενώ το Ω έχει κάποιου είδους πλαστικό. Ποιο είναι ποιο ανθεκτικό στις γρατσουνιές.
Ποιος μηχανισμός είναι ποιο ανθεκτικός (αξιόπιστος);

Ξαναλέω ότι δεν είμαι πολύ σχετικός με το θέμα. Ίσως η ερώτησή μου να είναι άτοπη, αλλά έχω ακούσει ότι υπάρχουν ρολόγια που είναι ευαίσθητα στην καθημερινή χρήση.
Που θα το φοράς το ρολόι; τι δουλειά κανείς; όπως αν είσαι αγρότης δεν παίρνεις σμαρτ αλλά τρακτέρ έτσι είναι και στα ρολογια και στα πάντα!! Δεν πας σε εργοτάξιο με αθλητικά παπούτσια...

Όλες οι μηχανές που φοράν τέτοια ρολογια είναι αξιόπιστες

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:32:21 μμ »
Που θα το φοράς το ρολόι; τι δουλειά κανείς; όπως αν είσαι αγρότης δεν παίρνεις σμαρτ αλλά τρακτέρ έτσι είναι και στα ρολογια και στα πάντα!! Δεν πας σε εργοτάξιο με αθλητικά παπούτσια...

Όλες οι μηχανές που φοράν τέτοια ρολογια είναι αξιόπιστες

Δεν είμαι αγρότης, αλλά μου αρέσει η άθληση και οι εξωτερικές δραστηριότητες π.χ. τένις, ιππασία, trekking κ.λ.π.

Επίσης το γεγονός ότι το Ω δεν είναι αυτόματο, κουράζει σε καθημερινή χρήση; Θέλει κάθε μέρα κούρδισμα από ότι έχω καταλάβει;

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:33:52 μμ »
Κάτι έκανα λάθος και η απάντησή μου είναι μέσα στο πλαίσιο.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:38:43 μμ »
Το speedmaster απο μένα. Η σύγκριση θα ήταν πολύ καλύτερη και αξιοκρατική αν τα βλέπαμε τα 2 μοντέλα χωρίς προηγουμενη γνώση, δηλαδή αν ηταν νέα μοντέλα που παρουσιαστηκαν το 2017. Τότε πιστεύω το speedmaster θα ήταν εντυπωσιακά πιο μπροστά σε προτιμήσεις. Ομως με έναν αντίστοιχο χρονογράφο απο IWC, π.χ IW377714, δεν θα είχε ελπίδες το speedmaster.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 08:39:52 μμ »
Είναι ακριβώς όπως την μηχανή καφέ σπίτι... Αν σ'αρέσει ο καφές δε σε κουράζει να σηκωθείς πιο νωρίς να ζεστάνεις την μηχανή να κόψεις τον καφέ και να τον φτιάξεις... μπορείς απλά να δώσεις 1,5€ και να τον πάρεις μέσα σε 3 λεπτά από μαγαζί... όλα εξαρτώνται από εσένα και πόσο χρόνο θες να δίνεις σε πράγματα που στην ουσία δεν έχουν σημασία για πολλούς... εμένα το κουρδιστό δε με χαλάει ίσα ίσα με εξιτάρει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 09:10:14 μμ »
Το speedmaster απο μένα. Η σύγκριση θα ήταν πολύ καλύτερη και αξιοκρατική αν τα βλέπαμε τα 2 μοντέλα χωρίς προηγουμενη γνώση, δηλαδή αν ηταν νέα μοντέλα που παρουσιαστηκαν το 2017. Τότε πιστεύω το speedmaster θα ήταν εντυπωσιακά πιο μπροστά σε προτιμήσεις. Ομως με έναν αντίστοιχο χρονογράφο απο IWC, π.χ IW377714, δεν θα είχε ελπίδες το speedmaster.

Εάν κατάλαβα καλά λέτε πως δεν μπορεί να συγκριθούν τα δύο επειδή το Mark δεν είναι χρονογράφος;

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 09:15:00 μμ »
Είναι ακριβώς όπως την μηχανή καφέ σπίτι... Αν σ'αρέσει ο καφές δε σε κουράζει να σηκωθείς πιο νωρίς να ζεστάνεις την μηχανή να κόψεις τον καφέ και να τον φτιάξεις... μπορείς απλά να δώσεις 1,5€ και να τον πάρεις μέσα σε 3 λεπτά από μαγαζί... όλα εξαρτώνται από εσένα και πόσο χρόνο θες να δίνεις σε πράγματα που στην ουσία δεν έχουν σημασία για πολλούς... εμένα το κουρδιστό δε με χαλάει ίσα ίσα με εξιτάρει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Με αυτήν τη λογική οι αυτόματοι μηχανισμοί θα έπρεπε να κοστίζουν περισσότερο; Γενικά κοστίζουν;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 09:38:35 μμ »
Ολα τα ρολογια δεν ειναι να τα χτυπας.
Μην ξεχνας ειναι μικρομηχανισμοι και οργανα μετρησης. Για να συνεχισουν να δινουν σωστο αποτελεσμα θελει σεβασμο αλλα και την αναλογη συντηρηση.
Αντεχουν μεχρι καποια χτυπηματα αναλογα το ειδος της μηχανης (κουρδιστο, αυτοματο, χρονογραφος, επαναληπτης) αλλα θελουν σεβασμο.
Οσο ποιο πολυπλοκος κατασκευαστικα ειναι τοσο ποιο ευαισθητος σε χτυπηματα ειναι.
Με βαση την επιλογη σου ποιο απλο αρα ποιο ανθεκτικο ειναι το IWC.
Ομως το Ωμεγα ειναι ποιο καλο (απο αποψη μηχανης παντα εχει ποιο καλη μηχανη).
Το σχεδιο ειναι θεμα γουστου και εδω ειναι καθαρα θεμα μονο δικο σου.
Ομως για τετοιες δραστηριοτητες που ανεφερες δεν κανουν. Και αυτο λογο κραδασμων. Θα εχεις συχνα προβλημα.
Στην θεση σου θα διαλεγα αναμεσα σε αυτα τα δυο για να το φοραω εκτος αθλητικων δραστηριοτητων και θα εδινα λιγα ευρω ακομα ωστε να παρω ενα ψηφιακο που θα το φοραω στις δραστηριοτητες και ετσι δεν θα εχω προβληματα.
Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 10:05:13 μμ »
Το speedmaster απο μένα. Η σύγκριση θα ήταν πολύ καλύτερη και αξιοκρατική αν τα βλέπαμε τα 2 μοντέλα χωρίς προηγουμενη γνώση, δηλαδή αν ηταν νέα μοντέλα που παρουσιαστηκαν το 2017. Τότε πιστεύω το speedmaster θα ήταν εντυπωσιακά πιο μπροστά σε προτιμήσεις. Ομως με έναν αντίστοιχο χρονογράφο απο IWC, π.χ IW377714, δεν θα είχε ελπίδες το speedmaster.

Κωστή δεν έχεις άδικο...ίσως μια σύγκριση σπιντ με 3777 να ήταν πιο τίμια ...αλλά ήθελα να κοντράρω το mark με το σπιντ και δυστυχώς το σπιντ δεν βγαίνει χωρίς χρονογράφο άσε που το 3777 είναι 43αρι και μου κάθεται ψιλό ταψάκι...

Υ.Γ. Επειδή μου κίνησες την περιέργεια και θέλω να ακούσω την άποψη σου γιατί δεν θα είχε ελπίδες το σπιντ vs 3777???


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 10:12:01 μμ »


Α)Δεν είμαι αγρότης, αλλά μου αρέσει η άθληση και οι εξωτερικές δραστηριότητες π.χ. τένις, ιππασία, trekking κ.λ.π.

Β)Επίσης το γεγονός ότι το Ω δεν είναι αυτόματο, κουράζει σε καθημερινή χρήση; Θέλει κάθε μέρα κούρδισμα από ότι έχω καταλάβει;

Α) δυστυχώς κανένα από τα δυο δεν ενδείκνυται για αθλοπαιδιές

Β) πολύ σωστά! Το ομέγα θέλει κούρδισμα σε σχεδόν καθημερινή βάση ενώ το μαρκ όχι ...για μερικούς το κούρδισμα είναι ιεροτελεστία...για άλλους ταλαιπωρία (με αυτή τη λογική βέβαια θα φοράγαμε όλοι ρολογάκι με μπαταρία) ...


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 10:39:23 μμ »
Ολα τα ρολογια δεν ειναι να τα χτυπας.
Μην ξεχνας ειναι μικρομηχανισμοι και οργανα μετρησης. Για να συνεχισουν να δινουν σωστο αποτελεσμα θελει σεβασμο αλλα και την αναλογη συντηρηση.
Αντεχουν μεχρι καποια χτυπηματα αναλογα το ειδος της μηχανης (κουρδιστο, αυτοματο, χρονογραφος, επαναληπτης) αλλα θελουν σεβασμο.
Οσο ποιο πολυπλοκος κατασκευαστικα ειναι τοσο ποιο ευαισθητος σε χτυπηματα ειναι.
Με βαση την επιλογη σου ποιο απλο αρα ποιο ανθεκτικο ειναι το IWC.
Ομως το Ωμεγα ειναι ποιο καλο (απο αποψη μηχανης παντα εχει ποιο καλη μηχανη).
Το σχεδιο ειναι θεμα γουστου και εδω ειναι καθαρα θεμα μονο δικο σου.
Ομως για τετοιες δραστηριοτητες που ανεφερες δεν κανουν. Και αυτο λογο κραδασμων. Θα εχεις συχνα προβλημα.
Στην θεση σου θα διαλεγα αναμεσα σε αυτα τα δυο για να το φοραω εκτος αθλητικων δραστηριοτητων και θα εδινα λιγα ευρω ακομα ωστε να παρω ενα ψηφιακο που θα το φοραω στις δραστηριοτητες και ετσι δεν θα εχω προβληματα.
Ελπιζω να βοηθησα.

Βοηθήσατε πολύ. Βέβαια θα περίμενα να μου λέγατε πως ένα ρολόι που πήρε πιστοποίηση να πάει στο φεγγάρι, θα ήταν πιο ανθεκτικό. Όταν λέτε ότι έχει πιο "καλή" μηχανή, τι εννοείτε;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Omega Speedmaster Moonwatch vs IWC mark...
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 10:44:00 μμ »
Βοηθήσατε πολύ. Βέβαια θα περίμενα να μου λέγατε πως ένα ρολόι που πήρε πιστοποίηση να πάει στο φεγγάρι, θα ήταν πιο ανθεκτικό. Όταν λέτε ότι έχει πιο "καλή" μηχανή, τι εννοείτε;
Στο φεγγαρι πηγε.
Δεν επαιξε το ρολο του γιο-γιο.
Τα υπολοιπα ειναι τεχνικα. Εδω δεν ξερεις αλλα θελεις απο τωρα να μπεις και στα βαθια;