Αποστολέας Θέμα: LANGE1 η VC DAYDATE ?  (Αναγνώστηκε 10660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ekontax

  • Επισκέπτης
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« στις: Ιούλιος 04, 2007, 07:14:32 μμ »
Αφορά μόνο αυτούς που γνωρίζουν από ρολόγια και όχι μερικούς που ψάχνουν ρολόγια με κουμπάκια.
Θέλω τη βοήθειά σας. Αφου πούλησα ένα πάρα πού ακριβό ρολόι και 4-5 rolex κλπ έχω κρατήσει μόνο ένα SD (το οποίο θα το κρατήσω) γιατί μου κάνει κάτι που δεν μου τα έχουν κάνει ούτε  τα SUB ούτε άλλο.
Εχω καταλήξει να μη δ΄σω πάλι πριουσία για ρολόγια αλλά θέλω να πάρω άλλο ένα βραδυνό και διαχρονικό. Εχω καταλήξει να ξαναγυρίσω σε ένα Lange1 η στο νέο VC DAYDATE ( παρόλοη την κακή εμπειρία που είχα με ένα Overseas). Θα ήθελα τη γνώμη σας τόσο για την ποιότητα (αν και γέρνω προς Lange από αυτή την άποψη) αλλά βασικά στη διαχρονικότητα γιατί σκοπεύω να το κρατήσω για πάντα. Θα εκτιμούσα πολύ τις σοβαρες γνώμες σας.

Αποσυνδεδεμένος Pambis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2007, 07:41:06 μμ »
Gia sou ekontax, vc daydate ennois overseas? gia pia reference numbers (kai gia ta dio rologia)
AMBIS

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2007, 12:55:42 πμ »
κανενα patek philippe δεν θελεις ekontax? σκεψου...

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2007, 01:57:56 πμ »
φίλτατε ekontax: μεταξύ των δύο που αναφέρεις...Lange και πάλι Lange! Αφού γέρνεις προς Σαξωνία μεριά, ρίξε μια ματιά και στα Glashutte! Στα ποσά που είσαι διατεθειμένος, άντε και με μια μικρή υπέρβαση, βρίσκεις εξαιρετικά ρολόγια!ρίξε μια ματιά στις σειρές Panograph, Panoreserve, PanomaticLunar, PanoMaticReserve...μέχρι και διαρκές ημερολόγιο μπορείς να βρεις σε εξαιρετική τιμή από 15000 Ευρώ!
Μέχρι και οι χρονογράφοι τους (senator chronograph)είναι όπως τους θέλεις, βραδυνοί και διαχρονικοί(και απίστευτα φθηνοί...μου έχουν στείλει από την Γερμανία τιμοκατάλογο!)-πολλώ δε μάλλον οι υπόλοιπες σειρές που αναφέρω!
Enjoy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2007, 02:30:42 πμ »
Lange θεωρειται ανωτερη και σε ποιοτητα και κατι αλλο δε εχει ακουστει ποτε παραπονο, ουτε χρηση μηχανικων μερων απο τριτους οπως για καποιους που θεωρουνται πανω καθε υποψιας,αυτο λεει πολλα για τη νοοτροπια και το επιπεδο της εταιρειας,τα αυτονοητα αγαπητε ..ekontax.καλη επιλογη !

pontioz χρονογραφοι?ειναι δικοι τους η μηχανη,νομιζω πως οχι,θα το κοιταξω.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2007, 03:21:33 πμ »
Συμφωνώ με τον nomikosas, θα πρότεινα κι εγώ Patek Philippe αν μιλάμε για ρολόι που θα κρατηθεί για πάντα, νομίζω ένα Calatrava θα ήταν ιδανική λύση.

ekontax

  • Επισκέπτης
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2007, 07:16:40 πμ »
Παράθεση από: "pontioz"
φίλτατε ekontax: μεταξύ των δύο που αναφέρεις...Lange και πάλι Lange! Αφού γέρνεις προς Σαξωνία μεριά, ρίξε μια ματιά και στα Glashutte! Στα ποσά που είσαι διατεθειμένος, άντε και με μια μικρή υπέρβαση, βρίσκεις εξαιρετικά ρολόγια!ρίξε μια ματιά στις σειρές Panograph, Panoreserve, PanomaticLunar, PanoMaticReserve...μέχρι και διαρκές ημερολόγιο μπορείς να βρεις σε εξαιρετική τιμή από 15000 Ευρώ!
Μέχρι και οι χρονογράφοι τους (senator chronograph)είναι όπως τους θέλεις, βραδυνοί και διαχρονικοί(και απίστευτα φθηνοί...μου έχουν στείλει από την Γερμανία τιμοκατάλογο!)-πολλώ δε μάλλον οι υπόλοιπες σειρές που αναφέρω!
Enjoy!

Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, φίλε pontioz glashutte είχα μέχρι προ ολίγου(το γνωρίζουν οι παληοί ), overseas επίσης είχα και με πρόβλημα μεγάλο(το είχα αναφέρει παλαιότερα) , για τα Patek παρόλο που τους έχω απεριόριστη εκτίμηση μου κάνουν πολύ "εύθραυστα" για Ελλάδα και επειδή είχα και Glashutte αλλά και ένα πανάκριβο Langematik(η οικονομική κουταμάρα της ζωής μου- για το κόστος όχι για το ρολόι !) μάλλον γέρνω προς Lange πάλι, απλά δεν μου κάθεται καλά που είχα Langematic perpet. και να πάω σε απλό Lαnge1. Ομως μην κουράζεστε με άλλες προτάσειςγιατί τα έχω σκεφθεί όλα τα εναλλακτικά (GP, AP,JLC) για να πω την αλήθεια ήμουνα έτοιμος για JLCGyrotourbillon αλλά ευτυχώς υπερίσχυσε η λογική και τη γλύτωσα. Αρα μάλλον προς Lange θα καταλήξω, τι θα διαλέγατε pt η pg και με τι dial? Δεν κρύβω βέβαια ότι με "χαλάει" λίγο ο αντιπρόσωπος!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2007, 09:27:38 πμ »
Από Lange 1 αυτά που μου αρέσουν είναι τα εξής:

Model "Soirée" in 18-carat white gold.
(Reference: 110.030)


Model in 18-carat pink gold.
(Reference: 101.032)


Model in platinum.
(Reference: 101.025)


Το πρώτο φαίνεται πανέμορφο με το mother of pearl καντράν, το θέμα όμως είναι μήπως κάνει περίεργους ιριδισμούς ανάλογα με το φωτισμό, οπότε καλό θα ήταν να το δει κανείς από κοντά πριν την αγορά. Τώρα μεταξύ pg και pt, θα έλεγα ότι και τα δύο είναι πολύ όμορφα και από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και αν θες ένα ρολόι περισσότερο (pt) ή λιγότερο (pg) διακριτικό.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί άλλες επιλογές από την Lange, όπως το Grande Lange 1 (πιο αναγνώσιμο από το Lange 1), το Richard Lange (πιο συνηθισμένο σε σχέδιο, αλλά σίγουρα διαχρονικό) ή το Lange31 (πιο πρωτότυπος μηχανισμός).

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2007, 09:46:47 πμ »
Μαλλον για το VC εννοεις το patrimony day-date το οποιο ειναι πολυ ομορφο ρολοι αλλα στα ματια μου φαινεται ''λιγο'' μπροστα στο Lαnge1 ειδικα στο moonphase.
Απο οτι θυμαμαι με το overseas ειχες το προβλημα οτι μαγνητιστηκε οπου δεν θεωρειται μεγαλο προβλημα και ευκολη επιδιορθωση εχει.Αν κανω λαθος διορθωσε με.Και τελος θα τρελαθω ειχες το Langematic perpetual αυτο το τελειο ρολοι που εχει γυρω στα 50,000 και το πουλησες και θα παρεις Lαnge1.Γιατι δεν κρατησες αυτο για παντα??

ekontax

  • Επισκέπτης
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:03:47 πμ »
Παράθεση από: "ferengi"
Από Lange 1 αυτά που μου αρέσουν είναι τα εξής:

Model "Soirée" in 18-carat white gold.
(Reference: 110.030)


Model in 18-carat pink gold.
(Reference: 101.032)


Model in platinum.
(Reference: 101.025)


Το πρώτο φαίνεται πανέμορφο με το mother of pearl καντράν, το θέμα όμως είναι μήπως κάνει περίεργους ιριδισμούς ανάλογα με το φωτισμό, οπότε καλό θα ήταν να το δει κανείς από κοντά πριν την αγορά. Τώρα μεταξύ pg και pt, θα έλεγα ότι και τα δύο είναι πολύ όμορφα και από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και αν θες ένα ρολόι περισσότερο (pt) ή λιγότερο (pg) διακριτικό.

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις σκεφτεί άλλες επιλογές από την Lange, όπως το Grande Lange 1 (πιο αναγνώσιμο από το Lange 1), το Richard Lange (πιο συνηθισμένο σε σχέδιο, αλλά σίγουρα διαχρονικό) ή το Lange31 (πιο πρωτότυπος μηχανισμός).

Τα έχω σκεφθεί και με προβλημάτισε αλλά μου αρέσει πολύ η έκκεντρη ένδειξη της ώρας

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:17:33 πμ »
αφου δεν θελεις πατεκ τοτε σιγουρα lange 1......

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:32:16 πμ »
To Grande Lange 1(Reference: 115.025) θα έλεγα συμφωνώντας με την πρόταση του ferengi.

Υπέροχο επίσης είναι και το LANGE 1 TIME ZONE (Reference: 116.032) παρά το πιο "γεμάτο" καντράν αποπνέει μια "άλλη" αίσθηση εξίσου διαχρονική για μένα αν και λιγότερο "αυστηρή" από αυτή των  Lange 1 και Grande Lange 1.

Καλή επιλογή.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2007, 01:56:18 μμ »
Lange 1 και Grand Lange 1 κορυφαίες επιλογές. Συνδυασμός κλασσικής φινέτσας και μοντέρνου-εκκεντρικού σχεδιασμού.

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2007, 02:37:11 μμ »
@ ekontax: Ουπς! Ως νέος στο forum δε γνώριζα την πρότερη κακή εμπειρία σου με το Glashutte!Αφού λοιπόν, έχεις καεί στο γάλα...
Τα σέβη μου πάντως στa Lange! Μη δίνεις σημασία στον αντιπρόσωπο! Από ότι βλέπω δεν θα χρειαστεί να πείτε και πολλά!Είναι το αναγκαίο κακό σε αυτές τις περιπτώσεις! (αντιπρόσωπος Maurice Lacroix στην Κέρκυρα:μου μίλησε στον ενικό "Τι θέλεις;", "Πληροφορίες για ένα ρολόι!", "Έλα σε 15΄, τώρα έχω πελάτη, δε βλέπεις;". Φανταστείτε πως τα γύρισε όταν του ζήτησα πληροφορίες για το Tourbillion, μετά από δύο ημέρες...).
Κάνε την αγορά με συνοπτικές διαδικασίες και απόλαυσε το χρόνο σου με το καινούριο -υπέροχο ανεξαρτήτως έκδοσης- απόκτημα!

@ george_: ο μηχανισμός του χρονογράφου της Glashutte είναι ο Caliber 39-31 της ίδιας εταιρείας

ekontax

  • Επισκέπτης
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2007, 05:57:55 μμ »
Παράθεση από: "pontioz"
@ ekontax: Ουπς! Ως νέος στο forum δε γνώριζα την πρότερη κακή εμπειρία σου με το Glashutte!Αφού λοιπόν, έχεις καεί στο γάλα...
Τα σέβη μου πάντως στa Lange! Μη δίνεις σημασία στον αντιπρόσωπο! Από ότι βλέπω δεν θα χρειαστεί να πείτε και πολλά!Είναι το αναγκαίο κακό σε αυτές τις περιπτώσεις! (αντιπρόσωπος Maurice Lacroix στην Κέρκυρα:μου μίλησε στον ενικό "Τι θέλεις;", "Πληροφορίες για ένα ρολόι!", "Έλα σε 15΄, τώρα έχω πελάτη, δε βλέπεις;". Φανταστείτε πως τα γύρισε όταν του ζήτησα πληροφορίες για το Tourbillion, μετά από δύο ημέρες...).
Κάνε την αγορά με συνοπτικές διαδικασίες και απόλαυσε το χρόνο σου με το καινούριο -υπέροχο ανεξαρτήτως έκδοσης- απόκτημα!

@ george_: ο μηχανισμός του χρονογράφου της Glashutte είναι ο Caliber 39-31 της ίδιας εταιρείας


Φίλε pontios , η κακή μου εμπειρία ήταν με το VC Overseas και όχι με το Glashutte για το οποίο έχω τα καλύτερα να πω και σαν ρολόι και σαν επαφή με την Σαξωνία(Μου στέλνουν πανάκριβα περιοδικά, με ρωτάνε με mail αν χρειάζομαι τίποτα, μου έστειλαν δώρο ένα buckle pt, όταν παρήγγειλα μία με mail, αντί να μου τη χρεώσουν κλπ)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 05, 2007, 09:14:30 μμ »
Παράθεση από: "pontioz"
@ ekontax: Ουπς! Ως νέος στο forum δε γνώριζα την πρότερη κακή εμπειρία σου με το Glashutte!Αφού λοιπόν, έχεις καεί στο γάλα...
Τα σέβη μου πάντως στa Lange! Μη δίνεις σημασία στον αντιπρόσωπο! Από ότι βλέπω δεν θα χρειαστεί να πείτε και πολλά!Είναι το αναγκαίο κακό σε αυτές τις περιπτώσεις! (αντιπρόσωπος Maurice Lacroix στην Κέρκυρα:μου μίλησε στον ενικό "Τι θέλεις;", "Πληροφορίες για ένα ρολόι!", "Έλα σε 15΄, τώρα έχω πελάτη, δε βλέπεις;". Φανταστείτε πως τα γύρισε όταν του ζήτησα πληροφορίες για το Tourbillion, μετά από δύο ημέρες...).
Κάνε την αγορά με συνοπτικές διαδικασίες και απόλαυσε το χρόνο σου με το καινούριο -υπέροχο ανεξαρτήτως έκδοσης- απόκτημα!

@ george_: ο μηχανισμός του χρονογράφου της Glashutte είναι ο Caliber 39-31 της ίδιας εταιρείας


caliber 39 ειναι η βαση και για τα chrono kai complications που πατανε στο αρχικο ,η βαση ειναι ιδια,αλλα διατηρω ακομα μια επιφυλαξη για οτι ανεφερα πριν.μελιγα λογια δεν ειναι ενα ex novo caliber chrono

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:56:02 μμ »
@ ekontax:Παρανόηση εις διπλούν λοιπόν!
Παραξενεύτηκα λίγο, γιατί, παρά το γεγονός ότι είναι απλησίαστα για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα και εχοντάς τους τονίσει στα mail μου ότι θέλω υλικό καθαρά για ενημέρωση, έχω την ίδια αντιμετώπιση από όσες εταιρείες έχω ζητήσει υλικό!

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 06, 2007, 12:10:17 πμ »
πιθανό να είναι κι έτσι george_! οι αναφορές μου είναι από τον κατάλογο της εταιρείας και μπορεί να μην παρουσιάζονται με ολοκληρωμένα χαρακτηριστικά και ιστορικό!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2007, 12:52:16 πμ »
ευρηκα!ευρηκα! στη μηχανη 39 βαση31 χρονογραφος που παταει πανω εχει ενα module dubois depraz  τις λειτουργειες του χρονογραφου
αρα 99% GO.κατι θυμομουν :weedman:

The Dubois Depraz chrono module is used in the Audermars Piguet Royal Oak Offshore and Glashütte Chronograph.

Αποσυνδεδεμένος pontioz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
LANGE1 η VC DAYDATE ?
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2007, 01:14:13 πμ »
Respect george_...
τελικά πάντα θα υπάρχουν βάσεις για όλους τους μηχανισμούς και θα γινονται μετατροπες-προσαρμογές, εκτός από κάποιους original complications...