Αποστολέας Θέμα: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?  (Αναγνώστηκε 27163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:36:24 πμ »

Διαβάζω σε κάποια threads για τις πιστοποιήσεις, για την ακρίβεια κάποιων μοντέλων, για τους εξαιρετικούς μηχανισμούς που εγγυώνται ότι το ρολόι θα χάσει 0,0000001 ms/αιώνα κλπ.

Και αναρωτιέμαι: Μας ενδιαφέρει για κάποιο λόγο τελικά τόσο πολύ η ακρίβεια ενός μηχανικού ρολογιού (αυτόματου/κουρδιστού) ?
Μιλάμε για ρολόγια που -λογικά- ξέρουμε ότι έχουν κάποιες αποκλίσεις. Είναι αυτές οι αποκλίσεις τελικά τόσο μα τόσο σημαντικές για εμάς ? Μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας ? Μας προβληματίζουν σε κάτι ?

Εκτός αν ξαφνικά έχουμε γίνει όλοι "'Άγγλοι" με τα ραντεβού μας και δεν μπορούμε να ρισκάρουμε την...καταστροφή της δημόσιας εικόνας μας καθυστερώντας 0,0002 sec. στο ραντεβού μας  ;D

Μήπως τελικά γίνεται όλη η συζήτηση απλά για τη συζήτηση ?

Εξαιρώ φυσικά τις -ελάχιστες υποθέτω- εξαιρέσεις όπου τα όποια ρολόγια τα χρησιμοποιούμε σαν "εργαλεία". Αν και μάλλον σε αυτή την περίπτωση, πλέον χρησιμοποιούνται πιο εξειδικευμένα εργαλεία...

Μου θυμίζουμε ώρες ώρες περιοδικά αυτοκινήτων που "τεστάρουν" μία Ferrari και κάνουν σχόλια του τύπου "το τασάκι έχει άγρια επιφάνεια"  :P

Υ.Γ: Εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις προβληματικών μηχανικών ρολογιών που "χάνουν" ένα λεπτό κάθε μέρα...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 12:01:17 μμ »
Προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι με το σπορ. Τα σημερινά ρολόγια πρέπει να είναι προβληματικά ή ασυντήρητα γαι μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχουν αποκλίσεις άνω των 15"-20" την ημέρα.

Φιλικά
Δημήτρης

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 15, 2010, 08:50:56 μμ »
ρολοι και ακριβεια ειναι αληλενδετα. οσο πιο μηχανικα και τεχνολογικα σωστο ειναι ενα ρολοι τοσο μεγαλυτερη η ακριβεια του. ρολοι σημαινη αισθητικη και σωστη αναφορα του χρονου. η ακριβεια ειναι ο πηχυς! που ολοι συναγωνιζονται να προσεγγισουν.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:01:25 μμ »
αν θες ακριβεια ......παιρνεις quartz......υπαρχει και ενα citizen που χανει 10 sec τον χρονο !!!!!!

τωρα αν χανουν τα μηχανικα 5 sec .....δεν με νοιαζει καθολου !!! δεν παει να χανει και πενταλεπτο !!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:16:09 μμ »
κάθε μέρα φοράω κ άλλο ρολόι, οπότε έτσι και αλλιώς είναι καθημερινή διαδικασία να ρυθμίσω από την αρχή το ρολόι που θα βάλω, οπότε κ 5 λέπτα τη μέρα να χάνει το ίδιο μου κάνει από άποψη πρακτικής...
από την άλλη άποψη υπάρχει η τελειότητα του μηχανισμού όπως αναφέρθηκε..εκεί είναι τί βαλάντια διαθέτει ο καθένας κ τί μπορεί να αγοράσει..μη ξεχνάμε βέβαια ότι αυτός ο αγώνας μικρομηχανικής για ακρίβεια χρόνου ότι είναι ολόκληρη επιστήμη κ είναι αυτό που διατηρεί το κύρος στα μηχανικά ρολόγια, αλλιώς θα έπαιρνες κινέζικο με 1$ κ θα χανόταν το νόημα κ η αξία του μηχανικού ρολογιού...

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:42:08 μμ »
Εμένα μου αρέσουν τα ρολόγια που πάνε μπροστά μερικά δευτερόλεπτα τη μέρα (κάτι που είναι το συνηθισμένο για μηχανικά ρολόγια). Έτσι δεν αγχώνομαι όταν κλείνω ραντεβού καθώς πιστεύω πάντα πως προλαβαίνω .. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:11:54 μμ »
όσο μεγαλύτερη ακρίβεια τόσο και τεχνολογικά προηγμένο θεωρείται ένα ρολόι . Επομένως τα ψηφιακά είναι τεχνολογικά τα καλύτερα, μετά έρχονται τα quartz και τέλος τα μηχανικά . Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:29:39 μμ »
όσο μεγαλύτερη ακρίβεια τόσο και τεχνολογικά προηγμένο θεωρείται ένα ρολόι . Επομένως τα ψηφιακά είναι τεχνολογικά τα καλύτερα, μετά έρχονται τα quartz και τέλος τα μηχανικά . Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου ;)

φίλε μου με μπέρδεψες...μεγαλύτερη ακρίβεια απόσο γνωρίζω έχουν τα quartz, αυτό δε σημαίνει ότι είναι τεχνολογικά ποιό προηγμένα! αλίμονο ένα πηνίο κ μια μπαταρία είναι...
το "θεωρείτε" που λες, από ποιούς θεωρείτε?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 10:04:35 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:57:08 μμ »
έχεις δει ποτέ σε σύγχρονους αγώνες δρόμου να μετράνε χρόνο με quartz ή πολύ περισσότερο με αυτόματο ? σκέψου μόνο οτι τα ψηφιακά μετράνε και χιλιοστά δευτερολέπτου  ;)
Όσο για την τεχνολογική εξέλιξη δες ποιο κατασκευάστηκε τελευταιο . Χιλιετίες τώρα η τεχνολογία εξελίσσεται πηγαίνοντας προς το καλύτερο . Το ότι εσένα σου αρέσουν τα αυτόματα είναι θέμα γουστου

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2010, 07:22:16 πμ »
και πάλι δε σε καταλαβαίνω!!! επειδή τα ψηφιακά ή τα quartz έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια πάει να πει ότι είναι τεχνολογικά ποιό προηγμένα? η χρήση τους σε αγώνες ταχύτητες πχ δε σημαίνει ότι είναι κ ποιό εξελιγμένα τεχνολογικά!! το να επιτύχεις σωστό κ ακριβή χρόνο σε μηχανικά ρολόγια είναι ολόκληρη επιστήμη μικρομηχανικής, με ροπές, αντίβαρα, τεχνολογία υλικών κ χημική μηχανική, πιέσεις αερίων κλπ κλπ κλπ που δε χωράει ο νου μας!!! αυτά όλα δεν είναι υψηλή τεχνολογία? δεν έτσι απλά όπως θες να το βλέπεις το θέμα! για μένα ο συγκερασμός τόσων επιστημών μαζί είναι καλύτερο (όπως αναφέρεις) από τα ψηφιακά σου μηδενικά...
αν εγώ αύριο φτιάξω ένα ρολόι με υδροστατικές πιέσεις κ αέρα κοπανιστό τί σημαίνει? το πότε εμφανίστηκε μια τεχνολογία δε σημαίνει απόλυτα ότι είναι ποιό προηγμένη!!! αν με τον αέρα κοπανιστό σου δείξω την ώρα κ χάνω 20 δευτερόλεπτα την μέρα κ πάλι δε θα έιμαι τεχνολογικά ποιό προηγμένος από ένα ψηφιακό?

πάρε μια γεύση τί ενοούμε τεχνολογία:
http://richardmille.watchprosite.com/show-forumpost/fi-18/pi-3761186/ti-601611/s-0/

http://www.jewelpedia.com/news_det_catid,24,id,937,poli+elafri+kai+poli+akribo._rologia.php

Με εκτίμηση Σπύρος
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 07:34:15 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:02:14 πμ »
και πάλι δε σε καταλαβαίνω!!! επειδή τα ψηφιακά ή τα quartz έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια πάει να πει ότι είναι τεχνολογικά ποιό προηγμένα? η χρήση τους σε αγώνες ταχύτητες πχ δε σημαίνει ότι είναι κ ποιό εξελιγμένα τεχνολογικά!! το να επιτύχεις σωστό κ ακριβή χρόνο σε μηχανικά ρολόγια είναι ολόκληρη επιστήμη μικρομηχανικής, με ροπές, αντίβαρα, τεχνολογία υλικών κ χημική μηχανική, πιέσεις αερίων κλπ κλπ κλπ που δε χωράει ο νου μας!!! αυτά όλα δεν είναι υψηλή τεχνολογία? δεν έτσι απλά όπως θες να το βλέπεις το θέμα! για μένα ο συγκερασμός τόσων επιστημών μαζί είναι καλύτερο (όπως αναφέρεις) από τα ψηφιακά σου μηδενικά...
αν εγώ αύριο φτιάξω ένα ρολόι με υδροστατικές πιέσεις κ αέρα κοπανιστό τί σημαίνει? το πότε εμφανίστηκε μια τεχνολογία δε σημαίνει απόλυτα ότι είναι ποιό προηγμένη!!! αν με τον αέρα κοπανιστό σου δείξω την ώρα κ χάνω 20 δευτερόλεπτα την μέρα κ πάλι δε θα έιμαι τεχνολογικά ποιό προηγμένος από ένα ψηφιακό?

πάρε μια γεύση τί ενοούμε τεχνολογία:
[url]http://richardmille.watchprosite.com/show-forumpost/fi-18/pi-3761186/ti-601611/s-0/[/url]

[url]http://www.jewelpedia.com/news_det_catid,24,id,937,poli+elafri+kai+poli+akribo._rologia.php[/url]

Με εκτίμηση Σπύρος


Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω :

Έχω μία συλογή από αναλογικές φωτογραφικές μηχανές. Και, πίστεψέ με, είναι πολύ ανώτερες κατασκευαστικά από την ψηφιακή που χρησιμοποιώ πλέον, αλλά δυστυχώς η τεχνολογία δεν μετριέται ούτε με το μέταλο, ούτε με την τέχνη, ούτε με το φινίρισμα. Αν δείτε το μηχανισμό του κλείστρου της F5 θα κλάψετε.

Η πολυπλοκότητα δεν συνιστά τεχνολογία. Η τεχνολογία (που πολλές φορές την μπερδεύουμε με την τεχνογνωσία και την εξέλιξη), δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά πηγάζει από την ανάγκη να δοθούν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα. Όπου η προηγμένες τεχνολογικές λύσεις χρησιμοποιήθηκαν μόνο και μόνο για λόγους marketing, δεν είχαν και καμιά ευρύτερη αποδοχή και εδραίωση.


Η τεχνολογία μετριέται με το value for money. Μία τεχνολογία είναι  πιό προηγμένη από μία άλλη αν μπορεί να παράξει την ίδια δουλειά στο μισό και παρακάτω κόστος και να φέρει το προϊόν πιό κοντά σε ανθρώπους με μικρότερη αγοραστική δύναμη. Αλήθεια, αυτό το ρολόι που παρέθεσες, πόσο κάνει και τι ακρίβεια έχει? Πόσο κάνει ένα quartz της ίδιας ακρίβειας? Αν είναι ακριβότερο, τότε ΟΚ, το μηχανικό ρολόι είναι πιό τεχνολογικά προηγμένο.

Μην ξεχνάμε ότι το ρολόι, μέχρι να εμφανισθεί το internet, gps κλπ, ήταν ένα χρηστικό καθημερινό καταναλωτικό προϊόν. Το 99% του κόσμου το αγόραζε για να βλέπει την ώρα και όχι για άλλους λόγους.

Η τεχνολογία του quartz ρολογιού (μας αρέσει η όχι), είναι πιό εξελιγμένη από του μηχανικού, όχι γιατί εμφανίσθηκε αργότερα αλλά γιατί :
-κάνει την δουλειά φθηνότερα
-Κάνει την δουλειά καλύτερα (η δουλειά είναι η απεικόνηση της ακριβούς ώρας, όχι  το pullmur)
-Κάνει την δουλειά με λιγότερο υλικό
-Κάνει την δουλεια σε μικρότερο χώρο
-Κάνει τη  δουλειά με λιγότερη συντήρηση
-Κάνει την δουλειά με μεγαλύτερη αντοχή σε χτηπήματα
-Κάνει όλο τον κόσμο να έχει ρολόι, έστω και των 5Ε

Εγώ φοράω μηχανικό ρολόι αλλά για άλλους λόγους, που δεν είναι του παρόντος νήματος. Άλλωστε θα χρειαστώ πολύ χώρο αν ποτέ το αναλύσω καθώς ειπεισέρχονται κυρίως ψυχολογικοί παράγοντες.
Είμαι χαρούμενος που συμετέχω σε ένα φορουμ με παθιασμένους ανθρώπους με (κυρίως) τα μηχανικά ρολόγια αλλά μην προσπαθούμε να αναστρέψουμε και την ροή της ιστορίας!

Φαντάζομαι σε forum εραστών των ατμομηχανών να διαφωνούν αν ο βενζινοκινητήρας  είναι ή όχι πιό τεχνολογικά προηγμένος από την ατομομηχανή...

Όσο για την ακρίβεια, προσωπικά μου είναι αδιάφορη από την στιγμή που έχω ακριβή ώρα από ένα σωρο αξιόπιστες πηγές, κυρίως το internet.
Δεν μου χρειάζεται η ακρίβεια στην καθημερινή μου ζωή. Αυτό που μου χρειάζεται είναι η ικανοποίηση χρήσης ενός αντικειμένου που εκφράζει την φιλοσοφία και την αισθητική μου.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:07:02 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σπύρο.
Η ψηφιακή τεχνολογία μπορεί να έχει τέτοιες εφαρμογές που περιγράφονται, αλλά είναι παρακλάδι, και παρακλάδι θα μείνει. Η βάση και η αρχή της τελειοποίησης βρίσκονται στην μηχανική (φυσική) και την χημεία... Από εκεί ξεκινάει και η τελειοποίηση των ρολογιών, τουτέστιν η κορωνίδα τους, που είναι τα μηχανικά. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την αναπαραγωγή του ήχου... Ποτέ οποιαδήποτε ψηφιακή πηγή ή ηχογράφηση δεν θα πιάσει αυτό που οι ηχολήπτες ονομάζουν "φυσικό ήχο", και που μόνο ένα πικάπ, ένα μπομπινόφωνο μπορούν να αναπαράγουν, επίσης μόνο ένα μικρόφωνο λυχνίας -όπως ένα Blumlein- μπορεί να "συλλάβει"... ;)
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:49:17 πμ »

Η πολυπλοκότητα δεν συνιστά τεχνολογία. δεν είπε κανείς ότι ο συνδυασμός 100 γραναζιών συνιστά από μόνο του τεχνολογία. Η τεχνολογία (που πολλές φορές την μπερδεύουμε με την τεχνογνωσία και την εξέλιξη), δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά πηγάζει από την ανάγκη να δοθούν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα. Όπου η προηγμένες τεχνολογικές λύσεις χρησιμοποιήθηκαν μόνο και μόνο για λόγους marketing, δεν είχαν και καμιά ευρύτερη αποδοχή και εδραίωση.
με το συμπάθειο αλλά...ο σκοπός του μάρκετινγκ εδώ δε μας απασχολεί, δε συζητάμε ούτε για αποδοχή ούτε για εδραίωση.

Η τεχνολογία μετριέται με το value for money. Μία τεχνολογία είναι  πιό προηγμένη από μία άλλη αν μπορεί να παράξει την ίδια δουλειά στο μισό και παρακάτω κόστος και να φέρει το προϊόν πιό κοντά σε ανθρώπους με μικρότερη αγοραστική δύναμη. Αλήθεια, αυτό το ρολόι που παρέθεσες, πόσο κάνει και τι ακρίβεια έχει? Πόσο κάνει ένα quartz της ίδιας ακρίβειας? Αν είναι ακριβότερο, τότε ΟΚ, το μηχανικό ρολόι είναι πιό τεχνολογικά προηγμένο.
πρώτη φορά ακούω αυτή την άποψη ότι η τεχνολογία μετριέται με το value for money!!! ένας πύραυλος της nasa είναι value for money? η mclaren mercedes είναι value for money? το ρολόι που παρέθεσα είναι πανάκριβο κ δε νομίζω να πιάνει σε ακρίβεια ένα ψηφιακό, αλλά διάβασε τί τεχνολογία κουβαλάει...νομίζω ότι εδώ μας απασχολεί η στεγνή πλευρά της ένοιας τεχνολογίας, εσύ φίλε μου το βλέπεις σαν μάνατζερ το θέμα


Η τεχνολογία του quartz ρολογιού (μας αρέσει η όχι), είναι πιό εξελιγμένη από του μηχανικού, όχι γιατί εμφανίσθηκε αργότερα αλλά γιατί :
-κάνει την δουλειά φθηνότερα (τότε κ το ματίζ είναι ποιό εξελιγμένο από μία φεράρι)
-Κάνει την δουλειά καλύτερα (η δουλειά είναι η απεικόνηση της ακριβούς ώρας, όχι  το pullmur)
-Κάνει την δουλειά με λιγότερο υλικό
-Κάνει την δουλεια σε μικρότερο χώρο
-Κάνει τη  δουλειά με λιγότερη συντήρηση
-Κάνει την δουλειά με μεγαλύτερη αντοχή σε χτηπήματα
-Κάνει όλο τον κόσμο να έχει ρολόι, έστω και των 5Ε
αυτά είναι προτερήματα του quartz, αλλά δε νοώ το συσχετισμό που θες να κάνεις με τη τεχνολογία...άλλο το ένα κ άλλο το άλλο, άλλο το πηνίο, ο χαλαζίας το γρανάζι κ άλλο η συντήρηση, η χρηστικότητα κλπ, μήπως δε μιλάμε για τεχνολογία αλλά για value for money, χρηστικότητα κ γενικά άλλες ένοιες? συγγνώμη φίλε μου αλλά που κολάνε όλα αυτά? νομίζω ότι σχολιάστηκε η τεχνολογία, μήπως είμαι off topic? αν ναι ζητώ συγγνώμη κ να επαναπροσδιορίσω τη θέση μου σχετικά κ να το δω από τη σκοπιά του καταναλωτή κ του μάνατζερ!! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 10:27:02 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:10:06 πμ »
Πόσο στενόμυαλοι μπορεί να είστε ? Εγώ συμφωνώ με τον billpos. Το Matiz θα ήταν καλύτερο από τη ferrari εαν έκανε την ίδια δουλειά (όπως λέει ο billpos) με λιγότερα χρήματα . Όλοι ξέρουμε πως δεν την κάνει οπότε άκυρο το επιχείρημα.

Απορώ πως γίνεται να μην έχεις αντιληφθεί το value for money στην τεχνολογική πρόοδο . Δύο απλά παραδείγματα θα σου πω .
Οι κινητήρες πιστονιών τείνουν με την πάροδο του χρόνου να έχουν μεγαλύτερη σχεση απόδοσης/κατανάλωσης , αυτό είναι τεχνολογική εξέλιξη . Έτσι και τα ρολόγια , τα quartz έχουν μεγαλύτερη σχέση απόδοσης(ακρίβεια)/τιμής . Ειδικά στην περίπτωση του ρολογιού η τεχνολογική εξέλιξη ήταν πολύ μεγάλη όταν περάσαμε από τα μηχανικά στα quartz . έχει τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη ακρίβεια με τουλάχιστον 10 φορές μικρότερη τιμή . . .

Τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:21:50 πμ »
εσύ φίλε μου ακυρώνεις τη κουβέντα μας κ τα επιχειρήματά σου με τους χαρακτηρισμούς σου...λυπάμαι...
άκυρο θεωρώ κ γω εσένα με όλα σου τα επιχειρήματα αλλά δε το πήρα κ εγωιστικά, ούτε θέλησα να σε θίξω, και ναι φίλε μου έχω αντιληφθεί την τεχνολογική πρόοδο με το value for money (τεχνολόγος πολύμέσων & διοίκητική επιστήμη έχω σπουδάσει, κάτι θα ξέρω) εδώ συζητήσαμε όμως για τη στεγνή τεχνολογία που κουβαλάει το καθένα, ναι τεχνολογική πρόοδος είναι η μεγαλύτερη ακρίβεια στη μέτρηση του χρόνου ψηφιακά αλλά αυτό που δε κατάλαβες είναι ότι ένα μηχανικό ρολόι μπορεί να κουβαλάει καντάρια περισσότερη τεχνολογία, έρευνα, επιστήμη, μελέτη κλπ κλπ από ένα ψηφιακό...

Λυπάμαι για το ύφος που εξελίχθηκε το thread, εγώ δε ξαναγράφω εδώ
Με εκτίμηση Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:23:19 πμ »
Δηλαδή σα να λέμε εκεί που σταματά η τεχνολογία των μηχανικών αρχίζουν τα quartz !
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
Ασε μας στη στενομυαλιά μας ρε φίλε και ασχολήσου με τις κατσαρόλες 1 Ακου είμαστε και στενόμυαλοι επειδή εσύ δεν μπορείς να ξεχωρίσεις την πλατίνα από τη λαμαρίνα !!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:41:24 πμ »
εσύ φίλε μου ακυρώνεις τη κουβέντα μας κ τα επιχειρήματά σου με τους χαρακτηρισμούς σου...λυπάμαι...
άκυρο θεωρώ κ γω εσένα με όλα σου τα επιχειρήματα αλλά δε το πήρα κ εγωιστικά, ούτε θέλησα να σε θίξω, και ναι φίλε μου έχω αντιληφθεί την τεχνολογική πρόοδο με το value for money (τεχνολόγος πολύμέσων & διοίκητική επιστήμη έχω σπουδάσει, κάτι θα ξέρω) εδώ συζητήσαμε όμως για τη στεγνή τεχνολογία που κουβαλάει το καθένα, ναι τεχνολογική πρόοδος είναι η μεγαλύτερη ακρίβεια στη μέτρηση του χρόνου ψηφιακά αλλά αυτό που δε κατάλαβες είναι ότι ένα μηχανικό ρολόι μπορεί να κουβαλάει καντάρια περισσότερη τεχνολογία, έρευνα, επιστήμη, μελέτη κλπ κλπ από ένα ψηφιακό...

Λυπάμαι για το ύφος που εξελίχθηκε το thread, εγώ δε ξαναγράφω εδώ
Με εκτίμηση Σπύρος
Φίλε μου γιατί το παίρνεις προσωπικά ? Δεν σε εθιξα ή τουλάχιστον δεν είχα τετοιο σκοπό . απλά ακύρωσα το επιχειρημα που έθεσες με τη ferrari εξηγόντας πως δεν κάνει την ίδια δουλειά . Το λάθος που κάνετε είναι οτι κρίνετε την έρευνα που χρειάστηκε το ψηφιακό ρολόι και όχι την ερευνα που χρειάστηκε για να περάσουμε στην ψηφιακή εποχή . Το ψηφιακό ρολόι είναι κομμάτι της ψηφιακής τεχνολογιας (ούτε οι οθόνες LCD ούτε τα τρανζιστορ ανακαλύφθηκαν για το ψηφιακό ρολόι).

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:46:47 πμ »
Νομίζω ότι το θέμα που ξεκίνησε ο topic starter δεν έχει να κάνει με τη διαμάχη quartz-μηχανικών, αλλά το αν και γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια στα μηχανικά ρολόγια.
Προσωπικά και υποκειμενικά δεν με πολυενδιαφέρει η ακρίβεια, αρκεί να μην ξεφεύγουμε σε βαθμό που να καθιστά  δύσχρηστο το ρολόι. Επίσης προτιμώ πάντα το ρολόι να κερδίζει, παρά να χάνει. Έτσι, μπορώ πολύ άνετα να ζήσω με μία απόκλιση +8-10"/ μέρα. Από εκεί και πάνω είναι η αλήθεια πως εκνευρίζομαι...
Η άλλη πλευρά είναι αυτής της τελειότητας, υψηλότερη ακρίβεια=καλύτερη κατασκευή, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει αυτό, δεν θέλω να πληρώνω υπέρογκα ποσά για μικρές  βελτιώσεις στην ακρίβεια. Θαυμάζω ένα μηχανικό ρολόι με απόκλιση 10' τον μήνα, αλλά μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:38:34 πμ »
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω :

Έχω μία συλογή από αναλογικές φωτογραφικές μηχανές. Και, πίστεψέ με, είναι πολύ ανώτερες κατασκευαστικά από την ψηφιακή που χρησιμοποιώ πλέον, αλλά δυστυχώς η τεχνολογία δεν μετριέται ούτε με το μέταλο, ούτε με την τέχνη, ούτε με το φινίρισμα. Αν δείτε το μηχανισμό του κλείστρου της F5 θα κλάψετε.

Η πολυπλοκότητα δεν συνιστά τεχνολογία. Η τεχνολογία (που πολλές φορές την μπερδεύουμε με την τεχνογνωσία και την εξέλιξη), δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά πηγάζει από την ανάγκη να δοθούν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα. Όπου η προηγμένες τεχνολογικές λύσεις χρησιμοποιήθηκαν μόνο και μόνο για λόγους marketing, δεν είχαν και καμιά ευρύτερη αποδοχή και εδραίωση.


Η τεχνολογία μετριέται με το value for money. Μία τεχνολογία είναι  πιό προηγμένη από μία άλλη αν μπορεί να παράξει την ίδια δουλειά στο μισό και παρακάτω κόστος και να φέρει το προϊόν πιό κοντά σε ανθρώπους με μικρότερη αγοραστική δύναμη. Αλήθεια, αυτό το ρολόι που παρέθεσες, πόσο κάνει και τι ακρίβεια έχει? Πόσο κάνει ένα quartz της ίδιας ακρίβειας? Αν είναι ακριβότερο, τότε ΟΚ, το μηχανικό ρολόι είναι πιό τεχνολογικά προηγμένο.

Μην ξεχνάμε ότι το ρολόι, μέχρι να εμφανισθεί το internet, gps κλπ, ήταν ένα χρηστικό καθημερινό καταναλωτικό προϊόν. Το 99% του κόσμου το αγόραζε για να βλέπει την ώρα και όχι για άλλους λόγους.

Η τεχνολογία του quartz ρολογιού (μας αρέσει η όχι), είναι πιό εξελιγμένη από του μηχανικού, όχι γιατί εμφανίσθηκε αργότερα αλλά γιατί :
-κάνει την δουλειά φθηνότερα
-Κάνει την δουλειά καλύτερα (η δουλειά είναι η απεικόνηση της ακριβούς ώρας, όχι  το pullmur)
-Κάνει την δουλειά με λιγότερο υλικό
-Κάνει την δουλεια σε μικρότερο χώρο
-Κάνει τη  δουλειά με λιγότερη συντήρηση
-Κάνει την δουλειά με μεγαλύτερη αντοχή σε χτηπήματα
-Κάνει όλο τον κόσμο να έχει ρολόι, έστω και των 5Ε

Εγώ φοράω μηχανικό ρολόι αλλά για άλλους λόγους, που δεν είναι του παρόντος νήματος. Άλλωστε θα χρειαστώ πολύ χώρο αν ποτέ το αναλύσω καθώς ειπεισέρχονται κυρίως ψυχολογικοί παράγοντες.
Είμαι χαρούμενος που συμετέχω σε ένα φορουμ με παθιασμένους ανθρώπους με (κυρίως) τα μηχανικά ρολόγια αλλά μην προσπαθούμε να αναστρέψουμε και την ροή της ιστορίας!

Φαντάζομαι σε forum εραστών των ατμομηχανών να διαφωνούν αν ο βενζινοκινητήρας  είναι ή όχι πιό τεχνολογικά προηγμένος από την ατομομηχανή...

Όσο για την ακρίβεια, προσωπικά μου είναι αδιάφορη από την στιγμή που έχω ακριβή ώρα από ένα σωρο αξιόπιστες πηγές, κυρίως το internet.
Δεν μου χρειάζεται η ακρίβεια στην καθημερινή μου ζωή. Αυτό που μου χρειάζεται είναι η ικανοποίηση χρήσης ενός αντικειμένου που εκφράζει την φιλοσοφία και την αισθητική μου.

Θα συμφωνήσω 200% με τον billpos
Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:47:37 πμ »
Φίλε Vagos
Διάβασα τις απόψεις σου και είναι σεβαστές αλλά ξεκινάς από μια παραδοχή που οι περισσότεροι εδώ όπως κι εγώ δεν αποδέχομαι.
Για μας η αξία του ρολογιού δεν είναι στο να δείχνει την ώρα αλλά στον τρόπο που το επιτυγχάνει.
Άν το δεις μόνο ως μέσο πληροφόρησης της ώρας τότε να σε πληροφορήσω πως κυκλοφορούν αυτοκόλλητα με ψηφιακή απεικόνιση της ώρας στο μέγεθος νυχιού.. (είναι μιας χρήσεως και προσκολλώνται στο νύχι) Αυτά δεν έχουν καμμία απόκλιση, θα μπορούσες να πεις πως είναι τεχνολογικό θαύμα, όμως ωρολογιακό θαύμα δεν είναι, διότι δεν κρύβουν πίσω τους την εργασία  ενός τεχνίτη ή την σκέψη ενός ωρολογοποιού. Γιαυτό ακριβώς το λόγο και κανείς δε τα λέει ρολόγια (watches) αλλά time sticks.
Γιαυτό και για μένα ίσως τα ψηφιακά και τα quartz δε θάπρεπε να λέγονται ρολόγια αλλά time displays (ενδείκτες ώρας)
Χωρίς παρεξήγηση ε? :noidea: