Αποστολέας Θέμα: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?  (Αναγνώστηκε 62772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:28:49 μμ »
George_ αν έχεις κάτι να πεις για να απαντήσεις, έστω με copy-paste από φόρουμ ή sites, κάντο.

Εγώ για να ενημερωθώ έχω την δυνατότητα να ρωτήσω την πηγή.

Αγαπητέ Director, ένα από τα μη συλλεκτικά αυτοκίνητα που έβγαζε η Mercedes την εποχή που έβγαινε το Topolino, είναι η 300 SL Gullwing.

http://image.motortrend.com/f/9499086/112_0708_06z+monterey_auctions+1955_mercedes_benz_300_sl_gullwing.jpg

Αγαπητέ blackbird, επειδή το ξαναείπες για το περίπτερο, προτείνεις να μην το ξαναβγάλω το περιοδικό και να γράφω μόνο στο φόρουμ; Ή να μην βάζω τα θέματα που θεωρώ ενδιαφέροντα.

Το να εκδίδεις και να σε αγοράζουν, εκτός από το γεγονός οτι για εμένα είναι ένα επάγγελμα, είναι και ένας σίγουρος τρόπος να τσεκάρεις οτι ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις. Σήμερα ο καθένας μπορεί να πάρει φωτογραφίες από ένα ρολόι και να αντιγράψει ή στην καλύτερη περίπτωση μεταφράσει ένα κείμενο. Εγώ αν γράψω ένα άρθρο για το Moonwatch στο περιοδικό μου δεν μπορώ να αναμασήσω αυτά που έγραψα για το ίδιο ρολόι πριν 11 χρόνια. Και σε διαβεβαιώ οτι στο συγκεκριμένο άρθρο έγραψα πράγματα που κανείς δεν ήξερε τότε και πολλοί σήμερα επαναλαμβάνουν (επαγγελματίες ή μη). Δεν ξέρω αν το παρακολούθησες αλλά όταν ξεκίνησα να γράφω στο φόρουμ ανακάλυψα οτι το λεξικό που φιλοξενούσε το φόρουμ με αναφορά πηγής ένα site, ήταν κλεμμένο από δικό μου περιοδικό. (Την καλή πράξη είχε κάνει το εν λόγω site). Θα δεις για παράδειγμα οτι θα κάνουν τώρα όλοι αφιέρωμα στα ρολόγια τσέπης ή στον Romain Jerome, μετά το 1ο WOW.

Νομίζω οτι είναι απαράδεκτο το πόσο καταπατούνται μέσω της τεχνολογικής εξέλιξης τα πνευματικά δικαιώματα. Το να "θυσιάσουμε" και τον Τύπο, είναι υπερβολικό. Τουλάχιστον ας έχω το δικαίωμα να γράφω αυτό που θέλω στο περιοδικό μου. Δικές μου πληροφορίες και δικές μου σκέψεις χρησιμοποιώ. Δεν κλέβω κανέναν.

Φιλικά

Κωστής 
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:34:25 μμ »
George_ αν έχεις κάτι να πεις για να απαντήσεις, έστω με copy-paste από φόρουμ ή sites, κάντο.



παντα και παντου ;) δε στο εχω αποδειξει?
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,845.60.html
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,915.0.html

1978 Test Program
 
This included.....

Vacuum
Low temperature
Pressure
Vibration
Acceleration
Salt-fog
Humidity
Shock testing


The technical evaluation team determined that, of the chronographs submitted by Bulova for space flight environmental testing, no single watch was exposed to all environmental tests. Also, one watch failed in salt-fog testing and all 3 watches exposed to vacuum testing failed to sho adequate sealing. Accordingly, the Bulova chronographs were determined to be in non-compliance with the specified environmental requirements. Once again, the Omega chronograph was superior to the other chronographs tested. The Speedmaster Professional met all environmental requirements, had the highest technical score, and was offered at the lowest price.

In April 1981, STS-1, the first shuttle mission, was launched with Commander John Young wearing the Speedmaster Professional.
In 1989, with the Soviet Union's improved attitude toward the West, the Soviet Union selected Omega as the watch supplied to all cosmonauts. Through the years, this watch has become a collector's item to some and a momento to others. Astronaut Buzz Aldrin mentions in his book "Return to Earth" that when donating several items to the Smithsonian Institution, his Omega was one fo the few things that was stolen from his personal effects.

In 1989, with the Soviet Union's improved attitude toward the West, the Soviet Union selected Omega as the watch supplied to all cosmonauts. Through the years, this watch has become a collector's item to some and a momento to others. Astronaut Buzz Aldrin mentions in his book "Return to Earth" that when donating several items to the Smithsonian Institution, his Omega was one fo the few things that was stolen from his personal effects.

It was the only watch "Flight Qualified by NASA for all Manned Space Missions" and was used during Projects Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, Apollo-Soyuz, and the Space Shuttle.

στο τελος βλεπεις και σχετικες αποστολες που ηταν το ρολοι που αποτελει value for money.

1972 Test Program CALIBER 861
Bulova had insisted that chronographs chosen by NASA follow the policy of the "buy American" regulations estalished by the Senate. Both Omega and Bulova wished to comply with this, however, as of 1972, Bulova did not manufacture a US made chronograph. In August of 1972, sixteen companies were notified by NASA that the Manned Spacecraft Center (MSC) planned to establish a Qualified Product List (QPL) for possible future procurement of astronaut watches.

This list included:

The Breitling Watch Corporation
The Bulova Watch Company
The Elmore Watch Company
The Elgin National Watch Company
The Forbes Company
The S. A. Girard-Perregaux Company
The Gruen Watch Company
The Hamilton Watch Company
The Heuer Time and Electronic Corporation
The LeJour Watch Company
The Longines-Wittnauer Company
The Omega Watch Company
The American Rolex Company
The Seiko Watch Company
The Zodiac Watch Company
In order to comply with the 'Buy American' act, Omega had the cases for the Speedmaster manufactured in Michigan by the Starr Watch Case Company. Crystals were shipped to them from Switzerland. Completed cases with crystals were shipped on to the Hamilton Watch Company in Pennsylvania, for inspection and testing. The case and crystals were then shipped to Switzerland where the movements were installed and the entire watch was subjected to final inspection and environmental testing. Omega changed the original Cal. 321 movement to the Cal. 861 in 1968 so it must be assumed that the Cal. 861 was the version tested.

The testing process was done in two stages. First, there were several general requirements needed to become "Flight Qualified." If a watch met these criteria, it was then subjected to a series of specific and regorous "space flight environmental tests" to determine final suitability for spaceflight. The general requirements were that the watch be a chronograph, anti-magnetic, waterproof, and shock-resistant. The case must be finished for non-reflective characteristics, and the crystal of the chronograph must be anit-reflective so that the dials could be easily read under light levels ranging from three foot-candles to direct, unfiltered sunlight. Accuracy requiremnets both in the face up and face down positions should be plus or minus 6 seconds in a 24 hour period. The watches were then subjected to the specific environmental tests which included vacuum testing, oxygen atmosphere testing, low temperature, acceleration, random vibration test, electromagnetic induction tests, and a humidity test. The specific test parameters are listed below.. 
1. Vacuum testing..... The chronograph shall be subjected to a vacuum of 1x10^-6 Torr or better for a total of 72 hours. During the first 10 hours of testing the temperature of the items shall be increased to 160 (+/-10) degrees F. The temperature shall then be returned to 78 (+/-10) degrees F for the remainder of the test.

2. Oxygen Atmosphere/Temperature Test..... The test items shall be placed in atmosphere of 95 +/-5 percent oxygen at a pressure of 5+/-0.1 psia and a temperature of 155 +/-5 degrees F for 72 hours. Gas samples extracted from the chamber area shall be analyzed for organic and CO content per test number 6 of D-NA-0002.

3. Low Temperature..... The test items shall be lowered to 0 +/- 5 degrees F. This temperature shall be maintained for 10 +/-0.5 hours. The test items shall be allowed to return to ambient before functional testing.

4. Acceleration..... The test items shall be subjected to 20's +/- 2 g's in each direction of the three (3) perpendicular axes.

5. Random Vibration..... The test items shall be installed in a fixture and submitted to 7.8 g's RMS for 5 +/-0.1 minutes, as defined in figure 2 in each of 3 axes. The test fixture with the test items shall then be submitted to 3.2 g's for 12 +/-0.1 minutes as defined in figure 1, in each of the 3 axes [Eds. Note: Figures not provided].

6. EMI Test..... The test items shall be subjected to all applicable requirements of Mil-STD-461A, if an electromechanical movement is employed.

7. Humidity Testing..... The test items shall be submitted to a humidity test per MIL-STD-810B, Method 507, Procedure I, except minimum temperature shall be 68 deg F and maximum temperature shall be 120 deg F.
 
These tests were completed by November 1972, and the Deputy Administrator of NASA, George Low, in his letter to the Assistant to the President at the White House, Jonathan C. Rose, stated the results of the spaceflight qualification test. "The Bulova chronograph stopped three times during the humidity test, and stopped again during the acceleration test. Based on our criteria, the Bulova chronograph therefore, has not been qualified for use on the Apollo 17 mission... We will continue to use the Omega watch in the Apollo program.

The issue was finalized by a letter from Dale Myers, Associate Administrator for manned Space Flight, to Dr. George Low, the deputy director of NASA, on November 13, 1972. "The special Bulova chronographs purchased by MSC for possible application for Apollo 17 and Skylab, have failed their qualification tests both in humidity and acceleration. I have instructed the Manned Spacecraft Center to take no further action with respect to chronograph testing or other companies watches. I consider the Bulova watch issue closed."

ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΣΤ CALIBER 861

και για να το ξεκαθαρισουμε με το σημερινο μοντελο ,ποιο ειναι ο συνεχιστης



Which version of the Speedmaster is "NASA approved"

The version of the Speedmaster which is qualified for manned mission is the standard version of the Speedmaster : hesalite crystal and plain back : 3570.50


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:35:38 μμ »
ξερεις ποσα τεστ εχει περασει και ποσους εχει αφησει να κοιτουν τη σκονη του?

λες η ομεγα να ειναι τοσο χαζη και το πουλαει ακομα?απλα δεν περιμενα να ακουσω αυτα που ακουσα ...οκ μπορει να ειναι αυτονοητα για εμενα και καποιους αλλους περιεργους στο εξωτερικο,ισως μερικα μυρια!!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:41:22 μμ »
και να ξαναπω οτι η τιμη και ο τροπος εξελιξης της τεχνολογιας στο θεμα αυτοματος χρονογραφος το ρολοι ειναι ακομα επικαιρο,λειτουργικο και αρτιο.νταξει ειναι και λιγο παλιο ,αλλα λενε οτι κανει καλα κολπα ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:45:25 μμ »
υπηρχαν 14 εταιριες στα τεστ στεφανε,οχι τυχαιες ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:47:11 μμ »
περιμενω και εγω αναλογα τεκμηριωμενη τεχνικη αναλυση των λεγομενων σου ,αλλιως το θεωρω ακυρο το ολο θεμα .τελειως  ;)

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:40:20 μμ »
Όταν λες george_

"περιμενω και εγω αναλογα τεκμηριωμενη τεχνικη αναλυση"

με το "ανάλογα" εννοείς άλλα να με ρωτάς και άλλα να σου απαντάω, όπως κάνεις εσύ;

Γιατί εγώ ρώτησα:

Σε αυτό που ρωτάω από την αρχή δεν απάντησε κανείς.

Θα αντέξει η ελβετική ωρολογοποιία στην πίεση από την διεθνή κρίση και θα δώσει αυτό που μπορεί να δώσει, ή θα μείνει στο ότι το Moonwatch είναι ωραίο όπως είναι και αν η μηχανή του είναι ξεπερασμένη εδώ και δεκαετίες δεν πειράζει;
[/i]

Τώρα αν εσύ νομίζεις οτι απαντάς σε αυτό που ρώτησα με το να μου αραδιάζεις copy-paste τα τεστ που πέρασε το ρολόι το 1972 και με ανταγωνισμό τις γνωστότατες (με εξαίρεση 3) εταιρείες

Breitling Bulova Elmore Elgin Forbes Girard-Perregaux Gruen Hamilton Heuer LeJour Longine
Omega American Rolex Seiko Zodiac

τι να σου πω;

Δεν είχα φανταστεί οτι αυτό που κάνει ένα ρολόι τόσο σημαντικό είναι να αισθάνεσαι οτι αν χρειαστεί να το "σκάσεις" από το γραφείο σου και να βγεις μια βόλτα στο Διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με το ρολόι.... Γιατί δεν κυκλοφορείς με στολή αστροναύτη, για καλό και για κακό;

Αυτό είναι που κάνει ένα ρολόι να έχει τόση αξία; Οτι αντέχει τις κακουχίες και τους 200 βαθμούς κάτω από το μηδέν, μπας και πέσει πολικό ψύχος στο Σύνταγμα;

Η λογική σου μου θυμίζει τους πλανόδιους που πουλούσαν ρολόγια στο Μοναστηράκι και τα πατούσαν με το πόδι τους για να πείσουν ότι είναι καλά.

Τι άχρηστα αυτά τα Patek. Έτσι και αύριο που θα πάω στην Γλυφάδα για ψώνια πέσει καμιά 200ριά βαθμούς η θερμοκρασία θα πρέπει να γυρίζω πίσω να αλλάξω ρολόι....

Δεν μας παρατάς που αν δεν σου απαντήσω με ανάλογα "τεκμηριωμένη" ανάλυση θα θεωρήσεις το θέμα άκυρο; Άκυρη και άσχετη με το θέμα είναι η απάντησή σου. Δεν είπε κανείς οτι το Moon δεν έχει περάσει τεστ. Λέμε οτι δεν μπορείς να διαφημίζεις το 2009 την αντοχή ενός ρολογιού στα τεστ το 1972 και να θεωρείς οτι είσαι ο πρώτος μάγκας. Καλά σου λέει ο Στέφανος. Βάλτο με τον χρονογράφο της JLC. Και δεκάδες άλλα μοντέλα....

Με αγανάκτηση

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:10:31 μμ »
viwow:
Τι άχρηστα αυτά τα Patek


george_:
η εταιρια αυτη εκανε χρηση μηχανων lemania σε πολυ ακριβα ρολογια,συγγενεις με την σειρας του moon,η Patek με ξενη μηχανη στα χρεωνε καποια λεφτα παραπανω,ρολογια  με μηχανη λεμανια και πολλα $$$$$..



μου λες:

Στάλθηκε από: VIWOW 
Εισαγωγή παράθεσης
George_ αν έχεις κάτι να πεις για να απαντήσεις, έστω με copy-paste από φόρουμ ή sites, κάντο.

Εγώ για να ενημερωθώ έχω την δυνατότητα να ρωτήσω την πηγή. 



και μετα μου λες οτι δεν σου κανει το copy /paste !!!!! ??? μα....

σε παρακαλω να κανεις κατι το οποιο ειναι ενα αντικειμενικο τεστ!

να ποσταρεις την ιδεα σου σε ενα μεγαλο φορουμ του εξωτερικο και να δεις τις απαντησεις.... δηλαδη να ποσταρεις

αυτο που ειπες

 :o :o


viwow:
Σημειωτέον ότι αν εξαιρέσεις ότι πήγε στο διάστημα το Moonwatch δεν έχει καμία άλλη πρωτοτυπία ή ενδιαφέρον από πλευράς ωρολογοποιίας. Άρα το "μεγάλο μέρος" είναι υπερβολή

δεν θελω καν να φανταστω τι θα γινει.....




« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 11:42:10 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:12:45 μμ »
τα αρνητικα κατ'εσε ποια ειναι?στο Moonwatch ?

δεν σου δινω απαντησεις?  ε ειμαι εσωστρεφης τυπος! :P

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:30:08 μμ »
Speaking of relationships, there have been a few rumors about the lemania, among them that Patek will terminate production of thelemania because Swatch will soon force you to have the Lemania name on the movement.


ερωτηση:

ενα ρολοι ειναι παλιο η απλα κατωτερο εαν εχει μια παλιας σχεδιασης μηχανη?

απαντηση

οχι ,δεν αποτελει κριτηριο,ειδικα εαν ειναι μια μηχανη με αποδεδειγμενη αξια και ειδικα ενας αξιοπιστος χρονογραφος!ειναι πιο λιγοι και δυσκολοι στην κατασκευη τους απο εναν απλο αυτοματο μηχανισμο


ερωτηση

το Moonwatch ειναι ενα παλιο ρολοι?

απαντηση

η τεχνολογια της μηχανης(861) ειναι στην δεκαετια του 70,οπως και η 7750 που θα βρω σημερα σε παρα πολλα μοντερνα ρολογια,θεωρειται ομως πολυ πιο αξιοπιστη για τους γνωστους λογους.επισης η λεμανια στα Patek ειναι ακομα πιο παλια ..18,000 bph, 27 mm diameter... ;)

ερωτηση

ποια ειναι τα κριτηρια για να πω

δεν έχει καμία άλλη πρωτοτυπία ή ενδιαφέρον από πλευράς ωρολογοποιίας?

απαντηση

την περιμενω και εγω οπως ολοι μας απο τον φορουμιστα που το εγραψε,τον viwow


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 11:39:25 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:37:48 μμ »
Θα αντέξει η ελβετική ωρολογοποιία στην πίεση από την διεθνή κρίση και θα δώσει αυτό που μπορεί να δώσει, ή θα μείνει στο ότι το Moonwatch είναι ωραίο όπως είναι και αν η μηχανή του είναι ξεπερασμένη εδώ και δεκαετίες δεν πειράζει

αυριο ειναι η 1 απριλιου!



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 31, 2009, 11:51:26 μμ »
The 321 was probably the highest quality and the most accurate column wheel movement ever built.


The 861 is the same thing for cam operated chronographs better than the valjoux 7733,7740,7765


This being said I think that the cal 86x and 186x offers more than a lot for the price.

η λεμανια βαση για την πατεκ ειναι η μαμα μηχανη της 321

πως η μια ειναι παλια και η αλλη οχι δεν το εχω καταλαβει ....

ακομα και εαν δεν εχω δωσει απαντησεις οπως αναφερεις... ???,αυτος που σιγουρα οφειλει να δωσει εξηγησεις εισαι εσυ που μας παρεθεσες το ακολουθο μηνυμα ,χωρις κανενα αποδεικτικο στοιχειο..


viwow:

Θα αντέξει η ελβετική ωρολογοποιία στην πίεση από την διεθνή κρίση και θα δώσει αυτό που μπορεί να δώσει, ή θα μείνει στο ότι το Moonwatch είναι ωραίο όπως είναι και αν η μηχανή του είναι ξεπερασμένη εδώ και δεκαετίες δεν πειράζει



δηλαδη?



ειναι γνωστο οτι δεν απαντω  :P :P



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 11:59:08 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:03:08 πμ »

Δεν είχα φανταστεί οτι αυτό που κάνει ένα ρολόι τόσο σημαντικό είναι να αισθάνεσαι οτι αν χρειαστεί να το "σκάσεις" από το γραφείο σου και να βγεις μια βόλτα στο Διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με το ρολόι.... Γιατί δεν κυκλοφορείς με στολή αστροναύτη, για καλό και για κακό;

Αυτό είναι που κάνει ένα ρολόι να έχει τόση αξία; Οτι αντέχει τις κακουχίες και τους 200 βαθμούς κάτω από το μηδέν, μπας και πέσει πολικό ψύχος στο Σύνταγμα;

Η λογική σου μου θυμίζει τους πλανόδιους που πουλούσαν ρολόγια στο Μοναστηράκι και τα πατούσαν με το πόδι τους για να πείσουν ότι είναι καλά.

Τι άχρηστα αυτά τα Patek. Έτσι και αύριο που θα πάω στην Γλυφάδα για ψώνια πέσει καμιά 200ριά βαθμούς η θερμοκρασία θα πρέπει να γυρίζω πίσω να αλλάξω ρολόι....

Δεν μας παρατάς που αν δεν σου απαντήσω με ανάλογα "τεκμηριωμένη" ανάλυση θα θεωρήσεις το θέμα άκυρο; Άκυρη και άσχετη με το θέμα είναι η απάντησή σου. Δεν είπε κανείς οτι το Moon δεν έχει περάσει τεστ. Λέμε οτι δεν μπορείς να διαφημίζεις το 2009 την αντοχή ενός ρολογιού στα τεστ το 1972 και να θεωρείς οτι είσαι ο πρώτος μάγκας. Καλά σου λέει ο Στέφανος. Βάλτο με τον χρονογράφο της JLC. Και δεκάδες άλλα μοντέλα....

Με αγανάκτηση

Κωστής


Λέμε οτι δεν μπορείς να διαφημίζεις το 2009 την αντοχή ενός ρολογιού στα τεστ το 1972 και να θεωρείς οτι είσαι ο πρώτος μάγκας. Καλά σου λέει ο Στέφανος. Βάλτο με τον χρονογράφο της JLC. Και δεκάδες άλλα μοντέλα

ποιον?στα ποσα λεφτα ?μηχανη?

τα πατεκ με τις λεμανια εχουν μεγαλυτερη αξια απο οτι με την νεα μηχανη την δικια τους,δηλαδη μια παλια μηχανη 60 ετων την θεωρουν πιο αξιοπιστη


λεμανια γαρ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 12:18:16 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:09:46 πμ »
παντως σοβαρα στο ανεφερα οτι εαν κατι τεtοιο το ποσταρες σε αγγλοφωνο φορουμ/περιοδικο θα ειχε γινει χαμος,ασε δε που μπορει να λαμβανε θεση και η επισημη ομεγα! :P

μπορει και να γινοσουν εξωφυλλο στο time! :P :P

αυτο θα ηταν συλλεκτικο!

ο πρωτος ελληνας εξωφυλλο στο time! :weedman:

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:40:48 πμ »
Έχουμε μια βασική διαφωνία. Εγώ δεν θεωρώ οτι αυτοί που γραφουν σε ένα φόρουμ, αγγλικό, γερμανικό ή κινέζικο έχουν κατ' ανάγκη επαρκείς γνώσεις.

Με αυτή την έννοια και δεν πείθομαι όταν μεταφέρεις ανυπόγραφα αποσπάσματα από το κείμενο του καθενός. Προτιμώ την επώνυμη δήλωση. Θα δεις στην δική μου εξιστόρηση των γενονότων και την ανάπτυξη του θέματος να μιλούν οι πρωταγωνιστές και όχι ο ...Φούφουτος!!!!

Μην σκοτώνεσαι να μου αποδείξεις οτι τα Patek έχουν χειρότερη μηχανή από το Speed... Τζάμπα κόπος...

Αδικείς και το ρολόι, συγκρίνοντάς το με "θηρία". Μιά χαρά ρολόι είναι (για τα λεφτά του).

Είναι σίγουρα ο πιό προσιτός και πιο εύκολος να αποκτηθεί θρύλος της ωρολογοποιίας.

Ο φίλος σου

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:48:06 πμ »
δεν διαφερουν με την 321! ;D ποιο θηριο?!


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:54:58 πμ »
Εγώ δεν θεωρώ οτι αυτοί που γραφουν σε ένα φόρουμ, αγγλικό, γερμανικό ή κινέζικο έχουν κατ' ανάγκη επαρκείς γνώσεις.

Δεν έχουν επαρκείς γνώσεις σε σχέση με ποιον/ποιους; Ποιος/ποιοι είναι το σημείο αναφοράς για την επάρκεια γνώσεων;

The 321 was probably the highest quality and the most accurate column wheel movement ever built.
The 861 is the same thing for cam operated chronographs better than the valjoux 7733,7740,7765

Για παράδειγμα εάν η παραπάνω δήλωση είναι π.χ. του Chuck Maddox (ο οποίος ήταν μέλος σε πολλά σχετικά φόρουμ), έχει μεγάλη βαρύτητα. Και σαν τον Maddox υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι, οι οποίοι μεταδίδουν τις γνώσεις τους διαρκώς.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 01, 2009, 12:55:34 πμ »
the Patek movement shown was based on the Lemania movement, just like the Omega 321

ειναι γνωστα αυτα!ιδια ειναι η μαμακα

δεν ειναι νοθο το παιδι! ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 01, 2009, 01:00:18 πμ »
Με αυτή την έννοια και δεν πείθομαι όταν μεταφέρεις ανυπόγραφα αποσπάσματα από το κείμενο του καθενός. Προτιμώ την επώνυμη δήλωση. Θα δεις στην δική μου εξιστόρηση των γενονότων και την ανάπτυξη του θέματος να μιλούν οι πρωταγωνιστές και όχι ο ...Φούφουτος!!!!


την δηλωση που λεω οτι καποιος μου εκανε

οσο για τα φορα,οταν ενα στοιχειο το βρεις απο πολλες πηγες να μεταφερεται με τον ιδιο τροπο,μαλλον ειναι και αληθες.οι πολλοι διασημοι ξερουμε ποιοι ειναι και τι επαρκεια γνωσεων εχουν.να εισαι σιγουρος οτι εαν καποιςο κανει λαθος τον περιμενουν στην γωνια με καυστικα ποστ-απαντησεις και πολλα στοιχεια

πολλοι απο αυτους εγραψαν βιβλια

υπαρχει ενας που εχει κανει καταπληκτικη δουλεια για το daytona

απο την αλλη μπορω να πω και εγω σε σενα"γιατι να πιστεψω οτι αυτο που μου μεταφερεις ειναι αυτο που ειπε ο ταδε γνωστος?
george_:
η patek εφτιαξε μηχανη γιατι της ειπε ο λιβανεζος "αμα θες την λεμανια μου ,θα την βαζεις στα ρολογια και θα λεει επανω lemania movt...φρικαρε η patek !!τι να κανουμε μας εκβιαζει ο χοντρος!για να φτιαξουμε μια μηχανη μπας και ... ;)


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 01, 2009, 01:47:19 πμ »
ειναι αυτος ο εκβιαστης