Αποστολέας Θέμα: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι  (Αναγνώστηκε 113659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:19:19 μμ »
εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να κολλαμε πουθενα.
π.χ εμενα οταν μου αρεσει ενα ρολοι δεν κοιταω ουτε μηχανισμους ουτε αν ειναι quartz ουτε αν ειναι αυτοματο ουτε τιποτα.πιο πολυ την εμφανιση κοιταω.δεν λεω οτι ειναι καλο αυτο αλλα ετσι λειτουργω με την εμφανιση του ρολογιου γιατι περνω ρολογια μεχρι 500 ευρω παντα οποτε...
το αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μιλατε πιο πολυ για omega-tag-panerai-rolex κλπ που ειναι ρολογια ανω του 1000ρικου που δεν τα διαθετουν πολλοι για ρολοι εστω και εαν εχουν καποια οικονομικη ανεση.
μια χαρά τα λες φιλαράκο,όμως τον τελευταίο καιρό εδώ μέσα και ειδικά στο thread της seiko έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα του τύπου ότι εμείς είμαστε και οι υπόλοιποι άστους μωρέ..... τους κοροειδεύουν οι Ελβετο-Γερμανοί!ΔΕΝ είναι όμως έτσι κι εγώ έχω citizen και το γουστάρω που το έχω!Το ίδιο ισχύει και με τα αυτοκίνητα λ.χ. επειδή κάποιοι δεν έχουν όνειρα-αγάπη ή ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ,τα χρήματα να αγοράσουν μια Lambo μια Aston Martin,μια  Ferrari,μια BENTLEY,πάει να πει ότι τα συγκεκριμένα αμάξια δεν "φτουράνε" ή ότι είναι υπερτιμημένα;Φυσικά και είναι υπερτιμημένα και αποτελούν για πολλούς από εμάς όνειρα απατηλά,έτσι είναι και με τα ρολόγια,επειδή κάποιοι από εμας εδω μέσα γουστάρουμε έστω να βλέπουμε κάποια κομψοτεχνήματα,πάει να πει ότι είμαστε "χαζοί";Επειδή δηλαδή δεν μπορώ να πάρω ή να αποκτήσω ένα tourbillon ή ένα repeater πρέπει αυτός που το έχει να τον "χλευάζω" και να τον κοροειδεύω;Το αντίθετο συμβαίνει συνήθως!Και επειδή εδώ μέσα οι περισσότεροι γουστάρουμε τα ρολόγια ο καθένας το είδος του,αυτό που θα πρέπει να επαναλάβω το έγραψα και πριν: Αλληλοσεβασμός"! ούτε αυτός που έχει π.χ."πλατινιένο" ρολόι έργο-τέχνης της τάδε φίρμας να πει:......έλα μωρέ με τις "λαμαρίνες" σας, ούτε εμείς να πούμε έλα μωρέ ψωνάρα!Το συμπέρασμα:τα SEIKO ήταν είναι και θα είναι πασίγνωστα ρολόγια για ΟΛΟ το κόσμο(όπως και τα FIAT!)!Τώρα για εμάς που μας αρέσουν και τα υπόλοιπα τί να κάνουμε....θα επιβιώσουμε κι εμείς  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2008, 10:33:42 μμ από george_ »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:21:25 μμ »
εχουμε πει κατα καιρους οτι τα σεικο αυτοματα μεχρι ενα ποσο ειναι πολυ ανταγωνιστικα ρολογια ,καποια vintage κομματια τους και ειδικα οι χρονογραφοι του 70 6138/39 σε μια πολυ καλη τιμη εδιναν εναν αξιοπιστο χρονογραφο με column wheel  και vertical clutch
οσον αφορα τις παρεμβασεις μας ,επειδη ειναι δημοσιες και διαβαζονται απο πολλα μελη και μη, πρεπει να παραθετουμε ,οσο μπορουμε βεβαια,στοιχεια που εχουν επαφη με το τι συμβαινει πραγματικα στο χωρο ειτε ειναι συμφωνο ειτε οχι με τα προσωπικα μας γουστα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2008, 11:40:04 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:37:32 μμ »
Δεν είναι θέμα "κολλήματος". Θέμα κριτηρίων και επιλογής είναι.
Και δεν είναι τόσο απλό όσο: "Α, ωραίο είν' αυτό, φέρτο".

θεμα κριτηριων για καποιον που ασχολειτε με ρολογια παρα πολυ και το εχει χομπι.αλλος που του αρεσει να ριχνει τα λεφτα του για να π.χ <<φτιαχνει το αμαξι του>> και δεν εχει πορωση με τα ρολογια εννοειτε οτι θα παει σε θεμα εμφανισης αλλιως δεν θα επιβιωναν μαρκες ρολογιων στυλ diesel,DKNY κλπ...
το θεμα ειναι να μην σκεφτομαστε πορωμενα για κατι γιατι θελοντας και μη το υποστηριζουμε σε βαθμο ενοχλησης για καποιον που δεν καταλαβαινει τη τρελλα των ρολογιων.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:50:00 μμ »
μια χαρά τα λες φιλαράκο,όμως τον τελευταίο καιρό εδώ μέσα και ειδικά στο thread της seiko έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα του τύπου ότι εμείς είμαστε και οι υπόλοιποι άστους μωρέ..... τους κοροειδεύουν οι Ελβετο-Γερμανοί!

Σ αυτο εχεις δικιο & εχει αναφερθει και σε πιο γενικευμενη μορφη και σ αλλα thread.Αυτη η αποψη εκφραζεται ας μου επιτραπει η εκφραση κυριως απο πιο ''απειρα'' μελη του χωρου και δεν πρεπει να λαμβανεται σαν γενικευμενο κλιμα ομως.



Το συμπέρασμα:τα SEIKO ήταν είναι και θα είναι πασίγνωστα ρολόγια για ΟΛΟ το κόσμο(όπως και τα FIAT!)!Τώρα για εμάς που μας αρέσουν και τα υπόλοιπα τί να κάνουμε....θα επιβιώσουμε κι εμείς  ;D

Κι αυτο σωστο,ομως
το καυτο θεμα των τελευταιων ημερων στο thread και η πηγη της αντιπαραθεσης ειναι η εξης: ''Τα seiko που ΔΕΝ ειναι για ΟΛΟ τον κοσμο αξιζουν τελικα την υψηλη τιμη τους και πως στεκονται απεναντι στον κραταιο ελβετικο(κυριως) ανταγωνισμο.''Ειναι πραγματι μια αξιολογη ενναλακτικη επιλογη η αποτελουν μια επιχειρηση της seiko να προωθησει υπερτιμημενα προιοντα,εκμεταλευομενη την παγκοσμια και χρονια παγιωμενη πελατεια της και τα εκκατομυρια πιστων της που ομως ξεκινησαν μ ενα απλο seiko των 100Ε...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:33:40 πμ »
Παίδες,ανούσια συζήτηση ανοίξαμε, η οποία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν οδηγεί πουθενά!!!
Ο καθένας (οι περισσότεροι δηλαδή) λέει το μακρύ του και το κοντό του!
Εγώ απ'την πλευρά μου ποτέ δεν υποστήριξα(και σας προκαλώ να μου αποδείξετε το αντίθετο) πως οι Ελβετοί(διάνοιες της Υ.Ω.) είναι κατώτεροι των Ιαπώνων(της άλλης ή της παράλλης Seiko), αλλ'ούτε μ'ενδιαφέρει να υποστηρίξω(πολλώ δε μάλλον ν'αποδείξω) το αντίθετο! Όπως οι αυτόκλητοι υπερασπιστές της καθαρότητας του ελβετικού μηχανισμού(μόνο σεβασμός από 'μένα), οι οποίοι θίγονται αν σε κάποιον αρέσουν τα ηλεκτρονικά(μιάσματα) ρολόγια και σπεύδουν να αποδείξουν την ανωτερότητα της δικής τους "καθαρότητας"(puristi) του γνήσιου (και αμόλυντου) ελβετικού μηχανισμού, βαπτίζοντας τον άλλον άσχετο (εγώ ουδέποτε έκρυψα πως είμαι) και μαζί μ'αυτόν υποτιμούν ολόκληρες εταιρείες μόνο και μόνο επειδή επιλέγουν και κάποιον άλλο δρόμο!

Και για να μη σας κουράζω άλλο, σαν χαρακτήρας χαίρομαι όταν διακρίνω ένα "κατώτερο" (άνθρωπο οιασδήποτε ειδικότητας, ρολόι,αυτοκίνητο,ομάδα,εταιρεία κτλ, κτλ) να προσπαθεί να κονταροκτυπηθεί(πάντοτε στα πλαίσια της άμιλλας) με τον ανώτερό του και κυρίως όταν επικρατεί, όπως έγινε προσφάτως στην αυτοκίνηση με το Nissan GT-R που κατατρόπωσε σπουδαίους αντιπάλους (με ιστορία, περγαμηνές,τεχνολογία,τεχνογνωσία, σφραγίδες και πελατολόγιο και...και...και.......) Και χάρηκα περισσότερο όταν οι αυτόκλητοι υπερασπιστές της "ανωτερώτητας" ,θιγμένοι βροντοφώναξαν την...ιστορία, περγαμηνές,τεχνολογία,τεχνογνωσία, σφραγίδες και πελατολόγιο και...και...και....... για να αποδείξουν την "κατωτερότητα" του αντιπάλου!!!

Υ.Γ. Δεν έχω Nissan!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:43:25 πμ »
αλλος που του αρεσει να ριχνει τα λεφτα του για να π.χ <<φτιαχνει το αμαξι του>> και δεν εχει πορωση με τα ρολογια εννοειτε οτι θα παει σε θεμα εμφανισης αλλιως δεν θα επιβιωναν μαρκες ρολογιων στυλ diesel,DKNY κλπ...

Αυτοί που λες είναι μέλη σε forum για αυτοκίνητα, όχι σε αυτό το forum.
Εδώ συζητάμε και ανταλλάσσουμε απόψεις για μηχανικά ρολόγια (και ελάχιστες φορές για quartz), για την ιστορία τους και την ιστορική τους βαρύτητα, τη συλλεκτικότητά τους, τα τεχνολογικά τους επιτεύγματα, και τα συναφή. Όχι απλώς για το ποιο ρολόι έχει πιο ωραία εμφάνιση.

το θεμα ειναι να μην σκεφτομαστε πορωμενα για κατι γιατι θελοντας και μη το υποστηριζουμε σε βαθμο ενοχλησης για καποιον που δεν καταλαβαινει τη τρελλα των ρολογιων.

Σαφώς. Η παρωπιδική πόρωση δεν είναι προτέρημα.

Μην ξεχνάς όμως, για την ενόχληση που λες, ότι δεν πήγε κανένα μέλος από δω να χτυπήσει την πόρτα αυτού που δεν καταλαβαίνει την τρέλλα των ρολογιών, όπως την ονόμασες, και να τον αναγκάσει να ερθει να διαβάσει όσα γράφονται. Όταν σε κάποιον δεν αρέσει ένα θέμα/δεν τον ενδιαφέρει, απλώς δεν το διαβάζει.


 :offtopic
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 12:48:42 πμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:59:10 πμ »
[Όπως οι αυτόκλητοι υπερασπιστές της καθαρότητας του ελβετικού μηχανισμού(μόνο σεβασμός από 'μένα), οι οποίοι θίγονται αν σε κάποιον αρέσουν τα ηλεκτρονικά(μιάσματα)

καθαροτητα και ολα αυτα δεν υπαρχουν,μιασματα δε ειπε κανενας ποτε τα ρολογια και επετρεψε μου να πω οπως και εσυ την φραση"πουθενα δεν ειπα κατι τετοιο."

εγω τουλαχιστον δεν θιγομαι αλλα σου λεω εκ νεου οτι γραφουμε δημοσια σε ενα φορουμ που διαβαζουν πολλοι και καποια πραγματα πρεπει να τοποθετουνται με ακριβεια για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις .

τα αυτοκινητα ,το λεω συχνα , πολλες φορες ειναι κακο παραδειγμα για αναλογιες με το χωρο του ρολογιου.

π.χ
ξερεις τι χαμος γινεται στον κοσμο της σεικο ,γενικα στου ρολογοφιλους για την 6138/39?
και  γιατι? γιατι βαζουν γυαλια σε οποιον θες!και λεω ,ρε γαμωτο κοιτα μηχανη που κανανε το 70 αυτοματη ,παραδειγμα προς μιμηση και τα σπαει αλλα τωρα πρπει  να φτασω στα 1000+ να βρω αυτοματο χρονογραφο απο την σεικο η οποια δινει μεγαλο βαρος σε υβριδικα ακριβα ρολογια ?

το λεω και για ελβετους και οποιον θες,εδω φορουμ ειμαστε και οχι υπερασπιστες κανενος αλλιως το χασαμε το παιχνιδι a priori ;)

Παίδες,ανούσια συζήτηση ανοίξαμε, η οποία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν οδηγεί πουθενά!!!


καθολου ανουσια ,εβραζε το νερο και απλα σφυριξε η τσαγιερα ,ηταν αναμενωμενο να γινει αυτη η κουβεντα



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 01:07:55 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:34:46 πμ »
@ George,
δεν είπα πως εσύ απεκάλεσες μιάσματα τα ρολόγια, απλά περιγράφω την μανία του να απορρίπτεται ο,τιδήποτε μη συμβατό με τον κόσμο που είμαστε συντονισμένοι και εν προκειμένω τον κόσμο του Ελβετικού (αυτόματου πάντα) ρολογιού!

Δεν παρακίνησα ποτέ κανένα ν'αγοράσει Spring Drive, αλλά ούτε και θα τον προέτρεπα να τα "σκάσει" σε κανένα Ελβετό,Αμερικανό,Ιταλό.... σώνει και καλά, ο καθένας μπορεί να βρεί/επιλέξει τα ρολόγια που του ταιριάζουν, γι'αυτό και υπαρχουν άπειρες προτάσεις σχετικά!!!

Στην μομφή σου ότι τα SD είναι υπερτιμημένα, απαντώ πως πάμπολλα ελβετικά,ιταλικά,κινέζικα κ.ο.κ. ρολόγια δεν αξίζουν το αντίτιμό τους,όχι φυσικά επειδή είναι αυτόματα ή Quartz ή SD, αλλά απλώς επειδή μια "φήμη"(διαφήμιση) τ'ακολουθεί!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:47:48 πμ »
αυτοματα ειναι και τα σεικο και σε καποια χρηματα ειναι απλα καταπληκτικα,την 6138/39 αμα μου βρισκες !



υπερτιμημενα αν και δεν το ειπα οσο θυμαμαι,θα ελεγα εχουν δικη τους λογικη και σε αυτα τα λεφτα αγοραζεις ενα μηχανικο ρολοι.σκεψου μονο αυτο που ειπε  χθες ο κονακις για ενα ρολοι της lange ,τραβωντας την κορωνα αυτοματως ο δεικτης των δευτερολεπτων παει στο μηδεν!"  για κατι τοσο απλο τι δουλεια κρυβεται απο πισω για να φτιαξουν ενα τετοιο μηχανικο complication ,υπαρχει καποιος που το σκεφτηκε,το εφτιαξε και το δοκιμασε ωστε να λειτουργει και να εχει μια απροσκοπτη λειτουργια για πολλα χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2008, 02:03:04 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:51:12 πμ »
αυτοματα ειναι και τα σεικο και σε καποια χρηματα ειναι απλα καταπληκτικα,την 6138/39 αμα μου βρισκες !
Θα προσπαθήσω να την βρώ......για νά'σαι ικανοποιημένος!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 02:03:42 πμ »
Θα προσπαθήσω να την βρώ......για νά'σαι ικανοποιημένος!

αυτη θα ειναι μια καταπληκτικη αγορα!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:29:40 πμ »
nin = official translator for the MYWATCH.gr

george οταν θα τα πουμε απο κοντα θα σου φερω και μια σοκολατα! SWISS !!!
giosou η παρομοιωση ηταν απαιχτη!ναι το επομενο μου αυτοκινητο θα ειναι γιαπωνεζικο και το ρολοι μου επισης!

οχι ουτε εχω ουτα θα διαθεσω ποτε χρηματα για ελβετικο ρολοι,αυτοι που τα εχουν με τις ποιο εγκαρδιες ευχες μου να τα χαιρονται

αλλα σαν καταναλωτης δεν γουσταρω να με πιανουν κοροιδο σε οτιδηποτε ,δεν αγοραζω τιποτε ευκολα

και τα παιρνω στο κρανος  οταν μου πουλανε φουμαρα και μεταξωτες κορδελες

ακομα και με την seiko και τα συλλεκτικα της!με οποιονδηποτε ελβετικο οικο που κανει 40-50% εκπτωση

και με οποινδηποτε νεοπλουτο καραγκιοζη που μου τσαμπουναει ενα ρολοι λεγοντας μου ξερεις ποσο το πηρα?

χωρις να ξερει αν ειναι QUARTZ ,MHXANIKO ,η οτι δουλευει με ηλιο!!!!!!! το εχω ακουσει και αυτο!

ναι οι ελβετοι φτιαχνουν ωραιους μηχανισμους και ασσυληπτα πραγματα

αλλα τα κοστολογουν και τα πουλανε ο κουκος αηδονι

και για να τελειωνουμε ενα GS αν φτιαχνονταν σε μικροβιοτεχνια ρολογιων στην ελβετια με 20 ατομα πρωσωπικο (τοσα εχει η σεικο!)

ποσο θα εκανε?

φιλικοτατα και εγκαρδιοτατα!

ιδομενεας
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 10:06:56 πμ »
nin = official translator for the MYWATCH.gr

george οταν θα τα πουμε απο κοντα θα σου φερω και μια σοκολατα! SWISS !!!
giosou η παρομοιωση ηταν απαιχτη!ναι το επομενο μου αυτοκινητο θα ειναι γιαπωνεζικο και το ρολοι μου επισης!

οχι ουτε εχω ουτα θα διαθεσω ποτε χρηματα για ελβετικο ρολοι,αυτοι που τα εχουν με τις ποιο εγκαρδιες ευχες μου να τα χαιρονται

αλλα σαν καταναλωτης δεν γουσταρω να με πιανουν κοροιδο σε οτιδηποτε ,δεν αγοραζω τιποτε ευκολα

και τα παιρνω στο κρανος  οταν μου πουλανε φουμαρα και μεταξωτες κορδελες

ακομα και με την seiko και τα συλλεκτικα της!με οποιονδηποτε ελβετικο οικο που κανει 40-50% εκπτωση

και με οποινδηποτε νεοπλουτο καραγκιοζη που μου τσαμπουναει ενα ρολοι λεγοντας μου ξερεις ποσο το πηρα?

χωρις να ξερει αν ειναι QUARTZ ,MHXANIKO ,η οτι δουλευει με ηλιο!!!!!!! το εχω ακουσει και αυτο!

ναι οι ελβετοι φτιαχνουν ωραιους μηχανισμους και ασσυληπτα πραγματα

αλλα τα κοστολογουν και τα πουλανε ο κουκος αηδονι

και για να τελειωνουμε ενα GS αν φτιαχνονταν σε μικροβιοτεχνια ρολογιων στην ελβετια με 20 ατομα πρωσωπικο (τοσα εχει η σεικο!)

ποσο θα εκανε?

φιλικοτατα και εγκαρδιοτατα!

ιδομενεας

Οι μηχανισμοί που τοποθετούνται στα upper class Seiko και τα Grand Seiko και Credor, είτε αυτόματοι, είτε Spring Drive είναι όλοι συναρμολογημένοι...με το χέρι,από τους καλλίτερους(Ιάπωνες, μη το ξεχνούμε) μηχανικούς, πράγμα που δηλώνει (ως ένα σημείο) την ποιότητα τους!
Από 'κει και πέρα όποιος θέλει να πληρώνει "αναμασημένες"(ας μου επιτραπεί ο όρος!) ΕΤΑ και να κομπάζει ότι διαθέτει swiss made "εργαλείο" πληρωμένο χρυσάφι, είναι ελεύθεροτατος να το κάνει!
Εγώ προσωπικά δεν έχω "στεγανά" στο θέμα του ρολογιού(δεν είμαι purist!!!), οπότε φορώ αυτό που μου αρέσει και αδιαφορώ για το αν το έφτιαξε μια εταιρεία που δεν ανήκει στο Ελβετικό "Jet Set" της Υ.Ω. και όχι μόνο αδιαφορώ, αλλά της βγάζω και το καπέλο επειδή τολμά να τα βάλει με τα μεγαθήρια σε όλες τις κατηγορίες τιμών!
Το θέμα που θέτεις φίλε "οξυμέλανα" (Acidblack) σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική της Σεικο-αν αυτή ήταν ελβετικη- καλλίτερα να το αφήσουμε ασχολίαστο, γιατί αν συνέβαινε, δεν θα μπορούσαμε να τα "αγγίξουμε".... και ο νοών νοείτο!

Υ.Γ. Τώρα που σταμάτησε επίσημα η παραγωγή του Samurai σου και τ'αποθέματα τελειώνουν, να το προσέχεις περισσότερο!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:13:38 πμ »
Μέχρι τα 300 ευρώ, με κλειστά τα μάτια Γιαπωνέζικο.
Μέχρι τα 500 ευρώ πάλι Γιαπωνέζικο, αφού ρίξω μια ματιά στους ευρωπαίους, έτσι τυπικά.
Μέχρι τα 1000 ευρώ μάλλον Γιαπωνέζικο, αν προσφέρει κάτι το εξαιρετικό (περιορισμένη παραγωγή, περίεργα υλικά, περίεργη κατασκευή).
Από τα 1000 και πάνω ζορίζουν τα πράγματα. Είναι πολύ δύσκολο για μία εταιρία που πουλάει εξαιρετικά προϊόντα σε πολύ λογικές τιμές να καταφέρει να πουλήσει εξαιρετικά προϊόντα σε υψηλές τιμές, Όταν φτιάχνεις τον  6R15 και τον βάζεις σε ρολόι των 400 ευρώ, τί παραπάνω μπορείς να προσφέρεις,  εκτός από διαφορετικό σχέδιο, καλύτερο φινίρισμα και υλικά; Δυό καρπούζια δεν χωράνε σε μία μασχάλη -και υψηλό προφίλ και τέτοια γκάμα τιμών.
Έχω την αίσθηση ότι και οι Ελβετοί μας κλέβουν. Πιστεύω ότι αυτό που πληρώνουμε είναι οι γεροί μισθοί των υπαλλήλων και το όνομα. Πότε επιτέλους αυτός ο δύσμοιρος 7750 θα κάνει απόσβεση; Πόσο κοστίζει 150 γραμμάρια ατσάλι, πόσο κοστολογείται το φινίρισμα;
Όσο γράφω συνειδητοποιώ ότι δεν βγάζω άκρη, δεν ξέρω πού θέλω να καταλήξω! Ουφ, βρείτε τα εσείς, εγώ πάω να χαζέψω ρολόγια από 30-8000 ευρώ, αυτό το εύρος τιμών με ενδιαφέρει!!!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:33:07 μμ »
Οι μηχανισμοί που τοποθετούνται στα upper class Seiko και τα Grand Seiko και Credor, είτε αυτόματοι, είτε Spring Drive είναι όλοι συναρμολογημένοι...με το χέρι,από τους καλλίτερους(Ιάπωνες, μη το ξεχνούμε) μηχανικούς, πράγμα που δηλώνει (ως ένα σημείο) την ποιότητα τους!

Ναι και τα τσιπακια του springdrive ειναι χειροποιητα απο παραδοσιακους τεχνιτες της Toshiba!Ελα βρε Giosou ειναι δυνατον.Oι καλυτεροι ιαπωνες τεχνιτες δουλευουν στη seiko συμφωνω η παραδοση και οι καλυτεροι τεχνιτες ομως ειναι στην Ελβετια,κι εκει δεν απασχολουνται μονο 20 αλλα εκατονταδες master watchmakers.

Από 'κει και πέρα όποιος θέλει να πληρώνει "αναμασημένες"(ας μου επιτραπεί ο όρος!) ΕΤΑ και να κομπάζει ότι διαθέτει swiss made "εργαλείο" πληρωμένο χρυσάφι, είναι ελεύθεροτατος να το κάνει!

Αυτο ειναι τοσο αναμασημενο κλισε οσο και το ''εδωσες χιλια ευρω για Seiko,εισαι τρελλος;''

Εγώ προσωπικά δεν έχω "στεγανά" στο θέμα του ρολογιού(δεν είμαι purist!!!), οπότε φορώ αυτό που μου αρέσει και αδιαφορώ για το αν το έφτιαξε μια εταιρεία που δεν ανήκει στο Ελβετικό "Jet Set" της Υ.Ω. και όχι μόνο αδιαφορώ, αλλά της βγάζω και το καπέλο επειδή τολμά να τα βάλει με τα μεγαθήρια σε όλες τις κατηγορίες τιμών!

Φιλε μου Giosou πολλες φορες οι δυο μας εχουμε συζητησει γι αυτη τη μαρκα που χωραει σαν γκαμα τοσο κοσμο που ο καθενας βρισκει σ αυτην οτι ψαχνει.Φθηνο,ακριβο,πανακριβο,vintage,αυτοματα,quartz etc..
Ομως εισαι πρωτιστως Seiko -fan(Θυμαμαι απ το πρωτο σου ρολοι που εψαχνες πριν κανα χρονο,το ερωτημα ητανε τι ακριβο Seiko να παρω,κι οχι τι καλο ρολοι να παρω) και δευτερευοντως ορολογοφιλος,και μαγκια σου.Αυτο ομως σου στερει αντικειμενικοτητα.

οπότε φορώ αυτό που μου αρέσει και αδιαφορώ για το αν το έφτιαξε μια εταιρεία που δεν ανήκει στο Ελβετικό "Jet Set" της Υ.Ω. και όχι μόνο αδιαφορώ, αλλά της βγάζω και το καπέλο επειδή τολμά να τα βάλει με τα μεγαθήρια σε όλες τις κατηγορίες τιμών!

Αυτος ειναι ο λογος που αγοραζεις seiko;Το οτι τολμα και τα βαζει;Οχι το αποτελεσμα;Απλα στους περισσοτερους εδω μας ενδιαφερει το αν αξιζει το τελικο προιον σαν συνολο κι οχι η προσπαθεια και γι αυτο και γινεται ολη αυτη η κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 12:57:17 μμ »
Αυτό είναι το μόνο φυσιολογικό, να πληρώνεις καλά, πολύ καλά τους καλλίτερους μηχανικούς στο είδος τους! 8)
Το μη φυσιολογικό -για 'μένα- είναι να πληρώνεις το όνομα, όποιο κι αν είναι αυτό σε τέτοιο βαθμό και το σηματάκι swiss made(βεβαίως και δεν υποτιμώ τις μεγάλες ιστορικές φίρμες), όπου κι αν αυτό μπαίνει!
Γιαυτό υπάρχουν κι αλλού ...ρολογιές που κάνουν ρολόγια! ;)
Και σ,όποιους αρέσουν!

Υ.Γ. η ποιότητα δεν είναι πάντοτε συνδεδεμένη με την τιμή, όταν υπεισέρχονται οι κανόνες του καταραμένου marketing!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:14:16 μμ »
Ναι και τα τσιπακια του springdrive ειναι χειροποιητα απο παραδοσιακους τεχνιτες της Toshiba!Ελα βρε Giosou ειναι δυνατον.Oι καλυτεροι ιαπωνες τεχνιτες δουλευουν στη seiko συμφωνω η παραδοση και οι καλυτεροι τεχνιτες ομως ειναι στην Ελβετια,κι εκει δεν απασχολουνται μονο 20 αλλα εκατονταδες master watchmakers.

Ποιός είπε για χειροποίητα τσιπάκια, μίλησα για χειροποίητη συναρμολόγηση!!!!
20 ή 5 ή 10 απασχολεί προφανώς η Seiko, αλλά τί σχέση έχει αυτό, μήπως σημαίνει ότι οι Ελβετοί είναι χειρότεροι τεχνίτες;
Υποστηρίζω εγω κάτι τέτοιο;!!!!!
ΈΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:17:29 μμ »


Αυτο ειναι τοσο αναμασημενο κλισε οσο και το ''εδωσες χιλια ευρω για Seiko,εισαι τρελλος;''

Κλισέ ξε-κλισέ ισχύει σε πολλές (και όχι όλες, το τονίζω για να μη παρεξηγούμαι) περιπτώσεις!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:37:58 μμ »

Φιλε μου Giosou πολλες φορες οι δυο μας εχουμε συζητησει γι αυτη τη μαρκα που χωραει σαν γκαμα τοσο κοσμο που ο καθενας βρισκει σ αυτην οτι ψαχνει.Φθηνο,ακριβο,πανακριβο,vintage,αυτοματα,quartz etc..
Ομως εισαι πρωτιστως Seiko -fan(Θυμαμαι απ το πρωτο σου ρολοι που εψαχνες πριν κανα χρονο,το ερωτημα ητανε τι ακριβο Seiko να παρω,κι οχι τι καλο ρολοι να παρω) και δευτερευοντως ορολογοφιλος,και μαγκια σου.Αυτο ομως σου στερει αντικειμενικοτητα.
Το ότι είμαι Seiko-fan δεν νομίζω να μου ΣΤΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ στο να παραδεχομαι την ανωτερότητα της Ελβετικής σχολής Υ.Ω απέναντι στα κατά πολύ φθηνότερα Seiko, εσείς νομίζετε ότι αυτό ισχυρίζομαι, επειδή δεν χωρά στο μυαλό σας το γεγονός ότι παραδέχομαι το Spring Drive(το οποίο δεν ισχυρίζομαι πως είναι ανώτερο από τους μηχανισμούς της Υ.Ω.)!

Επίσης ποτέ δεν ρώτησα για "ακριβό Seiko" αλλά για καλό Seiko (που λογικά είναι και ακριβώτερο)!
Δεν με νοιάζει να λέω ότι έχω ακριβό ρολόι(αλλιώς θα έπαιρνα ένα οποιοδήποτε swiss made, που το ΦΩΝΑΖΕΙ!)!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:46:43 μμ »
ξερεις βασικα εχουμε πολυ ανταγωνισμο μεταξυ ελβετικης και γερμανικης σχολης,ειδικα με την Glashütte,οταν μια union σου βγαζει ρολογια στα 1800 με καταπληκτικες μηχανες,οτανη νομος με το ιδο ποσο,ακομα και οι ελβετοι οταν εχεις μια λεμανια χρονογραφο 5100/861(!) ακομα και την 2824 που μπορω να βρω στα 300 400 ευρω μπορω να σου πω καλλιστα οτι συγκρινεται μια χαρα με την σεικο στην αναλογη τιμη  οπως την 7ς26 ακομα και την 6r15 διοτι ειναι στις 28800,εχει hacking,εχει 5 διαφορατικες εκδοσεις,εχει κουρδισμα,ειναι ανθεκτικη και δοκιμασμενη χρονια,να μην πω για την μηχανη "σκυλι"(απο ρολοι τσεπης) ουνιτας 64χχ που θα βρω και χαλαρα και σε ρολοι των 200 ευρω.και βεβαια απορριπτουμε τα πανακριβα ελβετικα που δε αξιζουν ,αφου το λεμε καθημερινα !δεν το εχετε ποτε διαβασει στο φορουμ αυτο?

acid

θελω μια ΙΟΝ αμυγδαλου! ;D