Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.  (Αναγνώστηκε 121696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:07:21 μμ »
ΔΟΞΑ ποτε πηρες?

Μετά από εκείνο το βράδυ που τον έκραξες για το OWC...
Δεν αντέχει άλλο bullying ;D



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:11:49 μμ »
Για να ανάψουν λίγο τα αίματα και για να δω πόσοι συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί μου, παραθέτω τους λόγους που προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.

Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω πως δεν θεωρώ πως τα παραπάνω ρολόγια δεν είναι καλά ρολόγια ή δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Ποιοτικά είναι εξαιρετικές επιλογές, απλά δεν είναι δικές μου επιλογές. Και για να μην πει κανείς πως όσα δεν φτάνει η αλεπού... να πω πως στα χρήματά τους υπάρχουν άλλες μάρκες που θα ζαχάρωνα πολύ περισσότερο από αυτές τις δύο.
Ακούω απόψεις..

Επειδή θέλω και εγώ να ανάψουν τα αίματα... Καταρχάς η τοποθέτηση σου είναι άκρως προσβλητική για τα μέλη διότι απευθύνεσαι σε forum για ρολόγια. Θα ήταν εφικτό να γίνει μια χαλαρή συζήτηση μέσω αντιπαραθέσεων (επειδή το επίπεδο των μελών είναι υψηλό) αλλά τουλάχιστον ο γραπτός  λόγος σου δεν με προδιαθέτει!

Επειδή προφανώς είσαι άσχετος από καταδύσεις θα σου πρότεινα να μάθεις ... παρά να μιλάς με απαξιωτικά σχόλια ιδιαίτερα για ανθρώπους που δε γνωρίζεις.

Έχεις πλάκα πάντως... Πετάς τη βόμβα και μετά περιμένεις να μην "παρεξηγηθείς".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2015, 04:26:12 μμ από sea_dweller »

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:11:54 μμ »
Ενδιαφέρον το ποστάρισμά σου.


- Οι λογοι 1 και 2 ειναι καθαρα δικα σου προβληματα , οχι της ρολεξ. Για τον πρωτο λογο ,και εγω δεν εχω ferrari αλλα δεν λεω οτι δεν ειναι και γαμω τα εργαλεια μονο και μονο επειδη δεν μπορω να παρω ετσι για πλακα αυριο μια. Για τον δευτερο σου λογο τον θεωρω περισσοτερο συμπληρωματικο στον πρωτο γιατι δεν ειναι οτι δεν σου αρεσουν τα ρολεξ, αφου ετσι κ αλλιως αν δεν σου αρεσει πx η φερραρι θα μπορουσες να εχεις porsche , maserati  κτλ που ειναι ιδια τιμολογιακα προιοντα. Δηλαδη παρε jlc στα 10k αν θελεις, παλι super επιλογη ειναι , αλλα οχι απο αντιδραση για να μην παρεις ρολεξ αλλα γιατι πραγματικα θα το γουσταρεις για αλλους σοβαροτερους λογους.


Οι λόγοι 1 & 2 σωστά είναι καθαρά προσωπικοί και δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με τις εταιρίες. Π.χ. για αυτούς τους λόγους δεν θα έπαιρνα το rolex submariner, αλλά π.χ. κάποιο άλλο rolex δεν θα έπαιρνα για τους λόγους 3,4 & 5 ακόμα και αν ικανοποιούταν το 1. Πάντως δεν λέω πως δεν είναι γαμώ τα εργαλεία μόνο και μόνο επειδή δεν μπορώ να τα πάρω. Λέω πως είναι γαμώ τα εργαλεία αλλά δεν μπορώ να πάρω.

- Για τον λογο 3 , καποτε τα ρολογια αυτα ηταν πραγματικα εργαλεια.. διαβασε το πως δημιουργηθηκαν , το γιατι και το τι ενναλακτικες ειχε η ανθρωποτητα εκεινες τις χρονικες περιοδους κτλ. Στο σημερα τα μηχανικα ελβετικα ρολογια δεν τα αγοραζεις τοσο για πρακτικους λογους οσο για αλλους λογους οπου θαυμαζει ενας γνωστης. Αν θελεις μπορεις να παρεις ενα g-shock casio με 50 ευρω και θα εισαι οκ απο θεμα πρακτικοτητας και απο value for money λυση.


Συμφωνώ ο χαρακτήρας τους έχει να κάνει περισσότερο με την παράδοση και την ιστορία παρά με την λειτουργικότητά. Αν πάντως ήθελα ρολόι για χρήση καταδύσεων μάλλον θα έπαιρνα ένα g-shock όπως λές.

- Οι λογοι 4 και 5 ειναι σχεδον ιδιοι ή εστω συγγενικοι. Ειναι δικο σου θεμα παλι. Αρχικα διαβασε αυτο [url]http://www.hodinkee.com/blog/inside-rolex[/url]

Aπο τους χαρακτηρισμους παντως διακρίνω λιγο μια λαθος οπτικη ζωης, δηλαδη τι εισαι εσυ και τι ειναι η μαζα. Δεν κρίνει το ρολόι ή το car ή το παντελονι για το τι εισαι  , το θεμα ειναι τι κανεις εσυ καθημερινα στην ζωη σου με τις πράξεις σου. Τα ρολογια , τα αυτοκινητα και ολα τα υλικα ειναι απλα παιχνιδια και ασχολιες που ο καθε ανθρωπος πρεπει να εχει ωστε να ξεφευγει. Αλλος εχει την φωτογραφια , αλλος αγοραζει πινακες, αλλος παιζει τενις , αλλος τρεχει με μηχανες , αλλος παει γυμναστηριο κτλ. Δηλαδη πολλοι αγοραζουν πχ φερραρι γιατι το χαμογελο και οι αισθησεις που κερδιζουν απο την  καθε διαδρομη που κανουν ειναι τετοιες που τους κανουν πραγματικα χαρουμενους.
Περα απο αυτο ομως τα υλικα ,ειναι υλικα.. οτιδηποτε βλεπεις διπλα σου το εχει δημιουργήσει ενας αλλος ανθρωπος σαν εσενα! Πολλες μεγαλες εταιρειες που τωρα βλεπεις να εχουν αποδοχη στο κοινο εχουν γίνει απο ιδρυτες που ειχαν απλη αγνη αγαπη για το αντικειμενο αυτο (rolex, ferrari ktl) και ειπαν να το κανουν και εταιρεια ωστε να το μοιραστούν με την κοινωνια και να την πάνε και πιο μπροστά. Αυτες οι εταιρεις ειναι κ αυτες που θα ειναι παντα νουμερο 1 και παντα μπροστα. Μην ξεχνας οτι τα λεφτα απο ενα επιπεδο και μετα δεν εχουν καμια απολύτως σημασια.
Τωρα το οτι πολλα αγαθα ειναι τιμολογιακα υψηλα και τα εχουν κανει status symbol η κοινωνία με την εννοια οτι λιγοι μπορουν να τα παρουν ειναι αλλη ιστορια και εχει και αυτη τους λογους της και ολοκληρη κουβεντα. Αλλα αλλο ειναι να αγοραζεις ενα ρολεξ ή μια ferrari που ειναι φουλ ψαγμενες εταιρειες σε αυτο που προσφερουν και αλλο ειναι να παρεις το Iphone  οχι απο την apple αλλα απο τον ταδε οικο που στο κανει ολοχρυσο με διαμαντια κ που κανει 100κ. Το δευτερο για εμενα , ναι ειναι ανουσιο status symbol .
Στο τελος ομως της ημερας τι κ αν εχεις rolex , τι κ αν εχεις casio? To θεμα ειναι οτι αυτες τις δυο εταιρειες τις εκαναν 2 ατομα που οραματιστηκαν και δημιουργησαν κατι για συγκεκριμενους λογους και προς το καλο της κοινωνιας. Και η casio ειναι σπουδαια και η rolex. Εσυυυυυυυυ τι κανεις οταν λες για μαζες? Αγοραζεις ενα vacheron και λες δεν ειμαι στην μαζα? χαχαχα
Ειδες λοιπον οτι η μαζα κτλ που λες ειναι βαρια πραγματα... καταρχην δεν πιστευω σε μαζες και σε μη μαζες...ολοι οι ανθρωποι εχουν ταλεντο να κανουν κατι ..ασχετα που πολλοί δεν κανουν λόγο αλλων λόγων , λαθος αντιληψεων , φοβιων και πιστευω που πολλες φορες ειναι  πλεον υποσυνείδητα απο την παιδικη ηλικια και τον τροπο μεγαλωματος.
τελος παντων. μεγαλη κουβεντα.

Μην σκέφτεσαι αν εισαι αξιος να φορεσεις ρολεξ επειδη το φοραει η μαζα οπως λες. ( εγω δεν πιστευω σε μαζες και σε μη μαζες) Σκεψου αν εισαι πραγματικα αξιος να φορας κατι που δημιουργησε μια μορφη σαν τον Hans Wilsdorf και το εχουν φορεσει μεγαλες προσωπικοτητες σε ολο τον κοσμο ... ηγετες κρατων , αθλητες , ερευνητες , ποιητες , επαναστατες ,  επιστημενος , μουσικοι και ανθρωποι που εχουν διαμορφωσει τον κοσμο οπως ειναι τωρα και ζεις εσυ μεσα σε αυτον.

Τεσπα αυτα τα λιγα απο εμενα γιατι σε ειδα λιγο μπερδεμένο. Χωρις καμια διαθεση προστριβης και χωρις καμια αλλη διαθεση να γραψω και αλλο κατεβατο  ;D


Προσωπικά θεωρώ πως το ρολόι όπως και το ντύσιμο, όπως και το αυτοκίνητο (αν κάποιος δεν το βλέπει μόνο ως μέσο μεταφοράς) κλπ. είναι προσωπικά αντικείμενα τα οποία αντικατοπτρίζουν την προσωπικότητα σου και πρέπει να συνάδουν με τον χαρακτήρα σου. Δεν θα σε κάνει το ρολόι αυτό που είσαι, αλλά αυτό που είσαι πρέπει να ταιριάζει με το ρολόι που φοράς. Όπως και να το κάνουμε ο κουστουμάτος τραπεζίτης δεν μπορεί να φοράει g-shock, και ο trendy νεαρός με τα σκισμένα τζιν δεν μπορεί να φοράει dress vacheron (ακραία παραδείγματα για να γίνω κατανοητός)! Το να επιλέγεις ρολόι μόνο και μόνο γιατί είναι στην μόδα, ή γιατί είναι ακριβό και προδίδει το πορτοφόλι σου, ή γιατί το φοράνε άλλοι στους οποίους θέλεις να μοιάσεις ή να μιμηθείς, ή τους ζηλεύεις κλπ. από την στιγμή που είναι εντελώς άκυρο με τον χαρακτήρα σου, το θεωρώ γελοίο. Εκεί έγκειται κυρίως η τοποθέτησή μου ως προς τους λόγους 4 & 5.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:12:56 μμ »
Μετά από εκείνο το βράδυ που τον έκραξες για το OWC...
Δεν αντέχει άλλο bullying ;D



Φιλικά Γιώργος
Αφου ειπαμε,εχεις κανει μοντιφα με το dial και εχεις βαλει από Aquatimer πανω. Οποτε το πολυποθητο ΙWC,το γραφει.
 :) :) :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:18:46 μμ »

Μετά από εκείνο το βράδυ που τον έκραξες για το OWC...
Δεν αντέχει άλλο bullying ;D



Φιλικά Γιώργος

Πες του τα, γιατί ενώ με έχει ωθήσει στην απελπισία με το ανελέητο watch-bullying, τώρα κάνει και τον Κινέζο... :lol:


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:21:10 μμ »

Προσωπικά θεωρώ πως το ρολόι όπως και το ντύσιμο, όπως και το αυτοκίνητο (αν κάποιος δεν το βλέπει μόνο ως μέσο μεταφοράς) κλπ. είναι προσωπικά αντικείμενα τα οποία αντικατοπτρίζουν την προσωπικότητα σου και πρέπει να συνάδουν με τον χαρακτήρα σου. Δεν θα σε κάνει το ρολόι αυτό που είσαι, αλλά αυτό που είσαι πρέπει να ταιριάζει με το ρολόι που φοράς. Όπως και να το κάνουμε ο κουστουμάτος τραπεζίτης δεν μπορεί να φοράει g-shock, και ο trendy νεαρός με τα σκισμένα τζιν δεν μπορεί να φοράει dress vacheron (ακραία παραδείγματα για να γίνω κατανοητός)! Το να επιλέγεις ρολόι μόνο και μόνο γιατί είναι στην μόδα, ή γιατί είναι ακριβό και προδίδει το πορτοφόλι σου, ή γιατί το φοράνε άλλοι στους οποίους θέλεις να μοιάσεις ή να μιμηθείς, ή τους ζηλεύεις κλπ. από την στιγμή που είναι εντελώς άκυρο με τον χαρακτήρα σου, το θεωρώ γελοίο. Εκεί έγκειται κυρίως η τοποθέτησή μου ως προς τους λόγους 4 & 5.
Φορας BOSS  οπως ειπες,ποσο ταιριαζει/συναδει με το Hamilton που κατεχεις?
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:25:51 μμ »
Πες του τα, γιατί ενώ με έχει ωθήσει στην απελπισία με το ανελέητο watch-bullying, τώρα κάνει και τον Κινέζο... :lol:


Sent from my i-phone, using my fingers
Εγω φταιω ρε, που σου πηρα 000.
 :) :) :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:27:08 μμ »
Φορας BOSS  οπως ειπες,ποσο ταιριαζει/συναδει με το Hamilton που κατεχεις?

Όχι πολύ. τα κουστούμια BOSS που έχω τα φοράω σε ειδικές περιπτώσεις και όχι πολύ συχνά. Το pilot Hamilton το φοράω όμως καθημερινά. Ε.. αν μία στο τόσο που θα φορέσω το BOSS θα έχω και το Hamilton στο χέρι δεν θεωρώ πως είναι και τόσο παράταιρο. Πάντως το στιλ μου γενικά είναι περισσότερο Hamilton παρά Hugo Boss.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:33:27 μμ »
τι ρολοι φορας με τα κοστουμια ΒΟSS?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:41:37 μμ »
τι ρολοι φορας με τα κοστουμια ΒΟSS?

Δεν έχω πολλά ρολόγια για να εναλλάσσω. Είμαι από αυτούς που φοράνε ένα ρολόι μονίμως σε όλες τις περιστάσεις μέχρι να το βαρεθώ και να πάρω άλλο που θα φοράω επίσης μονίμως, ενώ το παλιό δεν θα το ξαναφορέσω ποτέ ξανά.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει πως δείχνει το πρόσφατα αγορασμένο hamilton pilot day date που φοράω τώρα με τα κοστούμια. Μάλλον αυτό θα φορέσω την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να βάλω κοστούμι, εκτός αν δω πως δεν μου αρέσει καθόλου ο συνδυασμός οπότε δεν θα βάλω καθόλου ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:44:12 μμ »
Αυτή είναι άλλη -μεγάλη-πικραμένη- συζήτηση...
Προσωπικά το ROLEX  ExplorerII που είχα το φορούσα παντού και πάντα. Δουλειά, έξοδο, παραλία κλπ.
Το ΡΑΜ που είχα το ίδιο.
Φυσικά το ότι τα φορούσα παντού δε σημαίνει ότι κοπανούσα και το χέρι μου σε κάθε βράχο και δέντρο, για να δω αν θα πάθουν τίποτα τα ρολόγια...
Κανένα από τα δύο δεν έπαθε τίποτα (αυτό έλειπε να πάθαιναν κιόλας...)

Όταν έμπλεξα με εσάς τους ωρολογόφιλους, άρχισα να "τα λυπάμαι" και να παίρνω στην παραλία κάτι SEIKO, κάτι MARANEZ κλπ.
Τώρα μου φαίνεται θα την ακούσω πάλι και θα φοράω το 000 στην παραλία και το DOXA στη δουλειά  :dielaughing:
Φορεσε τα παντού. Και το πανεραι και τα άλλα. Εγώ ότι έχω το έχω βάλει παντού. Και σε θάλασσα και σε γραφείο. Και δεν είχε πρόβλημα. Δεν το εσκισα αλλά το έζησα. Και όλα είναι σε άψογη κατάσταση.

Τι νόημα έχει να μην χαίρεσαι το βιτσιο σου;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:55:26 μμ »
Συμφωνώ ο χαρακτήρας τους έχει να κάνει περισσότερο με την παράδοση και την ιστορία παρά με την λειτουργικότητά. Αν πάντως ήθελα ρολόι για χρήση καταδύσεων μάλλον θα έπαιρνα ένα g-shock όπως λές.

Καποτε ομως δεν υπηρχε τεχνολογια για τσιπακια , μικρες μπαταριες κτλ..
Μονο μηχανικη και αυτη χωρις τεχνολογια για καλη ακρίβεια , και χωρις τεχνολογια για στεγανοτητα ,και χωρις τεχνολογια για τις κρουσεις και τους κραδασμους , και ουτε τεχνολογια για την διαστολη και συστολη των μεταλλων σε ακραιες θερμοκρασιες που εχει στον βυθο ή στο everest... και ολα αυτα καποιος τα εκανε... και μπορεσε να τα δωσει στην ανθρωποτητα ωστε μετα και αυτη να παει στον βυθο με ασφάλεια ή στο everest κ πάει λέγοντας.
Στο φορουμ αυτο εχει τυπαδες που πορώνονται με τα ρολογια συνολικα...και για την ιστορια τους ,και για τις μηχανες τους και για την διαχρονικοτητα τους , και για την συλλεκτικοτητα τους και για της αξιες της καθε εταιρειας και παει λεγοντας! Δεν ειναι απλα ενα αξεσουαρ σαν ενα μπλουζακι.
Αν απλα θελεις να κανεις την δουλεια σου , αγοραζεις ενα Q&Q  και ολα οκ. Αλλα ειναι σαν να μπεις σε forum για εργα τεχνης και πινακες και να τους λες οτι καλυτερα να παρουν καμια ψηφιακη κορνιζα για εναλλασσομενες φωτογραφιες.


Προσωπικά θεωρώ πως το ρολόι όπως και το ντύσιμο, όπως και το αυτοκίνητο (αν κάποιος δεν το βλέπει μόνο ως μέσο μεταφοράς) κλπ. είναι προσωπικά αντικείμενα τα οποία αντικατοπτρίζουν την προσωπικότητα σου και πρέπει να συνάδουν με τον χαρακτήρα σου. Δεν θα σε κάνει το ρολόι αυτό που είσαι, αλλά αυτό που είσαι πρέπει να ταιριάζει με το ρολόι που φοράς. Όπως και να το κάνουμε ο κουστουμάτος τραπεζίτης δεν μπορεί να φοράει g-shock, και ο trendy νεαρός με τα σκισμένα τζιν δεν μπορεί να φοράει dress vacheron (ακραία παραδείγματα για να γίνω κατανοητός)! Το να επιλέγεις ρολόι μόνο και μόνο γιατί είναι στην μόδα, ή γιατί είναι ακριβό και προδίδει το πορτοφόλι σου, ή γιατί το φοράνε άλλοι στους οποίους θέλεις να μοιάσεις ή να μιμηθείς, ή τους ζηλεύεις κλπ. από την στιγμή που είναι εντελώς άκυρο με τον χαρακτήρα σου, το θεωρώ γελοίο. Εκεί έγκειται κυρίως η τοποθέτησή μου ως προς τους λόγους 4 & 5.

- Δεν ειπα οτι αυτα που φοραει καποιος δεν τον εκφραζουν.
- Εσυ μιλουσες για μαζα και μη μαζα.. Δηλαδη ρολεξ φοραει η μαζα αρα εγω να φορεσω vacheron για να μην ειμαι μαζα. Εντελως λαθος αντιληψη κατα την αποψη μου. Αφου η μαζα και η μη μαζα δεν υπαρχει , ειναι μονο λανθασμενα στο μυαλό μερικων και δευτερον αν θελεις να το παμε σε ορους μαζας που λες  σου λεω οτι το αν εισαι μαζα ή οχι δεν το κρίνει ενα ρολοι ή ενα παντελονι αλλα η γενικη σταση ζωης που εχεις και οι αντιληψεις που εχεις σε αυτη και που διαμορφωνουν το τι εισαι εσυ σαν προσωπικοτητα και τι κανεις.  Η προσωπικοτητα δεν ειναι στο αν φορας ρολεξ ή vc ή jlc αλλα στο πως επιδρας σε διαφορα ζητηματα , τι σχεσεις εχεις με τους γύρο σου και το τι εχεις κανει. Δεν πα να φορας και τον παρθενωνα στο χερι?  Τον παρθενωνα θα κοιτανε ολοι και θα θαυμαζουν. Πρεπει εσυ να εισαι ο παρθενωνας και τα υλικα να ειναι απλα υλικα. Ο steve jobs βλεπεις τζινακι απλο , μαυρο μπλουζακι. Ο zuckerberg απλο tshirt , προχθες με τον Obama τα ελεγαν . Oκ να φορας οτι θελεις δεν λεω οχι , αλλα οχι τωρα να νομιζεις πως επειδη θα φορεσεις κατι , θα μου δημιουργήσει εμενα καποια σκέψη για την αξια και την προσωπικοτητα σου. 

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:14:15 μμ »
Ο steve jobs βλεπεις τζινακι απλο , μαυρο μπλουζακι. Ο zuckerberg απλο tshirt , προχθες με τον Obama τα ελεγαν . Oκ να φορας οτι θελεις δεν λεω οχι , αλλα οχι τωρα να νομιζεις πως επειδη θα φορεσεις κατι , θα μου δημιουργήσει εμενα καποια σκέψη για την αξια και την προσωπικοτητα σου.

Τόσο ο steve jobs όσο και ο zuckerberg είναι κλασικά παραδείγματα πολύ ισχυρών και ακομπλεξάριστων ανθρώπων που δεν έχουν καμία ανάγκη να δείξουν τίποτα παραπάνω από αυτό που είναι. Βέβαια το γενικότερο στιλ του steve jobs με το τζινάκι, το φουτεράκι και τα αθλητικά ΝΒ παπούτσια που εμφανιζόταν δημοσίως, ήταν και λίγο μέσα στα πλαίσια του γενικότερου μαρκετινγκ της Apple, ως της εναλλακτικής, trendy επιλογής στον χώρο των υπολογιστών. Το ρολόι του πάντως δεν ήταν και ιδιαίτερα φτηνό, ένα IWC φορούσε το οποίο απέφευγε να φοράει σε δημόσιες εμφανίσεις. Πάντως γενικά ντυνόταν όπως αυτός ένοιωθε άνετα.

Ανεξάρτητα από αυτό, τάσεις στην μόδα και πρότυπα που ακολουθεί η "μάζα" υπάρχουν και δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Απλά στον δικό μου χαρακτήρα είναι να μην τα ακολουθώ τυφλά όπως πολλοί άλλοι, χωρίς να λέω πως γενικά δεν τα ακολουθώ. Δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό όπως λες, είναι εντελώς προσωπική επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:41:20 μμ »
Νταξ´ εκτός από το να είναι (ήταν για τον Jobs) το ντύσιμο τους "statement", μπορεί απλά να είναι (ήταν για τον Jobs) και δύο Αμερικάνοι με μηδενικό γούστο στο ντύσιμο...
Δηλαδή ο Armani που ντύνεται στην πένα μας χαλάει;
Καλό & το "χύμα" δε λέω, αλλά και το να είσαι CEO & ζαπλουτίδης & να μην ξέρεις να δέσεις μία γραβάτα, είναι και λίγο ανεκδοτάκι :lol:

Και για να πούμε και για ρολόγια:
Κι' εγώ πιστεύω ότι μία Porsche είναι παντελώς άχρηστη (που να πας με 300), είναι το σύμβολο του κάθε νεοπλουτίδη τσοπανομαστροπού και γι' αυτό δεν πρόκειται να αγοράσω. Και σίγουρα έχει και ακριβό service.

Αυτά περί ρολογιών...



Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:43:40 μμ »
καλά μια παρενθεσούλα εδώ...τα μπλουζάκια του Jobs ήταν όλα custom παραγγελία Issey Miyake, από τα  οποία είχε παραγγείλει 100 τεμάχια..

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:49:20 μμ »
τα οποία στο ράφι (χωρίς να είναι custom) έχουμ γύρω στα 800 το ένα...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:50:10 μμ »

...Miyake...

Αυτός εκτός από το να προπονεί τον karate kid, φτιάχνει και μπλουζάκια ?


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:53:33 μμ »
Αυτός εκτός από το να προπονεί τον karate kid, φτιάχνει και μπλουζάκια ?


Sent from my i-phone, using my fingers

Βίκτωρα εσύ??

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:01:29 μμ »
Τόσο ο steve jobs όσο και ο zuckerberg είναι κλασικά παραδείγματα πολύ ισχυρών και ακομπλεξάριστων ανθρώπων που δεν έχουν καμία ανάγκη να δείξουν τίποτα παραπάνω από αυτό που είναι. Βέβαια το γενικότερο στιλ του steve jobs με το τζινάκι, το φουτεράκι και τα αθλητικά ΝΒ παπούτσια που εμφανιζόταν δημοσίως, ήταν και λίγο μέσα στα πλαίσια του γενικότερου μαρκετινγκ της Apple, ως της εναλλακτικής, trendy επιλογής στον χώρο των υπολογιστών. Το ρολόι του πάντως δεν ήταν και ιδιαίτερα φτηνό, ένα IWC φορούσε το οποίο απέφευγε να φοράει σε δημόσιες εμφανίσεις. Πάντως γενικά ντυνόταν όπως αυτός ένοιωθε άνετα.

Ανεξάρτητα από αυτό, τάσεις στην μόδα και πρότυπα που ακολουθεί η "μάζα" υπάρχουν και δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις. Απλά στον δικό μου χαρακτήρα είναι να μην τα ακολουθώ τυφλά όπως πολλοί άλλοι, χωρίς να λέω πως γενικά δεν τα ακολουθώ. Δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτό όπως λες, είναι εντελώς προσωπική επιλογή.

Παλι το πας σε ακριβο και φτηνο , μαζας και μη μαζας , μεγαλο μικρο, κομπλεξ χωρις κομπλεξ. Ολα αυτα δεν υπαρχουν!!! Αυτο σου λεω..... μην διαχωρίζεις. Ολοι οι ανθρωποι ειναι μειγμα απο αυτα. Μπορει να φοραει τζινζακι και tshirt τον 5 δολλαριων αλλα το σπιτι του ή το σκαφος του να κανουν 100Μ ή να εχει ενα hobby που να χαλαει πολλα γι'αυτο.
Οταν ειπα τα παραδειγματα αυτα δεν το ειπα για να σου δειξω πως φορανε φθηνα ρουχα αλλα για να σου δειξω οτι δεν το ψαχνουν ,φορανε απλα οτι τους αρεσει, κανουν οτι τους αρεσει.  Δεν κανουν κατι ή φορανε κατι για να μην ανηκουν καπου και να αποδειξουν κατι ή να νιωσουν ανωτεροτητα μεσω αυτου. Οι πράξεις και η αντιλήψεις που εχεις ειναι τα ουσιαστικα.
Τελος παντων μεγαλη συζητηση. Απλα προσωπικα δεν φοραω κατι επειδη ειναι φθηνό ή ακριβο. Φοραω οτιδηποτε μου αρεσει και δεν περιμενω τιποτα παραπανω απο αυτο, ουτε φανταζομαι οτι διαφερω απο την μαζα αν φοραω κατι ή οχι.
Και με το casio o ιδιος ειμαι , και με το rolex , και με το πανεραι , και με το audemars και  ιδιος και χωρις ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:16:27 μμ »
Νταξ´ εκτός από το να είναι (ήταν για τον Jobs) το ντύσιμο τους "statement", μπορεί απλά να είναι (ήταν για τον Jobs) και δύο Αμερικάνοι με μηδενικό γούστο στο ντύσιμο...
Δηλαδή ο Armani που ντύνεται στην πένα μας χαλάει;
Καλό & το "χύμα" δε λέω, αλλά και το να είσαι CEO & ζαπλουτίδης & να μην ξέρεις να δέσεις μία γραβάτα, είναι και λίγο ανεκδοτάκι :lol:

Και για να πούμε και για ρολόγια:
Κι' εγώ πιστεύω ότι μία Porsche είναι παντελώς άχρηστη (που να πας με 300), είναι το σύμβολο του κάθε νεοπλουτίδη τσοπανομαστροπού και γι' αυτό δεν πρόκειται να αγοράσω. Και σίγουρα έχει και ακριβό service.

Αυτά περί ρολογιών...

Ο Armani ειναι και αυτος ενας τυπος που αγαπαει την μοδα, θελω να σου πω και ο αρμανι να μην γινόταν αυτος ετσι κ αλλιως θα ντυνόταν καλα. Απλα επειδη ειχε το μερακι ειπε να το μοιραστεί με τον κοσμο και γι'αυτο και πετυχε. Διαμορφωσε βαζοντας και αυτος το λιθαρακι του το στυλ της ανθρωποτητας μεχρι σημερα. 
Εγω δεν λεω καποιος να ντυθει ετσι ή γιουβέτσι . Εγω λεω απλα οτι ντυσου απλα οπως γουσταρεις αλλα μην περιμενεις τιποτα παραπανω απο αυτο για την αξια σου ή την προσωπικοτητα σου μεσα στον πλανητη γη , ουτε μην περιμενεις οτι επειδη θα παρεις ακριβη γραβατα θα μας ξυθει το δεξι. Παρτην γιατι απλα ψηνεσαι εσυ, οχι γιατι νομιζεις οτι θα εχεις καποιες συγκεκριμένες προσλαμβάνουσες.

Επιπλεον , ναι μπορει να εισαι ζαμπλουτος και ceo και να μην ξερεις να δέσεις γραβάτα... και? Αν δεν φορας γιατι να ξερεις?
Αν εισαι ceo στην louis vuitton προφανως θα ξερεις , αν εισαι τωρα ceo σε εταιρεια που κανει σανιδες για snowboard , ski , windsurfing παιζει να μην ξερεις. Ολα σχετικα ειναι