Αποστολέας Θέμα: Κουρδίζουμε?  (Αναγνώστηκε 21646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:18:44 μμ »
Καλησπερα παιδιά.
Πρώτο μου μήνυμα και καλώς σας βρήκα.
Ειχα ένα παππού που πέθανε πριν τριανταπέντε χρόνια. Εγώ ουτε σχολείο δεν ειχα ξεκινήσει ακόμα όταν πέθανε. Είχε ενα ωμέγα ο γέρος, το θυμάμαι γιατι το εποφθαλμιούσε να του το πάρει ο πατέρας μου, το θεωρούσε σπουδαίο ρολόι.
Τον παππού τον θυμάμαι πολύ αμυδρά, αλλά τον θυμάμαι κάθε πρωί και καθε βραδυ που κούρδιζε το ρολόι. Το πρωί απαραίτητα με την εφημερίδα και τον καφέ. Το βράδι στο κομοδίνο και το κλασσικό ποτήρι νερό μη διψάσεις τη νύχτα... Κάθε μεσημέρι άκουγε τα "νέα" στο ραδιόφωνο και ρύθμιζε το ρολόι του με τα δώδεκα "μπιπ" που έκανε. Στο δωδέκατο πατούσε την κορώνα κάτω.
Αλλες εποχές, διαβάζανε εφημερίδα, ακούγανε ραδιόφωνο, πηγαίνανε θέατρο, γράφανε επιστολές κάνανε περίπατους τα απογεύματα. Τώρα εμεις μπαίνουμε στο ιντερνετ για ενημέρωση, βλέπουμε τηλεόραση, έχουμε κόνεξ τιβι, στέλνουμε email,και τρέχουμε σα τις π0+@/€$ από το πρωί μέχρι το βράδι για τρεις κι εξήντα.
Κουρδιστό ρολόι δεν έχω, αλλα αν κάποιος έχει και το κουρδίζει και μετά το κολλάει στο αυτί του και ακούει το "τσικι-τσικι" του μηχανισμου, και αυτό του δίνει μια μυρωδιά από εκείνη την εποχή την αλλιώτικη, μαγκιά του και με τις υγείες του.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:33:46 μμ »
Φίλε μου καλωσήλθες. Οι περισσότεροι εδώ έχουν κουρδιστά ρολόγια, άλλωστε το χόμπυ έχει γερές ρίζες με το παρελθόν και με εικόνες παρόμοιες μ'αυτές που περιέγραψες. Εύχομαι σύντομα και με ένα δικό σου κουρδιστό ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2013, 11:13:19 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:53:12 μμ »
Πάντως όποια και να είναι τα γούστα του καθενός μας, ρολόγια με ψυχή είναι τα κουρδιστα, τα 'ταΐζεις'  κουρδιζοντας τα και αυτά κελαηδανε!!!

Φιλικά
Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:20:50 μμ »
Φίλε μου καλωσήλθες. Οι περισσότεροι εδώ έχουν κουρδιστά ρολόγια, άλλωστε το χόμπυ έχει γερές ρίζες με το παρελθόν και με εικόνες παρόμοιες μάυτές που περιέγραψες. Εύχομαι σύντομα και με ένα δικό σου κουρδιστό ;)
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πάντως όποια και να είναι τα γούστα του καθενός μας, ρολόγια με ψυχή είναι τα κουρδιστα, τα 'ταΐζεις'  κουρδιζοντας τα και αυτά κελαηδανε!!!
Συμφωνώ. "Ψυχή" είναι μια πολυ σωστή λέξη για την αίσθηση που σου δίνει το μηχανικό ρολόι και ιδιαιτερα το κουρδιστό.

Παιρνεις ενα 8ημερο κουρδιστο και κανενα προβλημα...Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα κουρδισμα μια φορα τη βδομαδα και ξενοιαζεις.....Προσωπικα παρα πολυ θα ηθελα να εχω ενα ειτε απο την iwc ειτε απο την panerai....

Δηλαδή κάποιος αγοράζει ένα κουρδιστό ρολόι προφανώς γιατί του αρέσει να κουρδίζει, αλλά δίνει ένα σκασμο λεφτά και παίρνει ένα οχταήμερο γιατι δεν του αρέσει ...να κουρδίζει.
Αυτά τα οχταήμερα, πάντα και σε συνάρτηση με ο κόστος τους, μου φαίνονται λίγο εξεζητημένα καιπιο πολυ ότι φτιάχτηκαν για να ανεβάσουν το πρεστιζ του κατασκευαστή τους δηλαδή για λόγους μάρκετινγκ, παρά για να προσφέρουν κάτι πρακτικό στον χρήστη τους

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:36:17 μμ »

Δηλαδή κάποιος αγοράζει ένα κουρδιστό ρολόι προφανώς γιατί του αρέσει να κουρδίζει, αλλά δίνει ένα σκασμο λεφτά και παίρνει ένα οχταήμερο γιατι δεν του αρέσει ...να κουρδίζει.
Αυτά τα οχταήμερα, πάντα και σε συνάρτηση με ο κόστος τους, μου φαίνονται λίγο εξεζητημένα καιπιο πολυ ότι φτιάχτηκαν για να ανεβάσουν το πρεστιζ του κατασκευαστή τους δηλαδή για λόγους μάρκετινγκ, παρά για να προσφέρουν κάτι πρακτικό στον χρήστη τους

Δεν είσαι υποχρεωμένος να του ριξεις του 8ημερου 300+ περιστροφές για να το φτάσεις στο τέρμα, αλλά να του δίνεις τόσες όσες να χρειαζεται να το κουρδιζεις κάθε μέρα ακόμα και 2 φορές την ημέρα :D


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 17, 2013, 11:47:08 μμ »
Αλήθεια θέλει 300+ περιστροφές; :o

Πόση  ώρα θέλει για κούρδισμα;
Τα δάχτυλα ματώνουν στο τέλος;

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:00:41 πμ »
Έτσι που το λές βέβαια έχει κάποιο νόημα, αν και πάλι πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το μάρκετινγκ. Όσο ναναι το να είναι το ρολόι σου τεχνολογικός άθλος είναι κριτήριο που επηρεάζει το τι θα αγοράσεις.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:04:50 πμ »
Αλήθεια θέλει 300+ περιστροφές; :o

Πόση  ώρα θέλει για κούρδισμα;
Τα δάχτυλα ματώνουν στο τέλος;

100 θέλει το 3ήμερο 372.

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:09:25 πμ »
100 θέλει το 3ήμερο 372.

Έχω πολλά να μάθω ακόμη...

Έχω μείνει στο παλιό μου TISSOT που ήθελε 25 κάθε δύο μέρες.

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:21:55 πμ »
Πολύ ωραίο θέμα παιδες! Κουρδιστό χεριού δεν έχω ακόμα,
αλλά έχω τον κούκο μου στο σπίτι, που κάθε 23 ώρες το πολύ θέλει κουρδισμα! Αν σας πω ότι όταν φεύγω ΣΚ και σταματά να δουλεύει δεν στενοχωριέμαι, θα σας πω ψέματα! Κάθε βράδυ λοιπόν πριν πάω για ύπνο,... τον ταΐζω και μετά κοιμάμαι κι εγώ ήσυχος! Άσε που αν δεν ακουσω να κελαηδα κάθε ώρα κάτι μου λείπει!
Όλα είναι θέμα συνήθειας και ευχαρίστησης!

via Taparalk 2

Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:26:36 πμ »
Πλάκα πλάκα βρήκα σε ένα παλαιοπωλείο, πριν δυο μήνες περίπου, ένα παλιό Ω (40 χρονών) κουρδιστό...
Ούτε σε πολύ καλή κατάσταση ούτε πολύ μεγάλο (36-38 mm το έκοψα).
Αυτό που με έψησε ήταν ότι ήταν κουρδιστό...
Ο τύπος μου είπε 130€ και μου φάνηκαν πολλά...
Πάντως για να το σκέφτομαι ακόμα με έψησε πολύ.
Λέτε να το πάρω; :P

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 18, 2013, 07:57:29 μμ »
Πλάκα πλάκα βρήκα σε ένα παλαιοπωλείο, πριν δυο μήνες περίπου, ένα παλιό Ω (40 χρονών) κουρδιστό...
Ούτε σε πολύ καλή κατάσταση ούτε πολύ μεγάλο (36-38 mm το έκοψα).
Αυτό που με έψησε ήταν ότι ήταν κουρδιστό...
Ο τύπος μου είπε 130€ και μου φάνηκαν πολλά...
Πάντως για να το σκέφτομαι ακόμα με έψησε πολύ.
Λέτε να το πάρω; :P

Αν σου αρέσει και σου κάθεται στο χέρι όμορφα, τότε πάρτο!!!!
Να υπολογίσεις και περίπου άλλα τόσα για service, αν δεν έχει κάποιο σοβαρό μηχανικό π΄ροβλημα.
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 18, 2013, 08:08:45 μμ »
Εχουν την γλύκα τους οι "σκέτες" μηχανές






Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 398
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:28:30 μμ »
Μη μας ανοίγεις την όρεξη...
Το δεξιά πρέπει να είναι το ρολόι του φόρουμ.
Φαίνεται πολύ πιο ακριβο απο οτι ειναι...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:48:35 μμ »
Μη μας ανοίγεις την όρεξη...
Το δεξιά πρέπει να είναι το ρολόι του φόρουμ.
Φαίνεται πολύ πιο ακριβο απο οτι ειναι...
Ακριβώς..... " ΦΑΙΝΕΤΑΙ " !!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:51:55 μμ »
Ακριβώς..... " ΦΑΙΝΕΤΑΙ " !!!  ;)


Και φαίνεται και είναι. Γι αυτό και σάρωσε όλα τα άλλα project και μάζεψε και 37 άτομα για πλάκα. Η συμπεριφορά του καραγκιόζη δεν έχει να κάνει τίποτα με το ρολογάκι που τα σπάει και κάθεται δίπλα σε ρολόγια πολλών χιλιάδων ευρώ άνετα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:56:14 μμ »

Και φαίνεται και είναι. Γι αυτό και σάρωσε όλα τα άλλα project και μάζεψε και 37 άτομα για πλάκα. Η συμπεριφορά του καραγκιόζη δεν έχει να κάνει τίποτα με το ρολογάκι που τα σπάει και κάθεται δίπλα σε ρολόγια πολλών χιλιάδων ευρώ άνετα.
Ο καραγκιόζης όμως τσέπωσε 500 x 37 και τα έκανε λίγο χειρότερα απ'τον κώλο της μαϊμούς φίλε! Μα πραγματικά όμως..., πως και αποφάσισες να το αγοράσεις? Δε μάζευες να πάρεις το Speedmaster Moonwatch που ήθελες? ;)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:58:52 μμ »

Και φαίνεται και είναι. Γι αυτό και σάρωσε όλα τα άλλα project και μάζεψε και 37 άτομα για πλάκα. Η συμπεριφορά του καραγκιόζη δεν έχει να κάνει τίποτα με το ρολογάκι που τα σπάει και κάθεται δίπλα σε ρολόγια πολλών χιλιάδων ευρώ άνετα.

Πανο,πραγματικα μακαρι να αποδειχθει αξιοπιστο και καλο το ρολοι.Απο εμφανιση ειναι μια χαρα,ποιοτικα ομως υπαρχουν σοβαρες επιφυλαξεις για τη δουλεια του γερμανου.
Μακαρι....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2013, 11:23:49 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:02:39 μμ »
Αν φαινεται ας μας το πουν οσοι τους εξεχουν τσιμουχες.  :D
Ουτε φαινεται ουτε ειναι, δυστυχως..

Παντως ειναι πολυ ομορφη αισθηση να κουρδιζεις τη μηχανη και να βλεπεις να γυρνανε τα γραναζια.. Αλλη αισθηση, του δινεις πνοη...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Κουρδίζουμε?
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:07:33 μμ »
Ο καραγκιόζης όμως τσέπωσε 500 x 37 και τα έκανε λίγο χειρότερα απ'τον κώλο της μαϊμούς φίλε! Μα πραγματικά όμως..., πως και αποφάσισες να το αγοράσεις? Δε μάζευες να πάρεις το Speedmaster Moonwatch που ήθελες? ;)

Επαναλαμβάνω η συμπεριφορά του Γερμανού είναι άλλο πράγμα και το ρολόι αυτό καθαυτό είναι άλλο πράγμα.
Αν ο καραγκιόζης είχε δώσει τα ρολόγια στην συνάντηση όπως πρέπει τίποτα από το θέατρο του παραλόγου που παρακολουθούμε, με αποκλειστική ευθύνη του καραγκιόζη, δεν θα υπήρχε και θα ήταν το πιο επιτυχημένο project μέχρι σήμερα.
Το γεγονός ότι είναι ρολόι που το φοράω στο rotation λέει πολλά για μένα.
Πολλά θέλω-ήθελα αλλά τώρα θα μείνουν στο στάδιο της επιθυμίας.