Αποστολέας Θέμα: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)  (Αναγνώστηκε 40575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 04, 2008, 06:09:35 μμ »
Τα περισσοτερα limited δεν εχουν παρα ελαχιστες και κυριως αισθητικης φυσεως αλλαγες.Ειδικοτερα σ ενα αειθαλες ρολοι οπως το speedpro δεν εχεις και πολλα περιθωρια να επεμβεις ωστε να μην αλλοιωθει ο χαρακτηρας.

Σωστά
Νομίζω πιστεύω  όπως θέλετε δείτε το, ότι η αρίθμηση είναι όλα τα λεφτά συν βέβαια τα παραπάνω, αλλά ο μοναδικός αριθμός για μένα λέει πολλά.(για άλλους τίποτα. οκ ζω και με αυτό)

Πω Πω είστε Άπαιχτοι (άσχετο)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 04, 2008, 06:53:00 μμ »
Το είπα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ...Η αρίθμηση οταν ανοιξα το κουτί σπίτι μου στο πιστοποιητικό και στην πλατη της κάσας, μου ανέβασε την αδρεναλίνη των φετίχ μου στο φουλ!Άλλωστε η όλη ενασχόληση με τα ρολόγια δεν εμπεριεχει και ισχυρή δοση φετίχ ρε παιδιά?Κάτι τέτοια "βιτσια" δεν μας κρατουν ζωντανούς σ αυτο το παιχνίδι...?κατι τετοια δεν κρατουν ζωντανες και τις εταιρίες...?
Γιατί κατα τα άλλα,δεν είναι και τόσο φυσιολογικό αυτά τα μικρά αντικείμενα να μας κάνουν ευτυχισμένους ...΄Ολοι λιγο η πολύ τον έχουμε τον κάλο στο μυαλό μας... 8)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 04, 2008, 09:14:38 μμ »
παιδια καπου το παρακανετε ...
αρχισα το σβησιμο και ελπιζω να σταματησω εδω και να μην συνεχισω..
ας τελειωνουν εδω οι αντιπαραθεσεις και ας επανελθουμε σε θεματα ρολογιων που μας ενδιαφερουν  :-[

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 04, 2008, 09:21:10 μμ »
εδωσα και τηλεφωνικα την αποψη μου ,ελπιζω να ειναι καταγεγραμμενη για να επισυναψω το διαλογο σε αρχειο ;D.περα απο αυτο και επειδη ηταν ενα θερμο ΣΚ ας μεινω σε αυτο που ειπα και σε ενα φιλο μας,πιστευω ,οπως και πολλοι αλλοι οτι η αξιζει τον κοπο η ref 3570xx hesalite crystal γιατι ειναι το ρολοι που περασε και αυτο τα τεστ με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα,εχει ενα καθαρο/λιτο καντραν -military για ευκολια στην αναγνωση,ειναι πιο διακριτικο και εχεις και το polywatch σου για να επουλωνεις ,εαν θες,τις "ρυτιδες " της ζωης
αλλα οπως παντα λεω τα λεφτα ειναι δικα σας και δωστε τα οπου σας αρεσει εσεις θα χασετε η θα κερδισετε! ;D

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 04, 2008, 09:49:31 μμ »
εχει ενα καθαρο/λιτο καντραν -military για ευκολια στην αναγνωση,ειναι πιο διακριτικο
Στο 50th ,πιστευεις υπαρχει καμια διαφορά σ αυτα τα χαραχτηριστικά...?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 04, 2008, 09:58:49 μμ »
Στο 50th ,πιστευεις υπαρχει καμια διαφορά σ αυτα τα χαραχτηριστικά...?

το κρυσταλλο και το καντραν.πηρες αυτο,αυτο ηθελες και τελος.ποιοτικα ειναι οκ οπως ανεφερα και στα 1α μου ποστ

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 04, 2008, 10:06:19 μμ »
Με το πες πες,μου το γλωσσόφαγες το ρολογάκι... :( (πλακα κάνω τωρα οκ?)
Μέσα στις πολλες γρατζουνιες που (φυσιολογικά) μαζευει το κουμπωμα του μπρασελε,σημερα ειδα και μια αρκετα έντονη,θα έλεγα σχεδον χαρακιά...ξερεις κανενα τροπο να εξαλειφθει αυτό..??εστω να απαλυνει καπως...?
Αυτο το κουμπωμα ρε γ...το ειναι πολυ φλατ,και μαζευει ευκολα πολλες γρατζουνιες....
Αλλα αυτο συμβαινει και στο 3570xx  φανταζομαι    ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 04, 2008, 10:18:59 μμ »
ολα τα μπρασελε,καποια στιγμη σε ενα τεχνιτη με βουρτσακι εκτος και εαν ξερεις μονο σου πο αυτα με ενα ντρεμελ και το αναλογο βουρτσακι

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 05, 2008, 11:08:31 πμ »
Κατι πιο απλο απο ντρεμελ,scots bride σφουγγαρακι,τριβεις το κουμπωμα με το πρασινο μερος του με σταθερες καθετες κινησεις οχι κυκλικες.Το κουμπωμα γινεται σαν καινουριο,5 λεπτα και εισαι ετοιμος,το εχω δοκιμασει στο δικο μου speedie.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 05, 2008, 11:26:16 πμ »
αν διαβασεις αναφερει βαθια χαρακια,αρα θελει βουρτσακι αλλιως του λεγα παρε γομα η σφουγγαρακι,αυτα θελουν γυαλισμα με βουρτσακι

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 05, 2008, 04:00:40 μμ »
Όντως αυτο με το σφουγγαράκι το εκανα κι εγώ και πραγματι ειναι οκ για τις καθημερινές γρατζουνιες..
Αλλα ναι,υπαρχει ενα συγκεκριμενο σημαδι πιο βαθυ το οποιο μπορεις να το πεις και χαρακια,και μαλιστα  είναι καθετο ως προς το κουμπωμα,δηλαδη φαντάσου το παραλληλα με το λογοτυπο "speedmaster professional",και γι αυτο φαινεται πιο εντονα απο τα υπολοιπα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 05, 2008, 05:45:43 μμ »
γι αυτο απαντησα οπως απαντησαειναι γνωστα αυτα ;D

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: ΑΓΟΡΑ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕΧΡΙ 3500 EYRO
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:23:06 μμ »
Οκ ένα πλαστικο κρυσταλλο είναι καλύτερο απο ενα ζαφειρενιο....το ακουσαμε κι αυτό....
Αν σκοπευα να παω στο φεγγαρι θα επαιρνα το πλαστικο...συγγνωμη αλλα με ενδιαφερει περισσοτερο να μην χαρασεται στα καθημερινα χτυπηματα...
Εγω δεν είπα οτι ειναι μοναδικο,παντως ειναι πιο μοναδικο απο το απλο,τι να κάνουμε δεν αλλαζει αυτο...
Επι της ουσίας δεν είναι κάτι ξεχωριστό, όμως όταν είσαι συλλέκτης εκτιμάς περισσότερο μια L.E. (πολύ περισσοτερο όταν είναι 999 ή 99 κομμάτια) Εάν σου περίσσευαν τα παραπάνω χρήματα της L.E. τότε θα συμφωνήσω πως η αγορά ήταν καλή . Μετά από 30 χρόνια η αξία του θα είναι πολύ μεγάλη , ειδικά αν το έχεις σε καλή κατάσταση .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:49:58 μμ »
Με τον Πετρο ειχαμε την ευκαιρεια να γνωριστουμε και να φτασουμε στο συμπερεσμα ,οτι θα αγορασει και το moon. ;).Καταλαβε την διαφορα ,οταν μιλησαμε

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:03:02 μμ »
Με τον Πετρο ειχαμε την ευκαιρεια να γνωριστουμε και να φτασουμε στο συμπερεσμα ,οτι θα αγορασει και το moon. ;).Καταλαβε την διαφορα ,οταν μιλησαμε
Μα καλά πλάκα μου κάνετε ??? Εδώ όλοι πεσατε να τον φατε που πήρε το L.E. αφού λέτε πως είναι το ίδιο με μόνη διαφορά το αλογάκι . . . . και τζαμπα τα παραπάνω χρήματα κτλ . και τώρα τον πείσατε να πάρει και το moon  ???
Ε όχι τώρα θα πω εγώ . Δεν αξίζει δευτερο speedmaster στην ίδια συλλογή . μια συλλόγή νομίζω πως πρέπει να περιλαμβάνει διαφορετικά ρολόγια (στυλ , χρήματα , μηχανισμούς κτλ)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:24:03 μμ »
Oχι δε συμφωνώ. Μια συλλογή έχει μεγαλύτερη αξία όταν έχει συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: speedmaster 50th αντιπαραθεση(hot)
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:33:09 μμ »
Εδώ όλοι πεσατε να τον φατε που πήρε το L.E. αφού λέτε πως είναι το ίδιο με μόνη διαφορά το αλογάκι

το hesalite..
καναμε πολλες κουβεντες και αναλυσεις ,πανω στο θεμα με τον Πετρο.Οπως και να χει δοκιμασε πολλα λουρακια και το ιδιο το moon.Ηταν μια δικη του επιλογη,στο τελος.

Δεν αξίζει δευτερο speedmaster στην ίδια συλλογή . μια συλλόγή νομίζω πως πρέπει να περιλαμβάνει διαφορετικά ρολόγια

μεγαλη κουβεντα ανοιγεις...καποιοι κανουν συλλογη μονο speedy Η rolex sub π.χ