Αποστολέας Θέμα: ρολοι για το φορουμ  (Αναγνώστηκε 91601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 02:56:22 μμ »
ειναι κατι που σκεφτομουν να προτινω εδω και καιρο,τι θα λεγατε εαν καναμε μια ομαδικη αγορα ενα συγκεκριμενο μοντελο ρολοι ,οχι ιδιαιτερα ακριβο,μακαρι με καποια αναφορα στο καπακι με ονομα του φορουμιστα και του φορουμ?ειναι θεωριτικη κουβεντα με δυσκολιες αλλα ας το κουβεντιασουμε ,περιμενω αποψεις

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 05:21:33 μμ »
Καλή σκέψη αν και δε το βλέπω ευκολο εγω σε λίγες μέρες θα εχω το τιμημένο οπότε καλή επιτυχία αν προορίζεστε για ομαδική αγορά
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 05:32:27 μμ »
Σαν σκέψη καλό είναι....περιέχει και μία δόση "ρομαντισμού" θα έλεγα....

Οι δυσκολίες που αναφέρεις Γιώργο δεν είναι τόσο ως προς την υλοποίηση, αλλά ως προς την οργάνωση των μελών πιστεύω περισσότερο.....

Αν υπάρξει γενικό ενδιαφέρον καλό θα ήταν από κοινού να θέσουμε ένα "ταβάνι" στην τιμή καθώς και να ρίξουμε όλοι λίγο νερό στο κρασί μας ως προς τον σχεδιασμό....

Ρομαντικό-παιδικό το βρίσκω και μου αρέσει σαν ιδέα....πλάκα έχει.....

Το σκέφτομαι μακρυπρόθεσμα.....να κοιτάω ένα ρολόι μετά από 40 χρόνια (πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά) και να θυμάμαι ότι κάποτε έγραφα σε ένα φόρουμ, να διαβάζω το νικνέιμ μου από πίσω και να χαμογελάω.....πίνοντας το τήλιο μου!!!

Αξία ανεκτίμητη, που λέει και μία διαφήμιση..... :prayer:

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 06:11:09 μμ »
αυτό εννοώ houston προς την οργάνωση των μελών
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 06:41:57 μμ »
Καλή ιδέα, έτσι για την πλάκα μας, προτείνω όριο τα 150 ευρώ !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 07:34:56 μμ »
Τσιιιιιιιιιι......φούτη!!!

Βάλε ρε παιδί μου κάτι ακόμα....τι παίρνεις μωρέ με 150 ευρώ.....+ την customιά που θέλουμε να κάνουμε....


Φίλε trelovet όπως καταλαβαίνεις σε πειράζω εεε..... :partyman:

Καταρχήν ας δούμε πόσοι ενδιαφέρονται σοβαρά για μία τέτοια κίνηση....στη συνέχεια μπορούμε να προσδιορίσουμε τη μάρκα....ύστερα την τιμή....κτλ...κτλ....

Εγώ μέσα είμαι.... :supz:

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 08:25:25 μμ »
Εχω και ζόρια βρεεεεέ , δεν μπορώ να δώσω πολλά  :jg:  :jg:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 09:52:29 μμ »
Παράθεση από: "houston"
Σαν σκέψη καλό είναι....περιέχει και μία δόση "ρομαντισμού" θα έλεγα....

Οι δυσκολίες που αναφέρεις Γιώργο δεν είναι τόσο ως προς την υλοποίηση, αλλά ως προς την οργάνωση των μελών πιστεύω περισσότερο.....

Αν υπάρξει γενικό ενδιαφέρον καλό θα ήταν από κοινού να θέσουμε ένα "ταβάνι" στην τιμή καθώς και να ρίξουμε όλοι λίγο νερό στο κρασί μας ως προς τον σχεδιασμό....

Ρομαντικό-παιδικό το βρίσκω και μου αρέσει σαν ιδέα....πλάκα έχει.....

Το σκέφτομαι μακρυπρόθεσμα.....να κοιτάω ένα ρολόι μετά από 40 χρόνια (πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά) και να θυμάμαι ότι κάποτε έγραφα σε ένα φόρουμ, να διαβάζω το νικνέιμ μου από πίσω και να χαμογελάω.....πίνοντας το τήλιο μου!!!

Αξία ανεκτίμητη, που λέει και μία διαφήμιση..... :prayer:


ποιο τηλιο σου βρε;; εσυ θα κανεις βολτες στην παραλιακη με το ροαντστερ και οι μικρουλες θα στραβολαιμιαζουν  ξερογλυφόμενες  :tonqe:

ωραια ιδέα! ψηφιζω οριο 160 ευρω (παιρνω αμαξι και ζητω την κατανοηση σας ;-)
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 09:52:55 μμ »
Με 300$ πάνω κάτω υπάρχουν εταιρίες που σου φτιάχνουν custom ότι θέλεις πάντως.
Σήμερα έπεσα πάνω στο :
http://www.internationalwatchman.com/home.html
Ο τύπος έχει γίνει γνωστός στη Αμερική για τα panerai homage τα οποία δεν έχουν πάνω τους κανένα διακριτικό !!




Δεν λέω να κάνουμε κάτι τέτοιο, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα του τι μπορεί να γίνει με περιορισμένο budget.

Εγώ πάντως είμαι μέσα..

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 10:45:48 μμ »
ωραια ιδεα παιδες , μεσα και εγω
πρεπει να συμφωνησουμε στο κοστος , αυτοματο η quartz , ειδος =καταδυτικο πχ., προελευση-ελβετικη ΕΤΑ, κλπ και ισως η χαραγη να μπορει να γινει και αλλου ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:08:22 μμ »
λοιπον η ιδεα επεσε διοτι εδω ετυχε να παρω ρολοι απο φορουμ πριν καποια χρονια,αυτοματο 2824,το κοστος να μην υπερβενει να προτεινα τα 250 ευρω,εχω μια σκεψη ΑΛΛΑ το πιο βασικο ειναι το νουμερο που θα μαζευτουμε ωστε να διαπραγματευτουμε την τιμη και ολα τα σχετικα,καλο ειναι ενα ατομο απο δω μεσα να αναλαβει τα διαδικαστικα οπως συγκεντρωση χρηματων κτλ,εαν μαζευετει ενα νουμερο σιγουρο και το σχετικο ποσο θα κανω και εγω εδω μια ερωτηση σε μια εταιρια να δω τι θα μου πουνε αλλα οχι νωριτερα ωστε να μην καψω τη δυνατοτητα διαπραγματευσης,μονο με καποια δεδομενα.το ρολοι εγω θα το θελα απλο και διακριτικο με μια εγγραφη στο καπακι .τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:12:33 μμ »
Παιδιά εγώ μέσα ανεξαρτήτως κόστους.

Μεγάλε. Quartz ???? :smt087
 
(θα είχα μια μικρή προτίμηση σε κάτι κουρδιστό. Λέμε τώρα....).

Ότι συμφωνήσετε εγώ είμαι μέσα  =D>

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:16:43 μμ »
δε θα τους τα  χαρισουμε τα λεφτα χριστο !ειδικα εαν μιλαμε για καμμια 50 κομματια μποροθμε να εχοθμε καποια απαιτηση.υπαρχουν και καποιες γερμσανικες,απλα θελει λιγο χρονο και οργανωση.

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:22:57 μμ »
50  κομμάτια george δεν πιστεύω να μαζευτούν. Γύρω στα 15 είναι πιο ρεαλιστικό.

Από Γερμανικές εταιρίες τι έχεις υπ´οψη σου ?
Έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια σε Γερμανική τεχνολογία (Sinn, Damasko, Nomos, .......)

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 12:43:02 πμ »
εγω ψηφίζω sinn δαγκωτό!
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 01:01:33 πμ »
Αν κλείσετε Sinn με 150-250 ευρώ, θα ανοίξω και δεύτερο λογαριασμό στο φόρουμ για να πάρω δύο  :supz:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 01:52:45 πμ »
παιδες για ρολοι φορουμ λεμε ,οχι για την επομενη αγορα που θα θελαμε,να σας ριξω λιγο :weedman: ,εγω σκεφτομουνα κατι ακομα και σε ιταλικη μαρκα βασικα σε μετριο ,χαμηλο κοστος,για γερμανικα ειδα εταιριες με ρολογια εως 200 ε300 ευρω.sinn με 200-300? :partyman:  [-X
πολυ δυσκολο!!αντε και να ρωτησουμε να μασ κανουνε ενα 20%?σοβαρα μιλωντας κατι πιο απλο και συμβολικο,διοτι στηνπραξη αλλαζει πολυ εφοσον δε θα ναι οπως σωστα ανεφεραι καποιος πανω απο 15 ρολογια εκτος και αν μπουν και μελη που δε συμμετεχουν στις κουβεντες,μπορει να γινει και αυτο .εμας εδω ηρθε πανω κατω τοτε 150 ευρω

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 02:04:13 πμ »
Βρε παιδιά έλεος ! Ενα απλό σπορ ρολογάκι σε ανδρικές διαστάσεις -λόγω απόλυτης σχεδόν κυριαρχίας των ανδρών στο φόρουμ-, αν είναι δυνατόν από κάποια εταιρεία που ειδικεύεται σε custom κατασκευές με χαμηλό κόστος. Καλά θα ήταν να αναγράφεται στην πλάκα του ρολογιού ,το όνομα του φόρουμ και το ψευδώνυμο του ιδιοκτήτη, να είναι το ρολόι μηχανικό κουρδιστό και αν όχι τουλάχιστον αυτόματο, με δερμάτινο λουράκι χωρίς πολλά φρουφρου κι αρώματα !
   Δεν βρίσκω κακή την ιδέα του Panerai-look που είδα πιο πάνω , ή κάτι σε αυτό το στυλ.
   Ας ψάξουμε στο Ιντερνετ να βρούμε κάποια εταιρεία που να πληρεί τις προδιαγραφές που θα βάλουμε κι ας αρχίσουμε την οργάνωση του σχεδίου !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:07:50 πμ »
γιατι οχι διακριτικο στο καπακι ,αντε και ονομα φορουμ και nick,σε μας ειχε και αριθμο σειρας π.χ 37/100 που εδειχνε τον αριθμο που βγηκε στην ουσια,επειδη δεν εχω αυτη την εποχη dsl δε μπορω νω και πολυ καποια σαιτ.βασικο προτινω να γινει μια λιστα με οσους θελουν το ρολοι,στο ιδιο τοπικ εδω,οσοι δηλωσουν προσθετονται στη λιστα ετσι εχουμε σε πραγματικο χρονο τον αριθμο και κανουμε μετα την κινηση με κατι στα χερια,αλλιως πως θα παμε να ρωταμε για ρολοι χωρις νουμερα και ικανοττητα διαπραγματευσης?αλλο να πεις 5 αλλο 20 αλλο 40.οσοι πιστοι...

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
ρολοι για το φορουμ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:37:35 πμ »
trelovet - 1 ρολόι
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!