Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού  (Αναγνώστηκε 2643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas485

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« στις: Οκτώβριος 19, 2008, 07:28:55 μμ »
Γεια σας παιδια.

Θελω την βοηθεια σας και την γνωμη σας για να μπορεσω να επιλεξω ενα απο τα τρια:

αυτο
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=KA&y=86&p=283

αυτο
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=KA&y=14&p=129

ή αυτο
http://www.tagheuer.com/the-collection/tag-heuer-formula-1/men/quartz-chronograph/index.lbl?w=CAH1113.BA0850


(σε προηγούμενο ποστ καποιοι φιλοι με απετρεψαν απο το tag αλλα εγω το βιολι μου  :-({|=
απλα θελω την αποψη σας συγριτικα με τα Hamilton)
Επισης, δεκτη οποιαδηποτε προταση κρινετε καλυτερη απο τις παραπανω, αλλα σε κοντινο οικονομικο μεγεθος

ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 07:59:39 μμ »
Σαφώς το KHAKI X-WIND AUTOMATIC

Πολύ περισσότερο χρηστικό από τα άλλα δύο. Μοναδικό μειονέκτημα δεν κάνει για καταδύσεις.

Είναι και αυτόματο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2008, 08:53:15 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος tonelef

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 08:43:27 μμ »
Θα αγόραζα το TAG, μου αρέσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 08:47:58 μμ »
σιγουρα το khaki x-wind το εχω 2 χρονια και ειναι το μοναδικο ρολοι μεχρι τωρα που εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 08:51:27 μμ »
Τα δυο ειναι αυτοματα και το Tag quartz chrono.Εντελως διαφορετικα μεταξυ τους,θα διαλεγα παντως το 1ο το καταδυτικο.

Αποσυνδεδεμένος kostas485

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 09:58:29 μμ »
Αυτο που με τρομαζει στο x-wind ειναι το μεγεθος 44mm.. Βασικα το ρολοι δεν το βγαζω ποτε και δεν ξερω κατα ποσο θα με
βολευει να φοραω ενα τοσο μεγαλο..
Δυστυχως δεν μπορω να δοκιμασω τα Hamilton γιατι στην επαρχια τα βρισκεις πολυ δυσκολα..

Το ξερω eisenberg οτι το Tag δεν εχει σχεση με τα αλλα δυο αλλα το εβαλα γιατι αρχικα μου αρεσε αρκετα το σχεδιο του και κατα δευτερον δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για την ποιοτητα των Hamilton (αυτοματα σε χαμηλη σχετικα τιμη) συγκριτικα παντα με το Tag (αν και διαβασα σε αλλα topics οτι ειναι πολυ καλα).

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:05:55 μμ »
αυτο που ξερω για τα hamilton ειναι οτι εχουν πολυ καλο after sales (λογω swatch group).διορθωστε με αν κανω λαθος ;D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:17:05 μμ »
 Σε τετοιες περιπτωσεις προτεινω στους ''προβληματισμενους'' να παιρνουν αυτο που τους αρεσει,εφοσον πληρει καποια standard ποιοτητας,και κακα τα ψεματα το Tag τα πληρει.Προσωπικα ετσι κανω.
 Οσον αφορα τα Hamilton ειναι πολυ ποιοτικα ρολογια & δεν ειναι φθηνα-ναι εχουν πολυ καλο value f money-αλλα οχι φθηνα με την εννοια της εκπτωσης στην ποιοτητα .Εχουμε φτασει να λεμε οτι ''ενα αυτοματο ρολοι των 600-800-1000Ε ειναι φθηνο,αρα μηπως δεν ειναι καλο(?) .Σε απολυτα νουμερα δεν ειναι μικρα τα ποσα αν αναλογιστεις το κοστος των υλικων.Ειναι χρηματα που υπεραρκουν για ενα ποιοτικο ρολοι(οχι μονο Hamilton).

Αποσυνδεδεμένος kostas485

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:31:06 μμ »
Οταν λες "οχι μονο Hamilton" εχεις κατι κατα νου?? οπως ειπα και πριν καθε αλλη προταση ειναι δεκτη αρκει να μην ξεφευγει η τιμη.


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:35:10 μμ »
Δεν εχω κατι κατα νου διοτι το γουστο ειναι υποκειμενικο.Οταν λεω οχι μονο Hamilton εννοω οτι ειναι πολλες αλλες μαρκες σ αυτην την κατηγορια τιμης που φτιαχνουν ποιοτικα ρολογια.Οι περισσοτερες εχουν αναφερθει στο φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος kostas485

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:37:29 μμ »
Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει ακριβως με τα αυτοματα?? καθε ποτε χρειαζονται service?

επισης χανουν δευτερολεπτα και κατα ποσο αυτο μπορει να γινει ανησυχητικο?

Αποσυνδεδεμένος lefteris31

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 03:48:54 μμ »
Μπορει καποιος να μου πει τι παιζει ακριβως με τα αυτοματα?? καθε ποτε χρειαζονται service?

επισης χανουν δευτερολεπτα και κατα ποσο αυτο μπορει να γινει ανησυχητικο?
το ποτε θελουν σερβις ειναι σχετικο αν το φορας καθε μερα συνηθος θελει σερβις καθε δυο με τρεια χρονια .το δικο μου το khaki x-wind  το δικο μου το εκανα σερβις μετα απο τρεια χρονια οταν αρχισε να χανει πανω απο 5 λεπτα το μηνα .αλλα ειναι ρολοι που το φορουσα και στο γυμναστηριο και στην θαλλασα  και γενικα δεν το εβγαζα απο πανω μου.και ολα σχεδον τα αυτοματα χανουν +2 μεχρι -2  sec το μηνα .αλλα τα παιδια που ξερουν στο forum θα σου τα πουν καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 04:20:17 μμ »
Το x-wind το εβαλα στο χερι μου και παρολο που ειναι 44mm και εχω λεπτο καρπο εκατσε τελεια. Αυτους τους υπολογισμους που αφορουν μονο σε πιλοτους ομως τι τους θελανε ρε παιδια στο ρολοι? Παντως ειναι πολυ ομορφο σε καλη τιμη. Το ειδα φορεμενο και στο χρυσο χρωμα σε καποιον σε παρεα και τραβηξε τα βλεματα ολων ακομα και ατομων που δεν ασχολουνται με τα ρολογια και δεν εχουν το κολλημα το δικο μου του τσεκαρισδματος ;D. Πραγματικα value for money απο αποψης αισθητικης και φαινεται για πολυ ακριβοτερο.

Ερωτηση: τα below zero ειναι ολα 46mm διαμετρος κασας? ακομα και τα 200μ?
Απο τιμες ξερετε που κυμαινονται?

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για επιλογή ρολογιού
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 08:59:09 μμ »
αν θυμαμαι καλα κοντα στα 600 το απλο ειχα ρωτησει στο ηρακλειο πριν κανα μηνα λιγο ποιο κατω απο την Κρηνη του ΜΟΡΟΖΙΝΗ
κοινως λιονταρακια!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...