Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199659 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3000 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 02:50:58 μμ »
Στην πρώτη επίσκεψη ξεκινάνε από 20, στη συνέχεια στα 22 και μετά από επιμονή και νέα επίσκεψη κατεβαίνουν στα 25%.

Θέλει υπομονή και επιμονή η υπόθεση ...
Για sub το 20 ειναι ενταξει, αν ηταν datejust μπορεις να φτασεις 30 αν ηταν gmt h explor 25 κοκ εξαρταται δηλ απο το μοντελο

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3001 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 08:56:53 μμ »
Έχω στην κατοχή μου ένα Rolex oyster perpetual datejust.Πρέπει να είναι 40 ετών και πάνω και τον τελευταίο καιρό μου γεννήθηκε έντονα η επιθυμία να του κάνω ένα πολύ καλό service και να αντικαταστήσω ότι είναι απαραίτητο.Είναι του πατέρα μου,ο οποίος δεν το φοράει πια,επειδή όμως και μόνο που το βλέπω μου ξυπνάει ένα σωρό αναμνήσεις,είπα να το περιποιηθώ όπως του αξίζει για συναισθηματικούς και μόνο λόγους.Δεν πρόκειται να το φορέσω ποτέ.Είναι υπερβολικά μικρό.
Αυτό το ρολόϊ έχει τραβήξει τα πάνδεινα.Θυμάμαι απο μικρός τον πατέρα μου στο Γαλαξείδι να σκαλίζει,να σκάβει,να χτίζει,να βάφει,να ποτίζει φορώντας πάντα αυτό το φουκαριάρικο Rolex.Οι φωτογραφίες που σας παραθέτω δε μπορούν να αποδώσουν ακριβώς την κατάσταση στην οποία βρίσκεται.Είναι οξειδωμένο,χτυπημένο και γενικά εγκαταλελειμμένο.Πολύ αμφιαβάλλω αν μέσα σε αυτά τα 40 χρόνια έχει κάνει ποτέ service.Παρ'όλα αυτά δουλεύει μια χαρά.
Αυτό που θέλω απο εσάς είναι να μου πείτε πόσο μπορεί να κοστίσει μια τέτοια συντήρηση καθώς και αν η αντιπροσωπεία της Rolex αναλαμβάνει γενικά τέτοιου είδους εργασίες.
Ευχαριστώ πολύ.



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3002 στις: Φεβρουάριος 04, 2012, 10:56:03 πμ »
Το service της ρολεξ ειναι πολυ καλο. Μπορεις αρχικα να το πας για μια εκτιμηση του κοστους επισκευης, και με τα αποφασιζεις αναλογα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3003 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 12:32:15 πμ »
Καλησπερα σας! Εχω να κανω μερικες ερωτησεις για το sub date και το sub no date. Ειμαι νεος στην αγορα ρολογιου και γενικοτερα στο θεμα των ρολογιων και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Αρχικά θα ήθελα να μάθω για το λεγόμενο sapphire crystal και αν το εχουν και τα δυο μοντελα. Επισης θελω να μαθω τί ακριβως είναι το black cerachrom insert in ceramic του sub και αν εχει κατι αντιστοιχο και το sub no date. Γενικά υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ αυτών των δθο ρολογιών πέρα από τον κύκλωπα ο οποιος δε μου ταιριάζει καθόλου για αυτο το ρολοι το οποίο όπως όλοι ξερετε ειχε βγει χωρις ημερομηνια.Θέλω να αποκτησω το sub no date το οποιο για μενα ειναι ενα ρολοι θρυλος , απλα σας ρωταω όλα αυτα για να μαθω καποιες λεπτομερειες και διαφορες (αν υπαρχουν ) με το date. Eυχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος apopsi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 546
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3004 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 08:45:37 πμ »
το ρολοι με την ημερομηνια ειναι το 116610ln, εχει κεραμικη στεφανη και η κασα του ρολογιου μπορει να ειναι 40αρα αλλα ειναι oversized τα lugs και δειχνει μεγαλυτερο.
το αλλο χωρις ημερομηνια ειναι το 14060m ,δεν εχει κεραμικη στεφανη και ειναι με την παλια κασα
και μπρασελε-κουμπωμα!



Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3005 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 03:39:22 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση. Χρειαζομαι βοηθεια καθως ειμαι λατρης της ρολεξ και της ωμεγα και θελω αυτη τη περιοδο να αποκτησω το πρωτο μου ρολοι. Διαθετω περιπου 3500 με 4000 μετρητα αλλα οχι παραπανω. Μου αρεσουν γενικα τα sub και τα seamaster αλλα δεκτες ολες οι προτασεις σας για οποιοδηποτε μοντελο της ρολεξ. Σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις απαντησεις σας!!

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3006 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:10:37 μμ »
used Rolex or New Omega

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3007 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:15:06 μμ »
used Rolex or New Omega

Αυτες ειναι οι επιλογες σου. Απο εκει πρεπει να ξεκινησεις και να σκεφτεις τι θελεις περισσοτερο.
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3008 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:22:25 μμ »
Οχι απαραιτητα μεταχειρισμενο. ( δε θελω κατι τετοιο) . Το ρολεξ 14060m εχει στο καταλογο 5100 και με μια εκπτωση 20% ερχεται στο μπατζετ μου. Μη ξεχνατε τις εκπτωσεις στα μετρητα. Οποτε περιμενω τις προτασεις σας για ρολεξ

Αποσυνδεδεμένος apopsi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 546
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3009 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:25:06 μμ »
Οχι απαραιτητα μεταχειρισμενο. ( δε θελω κατι τετοιο) . Το ρολεξ 14060m εχει στο καταλογο 5100 και με μια εκπτωση 20% ερχεται στο μπατζετ μου. Μη ξεχνατε τις εκπτωσεις στα μετρητα. Οποτε περιμενω τις προτασεις σας για ρολεξ

τοτε ειναι μονοδρομος το 14060m!!

Αποσυνδεδεμένος Netenforcer

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3010 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:27:16 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το 14060Μ όσο ακόμα προλαβαίνεις. Ακούγεται ότι θα αντικατασταθεί και επαληθευτούν οι φήμες, τότε ξέχνα την την έκπτωση...

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3011 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:36:17 μμ »
τοτε ειναι μονοδρομος το 14060m!!

Ε ναι...οπωσδηποτε τοτε αυτο. Ρωτα και τον Θοδωρη (koubilaihan) να σου πει φρεσκες εντυπωσεις!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3012 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:38:53 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το 14060Μ όσο ακόμα προλαβαίνεις. Ακούγεται ότι θα αντικατασταθεί και επαληθευτούν οι φήμες, τότε ξέχνα την την έκπτωση...
                                                                                                                                                               Τι αντικατασταση εννοεις ακριβως; Θα εχει διαφορες; Αν ναι , γνωριζεις; Γιατι και το σαμπ ντειτ εχει αυξηθει 2 χιλιαρικα σχεδον τε τελευταια χρονια αλλα δε δικαιολογειται αυτη η αυξηση.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3013 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:51:49 μμ »
Ακόμη κανείς δεν ξέρει. Οι επικρατέστερες εκδοχές είναι τρεις.
1. Να καταργηθεί πλήρως από την γκάμα, οπότε να πάρουν τα μεταχειρισμένα κάνα χιλιάρικο πάνω.
2. Να μπει και αυτό στη νέα κάσα με ceramic bezel, οπότε θα πωλείται κάνα χιλιάρικο πάνω.
3. Να διατηρηθεί ακόμη μια χρονιά.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος subman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3014 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 05:00:39 μμ »
Μαλιστα , καταλαβα. Με αυτες τις τρεις εκδοχες θεωρεις λαθος την αγορα του 14060m ;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3015 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 05:07:25 μμ »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3016 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:01:34 πμ »
Όταν πάρω το πτυχίο..., το έχω κλείσει απο τώρα με την κυρία Ρώμα!! Rolex 116333!!!! :supz: :prayer:






Τί έχει?? Τη μάνα και το πατέρα του έχει μεγάλε!! ROLEXΑΡΑΑΑ....: 41mm διάμετρο, κάσα Rolesor με κίτρινο χρυσό, Fluted Bezel, 100m στεγανότητα και ημερομηνία Κύκλωπας για να βλέπεις καλά την ημερομηνία... σε κόβω να μη βλέεπεις. " Δε βλέπω ". Oμορφάααντρααα μουουουου δε πειράαζειιι, γι'αυτό είναι ο Κύκλωπας!!!  ;D ;D ;D :P


Datejust!!! For those who believe in timeless elegance! I believe ρεεε..., i believe γι'αυτό το θέλω!!! ;D ;D Άντε με το πτυχίο να το πάρω, άντε άντε άντεεεε.....!!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3017 στις: Μάρτιος 01, 2012, 07:10:41 πμ »
Τι πίνεις; Θέλω κι εγώ!

Καλώς να το δεχτείς.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3018 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:13:23 πμ »
 :nutty3:

Bρε τρελόπαιδο, θέλεις ακόμη 2 χρόνια για πτυχίο...μέχρι τότε μπορεί να έχεις αλλάξει 10 γνώμες...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #3019 στις: Μάρτιος 01, 2012, 03:48:30 μμ »
Τι πίνεις; Θέλω κι εγώ!

Καλώς να το δεχτείς.
Jack on the rocks!!! ;D