Αποστολέας Θέμα: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......  (Αναγνώστηκε 451486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:55:49 μμ »
και τα 2 είναι πανέμορφα ρολόγια, θα ήμουν πραγματικά σε δίλημα...

η doxa όμως έχεις σαφώς μεγαλύτερη ιστορία στην ωρολογοποιία από την panerai...
κ με βάση τα ιντερνετικά μου διαβάσματα κ μόνο, όταν η δόξα ανακάλυπτε το πορτοκαλί, τη βαλβίδα, τη κορόνα στις 4, όταν τη φόραγε ο κουστώ, η πάνεράι ακόμα έφτιαχνε πραγματικά κατσαρόλια για καράβια...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:06:31 μμ »
Παράθεση
η doxa όμως έχεις σαφώς μεγαλύτερη ιστορία στην ωρολογοποιία από την panerai...
κ με βάση τα ιντερνετικά μου διαβάσματα κ μόνο, όταν η δόξα ανακάλυπτε το πορτοκαλί, τη βαλβίδα, τη κορόνα στις 4, όταν τη φόραγε ο κουστώ, η πάνεράι ακόμα έφτιαχνε πραγματικά κατσαρόλια για καράβια..

ελεος...παιδια μην κραζετε ετσι κατι που δεν ειστε απολυτα σιγουροι... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:24:20 μμ »
πολυ βαρετο εγινε.για εσας οχι? ???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #383 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:25:31 μμ »
Όχι, γιατί; Πλάκα έχει ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #384 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:27:29 μμ »
πλακα ?ναι,αλλα ουσια δεν...

πρωτα θα πρεπει καποιος να γνωριζε την ιστορια των δυο εταιριων και μετα να κανει μια αντιπαραθεση με στοιχεια,για να μαθουμε και μεις κατι,αλλιως ειναι απλα αγονη η ολη κουβεντα και φυσικα βαρετη,μετα απο λιγο ;)

ποια ειναι η πανεραι?τι σημαινει ΟΡ?ποιο ηταν το βασικο της αντικειμενο?


ποια ειναι η Doxa?ποια η ιστορια της?με ποιους ειχε συνεργαστει?

αλλιως ο φορουμιστας ,θα βρει αλλο καφενειο .... ;)...αφου καφενειο γιναμε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 02:33:32 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #385 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:38:39 μμ »
   Άντε να πω τότε στα γρήγορα την δική μου άποψη.....θεωρώ και τις δύο εταιρείες ιστορικές( δεν είναι Breitling ούτε Omega βέβαια) και με δική τους σχεδιαστική ταυτότητα. Η πορεία τους δεν είναι αναλογη τα τελευταία χρόνια, αφού η Panerai έχει κυριολεκτικά "απογειωθεί", ξεπερνώντας πολλές παραδοσιακές εταιρείες, έχοντας πιά δικές της μηχανές και καταφέρνοντας να γίνει "must" εταιρεία παγκοσμίως. Σαφώς μεγαλύτερο όνομα λοιπόν η Panerai, δεν τίθεται θέμα ούτε για αστείο. Θα ήθελα ρολόγια και από τις δύο εταιρείες στην κατοχή μου. Μου αρέσουν τόσο πολύ που και 5 ρολόγια να είχα συνολίκά, θα ήθελα ένα Doxa και ένα Panerai ;) Τα άλλα 3 ξέρετε ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #386 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:43:12 μμ »
πλακα ?ναι,αλλα ουσια δεν...

πρωτα θα πρεπει καποιος να γνωριζε την ιστορια των δυο εταιριων και μετα να κανει μια αντιπαραθεση με στοιχεια,για να μαθουμε και μεις κατι,αλλιως ειναι απλα αγονη η ολη κουβεντα και φυσικα βαρετη,μετα απο λιγο ;)

ποια ειναι η πανεραι?τι σημαινει ΟΡ?ποιο ηταν το βασικο της αντικειμενο?


ποια ειναι η Doxa?ποια η ιστορια της?με ποιους ειχε συνεργαστει?

αλλιως ο φορουμιστας ,θα βρει αλλο καφενειο .... ;)...αφου καφενειο γιναμε

η ιστορια και των 2 ειναι λιγο πολυ γνωστη
οποιος θελει να εμπεδωσει κανει μια βολτα απο τα site τους και απο wikipedia

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #387 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:45:28 μμ »
αν αυτο ισχυει,η αντιπαραθεση θα ειχε αλλη μορφη και περιεχομενο


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #388 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:05:00 μμ »
Είναι κίτρινο και δοξασμένο.



Μπαρδόν, παρασύρθηκα.


photo by frogonwheels

Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 03:17:09 μμ από blackbird »

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #389 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:20:50 μμ »
αν αυτο ισχυει,η αντιπαραθεση θα ειχε αλλη μορφη και περιεχομενο



ετσι κι αλλιως, ειμαστε λιγο  :offtopic
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:26:16 μμ »
ελεος...παιδια μην κραζετε ετσι κατι που δεν ειστε απολυτα σιγουροι... :)


1. δεν κράζει κανείς, είπα ότι θα ήμουν σε δίλημα κ αυτό σημαίνει τις συμπαθώ εξίσου...αλλά δε δέχομαι ότι η πάνεράι έχει μεγαλύτερη ιστορία.
2. είμαι απόλυτα σίγουρος για κάτι που διαβάζω...δυστυχώς δεν ήμουν εκεί...πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος λοιπόν σίγουρος εκτός από το να ήταν ο ιδιοκτήτης τους? άλλες πηγές πληροφόρησης υπάρχουν?
3. θεώρησα ότι κάποιοι εδώ μέσα την ιστορία των 2 αυτών εταιρειών την γνώριζαν πριν καν εγώ ανακαλύψω το ρολόι, συγγνώμη λάθος...

για να μη γινόμαστε βαρετοί στο κοινό κ για να μιλάμε με αποδείξεις πάντα, ορίστε:

ιστορία στην ωρολογοποιία της πάνεράι:
"By that time, the company ceased to provide watches to the Marina Militare, as they were no longer cost-effective nor did they meet the naval specifications. It then moved to launch its products to the civilian market, but remained relatively obscure until the actor Sylvester Stallone spotted and bought a Panerai Luminor in a jewelry store in Rome in 1995 to wear during shooting of the film Daylight."
πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Panerai

ιστορία στην ωρολογοποιία της δόξα:
"In the late 1960s...ests indicated that an orange face was more visible in murky water. Doxa also consulted with divers, including Cousteau, then chairman of "U.S. Divers," and Claude Wesly (a Cousteau companion and the first man to spend seven days thirty-three feet underwater).......an orange face to make it more visible in the water.......could be used to calculate decompression times, and other information useful to divers.....First Publicly Available Dive Watch with Helium Release Valve named the Conquistador...."
πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Doxa_S.A.

όπως θα διαβάσατε στα άρθρα βγαίνει το συμπέρασμα ότι ή δόξα έκανε μια τεράστια κοιλιά λόγω της quartz επανάστασης κ ταλαιπωρήθηκε ιδιοκτησιακά, πρόσφατα άρχισε να πέρνει τα πάνω της. Αντίθετα η πάνεράι βγήκε στο προσκήνιο της ανοικτής αγοράς ρολογιών μελετημένη, νέα κ με σωστά βήματα μη γνωρίζοντας προβλήματα άλλα...

νομίζω τώρα να έγινα κατατοπιστικός κ ουφ να απέδειξα επιτέλους ότι δε λέω παπατζιλίκια που κατεβάζει η κούτρα μου μιας κ μιγιάγγιχτα πιθανόν να αισθάνθηκα ότι υπονομεύτηκε!!!

με εκτίμηση Σπύρος

 :offtopic

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:36:20 μμ »
Παράθεση
ιστορία στην ωρολογοποιία της δόξα:
"In the late 1960s...ests indicated that an orange face was more visible in murky water. Doxa also consulted with divers, including Cousteau, then chairman of "U.S. Divers," and Claude Wesly (a Cousteau companion and the first man to spend seven days thirty-three feet underwater).......an orange face to make it more visible in the water.......could be used to calculate decompression times, and other information useful to divers.....First Publicly Available Dive Watch with Helium Release Valve named the Conquistador...."
πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Doxa_S.A.


Οποτε συμφωνα με τις νεες μελετες της doxa εφοσον το πορτοκαλι δεν ειναι το καλυτερο χρωμα αλλα το τιρκουαζ γκρεμιζεται και το οικοδομημα αυτο που ειχε χτισει με τον μυθο για τα πορτοκαλι dial...Aρα ...

Ετσι παει δλδ? Αρα η doxa ειναι μεγαλυτερη εταιρια απο την πανεραι? Αποδειχτηκε καπως αυτο απο τα παραπανω?  ???

αρα η citizen ειναι η μεγαλυτερη εταιρια στον κοσμο? αφου ολοι οι πραγματικοι δυτες αυτα φορανε?

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο απλα τα πραγματα....
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:37:37 μμ »
Την έχω δαγκώσει τη λαμαρίνα.






photo by craniotes



photo by shorinjikempo


photo by outstretchedhands


Τι να κάνω;


Φιλικά
Φαφούτης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:42:22 μμ »
   Χαχαχα πολύ καλό bb, άντε να πούμε και κάτι άλλο. Το Eterna πρέπει να σκοτώνει...το έχει δεί κανείς από κοντά; Από τιμή που παίζει;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:45:06 μμ »
6500  βιτρίνα.

Φιλικά
Βαρεμένος

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:46:20 μμ »
τι ακριβως παιζει με αυτο το eterna?
γιατι βγαινει απο την κασα?

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:48:31 μμ »
Οποτε συμφωνα με τις νεες μελετες της doxa εφοσον το πορτοκαλι δεν ειναι το καλυτερο χρωμα αλλα το τιρκουαζ γκρεμιζεται και το οικοδομημα αυτο που ειχε χτισει με τον μυθο για τα πορτοκαλι dial...Aρα ...

Ετσι παει δλδ? Αρα η doxa ειναι μεγαλυτερη εταιρια απο την πανεραι? Αποδειχτηκε καπως αυτο απο τα παραπανω?  ???

αρα η citizen ειναι η μεγαλυτερη εταιρια στον κοσμο? αφου ολοι οι πραγματικοι δυτες αυτα φορανε?

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο απλα τα πραγματα....


1. δε μίλησε κανείς για μεγαλύτερη ή μικρότερη εταιρεία...νομίζω ότι μιλάγαμε για ιστορικότερη...κ εκεί ήταν εξαρχής η ένστασή μου..σαφέστατο, δε μπορώ να το κάνω ποιό λιανά, κ δεν μπαίνω σε άλλα "δρομάκια" ούτε δέχομαι όμως υπαινιγμούς ότι δε ξέρω τί λέω ούτε ότι γίνεται βαρετό χωρίς στοιχεία.
2. τα άρθρα είναι ξεκάθαρα, με γεγονότα ιστορικά κ όχι μόνο...τα συμπεράσματα μπορεί να τα βγάλει ένας οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος.
3. μίλησα με βάση στοιχείων από το γουίκιπέντια, δεν έκανα υποθέσεις κ δε μίλησα με εικασίες, ούτε έβαλα τη φαντασία μου να οργιάσει, όποιος άλλος θέλει μπορεί να το κάνει...

για μένα η μία από το 95 κ μετά έχει μια ονειρική πορεία κ η άλλη από τα τέλη 50 κρατάει το δρόμο της κ έχει τις καινοτομίες της που την έκαναν κ κάνουν ξεχωριστή...τώρα ποιά είναι ποιό ιστορική ή όχι (κ όχι μεγαλύτερη όπως εντέχνος αποπροσανατολίζεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται....

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:49:07 μμ »
εγω για εδω ειμαι:

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:51:10 μμ »
Πες μου οτι παιρνεις τα ιδια που εχει το πανερι με λιγοτερα λεφτα γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι... :'(

Οσο για το superocean και τις λοιπες συγκρισεις...Κανε μια βολτα και δες το steelfish και πες μου μετα για ποιοτητα ;D
Το doxa ειναι ομορφο δηλαδη και αρεσει σε ολους μας? Προφανως και οχι! Αλλα εχει κατι που μας τραβαει στην ασχημια του και με την ιστορια που κρυβει κερδιζει πελατες... ;)
Συμφωνω με τον Δημητρη για steelfish.Και επισης Avenger Seawolf: 10.000 ποδια/ 3.000m water resistance.Βρειτε μου ενα που να συγκριθει και σε ομορφια και σε δυναμη.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:52:53 μμ »
εγω για εδω ειμαι:



Δώσε Κώστα.....δώσε!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης