Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4212675 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4120 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 11:56:14 μμ »

Όμως, μην τρελαθούμε κιόλας..παράγει σχεδόν 1 εκατομ. ρολόγια τον χρόνο και δεν μπορεί παρά σε κάποια να μην ακολουθεί και τις τόσο απίστευτες και προηγμένες μεθόδους (γιαυτό έχει και αστοχίες, περίπου ανάλογες με των άλλων).
 
Μια θεωρία ( σενάριο ) κοστολόγησης λέει το εξής : " Αφού το προϊόν μας είναι δοκιμασμένο και έχουμε ελάχιστες αστοχίες, μειώνουμε το Quality Testing για να πέσει το κόστος παραγωγής. "


Αντιθέτως, αν βγάλει μια καινούργια in house μηχανή, ή ένα νέο υλικό τότε θα ανεβάσει το Quality Testing γιατί αν δε το κάνει, θα φάει ένα μεγάλο αγγούρι απ'τις αστοχίες και θα αναγκαστεί να κάνει επισκευές με κόστος ( η κάρτα εγγύησης μας ) .


Να συμπληρώσω πως η Rolex κατασκευάζει απίθανα ρολόγια. Μόνο το γεγονός πως είναι η μόνη που χρησιμοποιεί 904L ατσάλι, φτάνει. Μάλιστα ο ωρολογοποιός που ήταν στην έκθεση του Deep Sea Challenge , μας είπες πως είναι τόσο δύσκολο το 904L, που στις 3 κοπές αλλάζουν λεπίδα στο μηχάνημα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4121 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:05:09 πμ »
Το debate παντως εχει ηδη αρχισει εδω:

http://rolexforums.com/showthread.php?t=324859

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4122 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:39:48 πμ »
Κώστα με όλο το σεβασμό είναι άλλο ο έλεγχος ποιότητας που γίνεται κατά το στάδιο ανάπτυξης (στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι δοκιμές πριν την ευρεία παραγωγή-διάθεση) κι άλλο ο έλεγχος ποιότητας που γίνεται κατά τη διαδικασία μαζικής παραγωγής, όταν δηλ έχει τελειώσει η ανάπτυξη του προϊόντος, έχει αυτό δοκιμασθεί, βελτιωθεί, ξαναδοκιμασθεί, ξαναβελτιωθεί κι έχει φθάσει να παράγεται μαζικά και να πακετάρεται. Αν κατά την διαδικασία μαζικής παραγωγής μειώσουν τον σχετικό έλεγχο ποιότητας, έχασαν τελείως την μπάλα. Γιατί μέχρι να το καταλάβουν, θα έχουν φύγει τόσα τεμάχια στη αγορά, που θα έχουν κάνει τρομερό κακό στο όνομα της εταιρείας. Και θα το μάθουν, όχι από τον έλεγχο, αφού αυτός θα είναι ανεπαρκής, αλλά από τους πελάτες. Ισχύει γενικά για εταιρείες και προϊόντα, θέλω να πιστεύω και για τη rolex που παράγει ρολόγια. Και ναι ο έλεγχος ποιότητας, όσα περισσότερα στάδια έχει κι όσο πιο λεπτομερέστερα γίνεται, τόσο πιο ακριβά στοιχίζει.

@ svl Οι αστοχίες γίνονται αποδεκτές σε ένα ποσοστό επί της παραγωγής. Πχ 0,01% των τεμαχίων μπορεί να παρουσιάσουν αυτό το ελάττωμα.
Οι διαδικασίες δεν μπορεί να διαφέρουν για ορισμένα, λίγα ρολόγια και είναι πάλι διαφορετικές για όλα τα υπόλοιπα, πολλά ρολόγια. Είναι σα να δεχόμαστε ότι αυτά τα λίγα τεμάχια δεν θα περάσουν από την ίδια γραμμή παραγωγής, όμως αυτό είναι τελείως άτοπο. Οι διαδικασίες είναι ίδιες για έναν συγκεκριμένο τύπο ρολογιού, μοντέλο. Μία είναι η γραμμή παραγωγής για ένα μοντέλο (ανάλογα με την ζήτηση μπορεί να υπάρχουν και δύο γραμμές παραγωγής). Σε αυτό το συγκεκριμένο μοντέλο δεν αλλάζουν οι διαδικασίες. Απλά μπορεί να υπάρχουν αστοχίες υλικών, μηχανημάτων, ανθρώπινος παράγοντας (είναι το πιο συνηθισμένο στο στάδιο της μαζικής παραγωγής γιατί στα προηγούμενα στάδια δημιουργίας του προϊόντος τα προβλήματα εντοπίζονται και λύνονται). Ισχύουν γενικά για εταιρείες και προϊόντα θέλω να πιστεύω και ρολόγια.
strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4123 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:20:38 μμ »
Καλημέρα στους συν-τρελλαμένους
έχω άδεια σήμερα από τη δουλειά και είχα χρόνο, κάθισα και διάβασα το παραπάνω άρθρο, αρχικά τις επικεφαλλίδες και στη συνέχεια όλο τα άρθρο. Αποφάσισα να γράψω μερικές σκέψεις μου, γιατί..τα πήρα με αυτά που διάβασα μέσα στο άρθρο. Για να καταλάβαιτε τι εννοώ με τα παρακάτω καλό θα είναι να έχετε διαβάσει το άρθρο, αν και από τις επικεφαλλίδες και μόνο που βάζω, μπορεί να βγει κάποιο νόημα (νομίζω δηλ).

1. They Use An Expensive And Difficult To Machine Steel Because It Looks Better
1   ισχύει ή μπορεί να ισχύει. Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν διαφορετικής αντοχής κράμματα. Δεν μπορώ να ξέρω αν άλλη εταιρεία χρησιμοποιεί τέτοιου είδους κράμμα όπως η ρολεξ

2. Rolex Has Its Own Science Lab
2   δεν έχει μόνο η ρόλεξ εργαστήριο δικό της. Κάθε εταιρεία έχει, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να έχει. Ιδιαίτερα για εταιρείες που έχουν in-house μηχανισμούς δεν μπορεί παρά να έχουν κι δικά τους εργαστήρια. Ακόμη όμως και για τις μίκρο-εταιρείες θα πρέπει να γίνει αποδεκτό ότι έχουν δικά τους εργαστήρια έστω για να μετράνε λίγο την χρονομετρία, την υδατοστεγανότητα, το σχεδιασμό ενός νέου προϊόντος κλπ. Όσο μικρότερη η εταιρεία, τόσο μικρότερο το εργαστήριο, αφού αυτό απαιτεί σημαντικά κεφάλαια. Το άρθρο που διαβάσαμε μπερδεύει το εργαστήριο ανάπτυξης και σχεδιασμού νέων προϊόντων με το τμήμα (εργαστήριο) βελτίωσης της (διαδικασίας) παραγωγής

3. Their Movements Are All Hand-Assembled And Tested
3   το παραδέχεται και ο ίδιος μέσα στο άρθρο ότι, εντάξει δεν γίνονται όλα στο χέρι αλλά παίζουν ρόλο και οι μήχανές και τα ρομπότ

4. An In-House Foundry Makes All Their Gold
4   για τον χρυσό δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Πάντως προσέξτε μια προσπάθεια του συγγραφέα να παρουσιάσει ότι και το χρυσό το φτιάχνει η ρόλεξ (λέει όμως ο ίδιος ότι έρχεται από έξω σε μορφή 24Κ)

5. Technology Is A Watchmaker's Best Friend
5   το πιο κουφό είναι ότι ενώ παραπάνω λέει πως όλα γίνονται στο χέρι (αν το αποδεχτούμε αυτό. Τότε παρακάτω γιατί αναφέρει ότι η ρόλεξ χρησιμοποιεί την τεχνολογία?? Μάλιστα λέει ότι έχουν τα ρομποτικά για να τα χρησιμοποιήσουν όταν τα χρειάζονται. Για να μην τρελαθούμε, αλλά ξυπνάνε μια ωραία πρωία στη ρόλεξ και λένε σήμερα όσοι έχουν βάρδια πάνε στα ρομποτ? Κι από αύριο θα έχουμε πάλι συναρμολόγηση στο χέρι για να ξεκουραστείτε? (δηλ από αύριο να ξεκουραστούνε, γιατί όσο δουλεύουν τα ρομπότ, βασανίζονται οι άνθρωποι) Και στο 7 παρακάτω γιατί λέει ότι τον έλεγχο τον κάνει ένας οπτικός αισθητήρας και δεν λέει ότι τον κάνει κι αυτόν ένας άνθρωπος αφού μπορεί να το κάνει καλύτερα όπως με το καντράν?? Μην τρελαθούμε κιόλας

6. Fort Knox Has Nothing On Rolex
6   για την ασφάλεια. Νομίζω ότι κάθε σοβαρή εταιρεία, όχι μόνο ρολογιών, ακολουθεί παρόμοιες διαδικασίες.

7. Dive Watches Are Each Individually Tested In Pressurized Tanks With Water
7   Νομίζω ότι και άλλες εταιρείες θα έχουν τέτοια εργαστήρια. Ανάλογα με την εταιρεία, όγκο (αριθμό τεμαχίων) και εύρος παραγωγής (διακριτά, διαφορετικά μοντέλα) μπορεί κανείς να υποθέσει τι και πως θα είναι τα εργαστήριά τους για τον έλεγχο στεγανότητας

8. An Army Of Gemologists Work At Rolex
8   Φαντάζομαι και η chopard και η cartier θα έχουν τέτοια τμήματα. Έχω την υπόνοια, ως απλός καταναλωτής ότι της cartier θα είναι και καλύτερο

9. It Takes About A Year To Make One Rolex Watch
9   Αυτό κι αν είναι μπαρούφα του θανατά. Ένα αυτοκίνητο για να κατασκευαστεί απαιτεί χρόνο ίσο με 15 περίπου ώρες. Ένα ρολόι δεν μπορεί να θέλει ένα χρόνο. Θα έπρεπε σε μια τέτοια εταιρεία να δουλεύουν χειρότερα από το ελληνικό δημόσιο. Αν κάνουν ένα εκατ ρολόγια και κάθε ένα θέλει ένα χρόνο, τότε θα έπρεπε να έχουν ένα εκατ υπαλλήλους ή 500.000 μηχανήματα κι 500.000 χιλιάδες υπαλλήλους, η μάλλον ξέχασα τα φτιάχνουν στο χέρι οπότε, έχουμε ένα εκατ υπαλλήλους κι δεν έχουμε εργαστήρια, ρομποτικά κλπ, άρα πολλά από τα παραπάνω αυτό-αναιρούνται. Σοβαρά τώρα, για να υπολογίσουμε τον χρόνο που κάνει για να κατασκευαστεί ένα ρολόι (ρόλεξ στην εδώ περίπτωση), μπορούμε να μετρήσουμε τις μέρες εργασίας σε ένα έτος, να τις πολλαπλασιάσουμε επί αριθμό ωρών ανά βάρδια και επί πόσσες βάρδιες και τέλος να διαιρέσουμε διά τον αριθμό ρολογιών που παράχθησαν σε αυτό έτος. Και βρίσκουμε το πραγματικό νούμερο. Αυτή η απίστευτη μπαρούφα που γράφει εδώ ήταν και η αφορμή να γράψω το συγκεκριμένο κείμενο. Αν κάνει ένα χρόνο, τότε γιατί να επενδύσουν σε τεχνολογία? Αφού είτε με ρομποτικά, είτε με χέρι, ένα χρόνο θα κάνει το κάθε ρόλεξ..Και πιστεύετε ότι αν έκανε ένα χρόνο να κατασκευαστεί ένα ρολόι θα τα αγοράζαμε 7000€???

10. Rolex Makes Virtually Everything In-House
10   Ναι, βεβαίως. Εκτός από τον χρυσό 24Κ που δεν τον γεννάνε, ούτε βρήκανε στο δικό τους φυσικά ειδικά εξειδικευμένο εργαστήριο, ούτε βρήκανε λοιπόν καμιά χημική διαδικασία για να τον παράγουν από το μηδέν (ακόμη, γιατί στο μέλλον και πάντα με το χέρι δεν ξέρουμε τι γίνεται), εκτός κι από τα ρομποτικά που δεν τα χρησιμοποιούνε παρά μόνο όταν έχουν ήδη ξεκουραστεί πολύ οι υπάλληλοι ή έχουν κουραστεί να κάθονται τα ρομπότ κλπ κλπ κλπ Να φανταστείτε ακόμη και το σύστημα που ελέγχει την ίριδα (έλεγχος ασφαλείας) παρά λίγο στα δικά τους εργαστήρια θα φτιάχνανε. Οκ φτιάχνουν πολλά, πιθανόν τα πάντα in-house, δεν μπορώ να το αμφισβητίσω αυτό ή να το αντικρούσω γιατί δεν ξέρω λεπτομέρειες. Η μεγαλύτερη αλήθεια που έχει γράψει μέσα στο άρθρο είναι πως ναι, αν φτιάχνει τα πάντα in-house είναι ανεξάρτητη ως εταιρεία και το σπουδαιότερο, έχει απόλυτο έλεγχο στο παραγώμενο προϊόν, δηλ το προϊόν δεν εξαρτάται από διαδικασίες και υλικά που δεν μπορεί να ελέγξει.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα καθαρά διαφημιστικό άρθρο, που συνεισφέρει στην τιμολόγηση των ρόλεξ ως είδος πολυτελείας. Εγώ πάντως δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψη μου, γιατί λέει μπαρούφες.
 
Και μερικές διευκρινήσεις: σέβομαι και εκτιμώ τα ρόλεξ. Προσωπικά δεν μου αρέσουν κυρίως λόγω κύκλωπα (δεν τον αντέχω). Τα μόνα που μου αρέσουν είναι εκείνα τα μοντέλα με τον δείκτη της…ΔΕΗ. Ως τιμή, είναι έξω από τις οικονομικές μου δυνατότητες και μάλλον δεν θα πάρω ποτέ στη ζωή μου. Τα παραπάνω δεν τα έγραψα όχι γιατί δεν θα έχω, κατά πάσα πιθανότητα, ποτέ στη ζωή μου ρόλεξ, αλλά γιατί έγραφε λαμακίες στο άρθρο (προφανώς για διαφημιστικούς λόγους)
Οι ρολεξάκιδες ελπίζω να μην με πυροβολούνε, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να είναι ψυλλιασμένοι και να μην πιστεύουν το οτιδήποτε σερβίρεται, ειδικά για λόγους προβολής.
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4124 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:55:52 μμ »
Καλημέρα στους συν-τρελλαμένους
έχω άδεια σήμερα από τη δουλειά και είχα χρόνο, κάθισα και διάβασα το παραπάνω άρθρο, αρχικά τις επικεφαλλίδες και στη συνέχεια όλο τα άρθρο. Αποφάσισα να γράψω μερικές σκέψεις μου, γιατί..τα πήρα με αυτά που διάβασα μέσα στο άρθρο. Για να καταλάβαιτε τι εννοώ με τα παρακάτω καλό θα είναι να έχετε διαβάσει το άρθρο, αν και από τις επικεφαλλίδες και μόνο που βάζω, μπορεί να βγει κάποιο νόημα (νομίζω δηλ).

1. They Use An Expensive And Difficult To Machine Steel Because It Looks Better
1   ισχύει ή μπορεί να ισχύει. Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν διαφορετικής αντοχής κράμματα. Δεν μπορώ να ξέρω αν άλλη εταιρεία χρησιμοποιεί τέτοιου είδους κράμμα όπως η ρολεξ


2. Rolex Has Its Own Science Lab
2   δεν έχει μόνο η ρόλεξ εργαστήριο δικό της. Κάθε εταιρεία έχει, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να έχει. Ιδιαίτερα για εταιρείες που έχουν in-house μηχανισμούς δεν μπορεί παρά να έχουν κι δικά τους εργαστήρια. Ακόμη όμως και για τις μίκρο-εταιρείες θα πρέπει να γίνει αποδεκτό ότι έχουν δικά τους εργαστήρια έστω για να μετράνε λίγο την χρονομετρία, την υδατοστεγανότητα, το σχεδιασμό ενός νέου προϊόντος κλπ. Όσο μικρότερη η εταιρεία, τόσο μικρότερο το εργαστήριο, αφού αυτό απαιτεί σημαντικά κεφάλαια. Το άρθρο που διαβάσαμε μπερδεύει το εργαστήριο ανάπτυξης και σχεδιασμού νέων προϊόντων με το τμήμα (εργαστήριο) βελτίωσης της (διαδικασίας) παραγωγής

3. Their Movements Are All Hand-Assembled And Tested
3   το παραδέχεται και ο ίδιος μέσα στο άρθρο ότι, εντάξει δεν γίνονται όλα στο χέρι αλλά παίζουν ρόλο και οι μήχανές και τα ρομπότ

4. An In-House Foundry Makes All Their Gold
4   για τον χρυσό δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Πάντως προσέξτε μια προσπάθεια του συγγραφέα να παρουσιάσει ότι και το χρυσό το φτιάχνει η ρόλεξ (λέει όμως ο ίδιος ότι έρχεται από έξω σε μορφή 24Κ)

5. Technology Is A Watchmaker's Best Friend
5   το πιο κουφό είναι ότι ενώ παραπάνω λέει πως όλα γίνονται στο χέρι (αν το αποδεχτούμε αυτό. Τότε παρακάτω γιατί αναφέρει ότι η ρόλεξ χρησιμοποιεί την τεχνολογία?? Μάλιστα λέει ότι έχουν τα ρομποτικά για να τα χρησιμοποιήσουν όταν τα χρειάζονται. Για να μην τρελαθούμε, αλλά ξυπνάνε μια ωραία πρωία στη ρόλεξ και λένε σήμερα όσοι έχουν βάρδια πάνε στα ρομποτ? Κι από αύριο θα έχουμε πάλι συναρμολόγηση στο χέρι για να ξεκουραστείτε? (δηλ από αύριο να ξεκουραστούνε, γιατί όσο δουλεύουν τα ρομπότ, βασανίζονται οι άνθρωποι) Και στο 7 παρακάτω γιατί λέει ότι τον έλεγχο τον κάνει ένας οπτικός αισθητήρας και δεν λέει ότι τον κάνει κι αυτόν ένας άνθρωπος αφού μπορεί να το κάνει καλύτερα όπως με το καντράν?? Μην τρελαθούμε κιόλας

6. Fort Knox Has Nothing On Rolex
6   για την ασφάλεια. Νομίζω ότι κάθε σοβαρή εταιρεία, όχι μόνο ρολογιών, ακολουθεί παρόμοιες διαδικασίες.

7. Dive Watches Are Each Individually Tested In Pressurized Tanks With Water
7   Νομίζω ότι και άλλες εταιρείες θα έχουν τέτοια εργαστήρια. Ανάλογα με την εταιρεία, όγκο (αριθμό τεμαχίων) και εύρος παραγωγής (διακριτά, διαφορετικά μοντέλα) μπορεί κανείς να υποθέσει τι και πως θα είναι τα εργαστήριά τους για τον έλεγχο στεγανότητας

8. An Army Of Gemologists Work At Rolex
8   Φαντάζομαι και η chopard και η cartier θα έχουν τέτοια τμήματα. Έχω την υπόνοια, ως απλός καταναλωτής ότι της cartier θα είναι και καλύτερο

9. It Takes About A Year To Make One Rolex Watch
9   Αυτό κι αν είναι μπαρούφα του θανατά. Ένα αυτοκίνητο για να κατασκευαστεί απαιτεί χρόνο ίσο με 15 περίπου ώρες. Ένα ρολόι δεν μπορεί να θέλει ένα χρόνο. Θα έπρεπε σε μια τέτοια εταιρεία να δουλεύουν χειρότερα από το ελληνικό δημόσιο. Αν κάνουν ένα εκατ ρολόγια και κάθε ένα θέλει ένα χρόνο, τότε θα έπρεπε να έχουν ένα εκατ υπαλλήλους ή 500.000 μηχανήματα κι 500.000 χιλιάδες υπαλλήλους, η μάλλον ξέχασα τα φτιάχνουν στο χέρι οπότε, έχουμε ένα εκατ υπαλλήλους κι δεν έχουμε εργαστήρια, ρομποτικά κλπ, άρα πολλά από τα παραπάνω αυτό-αναιρούνται. Σοβαρά τώρα, για να υπολογίσουμε τον χρόνο που κάνει για να κατασκευαστεί ένα ρολόι (ρόλεξ στην εδώ περίπτωση), μπορούμε να μετρήσουμε τις μέρες εργασίας σε ένα έτος, να τις πολλαπλασιάσουμε επί αριθμό ωρών ανά βάρδια και επί πόσσες βάρδιες και τέλος να διαιρέσουμε διά τον αριθμό ρολογιών που παράχθησαν σε αυτό έτος. Και βρίσκουμε το πραγματικό νούμερο. Αυτή η απίστευτη μπαρούφα που γράφει εδώ ήταν και η αφορμή να γράψω το συγκεκριμένο κείμενο. Αν κάνει ένα χρόνο, τότε γιατί να επενδύσουν σε τεχνολογία? Αφού είτε με ρομποτικά, είτε με χέρι, ένα χρόνο θα κάνει το κάθε ρόλεξ..Και πιστεύετε ότι αν έκανε ένα χρόνο να κατασκευαστεί ένα ρολόι θα τα αγοράζαμε 7000€???

10. Rolex Makes Virtually Everything In-House
10   Ναι, βεβαίως. Εκτός από τον χρυσό 24Κ που δεν τον γεννάνε, ούτε βρήκανε στο δικό τους φυσικά ειδικά εξειδικευμένο εργαστήριο, ούτε βρήκανε λοιπόν καμιά χημική διαδικασία για να τον παράγουν από το μηδέν (ακόμη, γιατί στο μέλλον και πάντα με το χέρι δεν ξέρουμε τι γίνεται), εκτός κι από τα ρομποτικά που δεν τα χρησιμοποιούνε παρά μόνο όταν έχουν ήδη ξεκουραστεί πολύ οι υπάλληλοι ή έχουν κουραστεί να κάθονται τα ρομπότ κλπ κλπ κλπ Να φανταστείτε ακόμη και το σύστημα που ελέγχει την ίριδα (έλεγχος ασφαλείας) παρά λίγο στα δικά τους εργαστήρια θα φτιάχνανε. Οκ φτιάχνουν πολλά, πιθανόν τα πάντα in-house, δεν μπορώ να το αμφισβητίσω αυτό ή να το αντικρούσω γιατί δεν ξέρω λεπτομέρειες. Η μεγαλύτερη αλήθεια που έχει γράψει μέσα στο άρθρο είναι πως ναι, αν φτιάχνει τα πάντα in-house είναι ανεξάρτητη ως εταιρεία και το σπουδαιότερο, έχει απόλυτο έλεγχο στο παραγώμενο προϊόν, δηλ το προϊόν δεν εξαρτάται από διαδικασίες και υλικά που δεν μπορεί να ελέγξει.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα καθαρά διαφημιστικό άρθρο, που συνεισφέρει στην τιμολόγηση των ρόλεξ ως είδος πολυτελείας. Εγώ πάντως δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψη μου, γιατί λέει μπαρούφες.
 
Και μερικές διευκρινήσεις: σέβομαι και εκτιμώ τα ρόλεξ. Προσωπικά δεν μου αρέσουν κυρίως λόγω κύκλωπα (δεν τον αντέχω). Τα μόνα που μου αρέσουν είναι εκείνα τα μοντέλα με τον δείκτη της…ΔΕΗ. Ως τιμή, είναι έξω από τις οικονομικές μου δυνατότητες και μάλλον δεν θα πάρω ποτέ στη ζωή μου. Τα παραπάνω δεν τα έγραψα όχι γιατί δεν θα έχω, κατά πάσα πιθανότητα, ποτέ στη ζωή μου ρόλεξ, αλλά γιατί έγραφε λαμακίες στο άρθρο (προφανώς για διαφημιστικούς λόγους)
Οι ρολεξάκιδες ελπίζω να μην με πυροβολούνε, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ να είναι ψυλλιασμένοι και να μην πιστεύουν το οτιδήποτε σερβίρεται, ειδικά για λόγους προβολής.
Strifteros

Κάθε ανάγνωση έχει 2 πλευρές, δεν θα κρίνω τις απόψεις σου αν και διαφωνώ σε μερικά αλλά και συμφωνώ σε άλλα
Παρόλα αυτά νομίζω ότι η βασικότερη επισήμανσή τους είναι περί του 904 L  για το οποίο δεν είδα κάποιο σχόλιο. Τι άποψη έχεις γι αυτό ?
Με εκτίμηση
vcfun  ( και οπωσδήποτε δεν είμαι ρολεξάκιας , απλά αντικειμενικός εν προσπαθεία)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4125 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:05:57 μμ »
Ηλίου φαεινότερον πως η δημοσίευση είναι περισσότερο διαφήμιση και λιγότερο δημοσιογραφικό άρθρο.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4126 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:35:14 μμ »
O χάλυβας 904 έχει πολύ καλύτερη αντοχή σε διάβρωση. Και κυρίως θειικού οξέος.
Περιέχει χαλκό 2-3% και διπλάσιο νικέλιο από το 316.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4127 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:36:55 μμ »
Όση έχουν αλλεργία στο νικέλιο είναι πιθανότερο να τους ενοχλεί ένα Ρόλεξ παρά ένα άλλο χαλύβδινο ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4128 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:31:21 μμ »
@μαυροπούλι
Έγραψα παραπάνω ότι ισχύει ή μπορεί να ισχύει. Δεν το έψαξα περαιτέρω. Αν όντως οι άλλες εταιρείες χρησιμοποιούν άλλο μέταλλο και μόνο η ρολεξ το 904 τότε θα πρέπει να δούμε γιατί δεν το χρησιμοποιούν οι άλλες. Είναι πιο ακριβό και η επεξεργασία του στοιχίζει πιο πολύ? Πιθανόν ναι. Όμως στην εξίσωση θα πρέπει να προσθέσουμε το πόσο πιο ακριβό είναι αυτό το υλικό σε σχέση με το πόσο βελτιώνει το τελικό προϊόν. Σε αυτό δεν ξέρω να απαντήσω. Μήπως είναι ένα ακόμη από τα τερτίπια της διαφήμισης??
Μαυροπούλι, να είσαι σίγουρος ότι τόσο σε αυτά που γράφω όσο και στη ζωή μου γενικά και στην καθημερινότητά μου ειδικά προσπαθώ αν είμαι αντικειμενικός και δίκαιος. Για ένα πολύ απλό λόγο: έχω άσχημα λουστεί τα ακριβώς αντίθετα από αυτά τα δύο. Εγώ ρολεξ μάλλον δεν θα πάρω για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δεν τα έγραψα, ό,τι έγραψα, για να βγάλω χάλια τα ρολεξ, αλλά για να δώσω και μια άλλη οπτική στους ρολεξάκιδες. Ξαναλέω ότι σέβομαι κι εκτιμώ τα ρόλεξ. Όμως το συγκεκριμένο άρθρο είναι ένα ακόμη λιθαράκι στο βουνό της υπερτιμολόγισης. Α, και δεν μαλώνουμε, κουβέντα κάνουμε (όχι βέβαια ότι πίστεψα πως κι εσύ το αντιμετώπισες ως αντιπαλότητα, κάθε άλλο) Να σαι καλά
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4129 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:43:52 μμ »
Ντοντ γουόρι. Μπι χάπι.

Το κείμενο μοιάζει περισσότερο με commercial παρά με άρθρο. Τον κάλεσε η Ρόλεξ και χέστηκε από τη χαρά του. 8 στα 10 τα έχει κάθε σοβαρή εταιρεία. Μόνο για το χυτήριο χρυσού δε γνωρίζω. Όσο για το 904; Δεν είναι ανώτερο του 316, αλλά διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4130 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:08:22 μμ »
Ντοντ γουόρι. Μπι χάπι.
αυτό το τραγουδούσε ο μπομπι μακφεριν. Αν θυμάμαι καλά, χεχε
Να σαι καλά
Strifteros
Ps πάντως εγώ θα έπαιρνα ένα ρολεξ με 316, αν πρόσφερε τη δυνατότητα επιλογής και με τιμή 2000 κάτω από το 604. Θα το έκανε η ρόλεξ??
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4131 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:50:04 μμ »
Σιγά μη το πάρεις φθηνότερα λόγω ατσαλιού. To Rolex δεν μπορεί να είναι φθηνό γιατί θα πάψει να είναι status. Δεν μπορεί να είναι και πανάκριβο γιατί θα γίνει στόχος ανέφικτος. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, είναι μάστορες στο marketing.



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4132 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:15:03 μμ »
Ο χάλυβας 316L πέρυσι είχε μέσο κόστος 3,20€/κιλό. Τα φόρα λένε πως ο 904L κοστίζει τρεις φορές περισσότερο. Δηλ. περίπου 10€/κιλό. Αν η κάσα ζυγίζει περίπου 100 γρ. τότε το κόστος υλικού για 316 θα είναι 32 λεπτά και για 904 1€. Προφανώς η διαφορά είναι... κλάιν μάιν για το υλικό.
Δε γνωρίζω κόστος κατεργασίας.


Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4133 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:41:57 μμ »
Σιγά μη το πάρεις φθηνότερα λόγω ατσαλιού. To Rolex δεν μπορεί να είναι φθηνό γιατί θα πάψει να είναι status. Δεν μπορεί να είναι και πανάκριβο γιατί θα γίνει στόχος ανέφικτος. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, είναι μάστορες στο marketing.

νομίζω το περιέγραψες πολύ καλά. Μάλλον καλύτερα: τα είπες όλα

Ο χάλυβας 316L πέρυσι είχε μέσο κόστος 3,20€/κιλό. Τα φόρα λένε πως ο 904L κοστίζει τρεις φορές περισσότερο. Δηλ. περίπου 10€/κιλό. Αν η κάσα ζυγίζει περίπου 100 γρ. τότε το κόστος υλικού για 316 θα είναι 32 λεπτά και για 904 1€. Προφανώς η διαφορά είναι... κλάιν μάιν για το υλικό.
Δε γνωρίζω κόστος κατεργασίας.
Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers
όπως λες, η διαφορά τιμής...κλάιν μαιν για το υλικό. άρα άλλοι είναι οι λόγοι
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4134 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:43:29 μμ »
Σιγά μη το πάρεις φθηνότερα λόγω ατσαλιού. To Rolex δεν μπορεί να είναι φθηνό γιατί θα πάψει να είναι status. Δεν μπορεί να είναι και πανάκριβο γιατί θα γίνει στόχος ανέφικτος. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, είναι μάστορες στο marketing.

Το Ρολεξ δεν μπορεί να είναι φθηνό, αλλά μπορεί να είναι από πανάκριβο μέχρι υπερπανάκριβο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4135 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:46:03 μμ »
Ο χάλυβας 316L πέρυσι είχε μέσο κόστος 3,20€/κιλό. Τα φόρα λένε πως ο 904L κοστίζει τρεις φορές περισσότερο. Δηλ. περίπου 10€/κιλό. Αν η κάσα ζυγίζει περίπου 100 γρ. τότε το κόστος υλικού για 316 θα είναι 32 λεπτά και για 904 1€. Προφανώς η διαφορά είναι... κλάιν μάιν για το υλικό.
Δε γνωρίζω κόστος κατεργασίας.


Sent from my bed wearing fluffy bunny slippers


Από τα ~1.000.000 ρολόγια που φτιάχνει το χρόνο η Ρολεξ, πόσα να είναι ατσαλινα; Ας πούμε τα μισά, δηλαδή 500.000 ρολόγια. Δεν νομίζω πλέον σε 500.000 κομμάτια να είναι και τόσο κλαιν μαιν το υλικό, ε;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4136 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:57:02 μμ »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4137 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:02:16 μμ »
πάνο
να σου πω τι κατάλαβα εγώ ότι εννοεί ο Θοδωρής με το κλάιν μαιν. Δεν αναφέρεται στο υλικό αυτό καθεαυτό αλλά στη διαφορά τιμής μεταξύ 306 και 904. Νομίζω δηλ. Ο Θοδωρής θα μας πει νομίζω αν εννοεί κάτι διαφορετικό και τί. Επίσης, χωρίς να έχω στοιχεία, απλά γνώμη μου είναι, νομίζω από τα 1000.000 τμχ θα είναι πολύ περισσότερα από τα μισά ατσάλινα, γιατί αλλιώς τα 500.000 να είναι χρυσά, πλατίνα ή ότι άλλο ακριβό μέταλλο, μου φαίνεται υπερβολικό σαν νούμερο. Αλλά να μου πεις και η τιμή τους υπερβολική είναι, οπότε...τεσπα.
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4138 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:57:41 μμ »

Από τα ~1.000.000 ρολόγια που φτιάχνει το χρόνο η Ρολεξ, πόσα να είναι ατσαλινα; Ας πούμε τα μισά, δηλαδή 500.000 ρολόγια. Δεν νομίζω πλέον σε 500.000 κομμάτια να είναι και τόσο κλαιν μαιν το υλικό, ε;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Πάνο το υλικό είναι μια χαρά. Ειδικά αν κάνεις μπάνιο σε θειικό οξύ. Η διαφορά τιμής όμως με το 316 των 70 ολάκερων λεπτών ανά ρολόι είναι κλάιν μάιν.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4139 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:59:45 μμ »
Με βάση τα στοιχεία του Θοδωρή και του Μάνου, η διαφορά από 316 σε 904 είναι (0,68€ Χ 500.000 = ) 340.000€ που μεταξύ μας δεν είναι και καμιά τρελλή διαφορά για τα δεδομένα της ρολεξ...