Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139835 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:23:10 μμ »
ovius, για ρίξε μια ματιά

http://global.ebay.com/search?Query=seiko+6r15&SearchDescription=1&ipp=25&SortBy=1&PageNumber=1

Πάλι seiko, πάλι αυτόματο ;D

Φιλικά Γιώργος


Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:12:53 μμ »
Παράθεση
apla twra to xreiazomai gia thn douleia apla gia na "deixnei"

Παράθεση
απλα θα ηθελα για αρχη να κινηθω σε τιμες με ταβανι τα 300 ευρω (τιμες ebay παντα) - ή τιμες τιμοκαταλογου περιπου στα 500 ευρω για καποιο εντυπωσιακο ρολοι αφου οπως σας ανεφερα και πιο πανω το χρειαζομαι αποκλειστηκα για την δουλεια μου (αντιπροσωπος εταιρειας-συναναστροφη με πελατες διαρκως....).

Καλως ήλθες κι από μένα.
Τι εννοείς να "δείχνει"? Να "δείχνει" ως dress watch ή ως σπορ? Εξαρτάται πως θέλεις να "δείχνει" στους πελάτες και βεβαίως να σου αρέσει.
Σκέψου λίγο τι στυλ ρολογιου θέλεις: "κυριλέ", καταδυτικό, πιλότου, χρονογράφο? για να "ραφινάρεις" τις επιλογές σου.
Διάβασε λίγο στο φόρουμ, υπάρχουν θέματα για ρολόγια μέχρι 500 ευρώ.
Δες εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html και εδώ: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1451.0.html
Πάντως για να έχεις μία γενική εικόνα σου λέω ότι στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να κινηθείς σε αυτόματα ή μηχανικά(κουρδιστά) ρολόγια σε μάρκες όπως Hamilton, Tissot, Seiko, Orient, Citizen, Ingersoll, αλλά και Poljot(Ρώσικα). Όλα ρολόγια value for money. Βάλε στο ebay ή στο google τις παραπανω μάρκες, ψαξ'το λίγο και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις κάτι καλό, ωραίο και σχετικά προσιτό.
Για περισσότερες λεπτομέρειες μη διστάσεις να ρωτήσεις.
Πάντα φιλικά, Ηλίας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:27:59 μμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος dimitris1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 12:18:53 μμ »
καλησπερα σε ολους.το διλλημα μοθ ειναι το εξης¨ειμαι αναμεσα στο breitling superocean 46  -u boat 50μμ δεν τηιμαμαι ακριβως το μοντελο αλλα ειναι κουρδιστο χωρις χρονογραφους και το panerai pam000.στα πρωτα 2 εχω βρει πολι καλητερεσ τιμες ενω στο παμ  τιποτα...να ρωτισω φιλο μου dealer μιπως μου βρει εκπτωση στο παμ  ι  τσμπα ο κοπος?απο τα δυο πρωτα πιο μου προτεινεται?ειμαι ανοχτοσς και σε αλλες προτασεις μεχρι 3000ε.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 09:47:00 πμ »
καλησπερα σε ολους.το διλλημα μοθ ειναι το εξης¨ειμαι αναμεσα στο breitling superocean 46  -u boat 50μμ δεν τηιμαμαι ακριβως το μοντελο αλλα ειναι κουρδιστο χωρις χρονογραφους και το panerai pam000.στα πρωτα 2 εχω βρει πολι καλητερεσ τιμες ενω στο παμ  τιποτα...να ρωτισω φιλο μου dealer μιπως μου βρει εκπτωση στο παμ  ι  τσμπα ο κοπος?απο τα δυο πρωτα πιο μου προτεινεται?ειμαι ανοχτοσς και σε αλλες προτασεις μεχρι 3000ε.ευχαριστω

Το  breitling superocean 46 θα σου πρότεινα σε σχέση με το u boat, ιδίως το μαύρο είναι διαχρονικό.
Πρόταση μου  το Ωmega Planet Ocean Coaxial 44mm.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=931&details=1&ref=29005091&no_cache=1

Για το Pam έκπτωση μόνο στα εξωτερικά.. στην Ελλάδα έως πολύ δύσκολο.


Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 11:10:55 πμ »
Το  breitling superocean 46 θα σου πρότεινα σε σχέση με το u boat, ιδίως το μαύρο είναι διαχρονικό.
Πρόταση μου  το Ωmega Planet Ocean Coaxial 44mm.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=931&details=1&ref=29005091&no_cache=1

Για το Pam έκπτωση μόνο στα εξωτερικά.. στην Ελλάδα έως πολύ δύσκολο.





πολυ καλη ιδεα κι αν μαλιστα δουμε και τρεχουσα ψηφοφορια του φορουμ,αρκετα αισθητικα αποδεκτο,ισως και φθηνοτερο.

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 02:56:18 μμ »
Τελικά εχθές κατέληξα και αγόρασα το Citizen promaster aqualand 2 jp1030 με τιτάνιο και μαύρη πλάκα, αρκετά ενθουσιασμένος από πρώτη εντύπωση.
Σύντομα θα εναβάσω και photo.
Ευχαριστώ όσους βοήθησαν ή τουλάχιστον προσπάθησαν να βοηθήσουν για την επιλογή μου. ;)

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:07:45 μμ »
...  το Ωmega Planet Ocean Coaxial 44mm.
...
Το Planet Ocean είναι 42mm και το Planet Ocean Big Size 45.5 ...
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος dimitris1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:25:17 μμ »
σαν εταιρια η omega εχει καλητερο ονομα απο την breitling???ξερει κανεις εαν το superocean heritage εχει μηχανισμο eta i in -house????wrαιο και το omega που μου προτεινατε :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:32:00 μμ »
σαν εταιρια η omega εχει καλητερο ονομα απο την breitling???ξερει κανεις εαν το superocean heritage εχει μηχανισμο eta i in -house????wrαιο και το omega που μου προτεινατε :)

ναι πολυ πιο πανω,ναι εχει ετα,αλλα οπως λεω εαν δεν σου αρεσει το ρολοι αισθητικα μην πιεστεις γιατι εχει καλη μηχανη..

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 04:06:20 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το παλικάρι που ψάχνει για ρολόι γιατί πόσταρε στο δικό μου θέμα, δεν θα έπρεπε να είχε ανοίξει καινούργιο μιάς και είναι τελείως διαφορετικά τα ρολόγια που ψάχνουμε (έψαχνα).

Φιλικά Παναγιώτης.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 07:06:09 μμ »
παναγιωτη εχεις δικιο .νομιζα πως ετσι λειτουργει..ποσταρεις βαση   τιτλου"βοηθεια για επιλογη ρολογιου"πως ανοιγω δικο μου θεμα.αν θες στειλε σε πμ.φιλικα Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 10:12:30 μμ »
50-50 οταν κατι εχει γενικο τιτλο να ποσταρετε εκει !καποια θεματα ειναι διπλα και τριπλα και θα συγχωνευθουν!

Αποσυνδεδεμένος dimitris1

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 06:44:37 μμ »
ευχαριστω για τη διευκρηνιση .απλα ειχα την εντυπωση πως ι breitling ειναι καλητερη εταιρια απο την omega...μπορει εσφαλμενα..παντως πιστευετε πωσ ειναι ρολογια που αξιζουν τα λεφτα τους.καποια αλλη προταση σε αυτο το στιλ??

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 01:55:19 μμ »
Γεία σας!Μπράβο σας για τη δουλειά που έχετε κάνει!Είμαι νέο μέλος και έχω εντυπωσιαστεί!Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για την αγορά ενός ρολογιού!Θα ήθελα ένα ρολόι μέχρι 200Ε,όμορφο,αξιόπιστο και που να ταιριάζει σε όλες τις περιστάσεις(είμαι φοιτητής και δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω ένα καλό και ένα για καθημερινή χρήση)!Από τα post σας με έχουν τρελάνει τα seiko,omega,hamilton.citizen,orient αν και νομίζω ότι η τσέπη μου με το ζόρι αντέχει τα seiko!Αυτό το ρολόι είναι απλά τέλειο http://www.watchtalkforums.info/forums/showthread.php?t=3353&page=3 για τί τιμή μιλάμε?Στην ελληνική αγορά πού μπορώ να το βρώ?

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:03:56 μμ »
Γεία σας!Μπράβο σας για τη δουλειά που έχετε κάνει!Είμαι νέο μέλος και έχω εντυπωσιαστεί!Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για την αγορά ενός ρολογιού!Θα ήθελα ένα ρολόι μέχρι 200Ε,όμορφο,αξιόπιστο και που να ταιριάζει σε όλες τις περιστάσεις(είμαι φοιτητής και δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω ένα καλό και ένα για καθημερινή χρήση)!Από τα post σας με έχουν τρελάνει τα seiko,omega,hamilton.citizen,orient αν και νομίζω ότι η τσέπη μου με το ζόρι αντέχει τα seiko!Αυτό το ρολόι είναι απλά τέλειο http://www.watchtalkforums.info/forums/showthread.php?t=3353&page=3 για τί τιμή μιλάμε?Στην ελληνική αγορά πού μπορώ να το βρώ?


To συγκεκριμμένο seiko δυστυχώς δεν θα το βρεις στην Ελληνική αγορά, αφού δεν το εισάγει η αντιπροσωπεία. Το διαδίκτυο είναι μονόδρομος, και ένα από τα πιο αξιόπιστα site για να το πάρεις είναι το παρακάτω :

http://www.seiyajapan.com/product/S-SBQJ015/SEIKO_Perpetual_Calender_GMT_Quartz_SBQJ015.html

Δυστυχώς και πάλι ξεφεύγει αρκετά από το όριο των 200,00 € που έχεις βάλει. Αν σου αρέσει πάντως τόσο πολύ, καλύτερα να περιμένεις λίγο, μέχρι να μαζέψεις τα χρήματα και να το αγοράσεις, παρά να κάνεις μια αγορά από την οποία δεν θα είσαι και τόσο ευχαριστημένος!!

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:15:21 μμ »
Ευχαριστώ!Στα 200Ε τι θα μου προτείνατε?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:21:09 μμ »
Ευχαριστώ!Στα 200Ε τι θα μου προτείνατε?


1)αμεσα ενα σεικο

2)υπομονη και ενα ρολοι ελβετικο/ελβετικη μηχανη εως 500 ευρω

υπαρχει σχετικο θεμα εδω

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html


Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:22:43 μμ »
Ευχαριστώ!Στα 200Ε τι θα μου προτείνατε?


εγώ θα σου πρότεινα
http://www.emarket.gr/item.php?id=14897532

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:33:57 μμ »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:43:18 μμ »
Υπέροχες επιλογές!Δεν ήξερα ότι υπήρχαν τόσο όμορφα ρολόγια-κοσμήματα-αριστουργήματα!Κάποιος που δεν ασχολείται έχει βαθιά μεσάνυχτα!