Αποστολέας Θέμα: A.LANGE&SOHNE  (Αναγνώστηκε 172190 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 08:29:45 μμ »


καλημερα!

η τιμη του ειναι 135.000 ευρω.

παντως εγω σ αυτα τα χρηματα θ αγοραζα μια φεραρι,και τα ρεστα πορσε

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #121 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 08:57:14 μμ »
παντως εγω σ αυτα τα χρηματα θ αγοραζα μια φεραρι,και τα ρεστα πορσε

Μαλλον μια Πορσε και τα ρεστα μια Αλφα γιατι η Φεραρι ξεκιναει στα 200 νομιζω.  ;)
Προσωπικα εμενα παντως δε μου φαινεται υπερβολικα ακριβο για την τεχνολογια που προσφερει. Εχω δει ρολογια που προσφερουν λιγοτερα και ζητουν περισσοτερα!

director

  • Επισκέπτης
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #122 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:04:03 μμ »
Μαλλον μια Πορσε και τα ρεστα μια Αλφα γιατι η Φεραρι ξεκιναει στα 200 νομιζω.  ;)
Προσωπικα εμενα παντως δε μου φαινεται υπερβολικα ακριβο για την τεχνολογια που προσφερει. Εχω δει ρολογια που προσφερουν λιγοτερα και ζητουν περισσοτερα!

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν αξιζουν αυτα τα χρηματα,απλα ειναι ενα εστιασμενο niche εως customized mktng,σκοπος της τιμης του προιοντος δεν ειναι  η ανταποδοση εργατικων,πρωτων υλων,τεχνολογικης ερευνας κλπ,αλλα η ικανοποιηση της διαφοροποιησης που απολαμβανει ο κατοχος του.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:14:19 μμ »
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν αξιζουν αυτα τα χρηματα,απλα ειναι ενα εστιασμενο niche εως customized mktng,σκοπος της τιμης του προιοντος δεν ειναι  η ανταποδοση εργατικων,πρωτων υλων,τεχνολογικης ερευνας κλπ,αλλα η ικανοποιηση της διαφοροποιησης που απολαμβανει ο κατοχος του.

Ειναι κι αυτο,αλλα και πολλα αλλα.Ενα μοναδικο ρολοι,αρτιο μηχανικα,αισθητικα,ποιοτικα.H τιμολογηση σε τετοια κομματια δεν εχει τον πρωτευοντα ρολο στο κοινο που απευθυνεται,αλλα ολα τα υπολοιπα.Το σχεδιο του απευθυνεται σε ''ωριμο'' κοινο κι οχι σε ζαπλουτους που θελουν να ξεχωρισουν,αυτοι θα στραφουν σε τεραστια R.Mille η R.Dubuis & γενικα τετοια ρολογια νομιζω.

director

  • Επισκέπτης
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:20:14 μμ »
καλε μου φιλε eis,οι περισσοτεροι <ωριμοι> απλα τα κοιταζουν διοτι δεν ..... γι αγορα,επισης παντα ταπεινη μου γνωμη, μαλλον αρκετα εως πολυ πλουσιος πρεπει να ειναι καποιος που θα εδινε 140,000 ευρω για ενα ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:44:24 μμ »
Υπαρχουν πλουσιοι συλλεκτες που ασχολουνται σοβαρα με το ρολοι και ξερουν να το εκτιμουν και πολυ καλα,αυτο θελω να πω ;)

director

  • Επισκέπτης
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:52:51 μμ »
Υπαρχουν πλουσιοι συλλεκτες που ασχολουνται σοβαρα με το ρολοι και ξερουν να το εκτιμουν και πολυ καλα,αυτο θελω να πω ;)


συμφωνω απολυτα σ αυτο.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:44:33 πμ »
ποσα κομματια βγηκε?το ρωταω χωρις να δω καν το ρολοι !ειναι μια κινηση τακτικης

ποσα κομματια των 10-15000 ευρω θα πουλησουν?πολλα !!!!!αρε σαξονια το μαρκετινγκ σου

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:58:43 πμ »
ποσα κομματια βγηκε?το ρωταω χωρις να δω καν το ρολοι !ειναι μια κινηση τακτικης

ποσα κομματια των 10-15000 ευρω θα πουλησουν?πολλα !!!!!αρε σαξονια το μαρκετινγκ σου



ειναι απο τις λιγες μεγαλες που παραγει τεχνολογια!πληρωνεις και το υλικο!δεν εχουν ατσαλινο ρολοι ;)

Αποσυνδεδεμένος kav

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 03:57:13 πμ »
μια που μιλάμε για πλούσιους (και καλά κάνουμε αφού αυτοί είναι η κινητήριος δύναμη της αγοράς) να θυμόμαστε ότι πλέον ο πλούτος έχει μετακινηθεί από Ευρώπη και Αμερική προς ανατολάς, σε Κίνα, Ρωσία κλπ.
Κι όσο κι αν αυτοί αντιγράφουν τους ευρωπαίους στα γούστα τους, σε λίγο η δική τους αισθητική θα επηρεάζει σημαντικά την αγορά. Δείτε π.χ. τα ROO της Audemars. Οι ανατολικοί κάνουν σαν τρελοί για αυτό το μοντέλο.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 04:04:34 μμ »
....μια που μιλάμε για πλούσιους (και καλά κάνουμε αφού αυτοί είναι η κινητήριος δύναμη της αγοράς).....

Αν και το σχόλιο που θα γράψω είναι εντελώς εκτός θέματος, συγχωρέστε με δε μπορώ να κρατηθώ -έμπορος γαρ-, καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις φίλε kav. Ακόμα και οι πιο "πλούσιες" αγορές της Αθήνας κινούνται ΚΥΡΙΩΣ με μικρομεσαίους, μη σου πω και απλούς μισθωτούς, που διψάνε για μια στάλα "Κολωνάκι".
Πίστεψέ με.....

Τους μεγαλύτερους τζίρους τους κάνουν ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ αυτοί....

Συγνώμη και πάλι για αυτό το εκτός θέματος σχόλιο!

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:49:06 μμ »
Για να ξαναμπουμε λοιπον στο θεμα και να αρχισουμε να ονειρευομαστε παλι...

http://www.alange-soehne.com/en/watches/tourbograph_pour_le_merite_watch.php

Tourbograph pour le merite!
Απιστευτο ρολοι,  απιστευτος μηχανισμος ο οποιος συνδυαζει τις 2 πιο περιπλοκες υλοποιησεις - tourbillion και fusée-and-chain transmission.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:04:48 μμ »
Δεν μπορώ άλλο ! ! !

θέλω να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματα μου...είμαι ερωτευμένος...με μία Γερμανίδα...με λευκή σάρκα...και χειροποίητη καρδιά.

Όμως για να γίνει δικιά μου ζητάει πολλά, και οι καιροί είναι δύσκολοι, δεν μπορώ να την πάρω στην αγκαλιά μου για πάντα...

Το ταξίδι τούτο θα είναι μακρύ.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απολαύσω την προσμονή...





Δεν θέλω να την δοκιμάσω..

δεν θέλω να την βλέπω σε κρύες βιτρίνες που την ακουμπούν ξένα χέρια...

Οπλισμένος με υπομονή και με όρεξη για σκληρή δουλειά μια μέρα θα γίνει δικιά μου._

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 12:16:21 μμ »
Η συγκεκριμένη γερμανίδα είναι να την κοιτάς και να λιγώνεσαι, πραγματική μπουκιά και συχώριο.
Θα σου έλεγα όμως να μην την παντρευτείς, κι ας είσαι τυφλός από έρωτα. Ο γάμος, ξέρεις, είναι ο καλύτερος οφθαλμίατρος. ;D

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 03:25:55 μμ »
Καταπληκτικά κομμάτια Υ. Ω. με το μόνο που δυσανασχετώ είναι που παράγονται,
μόνο σε χρυσό, πλατίνα, κτλ.

Αυτό θα μου άρεσε σε χρυσό ...



Και αυτό ...




Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 04:20:22 μμ »
Ωραία η κυρία και θα της άρεσε και της ίδιας νομίζω Νίκο, να την έχεις εσύ. Την έχουν πάρει πολύ λίγοι Έλληνες και οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας και έχουν τόσες άλλες που τις περισσότερες ημέρες τις περνάει μέσα σε συρτάρια και χρηματοκιβώτια. Άσε που μένει μέρες ακούρδιστη, χωρίς χάδι...

Ξέρεις γνώριζα πολύ καλά τον "μπαμπά" της, τον Gunther Blumlein, που της έδωσε ζψή από το τίποτα, ενώ για τον εσωτερικό της κόσμο δούλεψε πολύ στην αρχή ο Kurt Klauss, ο αρχιτεχνίτης της IWC. Από τότε βέβαια μεγάλωσε. Είναι όμορφη και μαυρισμένη και παίρνει το όνομα Luminous (περίεργο για την μαυρισμένη έκδοση, ίσως επειδή πάνω στο μαύρο λάμπουν τα κατάλευκα δόγτια της).

Πρόσεξε μόνο μην τσακωθείς εξ' αιτίας της με τους φίλους σου. Φαντάζεσαι να πάμε έξω για καφέ, εσύ να μου μιλάς και εγώ να την κοιτάω συνέχεια στα μάτια;

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Πολύ όμορφη είναι και η αδελφή της η Datograph. Αν την δεις από πίσω, θα χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου... Πολύπλοκη γκόμενα βέβαια.... Ακόμη πιο ακραία επιλογή είναι αυτή που κάνει 31 ημέρες να τελειώσει. Υπομονή να 'χεις...

ΥΓ2 Είσαι σίγουρος οτι δεν μπαίνει στο φόρουμ η κοπέλα σου;
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 04:23:01 μμ »
Δεν μπορώ άλλο ! ! !

θέλω να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματα μου...είμαι ερωτευμένος...με μία Γερμανίδα...με λευκή σάρκα...και χειροποίητη καρδιά.

Όμως για να γίνει δικιά μου ζητάει πολλά, και οι καιροί είναι δύσκολοι, δεν μπορώ να την πάρω στην αγκαλιά μου για πάντα...

Το ταξίδι τούτο θα είναι μακρύ.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απολαύσω την προσμονή...





Δεν θέλω να την δοκιμάσω..

δεν θέλω να την βλέπω σε κρύες βιτρίνες που την ακουμπούν ξένα χέρια...

Οπλισμένος με υπομονή και με όρεξη για σκληρή δουλειά μια μέρα θα γίνει δικιά μου._


argente' H panna πρεπει να ειναι το καντραν και οπως βλεπω ,μαλλον το πρωτο

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 04:25:57 μμ »
τελικά διαπιστώνω τον τελευταίο καιρό μια στροφή από όλους μας στα high class watches και αυτό με ανεβάζει αρκετά εώς πάραααα πολύ για έναν ΒΑΣΙΚΟ ΛΟΓΟ!Citizen Seiko Ω,Sinn,panerai,rolex,kai τα υπόλοιπα συναφή μπορούμε να τα θαυμάσουμε σε διάφορες στοές της Αθήνας και του Πειραιά και γενικώς όλης περίπου της Ελλάδος,τα πραγματικά αριστουργήματα (τύπου Lange )όμως,έστω και αν οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε,μας αρέσουν,μας ελκύουν,τα γουστάρουμε και αυτό είναι ουσιαστικά που μας τραβάει κοντά τους! Η @αυλα της Υ.Ω. το κομπλικέ,το εκλεπτυσμένο κομμάτι το γούστο ρε παιδιά......γι'αυτό πιστεύω ότι όλοι μας βρισκόμαστε και γράφουμε σε αυτόν εδώ το χώρο.....και όχι ότι εγώ έχω αυτό ενώ εσύ εκείνο....η κοινή μας μας αγάπη-πάθος για το όμορφο καλοφτιαγμένο ξεχωριστό ή μη ρολόι................. :-* :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 04:28:53 μμ »
αυτονοητο δεν ειναι ?ενα ακριβο ρολοι δεν θα το βρεις σε πολλα χερια,αλλα και αυτα τα "ταπεινα" που λες δεν ειναι τοσο διαδεδομενα.ποσους ξερεις που θα φορανε γυρω σου ενα ΕΖΜ3 η που θα το γνωριζουν...?

μαλλον εισαι συνεπαρμενος απο το νεο σου JLC! ;D

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: A.LANGE&SOHNE
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 04:30:46 μμ »
αυτονοητο δεν ειναι ?ενα ακριβο ρολοι δεν θα το βρεις σε πολλα χερια,αλλα και αυτα τα "ταπεινα" που λες δεν ειναι τοσο διαδεδομενα.ποσους ξερεις που θα φορανε γυρω σου ενα ΕΖΜ3 η που θα το γνωριζουν...?

μαλλον εισαι συνεπαρμενος απο το νεο σου JLC! ;D
πολύ πιθανόν αλλά γουσταρω
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.