Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 363864 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #240 στις: Μάιος 08, 2009, 01:42:39 μμ »
εσυ Χαρη εαν σου αρεσε σαν ρολοι ,θα αποτελουσαν ανασταλτικο παραγοντα τα 2 αυτα σημεια που αναφερει ο ιδιοκτητης?

Αυτό εξαρτάται από την τιμή.
Αν η τιμή (η οποία δεν ξέρω ποια είναι) ήταν τόσο χαμηλή ώστε να αντισταθμίσει αυτά τα 2 αρνητικά (ουσιαστικά το φτωχό lume), τότε όχι, δεν θα λειτουργούσαν ανασταλτικά φαντάζομαι.
 

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #241 στις: Μάιος 08, 2009, 03:59:19 μμ »
Για πιλότους, για αστοναύτες, για εξωγήινους.....
το citizen AB4020-52X GRAND COMPLICATION REPEATER DATE DISPLAY OXY WATCH
7 δείκτες από τους οποίους οι 4 δείχνουν ώρες. Πολλές κορώνες. Διάμετρος 38mm. Ύψος 11mm. 100 μ. wr. Kυρτό hardlex κρύσταλο.





Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #242 στις: Μάιος 08, 2009, 06:47:08 μμ »
Drive optical generation of electricity 2 year radio wave clock precision ±15 second/month (at the time of non reception) weight 149g thickness 11.4mm case stainless steel glass crystal glass waterproof 10 atmosphere band stainless steel     Stationary functional  in three  breaking push types     Function Reception bureau automatic optional feature Fixed time reception function Charge warning function     Overcharge prevention function     1 annual manufacturer guarantee Commodity number VO10-6611H manufacturer desired retail price ¥36,750 (including tax)


μα καλα κανεις δεν ξερει γιαπωνεζικα εδω μεσα! :P ::) ;D :D
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #243 στις: Μάιος 12, 2009, 09:26:35 μμ »
και ενα ωραιο ρολογακι με αποκλιση +/- 5 sec 365 μερες......για τον θωδωρη ....
http://ablogtoread.com/general/citizen-chronomaster-watches-for-unrivaled-reliability-without-the-geek-look/
μικρο ρε γμτ....38mm κατα τα αλλα .....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #244 στις: Μάιος 12, 2009, 10:32:19 μμ »
  Τελικά αυτό το super-duper CITIZEN Chronomaster ξέρουμε τι μηχανούλα φοράει ????
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #245 στις: Μάιος 13, 2009, 01:03:01 μμ »
αρε theodore41 μας κανεις και ψαχνουμε....και βρισκουμε....αυτο το μαυρο κοκκινο ειναι ολα τα λεφτα
αλλα ειναι μικρο μικρο μικρο!
http://www.watchreport.com/2008/04/the-most-accura.html
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος omega

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 13, 2009, 02:58:01 μμ »
trelovet quartz είναι..Όλο το ζουμί είναι σε αυτή την παράγραφο..

The major selling point of the Citizen Chronomaster series is the movement. An extremely accurate quartz movement that is accurate to within 5 seconds a year! For those of you who do not know, this is about 15 times more accurate than a traditional quartz, and worlds more accurate than a mechanical movement. A certified Chronometer (COSC) mechanical movement is usually accurate to about 6 seconds a day (up to about 12 seconds). So compare these; Citizen Chronomaster high-end quartz accurate to within 5 seconds a year, or certified Chronometer accurate to withing 6-10 seconds a day. By no means should you love mechanical movements any less, but you cannot argue with the accuracy of a high-end quartz movement. The next step up would be a radio controlled watch that receives signals from the nearest atomic clock. You need to be in range, and this only works in the US, Japan, and parts of Europe. The Citizen Chronomaster is more self reliant and features a more sophisticated movement.

Θέλω να αγοράσω το Seiko 5 του SER έναντι 50 ευρώ
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5535.0.html
                               :mg:

Αποσυνδεδεμένος cpp

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 05, 2009, 04:13:41 μμ »
Γεια σας!

Ειμαι στην αναζήτηση ενός ρολογιού το οποίο θέλω να το φοράω απροβλημάτιστα καθημερινα σε κάθε ασχολία!

Ξέρετε αν μπορω να βρώ απο Ελλαδα  η αξιόπιστο site  το παρακάτω:



Marinaut 2008 Eco-Drive Titanium
[AT0771-04F]
Length: 49 mm.
Wide: 47 mm.
Dial diameter: 35 mm.
Height: 11 mm.
Weight: 59 g.

Το βρήκα σε μαγαζί στην εκδοση με ανοξείδωτο ατσάλι αλλα πιστευω πως δειχει αλλιως σε σκουρο τιτανιο.




Αποσυνδεδεμένος thanosa75

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:16:26 πμ »
Καλησπέρα σε όλο το forum!!!Μόλις γράφτηκα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Αυτόν το καιρό βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου ρολογιού χειρός και έχω καταλήξει τελικά στo citizen divers promaster.Από ότι είδα υπάχουν δυο μοντέλα τα επονομαζόμενα Autozilla και Ecozilla.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιο μέλος στην κατοχή του κάποιο από τα δυο αυτά ρολόγια ούτως ώστε να μου πει τις εντυπώσεις του,μιας και το έχω δει μόνο σε φωτογραφία στο διαδίκτυο.Λόγω του ότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε ρολόγια θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το αν αξίζει η διαφόρα της τιμής που έχουν μεταξύ τους σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους.Ο αυτόματος μηχανισμός του Autozilla υπερτερεί σε σχέση με τον eco drive του Ecozilla;Τα συγκεκριμένα citizen τα βρήκα σε καλές τιμές στο site creationwatches.com.Θα ήμουν υπόχρεος αν μου δίνατε πληροφορίες για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού καταστήματος η αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο.Φιλικά Θάνος

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:28:07 μμ »
Drive optical generation of electricity 2 year radio wave clock precision ±15 second/month (at the time of non reception) weight 149g thickness 11.4mm case stainless steel glass crystal glass waterproof 10 atmosphere band stainless steel     Stationary functional  in three  breaking push types     Function Reception bureau automatic optional feature Fixed time reception function Charge warning function     Overcharge prevention function     1 annual manufacturer guarantee Commodity number VO10-6611H manufacturer desired retail price ¥36,750 (including tax)


μα καλα κανεις δεν ξερει γιαπωνεζικα εδω μεσα! :P ::) ;D :D

Ακου τον παλιο τωρα.
Βαζεις στο κομπιουτερ σου,τις γλωσσες της Ασιας,(αμα θελεις,πες μου να σου πω πως).
Μ ε τον τροπο αυτο,θα βγαινουν οι Γιαπωνεζικες γραμματοσειρες στην οθονη σου.
Μετα,πηγαινεις στο σιτε που ενδιαφερεσαι και ειναι στα Γιαπωνεζικα, κανεις αντιγραφη το url,και πας στο εξης σιτε,
http://babelfish.yahoo.com/ ,οπου βαζεις,ειτε ενα κειμενο σε μια γλωσσα,και το μεταφραζεις σε μια αλλη,ειτε ολοκληρη τη σελιδα,http// κλπ,και σου τη μεταφραζει ολοκληρη,σε οποια γλωσσα θελεις.
Τα Γιαπωνεζικα,θα στα μεταφρασει μια χαρα στα Αγγλικα.
Το εκανα πολλες φορες,και μια χαρα νοημα εβγαλα.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:29:24 μμ »
  Τελικά αυτό το super-duper CITIZEN Chronomaster ξέρουμε τι μηχανούλα φοράει ????
Να ποια.
A660 quartz movement good to ±5 seconds per year.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:36:42 μμ »
Να και αλλες φωτογραφιες.
http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:45:57 μμ »
Γεια σας!

Ειμαι στην αναζήτηση ενός ρολογιού το οποίο θέλω να το φοράω απροβλημάτιστα καθημερινα σε κάθε ασχολία!

Ξέρετε αν μπορω να βρώ απο Ελλαδα  η αξιόπιστο site  το παρακάτω:



Marinaut 2008 Eco-Drive Titanium
[AT0771-04F]
Length: 49 mm.
Wide: 47 mm.
Dial diameter: 35 mm.
Height: 11 mm.
Weight: 59 g.

Το βρήκα σε μαγαζί στην εκδοση με ανοξείδωτο ατσάλι αλλα πιστευω πως δειχει αλλιως σε σκουρο τιτανιο.





Aν μπορεις να αγορασεις απο το εξωτερικο,πηγαινε στα σιτε.(Ιαπωνια).
 http://kseiya.zoovy.com/  και
 http://www.higuchi-inc.com/index-e.html .
Eιναι απολυτα αξιοπιστα και στελνουν συστημενα.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:51:21 μμ »
πολύ ωραίο !!

πάντως και ευρώπη να έπιανε όπως άλλα radio της citizen που έχω το σήμα στην Αθήνα τουλάχιστον το ξεχνάς από Οκτώβρη έως Μάιο......σχεδόν

ουσιαστικά μόνο καλοκαιράκι φτάνει το σήμα άνετα
Απο ο,τι μου ειπαν στην Casio,εκεινα που πιανουν καλυτερα,ειναι τα ψηφιακα.
Τα αναλογικα,υποφερουν,οπως πολυ σωστα γραφεις.
Κι αυτο,γιατι η κεραια,ειναι στη Γερμανια,οποτε μεχρι Κατερινη,προς Νοτον πιανουν συνεχως, τα αναλογικα.Απο κει και περα,το χαος.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 12, 2009, 07:26:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλο το forum!!!Μόλις γράφτηκα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Αυτόν το καιρό βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου ρολογιού χειρός και έχω καταλήξει τελικά στo citizen divers promaster.Από ότι είδα υπάχουν δυο μοντέλα τα επονομαζόμενα Autozilla και Ecozilla.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κάποιο μέλος στην κατοχή του κάποιο από τα δυο αυτά ρολόγια ούτως ώστε να μου πει τις εντυπώσεις του,μιας και το έχω δει μόνο σε φωτογραφία στο διαδίκτυο.Λόγω του ότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις σε ρολόγια θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το αν αξίζει η διαφόρα της τιμής που έχουν μεταξύ τους σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους.Ο αυτόματος μηχανισμός του Autozilla υπερτερεί σε σχέση με τον eco drive του Ecozilla;Τα συγκεκριμένα citizen τα βρήκα σε καλές τιμές στο site creationwatches.com.Θα ήμουν υπόχρεος αν μου δίνατε πληροφορίες για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού καταστήματος η αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο.Φιλικά Θάνος
αν δε εχεις μεγαλο καρπο και δεν βουτας επαγγελματικα ....μικρη η διαφορα .......
ειναι καλοφτιαγμενα και τα δυο υπερμεγεθη  και τεραστια ....ή τα αγαπας ή τα μισεις ....
προσωπικα θα διαλεγα το ecozilla ....στα λεφτα του ειναι το κατι αλλο ....το μαγαζι ειναι εμπιστο το θεμα ειναι τα τελωνεια
διβασε το thread με τα online....να ξερεις οτι δεν φορανε aftermarket λουρακια παρα με adaptors .που φτιαχνει ενα ς τυπος στον καναδα...
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 13, 2009, 12:10:03 πμ »
Γεια σας!

Ειμαι στην αναζήτηση ενός ρολογιού το οποίο θέλω να το φοράω απροβλημάτιστα καθημερινα σε κάθε ασχολία!

Ξέρετε αν μπορω να βρώ απο Ελλαδα  η αξιόπιστο site  το παρακάτω:



Marinaut 2008 Eco-Drive Titanium
[AT0771-04F]
Length: 49 mm.
Wide: 47 mm.
Dial diameter: 35 mm.
Height: 11 mm.
Weight: 59 g.

Το βρήκα σε μαγαζί στην εκδοση με ανοξείδωτο ατσάλι αλλα πιστευω πως δειχει αλλιως σε σκουρο τιτανιο.






Στο βρήκα στο παρακάτω σάιτ:

http://www.newatch.com/tienda/product_info.php/products_id/5275

 :)

Απλά δεν ξέρω να σου πω για την αξιοπιστία του site, δεν έχω ψωνίσει ποτέ από κει.
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:26:58 πμ »
Στο βρήκα στο παρακάτω σάιτ:

http://www.newatch.com/tienda/product_info.php/products_id/5275

 :)

Απλά δεν ξέρω να σου πω για την αξιοπιστία του site, δεν έχω ψωνίσει ποτέ από κει.

Η τιμη,δεν ειναι αυτη που φαινεται,αλλα πρεπει να βαλει πανω ΦΠΑ συν μεταφορικα.
Το λεει καθαρα.Ετσι;

Αποσυνδεδεμένος cpp

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:29:48 πμ »
Η τιμη,δεν ειναι αυτη που φαινεται,αλλα πρεπει να βαλει πανω ΦΠΑ συν μεταφορικα.
Το λεει καθαρα.Ετσι;

Ναι , ναι ειναι σαφές!

Με το χρωμα της κάσας εχω ένα θέμα.... Το  white titanio ειναι αυτό που φαίνεται και στη φωτο;


Υ.Γ Ευχαριστώ όλους για τις απάντήσεις καi λυπάμαι για την καθυστέρημένη απάντηση αλλα οι υποχρεώσεις ήταν ευχάριστες αλλά πολλές!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 01, 2009, 04:01:53 πμ »
Citizen Retro
Η citizen έχει πάρει πολύ σοβαρά την επιστροφή στις ρίζες. Και δεν εννοώ απλά μια προσπάθεια να φτιάξει ρολόγια που να αντιγράφουν την εμφάνιση παλαιών μοντέλων. Η σειρά retro χρησιμοποιεί και μια αυτόματη μηχανή διαφορετική από την πασίγνωστη 82xx. *
Μάλιστα κύριοι (και κυρίες ελπίζω) Caliber: 6651. Ουπς. Τι είναι αυτό; 6651; Citizen 6651A δεν είχε το 1991; (Citizen Watch Co, Japan, 21 Jewels; Parashock). Αν θυμάμαι καλά χτυπούσε σαν να την κυνηγούσαν (f = 28800 A/h)  και είχε power reserve 38 ώρες. H ημερονηνία άλλαζε τραβώντας συνεχόμενα την κορώνα και η μέρα παίζοντας μεταξύ 21:00 και 24:00.





Δυστυχώς μόνο στο chronograph τα έχω δει και δεν είμαι σε θέση να δώσω περισσότερες πληροφορίες για το αν πρόκειτε για εκείνες τις μηχανές (ήταν στις αποθήκες ; ) ή είναι κάτι νέο. Σας παρακαλώ αντιμετωπίστε το σαν έναν δικό μου προβληματισμό και όχι σαν επίσημη ενημέρωση.





Κάσα και bracelet από ατσάλι, καντράν επισμαλτωμένο. Μέγεθος μόλις 33mm. Από στεγανότητα απλά wr.

* Η Miyota 8200 είναι από το 1975 απλά έχει συνεχή παρουσία.

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 14, 2009, 10:25:24 μμ »
Mςρικα ρετρο Citizen απο την σειρα Αlterna (διαμετρ 42 παχος 11) ενταξει ειναι quartz.......τι να κανουμε ρολογια ειναι κι αυτα-προοσωπικα μου βγαζουν κατι πολυ ρετρο........ τωρα για να τ αγορασεις...φεξε μου κ ....μονο ιαπωνια κ στους γνωστους chino seiya ktl δεν τα χω δει ...τιμες γυρω στα 250 ευρω....


“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci