Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 363855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Destinier

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:15:21 μμ »
Γεια σας παιδιά!

Γράφω πρώτη φορά εδώ.
Θα ήθελα να σας καταθέσω την εμπειρία μου με τα citizen. Έχω τα skyhawk titanium U600 radiocontrolled, modena II perp. cal., το calibre 2100 σε ατσάλι και τα calibre 3100 και 8700 σε δερμάτινο λουράκι. Όλα είναι eco drive και φορτισμένα φουλ γιατί τα εχω σε γυάλινη προθήκη. Κατ' αρχήν είναι όλα αγορασμένα μέσω ebay, σε πολύ καλές τιμές και έχουν ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ! Είναι όλα αυθεντικά citizen και αγοράστηκαν brand new. Όσο για ακρίβεια; Τα calibre 2100, 3100, 8700 κερδίζουν περίπου 1 και κάτι sec τον μήνα (!), ενώ το skyhawk γύρω στα 4-5 sec τον μήνα (αλλά είναι radiocontrolled, :-) )

Δε νομίζω ότι σε επίπεδο casual ρολογιού χτυπάει κάποιος την citizen. Έχω δυσαρεστηθεί πολύ με τα άνοιξε - κλείσε της κάσας σε άλλα ρολόγια από ρολογάδες της πλάκας, τόσο που βρήκα την υγεία μου με την eco drive  τεχνολογία. Ειδικά όλα τα fashion ρολόγια, αν τα ανοίξεις μια το πολύ δύο φορές για μπαταρία μπάζουν μέχρι και ιδρώτα μετά...

Γενικά δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Υπ' όψιν ότι είμαι λάτρης της ακρίβειας και γιαυτό δεν πολυσυμπαθώ τα αυτόματα ρολόγια. Η ακρίβεια όμως των Calibre series είναι απίστευτη και σε συνδυασμό με την σφραγισμένη μονίμως κάσα είναι ο απόλυτος συνδυασμός.

Αυτά προς το παρόν και στην διάθεσή σας...

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:42:31 μμ »
Kαλωσορισες στο φορουμ.
Εχω κι εγω καποια citizen,η αποψη μου οτι ειναι η No1 εταιρια αυτη τη στιγμη στο ηλεκτρονικο ρολοι διοτι συνδυαζει εκτος απο τεχνολογια και πολυ καλες κασσες.

Αποσυνδεδεμένος Georgie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 03:04:30 πμ »
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα  ;D

προσφατα πηρα αυτο το citizen αλλα κατι με εχει ξενερωσει στο ρολοι...μου φαινεται μικρο... :-\

Λεω να το γυρισω και να παρω ενα Nighthawk , το προβλημα ειναι οτι βλεπω στην ελλαδα οι τιμες σε σχεση με κατι online μαγαζια ειναι χαοτικες , +150 ευρω στην ελλαδα. Συγκεκριμενα εχω εντοπισει ενα καταστημα απο σιγκαπουρη που εμπορευεται μονο orient watches και τιμολογει το Nighthawk -> 175 ευρω με τα μεταφορικα http://www.creationwatches.com/products/citizen-promaster-47/citizen-promaster-sky-eco-drive-nighthawk-pilot-bj7010-16f-950.html

Μηπως τρεχει τπτ περιεργο , γιατι τετοια διαφορα τιμης δεν δικαιολογειτε . ΣΟρρυ αν ακουγομαι σαν newbie αλλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο interneto-μαγαζα


Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 08:35:23 πμ »
Καλημέρα,καλώς ήρθες!
Τί διαμέτρου είναι το ρολόι και σου φαίνεται μικρό; To μέγεθος φαντάζομαι έχει να κάνει, πέρα απο την μόδα που αυτήν την περίοδο τα θέλει μεγάλα, με τα γούστα και τον καρπό του ιδιοκτήτη. Όπως και να έχει, ενα νορμάλ σύγχρονο μέγεθος είναι 42 εκ. διάμετρος.
Τα 175 ευρώ που βρίσκεις το Nighthawk είναι η νορμάλ τιμή του στο εξωτερικό, στην Ελλάδα όντως είναι πολύ μεγαλύτερη. Το έχω, είναι πάρα πολύ ποιοτικό ρολόι. Δεν παίζει τίποτα περίεργο, αλλά αν σ'το στείλουν από Σιγκαπούρη, υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να το πιάσουν στο τελωνείο και τελικά η τιμή να σου βγει παραπλήσια με την Ελλάδα. Πάντως, όσα ρολόγια έχω πάρει από χώρα εκτός ΕΕ, δεν πέρασαν τελωνείο ή πέρασαν και δεν ασχολήθηκε κανείς.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 08:38:46 πμ »
καλως τον μην παραξενευσαι ο ελληνας εμπορος ηταν ειναι και θα ειναι της κονομας

η τιμες εξω ειναι σαφως χαμηλοτερες και αν το ψαξεις λιγο θα βρεις και καλη τιμη και καλο πωλητη

δες το thread online αγορα

το λουρακι ειναι απαιχτο παντως και το ρολοι επισης

μοντελο ,τιμη αγορας?

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Οταν ενα aqualand συναντησε το θρυλο
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 11:58:39 μμ »
Εχουνε ενα εκατομμυριο διαφορες σε καθε επιπεδο,νομιζω ομως πως οταν η Citizen σχεδιαζε το anniv. aqualand ειχε σαν εμπνευση,καπου στην ακρη του μυαλου της το θρυλικο και ανεκτιμητο σημερα Ω ploprof..













PS:photos borrowed from the web

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 06:56:40 μμ »
Αχ, είχα την χαρά να πετύχω τον ρολογά μου που έκανε σέρβις σε ένα τέτοιο omega!.. Φεύγω πολύ off topic, αλλά το Ploprof μάλλον επιστρέφει μέσα στο 2009 και μοιάζει πολύ με τον πρόγονό του!!!
Αλλά και η citizen ακολουθεί έναν πολύ ωραίο δρόμο, ήσυχο και αποτελεσματικό!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 08:39:44 μμ »
Αχ, είχα την χαρά να πετύχω τον ρολογά μου που έκανε σέρβις σε ένα τέτοιο omega!.. Φεύγω πολύ off topic, αλλά το Ploprof μάλλον επιστρέφει μέσα στο 2009 και μοιάζει πολύ με τον πρόγονό του!!!
Αλλά και η citizen ακολουθεί έναν πολύ ωραίο δρόμο, ήσυχο και αποτελεσματικό!


υπαρχει σχετικο θεμα για το νεο Ploprof (new caliber 8500)

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 10:37:55 μμ »
Υπάρχει κανείς που να έχει ψάξει και να ξέρει κάτι για την νέα σειρά Attesa;
Κοιτάζοντας δεξιά και αριστερά δεν κατάλαβα ποιό είναι το στίγμα της σειράς, είδα από σοβαρούς χρονογράφους μέχρι radio controlled και anadigi "επαγγελματικά" κομμάτια. Δεν υπάρχει καμμία συνοχή, εκτός από το ότι όλα είναι Eco-Drive.
Μήπως η citizen προσπαθεί να δημιουργήσει καμμία νέα "θυγατρική" μάρκα και αργότερα να την ανεξαρτητοποίησει;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 10:49:29 μμ »
δεν θα το λεγα.τι λες για την σειρα αλτερνα?

εγω ελεγα να αγορασω αυτο..καποτε... ::)


http://www.monomaga.net/mono/shop/ProductDetail.aspx?CD=C0010906&WKCD=&sku=WP48000

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 10:56:28 μμ »
Κοίτα τί υπάρχει!!! Τί ασυνήθιστο για citizen, αν μου έκρυβες το όνομα, θα μπορούσα να το περάσω για ευρωπαϊκό γύρω στα 1000 ευρώ.
Και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα θεωρούμε citizen=promaster.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 11:04:50 μμ »
Νομιζω ο lazcal εχει Atessa.Ειναι καθαρα JDM σειρα και ακριβη επισης.Πολυ τεχνολογια τοσο σε μηχανισμο οσο και σε υλικα κασας-μπρασελε.Η promaster σειρα ειναι διεθνης.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 11:06:28 μμ »
Κοίτα τί υπάρχει!!! Τί ασυνήθιστο για citizen, αν μου έκρυβες το όνομα, θα μπορούσα να το περάσω για ευρωπαϊκό γύρω στα 1000 ευρώ.
Και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα θεωρούμε citizen=promaster.

κι ομως εχει πολλα τετοια σε ρετρο του 70 ,ειχαν και μεγαλη επιτυχια ειδα καπου !ειναι σχετικα νεα μοντελα

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #193 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:06:43 μμ »
Ποια η γνωμη σας γι αυτα τα νεα αυτοματα Citizen crystal με το vintage look?Νομιζω η τιμη τους ειναι κελεπουρι & ειναι και κατι διαφορετικο απ τα seiko 5 που βρισκεις σ αυτα τα λεφτα.Τα εχει κι ο mr Higuchi..

http://www.higuchi-inc.com/crystal.html



Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #194 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:11:22 μμ »
ομορφο αν δεν ειχε την κενη κασα περιμετρικα..
αλλα τσαμπα! εχεις δικιο

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #195 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 08:40:24 μμ »
Δεν μου αρέσουν καθόλου. Αυτό το στυλ κάσας και το μπρασελέ δεν μου αρέσουν. Δεν φταίει η citizen, γενικά δεν τα συμπαθώ σε οποιοδήποτε ρολόι.
Παρόλα αυτά, για 140 δολάρια δεν γίνεται κουβέντα, όπως ακριβώς λες, είναι κάτι διαφορετικό από τα 5άρια και καλό θα ήταν να υπάρχει ένα στην συλλογή. Και αυτόν τον 8200 τον συμπαθώ πολύ περισσότερο από τον 7S26!..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #196 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:09:42 μμ »
ομορφο αν δεν ειχε την κενη κασα περιμετρικα..

Kενη κασα;Εννοεις το σχημα turtle;Χαρακτηριστικο της σχεδιασης των early 70's θα το δεις απο Doxa μεχρι seiko diver(πχ 6105).
Μ'αρεσει αρκετα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #197 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 09:10:59 μμ »
Δύσκολα θα έλεγα κάτι κακό για citizen. Αυτά όμως....λίγο κοριτσίστικα μου κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #198 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 10:04:48 μμ »
Kενη κασα;Εννοεις το σχημα turtle;Χαρακτηριστικο της σχεδιασης των early 70's θα το δεις απο Doxa μεχρι seiko diver(πχ 6105).
Μ'αρεσει αρκετα.
ναι φιλε!
δεν ξερω
μου ξενιζει..
μικραινει και οπτικα πολυ το μπρασελε.
αλλα γνωμη μου φιλαρακι ;D
 :smt039

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: CITIZEN
« Απάντηση #199 στις: Φεβρουάριος 01, 2009, 05:31:55 μμ »
αυτος ο higuchi θα μου κλεισει το σπιτι!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...