Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215131 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13140 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:36:49 μμ »
Τσάμπα το πήρε. Κάτω από 16 δεν υπάρχει πουθενά.
Δεν το πηρε τωρα.
Νομιζω πριν λιγους μηνες.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13141 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:37:30 μμ »
Η κουβέντα ξεκίνησε από εδώ:
Πριν 4 εβδομάδες ήμουν διακοπές για μερικές ημέρες, χάζευα με το κινητό Chrono24 στην παραλία, ξαπλώστρα, φρέντο, κλπ, έψαχνα το παραπάνω ρολόι, τιμή +/- 8Κ... Σκέφτηκα ο αδαής.... θα γυρίσω Αθήνα και θα επισκευτώ AD να δω που μπορώ να το πάρω... Επαναλαμβάνω, έχω 3-4 χρόνια να αγοράσω ρολόι (Rolex), πάντα από AD, πάντα καινούριο....
Τώρα 4 εβδομάδες μετά, Αθήνα, στην δουλειά, πάλι με φρέντο όμως  ;D ψάχνω ξανά.... Κάτω από 10Κ δεν υπάρχει τίποτα...
Κάτι δεν πάει καλά....
Οντως.... με ριτειλ 8.950 αν θυμαμαι καλα για το συγκεκριμενο. Και προβλεπω οτι αυτο θα ειναι το επομενο δυσευρετο και μη διαθεσιμο μοντελο..! Ηδη προωθειται φουλ στο insta το datejust 36 κ 41 και δεν νομιζω τυχαια..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13142 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:38:30 μμ »
Μέχρι 10.000 εννοείς. Αυτή και ακόμα παρακάτω είναι η «αντικειμενική» αξία όλων αυτών των sport Rolex, που έχουν γίνει πλέον δυσεύρετα. Δεν το λέω εγώ. Η ίδια η Rolex το λέει με τις τιμές στις οποίες τα διεθετε όταν τα έβγαλε.

Το να δώσεις πάνω από 10.000€ για οποιοδήποτε από αυτά τα μοντέλα, για εμένα, αποτελεί επενδυτικό «στοίχημα».
Δεν μιλάω για daytona, επαναλαμβάνω.

Και τα batman και τα pepsi και τα hulk, είναι ρολόγια αξίας 7.000-8.000 χιλιάδων. Δε θα έδινα ούτε € παραπάνω.
Θα τα έδινα (αν τα είχα) ευχαρίστως για να αγοράσω κάτι με υψηλή ωρολογιακή αξία. Κανένα JLC για παράδειγμα. Όχι όμως έπειδή η Rolex αποφάσισε να κάνει «παιχνίδι».

Πάντα μιλάω για εμένα, για να μην παρεξηγούμαι... Το πως είναι διατεθιμένος ο καθένας να διαθέσει τα χρήματα του, είναι δικαίωμα του.
Όπως και το να δώσει 15.000€ για ένα ρολόϊ, το οποίο η ίδια η εταιρία κοστολογούσε γύρω στα 8.000€ πριν πολύ λίγα χρόνια...

Εδώ βέβαια η Ω έβγαλε ένα λευκό moonwatch με ένα Snoopy, το οποίο από τα 7.000-8000€ που έκανε κι’ αυτό, τώρα παίζει στα 24.000-25.000€.
Οπότε τι να λέμε τώρα.

ΡΑΜ base και ξερό ψωμί


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευγε..!! +1.000.000

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13143 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:38:37 μμ »
Δεν το πηρε τωρα.
Νομιζω πριν λιγους μηνες.
Πριν λίγους μήνες έκανε παραπάνω γύρω στις 17.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13144 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:48:45 μμ »
Τι ακριβώς σημαίνει Άρη ότι κάποιος αγοράζει ένα ρολόι 14.000 όταν η λιανική τιμή πώλησης είναι 8500?

Οτι έκανε έξυπνη αγορά?
Οτι η λιανική τιμή πώλησης είναι λάθος και θα έπρεπε να κάνει 14.000?
Οτι είναι ένας εύκολος τρόπος να αγοράσεις ένα υλικό αγαθό με μετρητά άρα και μερικές φορές αφορολόγητα χρήματα?

Ο λόγος που όλοι αγοράζουν Ρολεξ δεν είναι γιατί η Ρολεξ ξαφνικά έγινε η ΤΟΠ ΕΤΑΙΡΕΊΑ.
Αγοράζουν και βαριά κομμάτια αλλά αυτοί που τα παίρνουν δεν γράφουν ούτε σε φόρουμ ούτε φωνάζουν για τα δεκάδες η εκατοντάδες ρολόγια που έχουν στην συλλογή τους.

Τώρα όταν θα έρθει η ώρα της κρίσης (που θα έρθει) να δούμε ποιος θα είναι σε θέση να ρευστοποιησει και πόσα θα βγάλει αν θα βγάλει.
Νικο αυτό που γραφω είναι απλο.
Αγοραζουν κατι που θελουν χωρις πολλα πολλα.
Δεν τους ενδιαφερει τι τιμη εχει στον καταλογο. Ουτε παιρνουν βολτα τα μαγαζια και τις χωρες να το βρουνε λιγα ευρω ποιο φτηνα.
Για τέτοιους πελατες παντα θα υπαρχουν Ρολεξ.

Ξεχάσαμε εύκολα τι συνέβη το 2007 στην παγκόσμια οικονομία και θεωρούμε ότι η φούσκα μόνο θα μεγαλώνει.
Αυτό είναι το λαθος της σκεψης σου.
Δεν τους ενδιαφερει αν το ρολοι που θελουν θα κανει αυριο 2.000 η 102.000.
Το πηρανε γιατι τους αρεσει τωρα. Και γιατι μπορουν.

Ειχα γραψει πριν από καιρο ότι η Ρολεξ εφαρμοζει μια στρατηγικη που σε πολλους δεν αρεσει.
Και πιστευα ότι θα της βγει σε καλο.
Που της βγηκε όπως φαινεται. Παρα πολλοι θελουν Ρολεξ. Περισσοτεροι από πριν.
Φυσικα μιλαω για την δυσκολια ανεύρεσης ρολογιών.
Για τους περισσοτερους φυσικα η δυσκολια. Όχι για αυτους ποιυ παιρνουν συνεχεια πολλα κομματια.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13145 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:52:50 μμ »
Και το είπα ο έρμος ότι θα αρχίσει το επεισόδιο Νο4.

Να πεις ότι δεν το είπα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13146 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:53:21 μμ »
Το αστειο της υπόθεσης με όλα αυτά που συμβαινουν είναι ότι το κεραμικο που ειχα παρει πριν 3 χρονια (αν θυμαμαι καλα) μου εχει δωση ένα καλο κερδος.
Φυσικα δεν το συζητω για πωληση.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13147 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:59:53 μμ »
Το αστειο της υπόθεσης με όλα αυτά που συμβαινουν είναι ότι το κεραμικο που ειχα παρει πριν 3 χρονια (αν θυμαμαι καλα) μου εχει δωση ένα καλο κερδος.
Φυσικα δεν το συζητω για πωληση.

Αν δεν το συζητάς για πώληση ρε φίλε, τι κέρδος σου έχει αφήσει;
Κέρδος είναι το επιπλέον ποσό που θα έχεις στην τσέπη σου (σε σχέση με το ποσό που είχες δώσει για την απόκτηση του) όταν το πουλήσεις.
Μέχρι τότε έχεις “virtual κέρδος”.
Για την ακρίβεια είσαι και «μείον» τα χρήματα που έδωσες για να το πάρεις.

Και ξέρεις (λογικά) γιατί δε συζητάς για πώληση; Επειδή βλέπεις ότι ανεβάζει αξία και πάντα έχεις την προσδοκία ότι κάποια στιγμή θα το πουλήσεις σε ακόμα μεγαλύτερη τιμή...
Κάτι μου θυμίζει αυτό ;)




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13148 στις: Ιούλιος 28, 2019, 10:02:05 μμ »
Αγγελε όπως το εγραψες  “virtual κέρδος”.
Για πωληση πραγματικα δεν το συζητω.
Εδώ δεν το εδωσα μετα τις 3 διαρρήξεις.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13149 στις: Ιούλιος 28, 2019, 10:04:10 μμ »
Αγγελε όπως το εγραψες  “virtual κέρδος”.
Για πωληση πραγματικα δεν το συζητω.
Εδώ δεν το εδωσα μετα τις 3 διαρρήξεις.

Και αν δε χρειαστεί να το δώσεις, κράτησε το. Χρήματα δε θα χάσεις ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13150 στις: Ιούλιος 28, 2019, 10:10:12 μμ »
Εσυ πούλησες και λες τον άλλο κράτα το   ....

Και εμένα μου θυμίζει κάτι αυτο ..... :smt017 :jg: :jg: :jg:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13151 στις: Ιούλιος 28, 2019, 11:00:38 μμ »
Εσυ πούλησες και λες τον άλλο κράτα το   ....

Και εμένα μου θυμίζει κάτι αυτο ..... :smt017 :jg: :jg: :jg:

Χαχαχαχαχα ρε ´συ εγώ για τους άλλους δίνω πάντα καταπληκτικές συμβουλές.
Κράτα το και εσύ το 16610. Σοβαρά. Και εγώ αν δεν το είχα δώσει, θα το κρατούσα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13152 στις: Ιούλιος 29, 2019, 12:52:47 πμ »
Τι ακριβώς σημαίνει Άρη ότι κάποιος αγοράζει ένα ρολόι 14.000 όταν η λιανική τιμή πώλησης είναι 8500?

Οτι έκανε έξυπνη αγορά?
Οτι η λιανική τιμή πώλησης είναι λάθος και θα έπρεπε να κάνει 14.000?
Οτι είναι ένας εύκολος τρόπος να αγοράσεις ένα υλικό αγαθό με μετρητά άρα και μερικές φορές αφορολόγητα χρήματα?

Ο λόγος που όλοι αγοράζουν Ρολεξ δεν είναι γιατί η Ρολεξ ξαφνικά έγινε η ΤΟΠ ΕΤΑΙΡΕΊΑ.
Αγοράζουν και βαριά κομμάτια αλλά αυτοί που τα παίρνουν δεν γράφουν ούτε σε φόρουμ ούτε φωνάζουν για τα δεκάδες η εκατοντάδες ρολόγια που έχουν στην συλλογή τους.

Τώρα όταν θα έρθει η ώρα της κρίσης (που θα έρθει) να δούμε ποιος θα είναι σε θέση να ρευστοποιησει και πόσα θα βγάλει αν θα βγάλει.

Ξεχάσαμε εύκολα τι συνέβη το 2007 στην παγκόσμια οικονομία και θεωρούμε ότι η φούσκα μόνο θα μεγαλώνει.
Τι έγινε το 2007?? Όσοι ήταν εκτεθειμένοι τα δωσαν φτηνά και χασαν λεφτά. .. Όσοι δεν ήταν εκτεθειμένοι και τα κράτησαν ?? Εν πάσει περιπτωση είναι λάθος σε φόρουμ με ρολογοφίλους να μιλάμε λες και είμαστε σε φόρουμ χρηματιστών. Παρόλα αυτά τα τελευταία 60 χρόνια δεν βλέπω μεγάλα σκαμπανευασματα στην "μετοχή" της ρολεξ! Και δυστυχώς όσο υπάρχει ενα brand που το χερεσαι, το φοράς, το φωτογραφίζεις και στο τέλος αν το δώσεις είσαι πάνω κάτω στα λεφτά σου ή λίγο ποιο πάνω ή ποιο κάτω 'αυτό το brand θα μεσουρανεί! Το ρολεξ ανέκαθεν όσο ξέρω εγώ από ρολόγια ήταν money in the bank.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13153 στις: Ιούλιος 29, 2019, 07:09:08 πμ »
Ε ναι, απλά από το «money in the bank» που όντως ίσχυε πάντα για τα sport Rolex, έχουμε περάσει το καρα-blue chip...
Εξ´ ου και οι όποιοι προβληματισμοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13154 στις: Ιούλιος 29, 2019, 07:34:21 πμ »
Παντως, καλως η κακως, αναντιρρητα το επικεντρο των ωρολογιακων εξελιξεων παραμενει η Ρολεξ με την κατασταση που εχει προκαλεσει παγκοσμιως. Θετικα η αρνητικα δεν ξερω... Ουτε και το που θα οδηγησει ολο αυτο ξερω, με τι επιπτωσεις στα αλλα brands του ειδους αλλα ακομα και την ιδια.

Μεχρι προτινος εχε δειξει πως ειναι μανα στο μαρκετινγκ, συνεπως και κατι θα ξερει για ακομα μια φορα. Απο εκει και περα προσωπικη αποψη εκφραζω, και θελω να τοποθετηθω πως μου αρεσουν ολα τα ρολογια της (σχεδον). Ειμαι χαρουμενος -ως κατοχος τριων μοντελων- για τη μεταπωλητικη τους αξια φυσικα. Εδω που τα λεμε και ποιος δε θα ηταν; Κι επισης χαρουμενος που εχω την τυχη να εχω στην κατοχη μου τρια κομματια απο τα πολλα ακομα μοντελα της που θα ηθελα να εχω!
Υ.Γ. Θα ηθελα να τα εχω επειδη μου αρεσουν και οχι για το cash out.

Αλλα ειναι αναμφισβητητα ενοχλητικο να μην μπορεις να αποκτησεις ενα μοντελο αν δε γλυψεις καποιον AD, δεν πληρωσεις καπελο η δεν αγορασεις κανα μονοπετρο 2 καρατιων... Αυτο σε παραπεμπει να απεχεις αν δεν εισαι σειχης, ποδοσφαιριστης η τραγουδιστης η με λιγα λογια να ανηκεις στη μεσαια ταξη.
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13155 στις: Ιούλιος 29, 2019, 07:41:03 πμ »
Άγγελε φυσικά η αγορά ενός Ρολεξ πάντα ήταν και θα είναι μια έξυπνη αγορά.

Αρκεί να γίνεται βασισμένη στην λογική και όχι στο κέρδος.

Το γράφημα που παρέθεσες προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Υπάρχουν εκατοντάδες γραφήματα από μετοχές που έχουν εκατονταπλασια αξία. Δεν παίζω όμως σε κάνενα χρηματιστήριο.

Εδώ μιλάμε για ρολόγια και κατά πόσο έχει λογική ένα ρολόι να συναλασεται διπλή τιμή από την πραγματική του αξία. Όχι την εμπορική εικονική αλλά πραγματική.

Σε κάθε περίπτωση ο κάθε ένας αγοράζει ότι θέλει όταν θέλει σε μια ελεύθερη αγορά.

ΥΓ. Θα προτιμούσα να έχω το GT3  να οδηγώ πάρα πέντε Ρολεξ. Η ευχαρίστηση θα ήταν μεγαλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13156 στις: Ιούλιος 29, 2019, 07:56:15 πμ »


ΥΓ. Θα προτιμούσα να έχω το GT3  να οδηγώ πάρα πέντε Ρολεξ. Η ευχαρίστηση θα ήταν μεγαλύτερη.

Ουπςςς, σε λάθος φόρουμ είσαι τότε


Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13157 στις: Ιούλιος 29, 2019, 08:08:53 πμ »
To Σάββατο πήρα γυναίκα και κοράκλα και κατεβήκαμε Βουκουρεστίου για να δοκιμάσω ένα ρολόι που μου έχει καρφωθεί. Με το που φτάσαμε κάτσαμε πρώτα για ένα καφεδάκι στο City Link και εκεί που κάτσαμε για καφέ στα 4 τραπέζια (εμείς το 1 και στα άλλα 3 από ένα ζευγάρι), συνολικά οι 3 άντρες και μία γυναίκα φοράγανε όλοι Submariner μαύρο. Αφού της έχω εξηγήσει την όλη κατάσταση, φεύγοντας περνάμε από 2-3 dealers και τελευταίο αφήνω τον Καίσαρη όπου δοκίμασα και αυτό που ήθελα... Στο τέλος ρωτάω την ευγενική υπάλληλο, μήπως υπάρχει ένα Sub έτσι να δοκιμάσω για σύγκριση (η συγκεκριμένη μου το είχε δώσει για δοκιμή πέρσι) και μου λέει, πλάκα μου κάνετε? Ούτε για δείγμα...

Και με αυτό το τακτ, που διακατέχει τη γυναίκα μου της λέει, όποτε σας το ζητάνε θα τους στέλνετε απέναντι, είμαστε οι μοναδικοί που δε φορούσαμε...
 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2019, 09:03:06 πμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13158 στις: Ιούλιος 29, 2019, 11:35:26 πμ »
Το αστειο της υπόθεσης με όλα αυτά που συμβαινουν είναι ότι το κεραμικο που ειχα παρει πριν 3 χρονια (αν θυμαμαι καλα) μου εχει δωση ένα καλο κερδος.
Φυσικα δεν το συζητω για πωληση.

Φίλε αμα πουλάς ...... αγοράζω !!!!

Είμαι  πολύ ζεστός ......  :smt025

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13159 στις: Ιούλιος 29, 2019, 11:38:14 πμ »
Είμαι  πολύ ζεστός ......  :smt025
Τωρα γυρισες απο την θαλασσα;
Κανε ενα κρυο μπανιο να σου πεσει η θερμοκρασια.