Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215351 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10780 στις: Αύγουστος 21, 2017, 03:44:55 μμ »
Παιδιά εγώ αυτό κάνω μιας και έχω μόνιμη κατοικία έξω, παίρνω ένα καλό Ρόλεξ φεύγοντας και αν δεν το κρατήσω παίρνω τουλάχιστον τα χρήματα μου πίσω με την απαλλαγή ΦΠΑ... τώρα ψάχνω Hulk ή Batman, όποιο από τα δυο βρω θα το πάρω φεύγοντας και μετά μου επιστρέφουν το ΦΠΑ (όλο το 24% αν το κάνω στον Καίσαρη ή χαμηλότερο ποσοστό αν απλά πάρω τα χρήματα στο αεροδρόμιο, νομίζω γύρω στο 15% του ΦΠΑ σε αυτή την περίπτωση).. όποτε αξίζει αν έχετε κάποιο συγγενή να το πάρει και μετά να το φέρει πχ άλλος συγγενής στην αποσκευή του


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Πεστο βρε Ευθύμη τόσο καιρό και πάνε κι έρχονται οι συνεργάτες με άδεια χέρια!! Δεν ήξερα ότι σου επιστρέφουν ολόκληρο το ΦΠΑ. Με μόνιμους κατοίκους ΗΠΑ ισχυει κανονικά αυτό ε; Και μετά κάνει κατάθεση τα λεφτά (τον ΦΠΑ) π.χ ο Καίσαρης στον λογαριασμο του αγοραστή ξερωγω; Επίσης τα κουτιά τα αφήνεις εδώ;


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10781 στις: Αύγουστος 21, 2017, 08:09:07 μμ »
Το να βρεθεί και να αγοραστεί ένα hot κομμάτι δίχως ΦΠΑ είναι αρκετά δύσκολο και απαιτεί αρκετά χρήματα στον επίσημο αντιπρόσωπο πριν μπεις στην διαδικασία αυτή ειδικά όταν μιλάμε για την συγκεκριμένη εταιρεία.

Άντε και βρήκες το ρολόι που ψάχνεις εσύ και άλλοι 10. Άντε και σκοπεύεις να ταξιδέψεις στο εξωτερικό μιας και είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Άντε και το παίρνεις δίχως ΦΠΑ γλυτώνεις ένα ποσό αλλά το ρολόι πλέον έχει σημαδευτεί στην ΕΕ σαν αφορολογητο.

Πάντα υπάρχει ρίσκο όταν φτασεις στην χώρα προορισμού να χρειαστεί να το δηλώσεις όπως και σε μελλοντικό επαναπατρισμό το εδώ τελωνείο να το τσιμπήσει.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι για limited και hot κομμάτια όταν τα βρεις απλά τα παίρνεις. Ακόμα κ σε τιμή καταλόγου είσαι κερδισμένος.

Τώρα αν κερδισεις κ ένα 5-10% μέσω μιας έκπτωσης τότε να κάνεις παρτυ.
Οτιδήποτε παραπάνω κυνηγήσεις λογικά θα απογοητεύθεις με το αποτελεσμα.

Προσωπικά κέρδισα πολύ περισσότερα σαν ενεργό μέλος αυτού του φόρουμ παρά από οποιαδήποτε φοροαπαλλαγή.


Αποσυνδεδεμένος giomour

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10782 στις: Αύγουστος 22, 2017, 09:17:59 πμ »
Το να βρεθεί και να αγοραστεί ένα hot κομμάτι δίχως ΦΠΑ είναι αρκετά δύσκολο και απαιτεί αρκετά χρήματα στον επίσημο αντιπρόσωπο πριν μπεις στην διαδικασία αυτή ειδικά όταν μιλάμε για την συγκεκριμένη εταιρεία.

Άντε και βρήκες το ρολόι που ψάχνεις εσύ και άλλοι 10. Άντε και σκοπεύεις να ταξιδέψεις στο εξωτερικό μιας και είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Άντε και το παίρνεις δίχως ΦΠΑ γλυτώνεις ένα ποσό αλλά το ρολόι πλέον έχει σημαδευτεί στην ΕΕ σαν αφορολογητο.

Πάντα υπάρχει ρίσκο όταν φτασεις στην χώρα προορισμού να χρειαστεί να το δηλώσεις όπως και σε μελλοντικό επαναπατρισμό το εδώ τελωνείο να το τσιμπήσει.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι για limited και hot κομμάτια όταν τα βρεις απλά τα παίρνεις. Ακόμα κ σε τιμή καταλόγου είσαι κερδισμένος.

Τώρα αν κερδισεις κ ένα 5-10% μέσω μιας έκπτωσης τότε να κάνεις παρτυ.
Οτιδήποτε παραπάνω κυνηγήσεις λογικά θα απογοητεύθεις με το αποτελεσμα.

Προσωπικά κέρδισα πολύ περισσότερα σαν ενεργό μέλος αυτού του φόρουμ παρά από οποιαδήποτε φοροαπαλλαγή.
δεν είπα να κυνηγήσεις ένα τέτοιο δύσκολο κομμάτι σε όλο τον κόσμο αλλά είναι αρκετοί από εδώ που έχουν είτε συγγενείς ειτε συνεργάτες που ταξιδεύουν η ζουν εκτός οποτε μπορεί και να γίνεται.η ερώτηση μου ήταν επειδη μπορεί να ταξιδέψω Κωνσταντινούπολη μέσα στη χρονια και ήθελα να ξέρω τι θα κερδίσω.βεβαια ακόμα δεν μου έγινε σαφές πως γίνεται και ποιο είναι το ρίσκο του να το αγοράσω έτσι.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10783 στις: Αύγουστος 22, 2017, 11:35:35 πμ »
Καλα,μη νομιζεις οτι μπορει να σου δωσει κανεις σαφη απαντηση. Δεν ξερει κανεις τι ακριβως μπορει να προκυψει στο θεμα του τελωνειου και του ΦΠΑ.
Οι περισσοτεροι εχουν παρει Rolex απο εδω,απο την Ελλαδα δηλαδη.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10784 στις: Αύγουστος 22, 2017, 11:53:22 πμ »
Καλο θα ηταν οσα λεγονται εδω μεσα στα τελευταια ποστ να μην λεγονταν,τα πιμι δουλευουν μια χαρα και χωρις ρισκο.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10785 στις: Αύγουστος 22, 2017, 02:04:30 μμ »
Καλο θα ηταν οσα λεγονται εδω μεσα στα τελευταια ποστ να μην λεγονταν,τα πιμι δουλευουν μια χαρα και χωρις ρισκο.

Πολυ σωστο...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10786 στις: Αύγουστος 22, 2017, 04:47:16 μμ »
Πεστο βρε Ευθύμη τόσο καιρό και πάνε κι έρχονται οι συνεργάτες με άδεια χέρια!! Δεν ήξερα ότι σου επιστρέφουν ολόκληρο το ΦΠΑ. Με μόνιμους κατοίκους ΗΠΑ ισχυει κανονικά αυτό ε; Και μετά κάνει κατάθεση τα λεφτά (τον ΦΠΑ) π.χ ο Καίσαρης στον λογαριασμο του αγοραστή ξερωγω; Επίσης τα κουτιά τα αφήνεις εδώ;
Ναι φυσικά και γίνεται και αν είσαι πελάτης μπορούν να σου βρουν κάποιο δύσκολο κομμάτι (ναι τώρα αν είναι κανα κεραμικό Daytona με 15 άτομα στο περίμενε δεν πρόκειται φυσικά). Εγώ αυτή την στιγμή παίρνω το μαύρο Sub 6500€ και το Exp2 Polar στα 5250€, θεωρώ καλές τιμές για καινούργια "ζελατινάτα" Ρόλεξ με εγγύηση 5ετη κτλ..
Δεν χρειάζεσαι τα κουτια, μόνο το ρολόι και την ειδική φόρμα/απόδειξη από Καίσαρη... παίρνεις το ποσό του ΦΠΑ όλο είτε σε πιστωτική κάρτα είτε σε λογαριασμό που θα πρέπει όμως και προφανώς να είναι εξωτερικού...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10787 στις: Αύγουστος 22, 2017, 05:18:56 μμ »
διαλέξτε ...... !!!!!!!!!!





Αποσυνδεδεμένος giomour

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10788 στις: Αύγουστος 22, 2017, 10:00:16 μμ »
Πολυ σωστο...
δεν νομίζω να ειναι κάτι παράνομο το να πάρεις ένα προϊόν αυτός ευρωπαϊκής ένωσης και να κερδίσεις το ΦΠΑ.απλα προσπαθώ να μάθω πως γίνεται και απο ότι είδα ενδιαφέρει και άλλους στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10789 στις: Αύγουστος 22, 2017, 11:10:19 μμ »
δεν νομίζω να ειναι κάτι παράνομο το να πάρεις ένα προϊόν αυτός ευρωπαϊκής ένωσης και να κερδίσεις το ΦΠΑ.απλα προσπαθώ να μάθω πως γίνεται και απο ότι είδα ενδιαφέρει και άλλους στο φόρουμ.
Εννοειται οτι ενδιαφερει κι αλλους.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10790 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:24:06 πμ »
Μα τι είναι παράνομο; Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει ώστε να μην κάνουμε κάτι λάθος ή τουλάχιστον να γνωρίζουμε (πχ όταν έρχομαι γι διακοπές δεν δηλώνω ότι έχω πάνω μου - μεταχειρισμένα αντικείμενα αξίας όπως ρολόγια, κινητά, κάμερες, κοσμήματα κτλ)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10791 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:38:20 πμ »



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10792 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:44:22 πμ »
Xωρις να ειμαι ειδικος οταν φερνεις κατι απο κρατος εκτος Ε.Ε (αγορασμενο εκει  και απαλαγμενο απο ΦΠΑ, με σκοπο να το φερεις ελλαδα πχ ) πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο εδω και να πληρωσεις και  τον ελληνικο  ΦΠΑ και τον αναλογο φορο....

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10793 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:49:35 πμ »
Xωρις να ειμαι ειδικος οταν φερνεις κατι απο κρατος εκτος Ε.Ε (αγορασμενο εκει  και απαλαγμενο απο ΦΠΑ, με σκοπο να το φερεις ελλαδα πχ ) πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο εδω και να πληρωσεις και  τον ελληνικο  ΦΠΑ και τον αναλογο φορο.... τα καινουργια αντικειμενα με κουτια χαρτια πρεπει να δηλωθουν...

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10794 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:03:21 πμ »
-Απαγορεύεται η παραβίαση, με ή χωρίς πρόθεση, οποιασδήποτε τοπικής, εθνικής, ευρωπαϊκής, διεθνούς νομοθεσίας ή/και οποιουδήποτε κανόνα που έχει νομοθετική ισχύ και αφορά ή/και καλύπτει οποιαδήποτε υπηρεσία του forum.
Αυτο ειναι γραμμενο στους ορους χρησης του mywatch.gr
Αν το συνδυασετε με οσα ο Γιαννης παραπανω μας λεει τοτε θα καταλαβαινατε γιατι θα επρεπε να σιωπατε.Ματια και αυτια εχουν και οι τοιχοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2017, 10:45:51 πμ από afnios »
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10795 στις: Αύγουστος 24, 2017, 10:14:05 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10796 στις: Αύγουστος 24, 2017, 06:58:45 μμ »
Submerged



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος giomour

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10797 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:23:48 μμ »
-Απαγορεύεται η παραβίαση, με ή χωρίς πρόθεση, οποιασδήποτε τοπικής, εθνικής, ευρωπαϊκής, διεθνούς νομοθεσίας ή/και οποιουδήποτε κανόνα που έχει νομοθετική ισχύ και αφορά ή/και καλύπτει οποιαδήποτε υπηρεσία του forum.
Αυτο ειναι γραμμενο στους ορους χρησης του mywatch.gr
Αν το συνδυασετε με οσα ο Γιαννης παραπανω μας λεει τοτε θα καταλαβαινατε γιατι θα επρεπε να σιωπατε.Ματια και αυτια εχουν και οι τοιχοι.
μα δεν μιλαμε για καποια παραβιαση.δεν θελουμε να κανουμε κατι παρανομο ουτε να στησουμε διεθνες καρτελ λαθρεμποριας ρολογιων.η ερωτηση μου ηταν πως λειτουργει το duty free ετσι ωστε εγω η και καποιο αλλο μελος αν μπορουμε να κερδισουμε τη διαφορα του φπα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10798 στις: Αύγουστος 24, 2017, 10:51:33 μμ »
μα δεν μιλαμε για καποια παραβιαση.δεν θελουμε να κανουμε κατι παρανομο ουτε να στησουμε διεθνες καρτελ λαθρεμποριας ρολογιων.η ερωτηση μου ηταν πως λειτουργει το duty free ετσι ωστε εγω η και καποιο αλλο μελος αν μπορουμε να κερδισουμε τη διαφορα του φπα.
Θα συμφωνήσω, αν κάτι χρειάζεσαι στείλε μου PM, πάντως από την σειρά sport αυτή την στιγμή δεν παίζει τίποτα και φεύγω σε 2 εβδομάδες..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #10799 στις: Αύγουστος 25, 2017, 08:48:07 πμ »




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro