Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215432 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #920 στις: Αύγουστος 02, 2008, 04:54:21 μμ »
ετσι ειναι η Rolex μελεταει ακομα και την τελευταια λεπτομερεια

Ενώ οι άλλες εταιρείες βγάζουν τα ρολόγια στην παραγωγή χύμα, χωρίς μελέτη  :D

... για αυτο και ειναι αυτη που ειναι

Καλά, δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι αυτή που είναι, αλλά τέλος πάντων.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #921 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:13:58 μμ »
Αφού φτάνει στα 75.000 μέτρα.  :D
αυτο ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη
ΥΓ
ανοιξτε ενα θεμα με ρολογια που να αντεχουν οσο τα Rolex που να κρατανε χρονους που κρατανε τα rolex που να ειναι η αλαγη στο amplitude του timegrapher σχεδον μηδενικη που να αυξανει  την αξια του στο χρονο α και να ειναι full inhouse και ολλα αυτα με 4000 ευρο
και εχεται τον λογο μου οτι θα το αγορασω και θα τα δοσω τα Rolex μου για την προστασια της λευκης τιγρη ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #922 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:23:35 μμ »
αυτο ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη
ΥΓ
ανοιξτε ενα θεμα με ρολογια που να αντεχουν οσο τα Rolex που να κρατανε χρονους που κρατανε τα rolex που να ειναι η αλαγη στο amplitude του timegrapher σχεδον μηδενικη που να αυξανει  την αξια του στο χρονο α και να ειναι full inhouse και ολλα αυτα με 4000 ευρο
και εχεται τον λογο μου οτι θα το αγορασω και θα τα δοσω τα Rolex μου για την προστασια της λευκης τιγρη ;D ;D

Αυξανουν την αξια στο χρονο;Δε νομιζω,μαλλον εννοεις εχουν πολυ καλη μεταπωληση.Αυτα που αναφερεις,εκτος της μεταπωλησης ισως,τα κατορθωνει κι ενα G.Seiko,αρα,συμπερασμα,τα καλυτερα ρολογια ειναι τα rolex και τα seiko,βαση του συλλογισμου σου ;D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #923 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:27:13 μμ »
Ενώ οι άλλες εταιρείες βγάζουν τα ρολόγια στην παραγωγή χύμα, χωρίς μελέτη  :D


οχι απλα η rolex ειναι 100% σιγουρη οτι αυτο που φευγει ειναι απολυτα αξιοπιστο(μην με κανεις να μιλησω για μεγαλους οικους που  χτυπανε κατι -12sec/day)
Καλά, δεν είναι αυτός ο λόγος που είναι αυτή που είναι, αλλά τέλος πάντων.
ειναι και αυτος ενας λογος
ΥΓ
τελικα βλακειες λεω ειμαι ρολεχακιας και πολυ μαλιστα

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #924 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:31:10 μμ »
που να ειναι η αλαγη στο amplitude του timegrapher σχεδον μηδενικη

Ναι, ειδικά αυτό είναι το κριτήριο που τα αγοράζουν όσοι τα αγοράζουν  :lol:

Μήπως τελικά τα Rolex είναι τα απόλυτα value for money και δεν το χω πάρει χαμπάρι;  :D

Και από χρόνους και αντοχή, υπάρχουν ένα κάρο ρολόγια που τα καταφέρνουν εξίσου καλά και σε πολύ χαμηλότερες τιμές.
Απλώς δεν έχουν την κορώνα για έμβλημα. Τρομερό μείον αυτό.  :P

Ωστόσο, προσωπικά άλλα πράγματα ήθελα να επισημάνω με το συγκεκριμένο post κανά δυο σελίδες πριν, αλλά τέλος πάντων.


warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:32:21 μμ »
Αυξανουν την αξια στο χρονο;Δε νομιζω,μαλλον εννοεις εχουν πολυ καλη μεταπωληση.Αυτα που αναφερεις,εκτος της μεταπωλησης ισως,τα κατορθωνει κι ενα G.Seiko,αρα,συμπερασμα,τα καλυτερα ρολογια ειναι τα rolex και τα seiko,βαση του συλλογισμου σου ;D
ε οχι και GS φιλε το eis για καντο λιγο πιο σαφες γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχη  GS που κραταει -1sec/day και που δεν επειρεαζεται απο τις αλαγες θεσης και αυτο κυριως λογο regulating system και επειδη δεν εχουν το breguet overcoil

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:35:45 μμ »
Ναι, ειδικά αυτό είναι το κριτήριο που τα αγοράζουν όσοι τα αγοράζουν  :lol:



εγω το πηρα για την μηχανη του και τπτ αλλο τωρα αν ολοι το περνουν για αλους λογους προβλημα τους

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:39:02 μμ »
ε οχι και GS φιλε το eis για καντο λιγο πιο σαφες γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχη  GS που κραταει -1sec/day και που δεν επειρεαζεται απο τις αλαγες θεσης και αυτο κυριως λογο regulating system και επειδη δεν εχουν το breguet overcoil

Τα G.Seiko ρυθμιζονται σε σαφως στενοτερα ορια αποκλισης απ τα rolex και το cosc,υπαρχει πληθωρα αναφορων απο κατοχους τους για σχεδον μηδενικη αποκλιση ακομη και μετα απο εβδομαδες φορεματος,κανε ενα search με την ευκαιρια σου σε ειδικα φορα και θα το δεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:40:45 μμ »
εγω το πηρα για την μηχανη του και τπτ αλλο

Μόνο; ;D
Όχι ότι σε χαλάει και το "περιτύλιγμα" όμως.

Έλα, σε πειράζω. ;)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:43:38 μμ »
Τα G.Seiko ρυθμιζονται σε σαφως στενοτερα ορια αποκλισης απ τα rolex και το cosc,υπαρχει πληθωρα αναφορων απο κατοχους τους για σχεδον μηδενικη αποκλιση ακομη και μετα απο εβδομαδες φορεματος,κανε ενα search με την ευκαιρια σου σε ειδικα φορα και θα το δεις. ;)

Ντινγκ, ντόνγκ!  :up:

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:43:43 μμ »
Μόνο; ;D
Όχι ότι σε χαλάει και το "περιτύλιγμα" όμως.

Έλα, σε πειράζω. ;)
καλα το πηρα και γιατι ηταν -40% απο το retail αλλα αυτο δεν το λεω :D

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:44:25 μμ »
ολα τα ρολογια εχουν τα θετικα κ αρνητικα τους στοιχεια...
στα ρολεξ τουλαχιστον τα αρνητικα εχουν να κανουν με λογους που δεν εχουν να κανουν με το ρολοι αυτο καθ'αυτο!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:49:00 μμ »
Τα G.Seiko ρυθμιζονται σε σαφως στενοτερα ορια αποκλισης απ τα rolex και το cosc,υπαρχει πληθωρα αναφορων απο κατοχους τους για σχεδον μηδενικη αποκλιση ακομη και μετα απο εβδομαδες φορεματος,κανε ενα search με την ευκαιρια σου σε ειδικα φορα και θα το δεις. ;)
θα πω οτι ειναι ελαφρος αδυνατο αυτο που λες κυριως για τεχνικους λογους αλλα θα το ψαξω
ΥΓ
ουτε η Rolex εχει να κανει απλα το cosc τα ρολογια της κρατανε πολυ καλητερους χρονους λογο
double balance bridge
stelar balance
breguet overcoil
free sprung
kai το δικο της incablock

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:52:31 μμ »
ολα τα ρολογια εχουν τα θετικα κ αρνητικα τους στοιχεια...
στα ρολεξ τουλαχιστον τα αρνητικα εχουν να κανουν με λογους που δεν εχουν να κανουν με το ρολοι αυτο καθ'αυτο!

Σωστοτατος ο νομικος =D> (αν και σεσημασμενος ρολεξακιας :D )

θα πω οτι ειναι ελαφρος αδυνατο αυτο που λες κυριως για τεχνικους λογους αλλα θα το ψαξω
ΥΓ
ουτε η Rolex εχει να κανει απλα το cosc τα ρολογια της κρατανε πολυ καλητερους χρονους λογο
double balance bridge
stelar balance
breguet overcoil
free sprung
kai το δικο της incablock


Οκ,ψαξτο οσο θες,εγω θα πω μονο μη παραμυθιαζεστε και μη πορωνοσαστε ανεξαρτητα πια μαρκα σας αρεσει,μονο ετσι μαθαινουμε περισσοτερα και σωστοτερα γυρω απ το ρολοι... :)

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:55:57 μμ »
Σωστοτατος ο νομικος =D> (αν και σεσημασμενος ρολεξακιας :D )

Οκ,ψαξτο οσο θες,εγω θα πω μονο μη παραμυθιαζεστε και μη πορωνοσαστε ανεξαρτητα πια μαρκα σας αρεσει,μονο ετσι μαθαινουμε περισσοτερα και σωστοτερα γυρω απ το ρολοι... :)
καθολου δεν παραμυθιαζομαι ισα ισα εγω το πειρα γιατι ηταν ευκαιρεια rolex δεν θα επερνα με 4500 ευρο γιατι μου αρεσουν αλλου τυπου ρολογια αλλα ηθελα κατι πιο σπορ γιαυτο και το πειρα
ΥΓ
οταν λες για τα gs δεν εννοεις κουρδιστα ετσι?


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #935 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:05:52 μμ »

ΥΓ
οταν λες για τα gs δεν εννοεις κουρδιστα ετσι?

Αυτοματα,μονο ενα μοντελο εχει κουρδιστο.
Το ρολοι που πηρες εσυ ειναι ενα απ τα καλυτερα GMT της αγορας,και στο 40% κατω,τι καλυτερο,σε βλεπω μετατρεπεσαι σε ''ρολεξοσκυλο'' που θα λεγε κι ο κονακις  :blah:

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #936 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:06:27 μμ »
εγω δεν μπορω να καταλαβω αυτο το κολλημα με την ρολεξ με την εννοια οτι λες κ ειναι η μοναδικη που εχει μαιμουδες ή λες οτι ειναι η μοναδικη που ενα μεγαλο κομματι των αγοραστων της τα αγοραζουν για λογους εφε κτλ..
δλδ τα πανεραι γιατι τα αγοραζουν? δεν τα αγοραζουν για την ολη εικονα? νομιζετε ξερουν κατι παραπανω απο οτι ειναι πανεραι κ τα εχει μονο ο καισαρης?Τα ομεγα που τα αγοραζει ο καθενας επειδη νομιζει οτι ειναι το ρολοι του james bond ή επειδη στην πραγματικοτητα δεν εχει λεφτα να αγορασει ρολεξ δεν το κοιτατε? Τα vc που τα αγοραζουν πρωην rolexakides κ καλα για να ανεβουν κατηγορια κ να εχουν κατι πιο ξεχωριστο?  ολα ειναι σχετικα...
απλα το θεμα ειναι να εισαι συνειδητοποιημενος στο τι αγοραζεις...κ γιατι..


στην τελικη το ακριβο ρολοι ειναι πολυτελεια κ οποιος θελει να εχει ακριβο ρολοι το αγοραζει κ για αλλους λογους περα απο το να βλεπει την ωρα του... μην λεμε χαζα... αλλιως ολοι θα ειχαν seiko οπως ειπαμε... αγοραζεις ολο το πακετο.
κ μεσα στο πακετο ειναι κ το σχεδιο κ η μαρκα κ η μηχανη κ η ιστορια της καθε εταιριας κ το ποσο μοδατο ειναι και και και...

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #937 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:10:20 μμ »
Μόνο; ;D
Όχι ότι σε χαλάει και το "περιτύλιγμα" όμως.

Έλα, σε πειράζω. ;)

κ εσενα nin δεν σε χαλασαν τα γραμματακια ιwc στο καντραν ομως.. ετσι δεν ειναι?
μπορουσες πχ να παρεις κανα fortis αλλα δεν....
ειναι απολυτα λογικο αυτο που εκανες.. κ εγω αυτο θα εκανα.. αλλα βλεπεις οτι ενα ρολοι σε τετοια κατηγορια δεν το αγοραζουμε 100% με ορθολογικα κριτηρια.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο να ειναι κατακριτεο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2008, 06:16:57 μμ από nomikosas »

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #938 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:18:39 μμ »
φιλε nomikosas εισαι λαθος δεν αποδεικυεις κατι με το να χτυπας αλλες εταιριες στο κατω κατω το θεμα λεγεται rolex

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #939 στις: Αύγουστος 02, 2008, 06:25:23 μμ »
δεν χτυπαω καμια εταιρια.. εσυ αυτο καταλαβες? δεν ειδες που ειπα οτι η καθε εταιρια εχει τα θετικα της κ τα αρνητικα της?κ οτι ολα ειναι θεμα επιλογων? ισα ισα που μου αρεσουν κ τα πανεραι πολυ κ τα ιwc οπως κ τα rolex!
απλα προσπαθω να αναλυσω το πως σκεφτεται ενας καταναλωτης οταν παει να αγορασει ενα ειδος πολυτελειας... δλδ ενα ακριβο ρολοι! σιγουρα δεν εχει στο μυαλο του τα ιδια κριτηρια οπως πηγαινοντας να παρει ενα casio ή ενα swatch...
αλλωστε η ολη συζητηση δεν εχει να κανει με τεχνικα θεματα αλλα με το θεμα οτι τα ρολεξ ειναι πολυκοπιαρισμενα κ τα αγοραζουν οι πιο πολλοι για το περιτυλιγμα..