Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215347 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2800 στις: Αύγουστος 16, 2011, 09:32:57 μμ »
Καλησπέρα στο forum!Έχω περάσει σχεδόν όλο το απόγευμα διαβάζοντας το topic μαθαίνοντας τόσα πράγματα για μια μυθική εταιρία όπως είναι η Rolex.Ο λόγος που  γράφω είναι επειδή χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων  μελών του φόρουμ σε κάποιες απορίες που έχω σχετικά με την αγορά ενος submariner που ετοιμάζομαι να πραγματοποιήσω.Το ρολόι είναι μεταχειρισμένο και πρόκειται να το αγοράσω απο κατάστημα.Έχει χαρτιά που το συνοδέυουν αλλά δεν αναγραφόταν σε αυτά η ημερομηνία αγοράς του ρολογιού με στυλό.Ο πωλητής προσφέρθηκε να μου βρει την ακριβή ημερομηνία αγοράς την οποια υπολογιζει απο το 1998 εως το 2002.Πρόσεξα οτι κατω απο την 6η ωρα στο ρολοι γραφει  SWISS T<25  το οποιο σημαινει οτι το ρολοι εχει τρίτιο και η ημερομηνια παραγωγης του ειναι πριν το 1998.Η γνώμη σας εινια οτι αξίζει να πάρω μοντέλο πριν το 2002 η΄να ψάξω για μεταγενεστερο στο οποιο εχουν κανει αλλαγη στο μηχανισμο?Η τιμή του ρολογιου κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά χαμηλh(2800 euro!!).Ειναι λιγοτερο αξιοπιστος ο πιο παλιος μηχανισμος που χρησιμοποιουσε η ρολεξ?Υπάρχει κάτι αλλο που θα έπρεπε να προσέξω κατά τη γνώμη σας?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρονο σας και την υπομονη σας!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2801 στις: Αύγουστος 17, 2011, 09:22:13 πμ »
Αν είναι σε καλή κατάσταση εξωτερικά κι έχει περάσει ένα σέρβις στα προηγούμενα χρόνια τότε είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2802 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:04:27 μμ »
 Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!Το αν εχει περασει service  πως μπορω να το διαπιστωσω?Πρεπει να το παω στη rolex και αυτοι εχουν καποιο αρχειο στο οποιο φαινεται?Εξωτερικα το ρολοι φαινεται αθικτο χωρις σημαδια.Φαινεται και πιο vintage  γεγονος που μου αρεσει ακομα πιο πολυ!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2803 στις: Αύγουστος 17, 2011, 04:05:21 μμ »
Αν δεν ξέρεις/ξέρει ο πωλητής τότε το πας στη ρόλεξ για σέρβις.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2804 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:54:08 μμ »
Και κάτι ακόμα Σταύρο. Μιας και σου αρέσει το βιντάζ λουκ, οπότε κάνεις σέρβις στη Ρόλεξ θα ζητήσεις να μην σου αλλάξουν καντράν, δείκτες, στεφάνη και μην το γυαλίσουν μιας και θα χάσει αξία στη βιντάζ αγορά Ρόλεξ.

Αποσυνδεδεμένος stavros n.

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2805 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:29:41 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!Μολις "ξεκοκκαλιζα" ενα post  που εχεις κανει σχετικα με τα  vintage rolex και ανατριχιασα με τον συλλεκτη των red submariner και με τις διαφορες που εχει καθε ρολοι!Απιστευτο γιατι αυτες οι μικροδιαφορες ειναι που δινουν στο καθε ρολοι τελειως ξεχωριστο χαρακτηρα!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2806 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:13:54 μμ »
Καλησπέρα,
Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας για το explorer I 39mm.
Θέλω ένα ρολόι που να μη φωνάζει ότι είναι rolex και νομίζω ότι είναι το ιδανικό.
Οι μόνες μου ενστάσεις είναι η σχετικά μικρή κάσα και η μεταπωλητική του αξία.

Θα εκτιμούσα πολύ τις γνώμες σας γιατί πρόκειται φυσικά για μια μικρή περιουσία...

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2807 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:28:28 μμ »
Καλησπέρα,
Θα ήθελα πολύ τις γνώμες σας για το explorer I 39mm.
Θέλω ένα ρολόι που να μη φωνάζει ότι είναι rolex και νομίζω ότι είναι το ιδανικό.
Οι μόνες μου ενστάσεις είναι η σχετικά μικρή κάσα και η μεταπωλητική του αξία.

Θα εκτιμούσα πολύ τις γνώμες σας γιατί πρόκειται φυσικά για μια μικρή περιουσία...

ϊσως το πιο όμορφο rolex για μικρούς καρπούς...διάβασα σε άλλο post ότι κοιτάς για καινούριο. Νομίζω ότι είναι αρκετά τα λεφτά για καινούριο αν και μπορείς να βρεις κάποιο πολύ καλό μεταχειρισμένο ειδικά δεκαετίας '80-'90. Αν έχεις τα λεφτά και είναι όλο μαμίσιο θα σε παρότρυνα να μην διστάσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 07:33:59 μμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2808 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:43:47 μμ »
Σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!
Δεν έχω πρόβλημα να το πάρω μεταχειρισμένο, μάλιστα το δοκίμασα σε μαγαζί με μεταχειρισμένα όμως το 36άρι είναι πάρα πολύ μικρό για τον καρπό μου (17εκ). Οι τιμές για το 39άρι σε μεταχειρισμένο πλησιάζουν την τιμή για το καινούριο, οπότε 200 € αξίζει να τα δώσεις για να το πάρεις σε καινούριο.
Φαντάζομαι όμως ότι συμφωνείς ότι είναι το πιο όμορφο "σεμνό" ρόλεξ...

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2809 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:44:58 μμ »
Andrey, to νεο Explorer 39mm (214170) καθεται στο χέρι τουλάχιστον σαν 40αρι, και έχει εξαιρετικο μπρασελέ, σε σχέση με την προηγούμενη εκδοσή του (114270). Αν αυτές ήταν η μόνες διαφορές σε σχεση με το προηγουμενο Explorer I τότε θα ήταν το τέλειο Explorer Ι. Όμως, τα νεα γυαλιστερά solid white gold 3,6,9 (χωρίς lume, αλλα ούτε καν λευκό γέμισμα) tου αφαιρούν πολύ απο τον σπορ χαρακτηρα του ρολογιού, καθώς και το μικρό μεγεθος δεικτών (ιδιαίτερα του λεπτοδείκτη) το κάνουν δύσκολο να το συνηθίσει το μάτι, σαν να μην ταιριάζει κάτι.

Μακάρι να είχαν πάρει το 114270, νά είχαν απλά μεγαλώσει τη διάμετρο κάσας, να έβαζαν Superluminova στα 3,6,9 και να προσθεταν το νέο μπρασελέ χωρίς να αλλάξουν το dial.

Κάνε και μόνος σου μια σύγκριση στις δύο εκδόσεις:




Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2810 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:51:50 μμ »
Όντως ο δείκτης της ώρας είναι μικρός.. Από χθες όμως το έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά μαγαζιά και στο χέρι, τουλάχιστον για μένα, ούτε ο δείκτης ούτε το 3-6-9 έχουν πρόβλημα. Σήμερα μάλιστα φορούσα βερμούδα και παρ' όλα αυτά το ρολόι ταίριαζε..

Από την άλλη δοκίμασα το Sub ND (που είναι κοντά στα λεφτά) και μου άρεσε πολύ προτιμώ όμως να ξέρω μόνο εγώ και κάποιοι πιο μυημένοι ότι φοράω rolex. Χωρίς φυσικά να θέλω να θίξω όσους το φοράνε γιατί το Sub είναι πανέμορφο και μια ιστορία από μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2811 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:03:03 μμ »
Η αποψή μου είναι να μην περιορίζεσαι για την -δήθεν- stealth εμφάνιση του Explorer , γιατί η κορώνα και το ROLEX βγάζουν μάτια ακόμα και σ' αυτό.
Δοκίμασε όλα τα ατσάλινα της σπορ σειράς ακόμα και μεταχειρισμένα και τότε αποφάσισε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2812 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:11:02 μμ »
Ίσως να έχεις δίκιο.
Τουλάχιστον μου φαίνεται πιο διακριτικό...

Παρ'ολα αυτά η άποψή σου για αυτό ποιά είναι..;

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2813 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:13:50 μμ »
Stealth δεν θα το έλεγα με τίποτα! Αν θέλεις ένα stealth Rolex πάρε...  ...Tudor!  :P  To Tudor Heritage Chrono είναι απίθανο!

Σοβαρά τώρα, η γνώμη μου είναι πάρε το Sub ND (έτσι πουλάς και το TAG Aquaracer που δεν χρειάζεσαι πλέον γιατί είναι αντιγραφή του ΣΘβ που θα έχεις και εξοικονομέις και λεφτά) και μην ασχολείσαι ποιος παρατηρεί και τι. Αλλιώς κοίτα το Milgauss  black dial που αν και δεν ανήκει στην σπορ σειρά έχει τουλάχιστον όσο σπορ look εχει πλέον το Explorer I.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 08:21:36 μμ από Theminio »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2814 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:21:10 μμ »
Το έχω ξαναπροσέξει και είναι πολύ όμορφο. Δεν ψάχνω όμως κάτι σε χρονογράφο γιατί έχω το moonwatch. Στα μείον του επίσης η μεταπωλητική του αξία σε σχέση με το rolex...

Η άποψή σας για το Explorer II (όχι το νέο γιατί φαντάζομαι θα ξεφεύγει σε τιμή);

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2815 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:23:00 μμ »
Ούπς! Τ'ωρα είδα τη δεύτερη παράγραφο!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2816 στις: Αύγουστος 31, 2011, 10:40:42 πμ »
Τιμές από μερικά Vintage σπάνια Rolex από την συλλογή του Mike Wood.

Έτσι για να ξέρουμε που κινούμαστε όταν θα ψάχνουμε για τα δικά μας holy grail  :D

http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?p=131698

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2817 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:15:11 μμ »
Θα πάρω το 8.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2818 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:29:22 μμ »
Τζάμπα πράμα........ δεν βάζεις άλλα 278.900, να πάρεις όλο το βαλιτσάκι (386.900)  :D

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2819 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:41:25 μμ »
Θα πάρω το 8.

Λυπάμαι, τα 5,8,9 τα πρόλαβα εγώ.  ::)