Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215427 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2280 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 04:44:57 μμ »
@kkostas.. τιμη για datejust 36mm/two tone (steel-yellow gold)/oyster bracelet/doomed bezel)

απο 6700 πηγε 7300ε

:)

μικρο το κακο λοιπον
με λιγο σκληροτερο παζαρι σωζεται η κατασταση
σ' ευχαριστω γιαννη :respect:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2281 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 04:51:50 μμ »
Εχουνε δει τι πουλαει  ο κοσμος με τοσα λεφτα? :? Μηπως να το κοιταξουνε λιγο τι παιζει στα αλλα μαγαζακια? ;D

αφου και συ αργα ή γρηγορα θα προσκυνησεις  ;)
το βλεπω, πλησιαζει η ωρα που θα βαρεθεις τα ημιμετρα που παιζουν στα αλλα μαγαζακια  :stick2:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2282 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:19:52 μμ »
νιωθω τυχερος ,που αγορασα το SD,με την παλια τιμη!!!!τσαμπα ηταν!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2283 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:28:26 μμ »
νιωθω τυχερος ,που αγορασα το SD,με την παλια τιμη!!!!τσαμπα ηταν!!!! ;)

τους ληστεψες κανονικοτατα george!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2284 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 05:29:57 μμ »
δεν νομιζω..ποιο ρολεξ εχεις?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2285 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 08:34:37 μμ »
δεν νομιζω..ποιο ρολεξ εχεις?

no rolex yet george

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2286 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 09:14:03 μμ »
ωραια και για ποιο  πας??

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2287 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 09:20:59 μμ »

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2288 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:01:00 μμ »
Παράθεση
αφου και συ αργα ή γρηγορα θα προσκυνησεις 
το βλεπω, πλησιαζει η ωρα που θα βαρεθεις τα ημιμετρα που παιζουν στα αλλα μαγαζακια 

 [-(
με 7100 θα τσονταρω και θα παρω ενα τετοιο να πηγαινω με το πλαι


πολλα τα λεφτα φιλε...για κατι που δεν μου κανει κλικ συναισθηματικα...Αν ηταν κανενα breitling blackbird limited edition η κανενα mille miglia μπορει...αλλα και αυτα εχουν κατω απο τα μισα του datejust... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2289 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:15:19 μμ »
[-(
με 7100 θα τσονταρω και θα παρω ενα τετοιο να πηγαινω με το πλαι


πολλα τα λεφτα φιλε...για κατι που δεν μου κανει κλικ συναισθηματικα...Αν ηταν κανενα breitling blackbird limited edition η κανενα mille miglia μπορει...αλλα και αυτα εχουν κατω απο τα μισα του datejust... :)


να εχω κι εγω καποιον για κοντρες με την αλφα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2290 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:25:46 μμ »
Αν ηταν κανενα breitling blackbird limited edition ...

το παχος του το εχεις δει??
το deep sea ελεγες τουβλο (ειναι) αλλα και αυτο δεν παει πισω...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2291 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:19:57 πμ »
Kωστα το ενα ειναι το muscled overdosed remake ενος λιτου και απεριττου ρολογιου και το αλλο ενας χρονογραφος εντελως διαφορετικου στυλ. Ετσι χτυπαει πολυ περισσοτερο στο ματι το deepsea... :)

Kοιτα με τη δικη μου λογικη το datejust  και πολλα ρολεξ ειναι πανακριβα. Βλεπω ομως τα πραγματα πολυ τεχνοκρατικα γιατι ετσι σκεφτομαι παντα..Αν κοιταξεις τα specs απο ενα breitling for bentley, την ποιοτητα που αποπνεει, το ποσο εντυπωσιακο ειναι στο ματι και ποσες λειτουργιες εχει παπαρανω απο το datejust θα καταλαβεις το πως το βλεπω εγω που δεν εχω συναισθηματικη ελξη προς το ρολεξ. Χωρια οτι παρα την ιδια αρχικη θα παρεις φτηνοτερα το breitling...

Θελω να πω με λιγα λογια οτι στα δικα μου ματια και μετα παραπανω κριτηρια δε μπορω να χωνεψω πως δινει ενας ανθρωπος τοσα λεφτα για ενα τετοιο ρολοι.

Χωρια οτι το datejust πιστευω οτι αν το φορουσα θα ελεγαν ολοι οτι εκλεψα το ρολοι του πατερα μου.. :D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2292 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:47:51 πμ »
με μία ΕΤΑ κ ένα τροποποιημένο κεσεδάκι γιαουρτιού φτιάχνω κ γω δικιά μου εταιρεία...  :o
στη ρόλεξ πληρώνεις ιδιόκτητη κατασκευή κ r&d (research & development, αυτό κοστίζει)...σαφώς μετά από αυτά κ λίγο το όνομα που επάξια διατηρεί στα χρόνια ("αν δεν αξίζεις η αγορά σε απορίπτει" μανατζερίστικη προσέγγιση)  κ έχουμε τα ποιό ολοκληρωμένα σύνολα (γερμανικός ποιμενικός τα χαρακτηρίζω)...
άλλη εταιρία να προσφέρει αυτά? λίγες απ' όσο ξέρω, κ με τους δικούς τους μηχανισμούς τί τιμές ξεκινάνε? είναι ολοκληρομένα σύνολα όπως τα ρόλεξ ή υστερούν σε κάτι?
ποιά ρολόγια vintage βρίσκεις αρκετών χρόνων να κυκλοφορούν ακόμα κ να φοριούνται ακόμα? ρόλεξ κ ομέγα κατά κύριο λόγο...
μετά από 15 χρόνια το mazda θα είναι παλιοσίδερα κ θα "ντρέπεσαι" να το κυκλοφορήσεις (ας εντυπωσιάζει το κάμπριο τώρα κλπ) το bmw θα είναι bmw ότι κ να λέμε...

υγ. ααα κ πάει τέλεια ακόμα κ στο 23 χρονο ανηψάκι μου με τη χρυσή καδένα στο στήθος κ τα στιβάνια από κάτω....

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2293 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:57:50 πμ »
...
με μία ΕΤΑ κ ένα τροποποιημένο κεσεδάκι γιαουρτιού φτιάχνω κ γω δικιά μου εταιρεία...  :o
.....

Η Breitling είναι το κεσεδάκι γιαουρτιού? Για πέρνα καμιά βόλτα από κανένα μαγαζί, διάβασε λίγο στο φόρουμ και στο νετ...
Βάλε 1 Breitling και 1 Rolex ίδιας τιμής, δίπλα-δίπλα και κοίταξέ τα...

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2294 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:01:19 πμ »
εσυ δηλαδη φιλε dragonace  :)  δεν αρκεισαι στο να ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο το μαζντα? (διοτι ρχ8 και μχ5 η μπε-εμ-βε δεν βγαζει-εκπληκτικα αυτοκινητα και τα δυο) Μενεις στο ονομα? Διοτι ναι η Μπε-εμ-βε 316 θα ειναι χρεπι και μετα απο 15 χρονια οπως ειναι και τωρα δηλαδη......Τα εχουμε ξαναπει για τα καρα. Αν θες μπε-εμ-βε παιζεις απο 335 και πανω. Ολα τα αλλα ειναι μετρια, και φυσικα υπαρχουν καλυτερα αυτοκινητα και πιο φτηνα στην πιατσα. Οφ τοπικ φυσικα ειμαι ακομη μια φορα.  :)

Εχεις δικιο για ολα αυτα περι ονοματος, ιστοριας, κτλ της ρολεξ. Απολυτο δικιο.  Ομως πρεπει να κοιταμε το συμφερον, την τσεπουλα μας και να σκεφτομαστε οσο μπορουμε λογικα. Ειδικα βεβαια με τα ρολογια αυτο δεν παιζει.

Οι αυξησεις της ρολεξ ειναι μια ξεφτιλα για εμενα. και μεγαλη μαλιστα........Ομως επειδη ειναι ρολεξ μπορει να της κανει. Αν τα εκανε τα αντιστοιχα η Ομεγα η αλλες εταιρειες τωρα θα γινοταν ΧΑΜΟΣ :axe:

8100 το ντιπ σι? χα χα χα χα! καλα δεν μιλω για σαμπ και datejust. Αστεια πραγματα. Ομως, ξαναλεω επειδη εχει ενα τετοιο ειδικο βαρος η εταιρεια κανει αυτο που κανει, και ειδικα τωρα.

φιλικα

ελιο


ΥΓ να υποθεσω πως τα με τον χαρακτηρισμο κεσεδακια γιαουρτιου αναφερεσαι και στα IWC?
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2295 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:02:24 πμ »
Η Breitling είναι το κεσεδάκι γιαουρτιού? Για πέρνα καμιά βόλτα από κανένα μαγαζί, διάβασε λίγο στο φόρουμ και στο νετ...
Βάλε 1 Breitling και 1 Rolex ίδιας τιμής, δίπλα-δίπλα και κοίταξέ τα...

η αναφορά μου ήταν γενική κ στις επι το πλείστον εταιρίες...σαφώς όμως άμα έχεις κερδίσει 1000 ευρώ από τη κατασκευή της μηχανής μπορείς να αφιερώσεις 1 μεροκάματο 50€ να βάλεις κάποιον να στο τρίβει 8 ώρες!!!
επι του συνόλου όμως είναι το ποιό ισοροπημένο χωρίς να υστερεί ουσιαστικά απέναντι του ανταγωνισμού σε τίποτα...όσον αφορά το φόρουμ...έχω διαπιστώσει ότι 3-4 άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν συλλογές με ακριβά κ καλά ρολόγια, έχουν ρόλεξ κ μάλιστα τα εκτιμούν....

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2296 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:09:40 πμ »
εσυ δηλαδη φιλε dragonace  :)  δεν αρκεισαι στο να ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο το μαζντα? (διοτι ρχ8 και μχ5 η μπε-εμ-βε δεν βγαζει-εκπληκτικα αυτοκινητα και τα δυο) Μενεις στο ονομα? Διοτι ναι η Μπε-εμ-βε 316 θα ειναι χρεπι και μετα απο 15 χρονια οπως ειναι και τωρα δηλαδη......Τα εχουμε ξαναπει για τα καρα. Αν θες μπε-εμ-βε παιζεις απο 335 και πανω. Ολα τα αλλα ειναι μετρια, και φυσικα υπαρχουν καλυτερα αυτοκινητα και πιο φτηνα στην πιατσα. Οφ τοπικ φυσικα ειμαι ακομη μια φορα.  :)

Εχεις δικιο για ολα αυτα περι ονοματος, ιστοριας, κτλ της ρολεξ. Απολυτο δικιο.  Ομως πρεπει να κοιταμε το συμφερον, την τσεπουλα μας και να σκεφτομαστε οσο μπορουμε λογικα. Ειδικα βεβαια με τα ρολογια αυτο δεν παιζει.

Οι αυξησεις της ρολεξ ειναι μια ξεφτιλα για εμενα. και μεγαλη μαλιστα........Ομως επειδη ειναι ρολεξ μπορει να της κανει. Αν τα εκανε τα αντιστοιχα η Ομεγα η αλλες εταιρειες τωρα θα γινοταν ΧΑΜΟΣ :axe:

8100 το ντιπ σι? χα χα χα χα! καλα δεν μιλω για σαμπ και datejust. Αστεια πραγματα. Ομως, ξαναλεω επειδη εχει ενα τετοιο ειδικο βαρος η εταιρεια κανει αυτο που κανει, και ειδικα τωρα.

φιλικα

ελιο


ΥΓ να υποθεσω πως τα με τον χαρακτηρισμο κεσεδακια γιαουρτιου αναφερεσαι και στα IWC?

σαφώς κ αρκούμε σε ένα αμάξι σαν το μάζντα αλλά κ σαν το ζάσταβα...εκτιμώ όμως κ κάποια άλλα, κ γενικά δεν είμαι πολέμιος κανενός διότι όλα μπορούν να έχουν την λογική τους...
πχ βρες μου  καλύτερο αμάξι συμβατικό, 1600αρι στα κρατήματα κ το ζύγισμα από το bmw116 (σου αναφέρω το φτηνιάρικο)...όσο κ να το ψάξεις δε θα βρεις...βρες μου ποιό ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ (καλό σε όλα, τέλειο πουθενά) σύνολο από 316 σε αυτή τη κατηγορία, δε θα βρεις...
και ναι φαντάζομαι ότι άμα έχεις 1000 εργαζομένους να δουλεύουν κ να παράγουν σκέψη κ μηχανικη τότε σίγουρα αυτό έχει επιπτώσεις στη τιμή σε σύγκριση με κάτι ποιό βιομηχανοποιημένο κ δουλεμένο με προμηθευτές κ όχι με τους εργαζομένους σου...

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2297 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:12:21 πμ »
η αναφορά μου ήταν γενική κ στις επι το πλείστον εταιρίες...σαφώς όμως άμα έχεις κερδίσει 1000 ευρώ από τη κατασκευή της μηχανής μπορείς να αφιερώσεις 1 μεροκάματο 50€ να βάλεις κάποιον να στο τρίβει 8 ώρες!!!
...

ΟΚ...

...
επι του συνόλου όμως είναι το ποιό ισοροπημένο χωρίς να υστερεί ουσιαστικά απέναντι του ανταγωνισμού σε τίποτα...όσον αφορά το φόρουμ...έχω διαπιστώσει ότι 3-4 άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν συλλογές με ακριβά κ καλά ρολόγια, έχουν ρόλεξ κ μάλιστα τα εκτιμούν....

Μπορεί κι εγώ στη ζωή μου αργότερα να πάρω ρόλεξ, δεν είπα ότι δεν την εκτιμώ... Αλλά η γνώμη μου είναι ότι (ψυχρά) δεν δικαιολογείται ο τιμοκατάλογος της από αυτό που προσφέρει... Πληρώνεις πιο πολύ το όνομα και την αναγνωρισιμότητα από τα άλλα ρολόγια!


Για τα off topic, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον elio.... ;D To 316 έρχεται μόνο  στην κομπλεξική Ελλάδα και δεν είναι ολοκληρωμένο σύνολο... Ίσως ήταν κάποτε που τα υπόλοιπα αυτοκίνητα ήταν 1200...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2298 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:13:45 πμ »
σαφώς όμως άμα έχεις κερδίσει 1000 ευρώ από τη κατασκευή της μηχανής

Ρομποτάκια φτιάχνουν τη Ρόλεξ, ρομποτάκια φτιάχνουν και την ΕΤΑ.

Πρίμιουμ πληρώνεις στη Ρόλεξ. Ο πρώτος πάντα αξίζει παραπάνω από τους επόμενους.
Άλλο θέμα όμως αν θέλεις να το πληρώσεις. Περί ορέξεως...


φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2299 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:15:23 πμ »
δημητρη εχεις δικιο....

φιλε δρακε το παω στα καρα μην το ξεφτιλισουμε το νημα

ευχαριστω

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton