Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4215130 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2080 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:08:53 πμ »
εγώ με την σειρά μου έχω να πω ότι και οι δυο απόψεις μου φαίνονται φυσιολογικές-σωστές!Ναι μεν πρόκειται για κάτι "παλιό" αλλά και εξαιρετικό κομμάτι,αλλά και από την άλλη τα ρολόγια τα έχουμε για να τα φοράμε!πόσο δε όταν πρόκειται για submariner.
Εγώ προσωπικά θα το φορούσα αρκετά συχνά,σε πολλές δραστηριότητες ΟΧΙ καταπονητικές για το ρολοι (εκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες και πολύ ηλιο) για τους λόγους ότι κι εγώ είμαι "ψείρας" και αγαπώ τα πραγματά μου,όμως και πάλι λέω....ο b&b κάνει αυτό που νιώθει και τον ευχαριστεί!
Καλοφόρετο και πάλι  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2081 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:40:42 πμ »
εγω δεν θα βουταγα ουτε καινουργιο sub.
εχω κατι gshock για τετοια.
ουτε το LLD εχω βουτηξει, ουτε το seamaster.
με το νερο δεν εχουν προβλημα,
με την αμμο σιγουρα...
βεβαια υπαρχουν και πιο large τυποι απο μενα  ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2082 στις: Ιούλιος 15, 2010, 07:54:14 πμ »
Σωστός ο Γιώργος. Η έκθεση στον ήλιο με την υπεριώδη ακτινοβολία του επιφέρει περισσότερες αλλιώσεις (χρωματικές και γήρανσης) παρά το θαλασσινό νερό που θα ξεπλυθεί κιόλας.

Απορώ πως τα καταφέρνουν υπεραιωνόβιες μεταλλικές γέφυρες σε θαλασσινό νερό και δεν έχουν καταρρεύσει και μας πείραξαν μερικές ώρες το χρόνο σε θαλασσινό νερό σε ένα Σαμπ.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2083 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:02:48 πμ »
Το Submariner είναι tool watch. Δεν είναι ούτε dress watch, ούτε αξεσουάρ πολυτελείας (απλά τυχαίνει να γράφει Rolex στο dial).

Δημήτρη με γειές !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2084 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:04:09 πμ »
 :2thumbs:

Όλα μου τα ρολόγια τα προσέχω και το Σαμπ ακόμη περισσότερο.
Επειδή γνωρίζω τι είναι κατάδυση (αναψυχής) ξέρω πως είναι λιγότερο επιβαρυντικό κι από κολύμπι 100μ ελεύθερο, αν μπορεί το κολύμπι να θεωρηθεί επιβαρυντικό.

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος zan

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2085 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:57:23 πμ »
Σαφώς και εγώ πιστεύω ότι τα αντικείμενα τα έχουμε για να τα χρησιμοποιούμε και να τα χαιρόμαστε αλλά λίγη προσοχή δε βλάπτει ειδικά σε ρολόγια αξίας. Εγώ για παράδειγμα  βουτώντας στην Αίγινα θα περάσω σχεδόν πάντα απο βράχια.Δεν είναι καθόλου δύσκολο να ''χτυπήσεις'' το ρολόι.Σχετικά με το αλάτι της θάλασσας έχω συγκεκριμένο παράδειγμα από omega seamaster φίλου.Δε θέλετε να ξέρετε πως έγινε η μπλέ στεφάνι του ρολογιού του.Λίγο πλύσιμο μετά απο τις βουτιές δεν βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2086 στις: Ιούλιος 15, 2010, 11:19:23 πμ »
Τα vintage ρολογια ανηκουν σε αλλη κατηγορια.Σου ανεφερα το γιατι και συ μου λες πως θα κρατας σταθερο το κεντρο βαρους σου,σε καταδυση αναψυχης ,για να μην αγγιξεις τιποτα στον βυθο..Ειναι προφανες ,οτι δεν εχεις μπει ποτε στην διαδικασια να ψαξεις ανταλλακτικο για vintage ρολοι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2010, 11:25:44 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2087 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:10:43 μμ »
Τα vintage ρολογια ανηκουν σε αλλη κατηγορια.

Τα vintage ρολόγια είναι μια κατηγορία μόνα τους. Τους πρέπει ο απαραίτητος σεβασμός για να διατηρήσουν το χαρακτήρα τους. Ωστόσο είναι και θέμα πώς αντιλαμβάνεται καθείς τα πράγματα.
Για το συγκεκριμένο ρολόι, οι πιθανότητες το φρεσκοσυντηρημένο αυτό sub να πάθει κάτι με μερικές βουτιές/καταδύσεις μάλλον είναι μικρές.
Απλώς, εγώ προσωπικά, δεν θα ήθελα να ανακαλύψω πόσο μικρές είναι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2088 στις: Ιούλιος 15, 2010, 12:15:39 μμ »
Μπορω να το φοραω καθε μερα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω ,γιατι θα πρεπει να αποδειξω,οτι μπορει να κολυμπαει και να βουταει στο θαλασσινο νερο?οποιος ειναι κατοχος ενος ρολεξ vintage ,του κουτιου,νιωθει πολυ τυχερος και επιδιωκει να το διατηρησει στην καλυτερη δυνατη κατασταση..

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2089 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:08:21 μμ »
Και θα παραμείνει στην καλύτερη δυνατή.
Απλά ο καθείς άσχετος (γενικώς κι όχι προσωπικώς για να μην παρεξηγούμαι) βάζει στην ίδια κατηγορία με την αναρρίχηση, τα αλεξίπτωτα, το μπάντζι τζάμπιν και την αυτόνομη κατάδυση. Ούτε απότομες επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις δέχεται, ούτε σε κραδασμούς υπόκειται και η συμπίεση και αποσυμπίεση γίνονται σταδιακά.
Όσο για τα χτύπήματα στα βράχια, τα ακούω βερεσέ. Και στο ισιάδι πέφτεις πάνω στην αλουμινόπορτα και το χαράζεις. Έτσι δεν είναι Χάρη; Γνωρίζω πως όσο και να προσέχω κάποτε θα χτυπηθεί και θα γρατζουνισθεί. Νομοτελιακά. Μόνο αν μείνει στο κουτί δε θα πάθει τίποτα.
Και ο σεβασμός γι' αυτό το ρολόι είναι να χρησιμοποιήται γι' αυτό που φτιάχτηκε. Τις καταδύσεις. Δεν πρόκειται να τρέξω με το Σαμπ, να κάνω ποδήλατο, να παίξω ρακέτες ή με τις κόρες μου στην αμμουδιά. Δόξα τω Θεώ έχω ένα κάρο άλλα ρολόγια (λέγε με Φόρτις).

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2090 στις: Ιούλιος 15, 2010, 02:12:54 μμ »
lost in translation


Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2091 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:19:28 μμ »
Το Submariner είναι tool watch. Δεν είναι ούτε dress watch, ούτε αξεσουάρ πολυτελείας (απλά τυχαίνει να γράφει Rolex στο dial).

Δημήτρη με γειές !!!!!!

κοστιζοντας 5000 ευρω θα το χαρακτηριζα tool watch πολυτελειας.
αρα οχι και τοσο tool.
tool watch ειναι το monster...
του αλλαζεις τα φωτα και δεν σου καιγεται καρφι.
για κανε ομως καμια στραβοτιμονια με το sub...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2092 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:24:07 μμ »
ο Πάνος είναι γνωστός λάτρης των ROLEX.Του αρέσουν ιδιαιτέρως όπως και τα "φθηνότερα" TUDOR,και γι'αυτό κι αυτός τα χαίρεται δεόντως...............κόλλημα είναι αυτό ROLEXMANIA  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2093 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:44:06 μμ »
εγω λοιπον που το χρησιμοποιω στην θάλασσα και στο ψαρεμα κινδυνευω να το καταστρεψω? βαζω και γυψους με αυτο στο ιατρειο το φοραω οταν κανω εντουραδα και γενικως δεν το πολυπροσεχω αλλα το πηρα και για αυτο το σκοπο σαν ρολοι αντοχης.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2094 στις: Ιούλιος 15, 2010, 04:55:21 μμ »
ok είσαι μια χαρα..............δώστου να καταλάβει!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2095 στις: Ιούλιος 15, 2010, 05:18:41 μμ »
υποτιθεται οτι ειναι ρολοι περιπετειας  και σαν τετοιο δεν πρεπει να παθει τιποτα ελα μου ομως που ηδη μου εβγαλε μια ζημια και αν μου ξαναχαλασει θα το χαρισω γιατι θα ειναι μουφα τοτε ενω το breitling που κανει και 2κ πιο φτηνα και το εχω φορεσει σε πολυ μα πολυ extrem καταστασεις (-38c) δεν εχει παθει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2096 στις: Ιούλιος 15, 2010, 06:40:26 μμ »
μιλαμε για ενα vintage ρολοι,32 ετων και την χρηση του στην θαλασσα,οπου καλο ειναι να το αποφυγεις.Το vintage  ρολοι ανηκει σε αλλη κατηγορια.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2097 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:46:28 μμ »
Κάθε ρολόϊ έχει τον προορισμό του. Το σαμπ έχει σχεδιαστεί για καταδύσεις. Με την χρήση που κάνει ο Δημήτρης δεν κάνει κάτι παράλογο, ούτε φέρνει το ρολόϊ στα όρια του. Συνεπώς κανένα πρόβλημα. Πόσο μάλλον όταν έχει κάνει όλα τα απαραίτητα (service κλπ)
 Αν μου έλεγε οτι σκάβει με κομπρεσέρ θα του έλεγα οτι είναι τρελός..αλλά το να βουτάς ένα καταδυτικό στα 20 μέτρα είναι τίποτα.
Τα ρολόγια όπως και όλα τα υλικά αγαθά είναι για να τα χαιρόμαστε, όχι για να τα βάζουμε σε μια βιτρίνα να τα βλέπουμε.
Δημητρό καλορίζικο, καλοφόρετο και καλοβούτηχτο!!!!
Άντε και με ένα 5513 στον άλλον καρπό ;D

Φιλικά Γιώργος

 
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2098 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:52:29 μμ »
Κάθε ρολόϊ έχει τον προορισμό του. Το σαμπ έχει σχεδιαστεί για καταδύσεις. Με την χρήση που κάνει ο Δημήτρης δεν κάνει κάτι παράλογο, ούτε φέρνει το ρολόϊ στα όρια του. Συνεπώς κανένα πρόβλημα. Πόσο μάλλον όταν έχει κάνει όλα τα απαραίτητα (service κλπ)
 Αν μου έλεγε οτι σκάβει με κομπρεσέρ θα του έλεγα οτι είναι τρελός..αλλά το να βουτάς ένα καταδυτικό στα 20 μέτρα είναι τίποτα.
Τα ρολόγια όπως και όλα τα υλικά αγαθά είναι για να τα χαιρόμαστε, όχι για να τα βάζουμε σε μια βιτρίνα να τα βλέπουμε.
Δημητρό καλορίζικο, καλοφόρετο και καλοβούτηχτο!!!!
Άντε και με ένα 5513 στον άλλον καρπό ;D

Φιλικά Γιώργος

 
Να τονισω εδω οτι αν δεν το βουταγε δεν θα τον λεγαμε αλεπου της ερημου αλλα μπουμπι και θα ηταν διασταυρωση γκριφον κανις  ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2099 στις: Ιούλιος 15, 2010, 09:09:17 μμ »
Ουπς........ένα Sub ακουμπάει (!!!!!) στο πάτο του βυθού δίπλα σε ένα χταπόδι (αριστερά) και ένα βράχο.

H φωτό είναι από τον jclevoy από το Watchuseek.