Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων  (Αναγνώστηκε 96269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:45:45 πμ »
«Τελικά ρε VIWOW, θα πεις συγνώμη;» Ρώτησε ο «θιγμένος» alexisvas.

Θα πω. Στον nin, τον director, τον blackbird, τον stardrive, τον lambros, τον StefMac, τον Omegasnik, τον warover, και βέβαια τον Nanagno, τον Watch Collector, τον Megalos…  (Και προφανώς και άλλους που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.)

Τους αξίζει να διαβάζουν την άποψή μου –και την άποψη καθενός στο φόρουμ– χωρίς να είναι «δηλητηριασμένη» με αναφορές σε απαράδεκτες και εκτός θέματος προσβολές. Παρασύρθηκα, το ομολογώ και δεν ξέρω αν έχει δίκιο ο adastra που λέει ότι το φόρουμ δεν θα είναι ποτέ το ίδιο μετά από αυτό το topic, η δική μου συμμετοχή πάντως, σίγουρα.

Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον nin, ο οποίος με το ποστ του 229 μου επεσήμανε το λάθος μου και να συγχαρώ τον nin και τον blackbird για τα υψηλής ποιότητας τελευταία ποστ τους. Τα χρειαζόμασταν όλοι πραγματικά.

Έχω την αίσθηση ότι σε αυτό το φόρουμ, θα κάνω (λίγους, αλλά καλούς) φίλους και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Φιλικά

Κωστής
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:06:26 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 02:48:26 πμ »
στις ανεπτυγμενες αγορες γινεται κριτικη και δεν ειναι τα απλυτα στην φορα!!!!τελικα ποια ιδιοτητα σας στον χωρο της ωρολογοποιας κανετε χρηση στο φορουμ μας?διοτι σας καταναλωτης και εσεις θα αγοραζετε να υποθεσω οπου εχει καλυτερη τιμη σε ιδιο επιπεδο παροχης υπηρεσιων!
επειδη ασχολειστε σας ρωτω σαν πιο ειδικο.κιτρινο τυπο?! :oκαθε αλλο κυριε στηκα αποτελει θωρακιση του καταναλωτη και ενας ειδικος του χωρου οφειλει να λεει και τα αρνητικα!επειδη ζω εξω διακρινω μια πολυ διαφορετικη προσεγγιση

περιμενω την απαντηση σας,ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 03:17:48 πμ »
VIWOW eisai ametanoitos ! Na simpliroso oti den apantas pote se auta pou se rotoun.
Kala krasia ...


greek!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:03:12 πμ »
Απαντήσεις στον gerge_

ΕΡΩΤΗΣΗ Α.

Έγραψα ότι έχω βαρεθεί να γράφω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να αγοράζει από όπου θέλει. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί με ρωτάς αν εγώ αγοράζω ρολόγια από εκεί που μου κάνουν την μεγαλύτερη έκπτωση. Θα σου πω λοιπόν, αφού έχει για σένα σημασία, ότι έχω αγοράσει ρολόγια με την μεγαλύτερη έκπτωση που θα μπορούσε κανείς να πάρει, μέχρι και με καμία απολύτως έκπτωση. Διαφορετικές στιγμές, διαφορετικές εταιρείες, διαφορετική σχέση με αυτόν που τα πουλούσε. Το μόνο κοινό είναι ότι όλα τα πλήρωσα, εκτός από ένα Casio δείγμα των 75 ευρώ που δεν το έφεραν στην Ελλάδα, ένα Adidas χρονογράφο των 120 ευρώ που φορούσα στην πισίνα και ένα Locman των 300 ευρώ που μου χάρισε ο Καίσαρης και ότι όλα μου άρεσαν πολύ όταν τα αγόρασα. Μετάνιωσα για αρκετά και δεν θα ήθελα ποτέ να αποχωριστώ δύο, που είναι μάλιστα από την ίδια συλλογή (ξέρει ο StefMac).

Για την ερώτηση με ποια ιδιότητα γράφω στο φόρουμ θα σας παραπέμψω στο πολύ ωραίο και ουσιαστικό ποστ του blackbird. Θα επισημάνω ότι (επιπρόσθετα ως Moderator) είναι πολύ παράξενο στο ίδιο ποστ να μου λέτε ότι κακώς δεν συμμετέχω στο φόρουμ ανώνυμα και να με καλείτε να δηλώσω ποια είναι η υπόλοιπη δραστηριότητά μου στον χώρο της ωρολογοποιίας. Τι προτιμάτε τελικά; Ανωνυμία ή εκκαθαριστικό της Εφορίας;

ΕΡΩΤΗΣΗ Β.

Είστε Moderator, ξαναλέω. Αν απαντήσω δεν θα βγούμε εκτός topic; Όχι βέβαια ότι και «εντός» ήταν υπέροχα…

Αν και η αρχή της ερώτησής σας είναι στο ίδιο προσβλητικό κλίμα που δημιούργησε άσχημη διάθεση σχεδόν σε όλους, θα απαντήσω με την σκέψη ότι ίσως ενδιαφέρει και κάποιους άλλους το θέμα και θα ζητήσω από τους αρμόδιους (για να γλιτώσουμε και την «κατάρα» του topic, αλλά και για λόγους ουσίας, να δημιουργηθεί νέο topic. Προτείνω ως τίτλο «Τα αρνητικά σημεία της ελβετικής ωρολογοποιίας» και εφ’ όσον προφανώς θα ξεκινήσει με την δική σας ερώτηση, αφού εσείς μου ζητάτε να απαντήσω, θα ήθελα να αποφύγετε την προσβλητική εισαγωγή που με παρουσιάζει ως γνώστη του κίτρινου τύπου και εσάς ως «ανακριτή» που με «κολλάει στην γωνία» να πω αυτά που «κρύβω». Το γεγονός ότι ζείτε στο εξωτερικό, το μόνο που συνεισφέρει στο «να διακρίνετε εκεί μια διαφορετική προσέγγιση» είναι ότι δεν έχετε διαβάσει τα δεκάδες άρθρα που έχω γράψει για το θέμα εδώ και χρόνια. Με την ευκαιρία να δηλώσω οτι είναι η τελευταία φορά που απαντώ σε κάποιον που μιλάει ή ρωτάει προσβλητικά ή με υπαινιγμούς και ανακριτική διάθεση.

Ιδού το δικό μου ποστ-απάντηση στην ερώτησή σας: «Η ελβετική ωρολογοποιία έχει μόνο θετικά σημεία και ποια είναι τα αρνητικά;»

Βέβαια δεν φαντάζομαι να περιμένετε ότι θα αρχίσω να σας λέω το ψεγάδι της κάθε εταιρείας, ποια ρολόγια έχουν καλό μηχανισμό, ποιες εταιρείες λένε υπερβολές ή ανακρίβειες κλπ.

Η ωρολογοποιία, όπως πολύ σωστά είπε ο κάποιος, που του ζητώ συγνώμη που δεν μπορώ τέτοια ώρα να ψάξω το φόρουμ για να αναφέρω το όνομά του, δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, όπως το ψωμί, το γάλα, το αλεύρι. Το ρολόι πλέον είναι ένα περιττό αντικείμενο, αφού η ανάγνωση της ώρας μπορεί να γίνει με χίλιους άλλους τρόπους, ενώ η ωρολογοποιία παράγει προϊόντα που συνδέονται με το όνειρο. Το ίδιο ισχύει για ένα παιδάκι που λαχταράει ένα πλαστικό ρολόι και για έναν συλλέκτη που αγοράζει ένα πολύ πολύπλοκο και σπάνιο ρολόι.

Ως προϊόν πολυτελείας δεν οφείλει σε κανέναν εξηγήσεις. Σας αρέσει ένα ρολόι; Αγοράστε το. Δεν σας αρέσει; Μην το αγοράζετε. Ο καθένας προσεγγίζει τον χώρο όπως θέλει (ή όπως μπορεί;) Για κάποιον το Rolex είναι βασιλιάς, για άλλον «φιγούρα», για άλλον έχει την καλύτερη μηχανή, για άλλον είναι ξεπερασμένο, για άλλον διαχρονικό, για άλλον αριστοκρατικό, για άλλον για τους νεόπλουτους κοκ. Έχει αρνητικά; Αυτό που είναι αρνητικό για τον ένα, είναι αδιάφορο, άνευ σημασίας ή και θετικό για τον άλλο. Το φορούν πολλοί – το φορούν λίγοι. Το μαύρο καντράν του πάει – το άσπρο καντράν του πάει. Βγάλε άκρη.

Μπορώ να σας μιλήσω για τα αρνητικά σημεία της ελβετικής ωρολογοποιίας. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που το κάνω. Δεν είναι βέβαια σκόπιμο να το κάνουμε με «κίτρινο» τρόπο. Η τάδε εταιρεία είναι για πέταμα, ή έχει πρόβλημα με τους μηχανισμούς. Δεν θα ήμασταν συνεπείς με αυτό που περιγράψαμε πριν, το γεγονός δηλαδή ότι ο καθένας έχει την οπτική του γωνία και εστιάζει σε διαφορετικά πράγματα. Κρύβει επίσης –ιδιαίτερα σε ένα φόρουμ που οι περισσότεροι συμμετέχουν ανώνυμα– και μια παγίδα: αυτός που περιγράφει κάτι να μην εκφράζει την πραγματική και αθώα άποψή του, αλλά να έχει κάποιο συγκεκριμένο εμπορικό ή άλλο συμφέρον. Μην ξεχνάμε ότι το Internet είναι απίστευτα σημαντική πηγή πληροφοριών, υπό τον όρο ότι ελέγχουμε την αξιοπιστία του ομιλούντος. Με το «φλου» νομικό πλαίσιο και την ανωνυμία που επικρατεί, πρέπει κανείς να είναι πολύ προσεκτικός. Άλλωστε το πρόβλημα της ελβετικής ωρολογοποιίας δεν είναι αν ένα ρολόι ή πενήντα δεν έχουν καλή ποιότητα, αλλά θέματα πιο θεσμικά και που αφορούν ολόκληρο τον κλάδο.

Μέγιστο παράδειγμα είναι το πόσο ξεπερασμένο και απαράδεκτο είναι το «Swiss Made». Ένα ρολόι παίρνει τον τιμητική αυτή διάκριση στο καντράν του, αν η μηχανή του αποτελείται από εξαρτήματα κατασκευασμένα κατά 50% (σε αριθμό) στην Ελβετία και έχει συναρμολογηθεί στην Ελβετία. Για τον λόγο αυτό πολλές εταιρείες και οργανώσεις στην Ελβετία διεκδικούν την θέσπιση πιο αυστηρών προδιαγραφών. Αντίστοιχη είναι η κριτική που γίνεται για το πόσο χαμηλά είναι τα στάνταρ των πιστοποιητικών ακριβείας. Για το λόγο αυτό θεσπίζονται διαρκώς νέα πιστοποιητικά, συνήθως με τοπικό χαρακτήρα, ενώ πολλές εταιρείες έχουν επενδύσει σε δικούς τους –in house– ποιοτικούς ελέγχους. Παράδειγμα το τεστ 1000 ωρών λειτουργίας της συλλογής Master της Jaeger-LeCoultre. Προσωπικά έχω αρθρογραφήσει και για τα δύο θέματα εδώ και χρόνια.

Ένα άλλο θέμα είναι η προσαρμογή της ωρολογοποιίας από την περίοδο του απόλυτου μυστικισμού, του ωρολογοποιού που κατασκευάζει ένα χειροποίητο ρολόι στην σοφίτα του σπιτιού του, βάσει μυστικών που του εμπιστεύθηκε ο πατέρας του, μυστικά που τα είχε μάθει από τον παππού, στην εποχή της επικοινωνίας και της σε βάθος έρευνας των πάντων. Το marketing διαδέχεται την μαγεία και προσπαθεί να δημιουργήσει μια νέα «μαγεία» βασισμένη σε επιτυχημένες συνταγές. Ο κόσμος σήμερα συνειδητοποιεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις ρολόγια των 500 έως και των 20.000 ευρώ, έχουν την ίδια μηχανή. Βέβαια είναι και ένα θέμα των καταναλωτών και φίλων της ωρολογοποιίας να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι απαραίτητο ένα ωραίο ρολόι να έχει μια μηχανή-έργο Τέχνης, όπως το ίδιο συμβαίνει και στα αυτοκίνητα.

Άλλο αρνητικό είναι η ύπαρξη μεγάλων ονομάτων που απέκτησαν πρόσφατα δική τους μηχανή και για δεκαετίες (να μην πω αιώνα και) δεν έφτιαχναν ούτε ένα μηχανισμό. Ονόματα που πλασάρονται για παλιά, ενώ δεν είναι. Θέλετε να γράψω ονόματα; Δεν νομίζω (από εμπειρία) ότι οι συμμετέχοντες στο φόρουμ έχουν όλοι την ψυχραιμία να ακούσουν αλήθειες που θίγουν τις επιλογές τους και δεν θα ήθελα να ξαναζήσω την εμπειρία να με βρίζει όποιος διαφωνεί με αυτό που –με στοιχεία πάντα– υποστηρίζω.

Το μεγαλύτερο σημείο προς σκέψη και –επείγουσα– διόρθωση είναι το αποτέλεσμα της τελευταίας δεκαετίας (και βάλε) ευδαιμονίας της ελβετικής ωρολογοποιίας, η οποία σε συνδυασμό με την απίστευτη ανάπτυξη νέων και δυναμικών αγορών (Μόσχα, Χονγκ Κονγκ κλπ), οδήγησε την ελβετική ωρολογοποιία σε μια υπερβολή και έναν δρόμο που για πολλούς είναι μακριά από τον (σωστό) δρόμο της ελβετικής παράδοσης στον χώρο. Η κρίση είναι η καλύτερη «ευκαιρία» να αναλογιστούμε και εμείς, ως καταναλωτές, όσο και οι εταιρείες τις επιλογές μας των τελευταίων χρόνων.

Κάποιοι θεωρούν αρνητικό το γεγονός ότι τα μεγαλύτερα ιστορικά ονόματα του χώρου ανήκουν σε ελάχιστα και πανίσχυρα γρουπ. Άλλοι το ίδιο γεγονός το θεωρούν πλεονέκτημα.

Προφανώς θα ξέχασα κάποια αρνητικά της ελβετικής ωρολογοποιίας. Αν θημηθώ κάτι θα επανέλθω. Ήμουν όμως τυχερός που δεν μου ζητήσατε να πω τα θετικά, γιατί αυτά είναι πολλά και θα έπρεπε να γράφω σελίδες.

Φιλικά

Κωστής
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:22:51 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:33:17 πμ »
viwow
 ποτε και πουθενα σε κανενα φορουμ στο εξωτερικο Η επαγγελματια οι ερωτησεις δεν αποτελεσαν προσβολη της προσωπικοτητας του!σας ρωτησα διοτι σε πολλα σημαντικα θεματα ,σημαντικα οχι γιατι το λεω φυσικα εγω αλλα διοτι ειναι σε μεγαλες και δεικτοβαρεις αγορες ,δεν απαντηθησαν ποτε.

οπως ο ιδιος ειπατε γραφτηκατε  για να παρουσιασετε το περιοδικο σας  στο φορουμ μας,απο εκει και περα ομως συμμετεχετε σαν απλο μελος οπως ειμαι και εγω.εχω ενα διττο ρολο τον οποιο πιστευω οτι σεβομαι.πανω απο ολα  για μενα ειναι η σωστη ενημερωση των μελων για αγορα ρολογιων!.αλλωστε θα θυμαστε πιστευω την θεση που ελαβα χωρις δισταγμο σε προσφατο θεμα με L.E ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΣΤΑ 3.000 ευρω. ???


απο τα ποστ σας
θα ήθελα να αποφύγετε την προσβλητική εισαγωγή που με παρουσιάζει ως γνώστη του κίτρινου τύπου και εσάς ως «ανακριτή» που με «κολλάει στην γωνία» να πω αυτά που «κρύβω»



Ασχολούμσι βέβσια με τον Τύπο, όχι αυτόν που έχει κίτρινο χρώμα. Άρα μην περιμένετε να σας βγάλω τα "άπλυτα" της ωρολογοποιίας στην φόρα. Και σίγουρα όχι στις 4 το πρωί. Εσείς έχετε εντοπίσει κάποια αρνητικά σημεία να τα καταθέσετε προς συζήτηση;

σε αυτα απαντησα και εσεις κανατε χρηση της λεξης κιτρινος τυπος πρωτος.δεν βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο ???

 
σας ανεφερα οτι η ανωνυμια στο ιντερνετ  αποτελει μια ασπιδα για τον γραφοντα,η επιλογη σας ειναι καθαρα προσωπικη.

τα αρνητικα σημεια ειναι θεμα ταμπου?
στο εξωτερικο εχει πολλους θετικους ρολους οπως καλυτερα προιοντα,διορθωση λαθων,αυτοκριτκη,θωρακιση της ποιοτητας,ανταγωνισμο κτλ

εχουμε ενα φορουμ που ειναι μια βαση δεδομενων που τολμω να πω οτι εχει  πληθωρα θεματων,προτασεων,κριτικων .αριθμουμε μερικες χιλιαδες ποστ και ειμαστε σε πολλα πραγματα στην γραμμη μεγαλυτερων φορα  του εξωτερικου.εαν εξαιρεσω τον τελευταιο καιρο ...αλλα ειναι μια παρενθεση


οταν εγω λεω αρνητικα,οπως και εξω το αντιλαμβανονται αναφερομαι σεπροβληματα μηχανων,μοντελων ,περιγραφες,ποσοστα,λυσεις,service,συμπεριφορα της εκαστοτε εταιριας etc που θα βρει κανεις και σε αυτο το φορουμ και θεωρω μεγαλη καινοτομια για τα ελληνικα δεδομενα.λεμε τα πραγματα εξω απο τα δοντια χωρις ενδοιασμους.το κανουμε ακομα και για μαρκες η ρολογια που εχουμε αδυναμια  Η στην κατοχη μας

οι μεγαλυτερες αποκαλυψεις προβληματων βγαινουν μεσα απο τα φορα!οι εταιριες επιδιωκουν την επισημανση των "παιδικων ασθενειων" στα ρολογια τους


δεν ειναι τυχαιο οτι το θεμα fake omega υπαρχει στο timezone το οποιο εχει στενους δεσμους με το antiquorum αλλα δεν λογοκρινε το ολο θεμα ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:35:00 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:52:23 πμ »
"οπως ο ιδιος ειπατε γραφτηκε για να κανετε γνωστο το περιοδικο στο φορουμ μας"

Δεν θα απαντάω και σε αυτούς που αλλάζουν τα λόγια μου.

Είπα οτι με κάλεσε ο Nanagno μέσω ποστ που έγραψε στο φόρουμ να παρουσιάσω το περιοδικό μου. Αυτό δεν είναι το ίδιο με αυτό που με παρουσιάζετε οτι είπα. Άλλο "για να κάνετε γνωστό", άλλο "γιατί μου ζήτησαν να παρουσιάσω".

http://www.mywatch.gr/index.php?PHPSESSID=1f8379842fccad456753025918d104b1&topic=2873.0

Λίγη προσοχή στην ερμηνεία γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη ποτέ.

Παρακαλώ να τελειώσουν επίσης οι ατελείωτοι σχολιασμοί επί ασχέτων. Επί της ουσίας. Με ρωτήσατε κάτι, επι αυτού, ότι θέλετε.

Τις απόψεις μας θέλουν τα μέλη και οι επισκέπτες του φόρουμ, όχι κοκορομαχίες.

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΛΟΙΠΟΝ.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:55:42 πμ »
δεν εχει ουσια για σας η αποκαλυψη προβληματων σε ενα ρολοι?η αποτροπη λαθους αγορας απο καποιον?ειμαστε "ανουσιοι" κυριε στηκα?τοτε για εσας τι ειναι ουσιωδες?

για μενα ουσιωδες ειναι να μπορω να λεω δημοσια οτιδηποτε μας κανει πιο "χειραφετημενους" καταναλωτες στα προτυπα των μεγαλων αγορων!

και σε αυτο το φορουμ μας εχει καθοριστικη συμμετοχη

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:58:10 πμ »
Και αν αυτός που γράφει την "Αποκάλυψη" δεν είναι ο Ιωάννης, αλλά κάποιος που πουλάει μια άλλη μάρκα, εσύ πως θα το ξέρεις;

Ουσιώδεις είμαστε όταν ρωτάμε τον "κύριο Στήκα", "αυτό το ρολόι που γράψατε στο ποστ σας, οτι είναι το μόνο που "χάνει" ένα δευτερόλεπτο την ημέρα και κατά συνέπεια είναι το πιό ακριβές στον κόσμο, ποιό είναι;' και όχι όταν τον ρωτάμε άσχετα θέλοντας να τον θίξουμε.

Τι νομίζεις οτι κερδίζεις επιβεβαιώνοντας κάτι με διάφορους ανώνυμους που δεν ξέρεις ποιοί είναι. Ξέρεις πόσες ανακρίβειες λέγονται στα φόρουμ που θεωρούνται σωστές γιατί συμφώνησαν 5 που δεν τους ξέρουμε; Αν εγώ γράψω κάτι αναληθές με το όνομά μου είναι το ίδιο με το να έγραφα ως kolokithi-time;

Προσοχή δεν ισχυρίζομαι οτι τα φόρουμ δεν έχουν λόγο, αλλά, προς Θεού, δεν είναι και το Ευαγγέλιο...

ΔΕΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΕΙΜΕΝΟ.

http://www.theatlantic.com/doc/200807/google


Κωστής
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:15:40 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:06:51 πμ »
Και αν αυτός που γράφει την "Αποκάλυψη" δεν είναι ο Ιωάννης, αλλά κάποιος που πουλάει μια άλλη μάρκα, εσύ πως θα το ξέρεις;

Κ

1) δεν αποτελει συνηθης τακτικη στο εξωτερικο ..ευτυχως.
2)εαν καποιος σκεφτει "κουτοπονηρα" εχει χασει για παντα αξιοπιστια,φορουμιστες ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ!...τελος ;)

παραδειγμα?το επισημο φορουν τηςiwc προσπαθησε να αποδειξει οτι μια μηχανη ηταν δικη τους παραγωγηςκαι οχι βαση ΕΤΑ ::) και τα μεγαλυτερα φορα με τεκμηριωμενες τεχνικης φυσεως αποδειξεις τους εβαλαν στην θεση τους.ειχε γινει πολυ μεγαλος ντορος ....

η ζημια ?......



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:19:19 πμ »
[ νομίζεις οτι κερδίζεις επιβεβαιώνοντας κάτι με διάφορους ανώνυμους που δεν ξέρεις ποιοί είναι. Ξέρεις πόσες ανακρίβειες λέγονται στα φόρουμ που θεωρούνται σωστές γιατί συμφώνησαν 5 που δεν τους ξέρουμε; Αν εγώ γράψω κάτι αναληθές με το όνομά μου είναι το ίδιο με το να έγραφα ως kolokithi-time;
/b]

viwow γνωριζεται και θεωρειτε  kolokithi-time fora οπως

timezone,watchuseek,thepurist,rolexforum?[/font]etc


ποια ειναι η γνωμη σας για τα φορα υψηλου επιπεδου?ποια ειναι η γνωμη σας για το φορουμ μας σαν περιεχομενο και αξιοπιστια?

στα φορουμ εχουμε πολλους που παραθετουν γνωσεις ,δεν ειναι ενα το προσωπο.παρακολουθησα προσφατα θεμα για το εαν το JB ΦΟΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ Η ΟΧΙ και ειχαμε μια καταπληκτικη σειρα απο στοιχεια  που να απεδεικνυαν!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:25:26 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:24:32 πμ »
Σε παρακαλώ, μη μας μεταφέρεις τις δικές σου ερμηνείες αυτών που βλέπεις σε άλλα φόρουμ. Βάλε λινκ να δούμε και εμείς και να σχολιάσουμε. Μεγάλα παιδιά είμαστε, κάτι θα καταλάβουμε...

Την επόμενη απάντηση αργότερα γιατί πρέπει να κοιμηθώ

Κ

Υ.Γ. το kolokithi-time ήταν υποθετικό όνομα χρήστη όχι φόρουμ. Προσπάθησε να με καταλαβαίνεις
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:25:38 πμ »
VIWOW gia na me prosvaleis isoun protos. Tora kouventa... den to perimena tetioi kriftouli. Ego den xanasxoloumai.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:32:21 πμ »
Σε παρακαλώ, μη μας μεταφέρεις τις δικές σου ερμηνείες αυτών που βλέπεις σε άλλα φόρουμ. Βάλε λινκ να δούμε και εμείς και να σχολιάσουμε. Μεγάλα παιδιά είμαστε, κάτι θα καταλάβουμε...

Την επόμενη απάντηση αργότερα γιατί πρέπει να κοιμηθώ

Κ

Υ.Γ. το kolokithi-time ήταν υποθετικό όνομα χρήστη όχι φόρουμ. Προσπάθησε να με καταλαβαίνεις



εχω παραθεσει πολλα λινκ σε αυτο το φορουμ αλλα και σε τοσες απαντησεις μου  σε αυτην την θεματικη ενοτητα,θα το κανω ξανα μιας και μου το ζητατε !και εγω θα ηθελα να σας παρακαλεσω να μην ειστε τοσο απαξιωτικος προς εμενα   ;)

ευχαριστω και καλη σας νυχτα!

αλλο ενα λινκ για εσας ;)απο φορουμ και μια ακομα χρησιμη πληροφορια για το φορουμ μας



το μπρασελε αυτο τελικα πηγε σε διαστημικη αποστολη!εχει σημασια?εχει σημασια και πολυ μεγαλη...
http://forumamontres.forumactif.com/revues-videos-photographies-fiches-pratiques-f2/bracelet-jb-champion-de-la-nasa-pour-les-speedmaster-t11069.htm#97556
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2009, 07:01:10 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 09:51:18 πμ »
Αυτό το ΤΟΠΙΚ έκανε τον κύκλο του και κλειδώνετε.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ζητήσω την ταπεινή μου συγνώμη που ίσως και με τον δικό μου τρόπο να έφταιξα μιας και άφησα λίγο παραπάνω το ΤΟΠΙΚ να εξελιχθεί και κάποια μέλη είπαν 2 κουβέντες παραπάνω. Συγνώμη λοιπόν στους αγαπητούς συμφορουμίτες μας που κάποιοι τους ΠΡΟΣΒΑΛΑΝ, δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα απλά νιώθω ότι σας το οφείλω.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.