Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων  (Αναγνώστηκε 96443 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #200 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:57:28 μμ »
ο ACIDBLACK εγραψε

Παράθεση
Μαλλον στον vivow/director δεν αρεσει ο τροπος που σκεφτονται οι νεοτεροι απο εμας.
Προβλημα τους!!!Σιγουρα θα κανουν καλη παρεα στις εκθεσεις μεταξυ των ομοιδεατων τους

η αποψη μου ειναι οτι προσπαθησα να αποδειξω το δικαιωμα και την αποδοχη στην διαφορετικη σκεψη,τι να κανω δεν φταιω εγω που κατι πετυχα στην ζωη μου,αν και γεννηθηκα φτωχοπαιδο,κι ετσι μου δινεται η ευκαιρια ν αποκτησω καποια πραγματα που καποιοι δεν μπορουν,επισης δεν φταιω γιατι ο καπιταλισμος εχει τους δικους του κανονες και για να επιβιωσεις πρεπει να τους αποδεχτεις.
το πιο σημαντικο ειναι οτι εγω ο παλαιολιθικος δεν επιτρεπω στον εαυτο μεου να συνδιαλλεγεται με μικρονοες διοτι μου ειναι εξαιρετικα ψυχοφθορο πλεον
συγχαιρω τον viwow που εξακολουθει να επιμενει να περασει και καποιες αλλες αποψεις,ισως τα λιγα χρονια που του απομενουν για να φτασει την ηλικια μου,του δινουν αυτο το περισσο κουραγιο να το κανει.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #201 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 10:58:17 μμ »
Για να κανω το συνηγορο του διαβολου, πρεπει να πω στον Acidblack οτι δεν ειναι κατακριτεες ουτε η σχεση με τις εταιριες ουτε η ταυτιση των συμφεροντων ουτε η κερδοφορια. Αυτα εγω τα επαινω !!!
Αυτο που διαφωνω ειναι η αρνηση να δουν καποιοι μια πραγματικοτητα, παραμυθιαζοντας κυριως τους εαυτους τους.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:17:58 μμ »
δεν θα  βγει ποτε ΑΚΡΗ !! προτεινω να κλειδωθει ΤΟ ΘΕΜΑ γιατι τραβαει σαν "μαυρη τρυπα" ολα τα αλλα θεματα αλλα επισης μας ριχνει και σε μια αρνητικη διαθεση, σε λιγο θα βγουν τα οπλα!!


το χωμα ΒΑΦΤΗΚΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ;D ;D ;D





Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #203 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:22:55 μμ »
Δυστυχώ η ευτυχώς ο καθένας βλέπει την δική του πραγματικότητα.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.
Το κακό είναι να αρνείται κανείς να παραδεχτεί ότι υπάρχουν περισσότερες από μία πραγματικότητες.

 
Είναι σαν να αρνείται να δει τις τόσες διαφορετικές εκφάνσεις της ζωής.


Υ.Γ. Ότι και να κάνουμε δεν μπορούμε να ακυρώσουμε την αξία κάποιου ούτε την διαδρομή του στη ζωή.
       Προφανώς θέλουμε δρόμο ακόμη για να καταλάβουμε ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις εκτός της δική μας.
      
       Είναι κρίμα να δεχόμαστε το διαφορετικό γούστο αλλά όχι την διαφορετική άποψη.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #204 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:25:42 μμ »
δεν θα  βγει ποτε ΑΚΡΗ !!

Έχεις δίκιο και ο λόγος απλός:  Δεν θέλουμε
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:29:26 μμ »
το να κρατα ο vivow καλες σχεσεις με του πελατε του και σε ανθρωπους που βασιζονται η επιχειρησεις του ειναι αυτονοητο

ειναι κομματι τις δουλειας του ,να προσπαθει ομως να μου αποδειξει οτι η αγορα δεν πρεπει να δουλευει βαση ανταγωνισμου αλλα

μικρομπακαλικης και με τεχνικες "αρμενικες" ο ΜΕGALOS μπορει ισως να με καταλαβει ειναι εμπορικος ορος της πιατσας

δεν δεχομαι τις πωλησεις σε γνωστους δεν δεχομαι πιανουμε τον πελατη !@##$ και τον γδερνουμε στη αγνοια του

δεν δεχομε εγω το πουλαω και αμα σα αρεσει ,αυτα director να τα πεις αλλου αποδεξου λοιπον που κανει την ευρωπη χωραφι μας και

 τον εμπορο του βελγιου γειτονα μας ,αν δεν θελετε εσεις θελουν οι αλλοι να πουλησουν νομιμα και ωραια !

και τα λεφτα τις διαφορας θα τα παρω ελβετικη καφετιερα γιατι τοσο βγαινουν για ενα καλο omega!

george σου χρωστα δυο ION γιατι ανακαλυψα οτι η καφετιερα μου ειναι ελβετικη

αν γενηθηκατε στην εργατικη ταξη και αυτοδημιουργηθηκατε  μπραβο σας ο κανατε σε αλλες εποχες

εμεις που αντιμετωπιζουμε τωρα αυτες τις καταστασεις τις ενστερνιζομαστε κιολας γιατι οι εμποροι της ΕΛΛΑΔΟς μας αφηνουν να

 κανουμε και αλλιως, σε ρουχα παπουτσια παιδικα ειδη  ειδη σπιτιου? τροφιμα ποτα ?ειδη πρωτης αναγκης?

ειναι δυνατον ενα κερι που κανει στην βαρκελωνη 0,80 να κανει στην αθηνα 5,00?(Πραγματικο παραδειγμα απο ΖΑRΑ ΗΟΜΕ)

Ειναι δυνατον να βρισκω το ρολοι που θελω για την γυναικα 400 ευρω και τα μαγαζια να θελουν 900?

για ναμε κερασουν καφε και να μου ζητησουν 750? και αν αυτο δεν ειναι αισχροκερδια τι ειναι?

και να εχω τον vivow να μου λεει οτι γνωριζει και κανει και δειχνει και δεν απαντα σε ερωτησεις εμπορικης φυσεως?

θιξαμε τους πελατες του και για αυτο εθιγει ο φιλος σου director (σε τι δεν μας ειπες ακομα αλλα δεν πειραζει)!

MEGALOS προσπαθησα να ριξω την διαφορα αποψεων αν και τα παραδειγματα ηταν απειρα ,στην διαφορα ηλικιας

αν ειχαν την δικη σου ωριμοτητα να εκλαβανουν καταστασεις που υπαρχουν ποια ως de facto

να ειχαμε αποφυγει την ψυχοφθορα κατα director συζητηση.

αλλα για μενα ειναι διασκεδαστικοτατη!ακομα και ο πατερας μου που βρισκεται σε μεγαλη ηλικια οατα του εδειξα διαφορα

παραδειγματα τιμων ελλαδος και ιντερνετ εφριξε! παλιος εμπορος δε εισαγωγεας αντιπρωσωπος

μου εκανε λιανα καποιες μικρολεπτομερειες του χωρου που φυσικα δεν γνωριζα .

σας ευχομαι σε ολους καλο βραδυ

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:41:45 μμ »
Παράθεση
Το κακό είναι να αρνείται κανείς να παραδεχτεί ότι υπάρχουν περισσότερες από μία πραγματικότητες.

ποσο δικιο εχεις φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:42:09 μμ »
εγω παντως απο πλευρα μου θα περιμενω κατι νεο να βγει...
εξεπλαγην με την συνολικη συμπεριφορα του κυριου Στηκα...κριμα!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:42:35 μμ »
Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα ποστ και τελικά ουτε συμπέρασμα έβγαλα και μάλλον μου χάλασε και η διάθεση αλλά μιας και μιλάμε γενικά και πολλά ειπώθηκαν θα πω και εγώ την γνωμη μου τελικά τι νόημα εχει να μιλάμε για την αγορά και για το πόσο πουλάει ζούμε στην εποχη της παγκοσμιοποιήσεις και ο καθένας σαν πολίτης του κόσμου είναι ελεύθερος να αγοράσει από όπου θέλει και στην τελική αν έχετε πρόβλημα με τις τιμές στην Ελληνική αγορά μαζευτείτε καμία 1000αδα άτομα στην πανεπιστήμιου και κλείστε την (τωρα που είναι και της μοδας) διατυπώνοντας τα αιτήματα σας δεν μπορεί θα σας ικανοποιήσουν .νομίζω κοιτάμε το δεντρο και χάνουμε το δασος για εμενα κάθε ρολοι συμβολίζει την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλα για να το αποκτήσω (ναι ξέρω τώρα γίνομε μελό) καθώς επίσης και την
Λατρεία μου στην μικρό μηχανική και την έμφαση στην λεπτομέρεια
ΥΓ
τωρα που ξαναδιαβάζω τι εγραψα εχω φύγει τέλειος οφ αλλα δεν βαριέσαι μετα από αυτά που διάβασα…
Ειμαι ο Νίκος και ειμαι 20 αν αυτό εχει κάποια σημασία

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #209 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:44:09 μμ »

τι να κανω δεν φταιω εγω που κατι πετυχα στην ζωη μου,αν και γεννηθηκα φτωχοπαιδο,κι ετσι μου δινεται η ευκαιρια ν αποκτησω καποια πραγματα που καποιοι δεν μπορουν,

Αυτό δεν το κατάλαβα, σας κατηγόρησε κάποιος ότι κακώς πετύχατε στη ζωή σας;
Αν εννοείτε ότι η όλη διαμάχη προκαλείται από ζήλια επειδή κάποιοι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν από τις μπουτίκ ΥΩ στην Ελλάδα σας διαβεβαιώ ότι δεν είναι έτσι.

Περι αισχροκέρδιας είναι το ανάγνωσμα.

Αν φυσικά δεν εννοείτε αυτό, και έχετε την διάθεση, διευκρινήστε...  
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:46:20 μμ »
Το κακό είναι να αρνείται κανείς να παραδεχτεί ότι υπάρχουν περισσότερες από μία πραγματικότητες.

Δεν θελω να κανουμε φιλοσοφικη συζητηση αλλα αυτο ειναι ανηκουστο.Η πραγματικοτητα ειναι μια.
Απλα συνηθως ποτέ δεν την ξερουμε όλη.
Μην λεμε και οτι να 'ναι...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 11:53:45 μμ »
Προσωπικα κουραστηκα πολυ με αυτο το τοπικ. Πηρα κι εγω μερος αλλα καποια στιγμη ξεφυγε σε προσωπικες κοντρες και εχασε καθε νοημα.

Φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:00:42 πμ »
Το θέμα έχει περιέλθει σε τέλμα, το οποίο μάλιστα αρχίζει να γίνεται και δύσοσμο.  :-\
Εκτός αυτού, ό,τι ενδιαφέρον μπορεί να είχε, πλέον έχει εξανεμιστεί.

Δεν χρειάζεται να ζήσουμε πάλι τη "χαριτωμένη" εκείνη την περίοδο όπου οι όρχιδές μας είχαν γίνει 20 οκάδες ο καθένας από τις ατέρμονες συζητήσεις περί Seiko, ξανά και ξανά, κι άντε πάλι από την αρχή.

Και μη μου πείτε "άμα δεν σ' αρέσει, μη τα διαβάζεις..." Αφού αν πατήσει κανείς στο link Τελευταία μηνύματα, όσο πίσω και να πάει, όλο το ίδιο θέμα αναπτύσσεται.

Οι αρμόδιοι ας πράξουν τα δέοντα.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:13:19 πμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:02:20 πμ »
Δεν θελω να κανουμε φιλοσοφικη συζητηση αλλα αυτο ειναι ανηκουστο.Η πραγματικοτητα ειναι μια.
Απλα συνηθως ποτέ δεν την ξερουμε όλη.
Μην λεμε και οτι να 'ναι...


Ok ότι πεις.

Μου φτάνει μόνο το γεγονός ότι παραδέχεσαι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Ειμαι ο Νίκος και ειμαι 20 αν αυτό εχει κάποια σημασία

Για μένα Νίκο έχει._
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:07:50 πμ »
Παράθεση
Αν φυσικά δεν εννοείτε αυτό, και έχετε την διάθεση, διευκρινήστε
...

και βεβαια δεν εννοω αυτο,ευτυχως δεν ειμαι ουτε κατ ελαχιστον επηρμενος, ουτε εχω χασει τις αξιες της ζωης που σιγουρα μονο με την καταναλωτικη μας δυνατοτητα δεν εχουν να κανουν.
απλα δεχτηκα καποιες προσωπικες αιχμες απο σεβαστους κατ ολα συμφορουμιστες,για καποιες αποψεις μου η καθημερινες επαγγελματικες πρακτικες μου και θεωρησα οτι ωφειλα τουλαχιστον μια απαντηση,ποσταρισα τις συγκεκριμενες αιχμες και μονον γι αυτες ηταν η απαντηση.
για μενα και λογω επαγγελματος ειναι και σεβαστη και αποδεκτη καθε γνωμη διαφορετικη απο την δικη μου,χαιρομαι οταν την διαβαζω διοτι μου δινει την ευκαιρια να επεξεργαστω διαφορετικες οπτικες γωνιες.
εκεινο που μ ενοχλει ειναι ο δογματισμος.η απολυτοτητα και προ παντων ο στειρος εγωισμος.

Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:12:05 πμ »
Το θέμα έχει περιέλθει σε τέλμα, το οποίο μάλιστα αρχίζει να γίνεται και δύσοσμο.  :-\
Εκτός αυτού, ό,τι ενδιαφέρον μπορεί να είχε, πλέον έχει εξανεμιστεί.

Δεν χρειάζεται να ζήσουμε πάλι τη "χαριτωμένη" εκείνη περίοδο όπου οι όρχιδές μας είχαν γίνει 20 οκάδες ο καθένας από τις ατέρμοντες συζητήσεις περί Seiko, ξανά και ξανά, κι άντε πάλι από την αρχή.

Και μη μου πείτε "άμα δεν σ' αρέσει, μη τα διαβάζεις..." Αφού αν πατήσει κανείς στο link Τελευταία μηνύματα, όσο πίσω και να πάει, όλο το ίδιο θέμα αναπτύσσεται.

Οι αρμόδιοι ας πράξουν τα δέοντα.




+1

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:36:01 πμ »
Επειδή ξεφύγαμε εντελώς απ' το ζητούμενο, καλό θα ήταν να ηρεμήσει ο καθένας και να μείνει εκτός τόπικ μέχρι να επανέλθει η αυτονόητη στοιχειώδης κοσμιότητα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:31:07 πμ »
Δεν κρύβω οτι με ενόχλησε πολύ ο προηγούμενος τίτλος του topic και αυτό όχι γιατί οι εισαγωγείς είναι φίλοι μου, αλλά με ενοχλεί να ισοπεδώνουμε έναν κλάδο και να λέμε οτι "όλοι οι γιατροί τα παίρνουν" κλπ. Δεν άρχισα να γράφω για να υπερασπιστώ κανέναν, αλλά γιατί καταλάβαινα από τα γραφόμενα οτι πολλοί δεν ξέρουν την πολιτική τιμών και μπορούσα να βοηθήσω. Σκεφτείτε οτι έχω λόγους (και δεν εννοώ τα μικροσυμφέροντα που αμέσως σκέφτεται ο μέσος Έλληνας, αλλά την μεγάλη σχέση μου με τον κλάδο της ΥΩ και την αγάπη μου γι αυτήν) να βλέπω πολλά θέματα με άλλο μάτι απ' ότι κάποιος που του αρέσουν ή τον τρελλαίνουν τα ρολόγια και θέλει να αγοράσει όσο πιο πολλά και όσο πιο φτηνά γίνεται. Για παράδειγμα αν συζητήσουμε για την παράλληλη αγορά, μπορεί πολλοί να είστε υπέρ (παίζει να είναι στο φόρουμ και πολλοί -να μην πω όλοι- που ασχολούνται με το "άθλημα". Εγώ θεωρώ οτι είναι απαράδεκτη η ύπαρξή της, γιατί μεταξύ άλλων διευκολύνει μεν κάποιους στην απόκτηση ενός ρολογιού (ζήτω), αλλά καταστρέφει εντελώς την τιμή μεταπώλησης, όταν θέλουμε όλοι να πουλήσουμε ένα ρολόι (ποιός το σκέφτεται;)
 
Επί του θέματος. Εξήγησα κατά την γνώση μου πως διαμορφώνονται οι τιμές διεθνώς με εκατοντάδες λέξεις και αναλυτικά όσο δεν πάει άλλο και δέχθηκα επιθέσεις χωρίς επιχειρήματα, με φλου παραδείγματα (το ίδιο ρολόι έχει 400, έχει 900. Ναι, αλλά ποιό;). Η στάνταρ απάντηση είναι ότι από πωλήσεις έχω μαύρα μεσάνυχτα, χωρίς άλλη εξήγηση, αν έγραψα για την Sinn, ή για την Doxa και αν έχω βγάλει λεφτά από την δουλειά μου. Τι να πω; Είναι λοιπόν άδικο να μιλάμε οτι το πήγαμε στο προσωπικό.

Ο Acidblack αναφέρει ότι δεν με προσέβαλε, ενώ μια γραμμή παραπάνω λέει ότι να συνεχίσω να ζω στον κόσμο μου γιατί έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο και λίγο παρακάτω και εδώ απευθύνομαι στον Nanagno λέει επί λέξει ότι «(ολους αυτους που τους στελνεται πακετο σε κταστημα με μοντελο και τιμη)» και αυτό αποτελεί επίθεση, προσβολή της επαγγελματικής και προσωπικής μου τιμής και κατηγορία που δεν θα τολμούσε να μου κάνει, αν ήξερα το όνομά του. Μέχρι και για το πώς φαντάζεται ότι μιλάω στην κόρη μου αναφέρεται και πως την διαπαιδαγωγώ, «ερμηνεύοντας» με άρρωστο τρόπο μια λέξη που είπα για άλλο άτομο του φόρουμ και καταλαβαίνετε όσοι είστε γονείς οτι αυτό παραπάει και δεν το επιτρέπει κανείς στον καθένα να αναφέρει το παιδί του. Δεν θα πω κάτι άλλο. Το μόνο που θα επισημάνω είναι ότι είναι εύκολο να συκοφαντείς κάποιον που γράφει επώνυμα, κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία και αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάποιος που εύκολα λέει ότι υπερασπίζομαι τα συμφέροντα των εισαγωγέων και «χτυπιέται» για τα πλεονεκτήματα άλλων λύσεων (sites, αγορά από το εξωτερικό κλπ) θα μπορούσε να είναι ευκολότατα από κάποιος που απέλυσε μια εισαγωγική εταιρεία, μέχρι ιδιοκτήτης site που πουλάει ρολόγια. Αν εγώ «κατηγορούμαι» ότι «στέλνω πελάτες στα μαγαζιά με κλεισμένο μοντέλο και τιμή» από κάποιον που γράφει ανώνυμα και δεν με γνωρίζει καν, τότε ένας ανώνυμος αποκλείεται να έχει δικό του συμφέρον, ιδιαίτερα σε μια εποχή που η μισή Έλληνες πουλούν ρολόγια στο δρόμο και το παραεμπόριο ανθεί; 

Έγραψα ότι οι αρχικές τιμές είναι ίδιες και αυτό δεν είναι θέμα άποψης κανενός, αλλά απόφασης των εργοστασίων. Δεν είπα σε κανέναν από πού να αγοράσει και το βρίσκω υπέροχο να πας με την κοπέλα σου ή την γυναίκα σου στο Παρίσι και να κατέβεις στο lobby του ξενοδοχείου και να της πάρεις ένα ρολόι και πλήρωσέ το όσο θες. Έχω φίλους που δεν αισθάνονται άνετα να ζητήσουν έκπτωση. Ο καθένας έχει το στυλ του και τις συνήθειές του.

Alexisvas, διάβασα το πμ σου και η προσφορά μου ισχύει. Το WOW βάρα το όσο θες, αντέχει στο μποξ. Θα ψάξω εγώ τα ποστ σου και θα σου κάνω και άρθρο-αφιέρωση, που θα είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου. Να δεις ότι και θα το διαβάσεις και θα το απολαύσεις.

Αυτό το «διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα» όμως, τι το ήθελες; Για την Ευρώπη νομίζω ότι είναι απλά τα πράγματα. Γιά την Αμερική τώρα.Πήρα τηλέφωνο στο μαγαζί που μου έγραψες οτι αγόρασες το ρολόι σου στο πμ, γιατί πράγματι μου είχαν δώσει 14.000 δολάρια συν 8 και κάτι % φόρο στο άλλο. Και μου είπε ο David που το σήκωσε ότι έχουν το ρολόι μόνο σε κόκκινο χρυσό, αλλά αν θέλω ξέρει κάποια άλλα καταστήματα που το έχουν σε ατσάλι και μπορεί να μου κάνει τιμή αυτό που πλήρωσες και εσύ και γράφεις στο πμ (Nanagno μην ανησυχείς, δεν λέω τιμές). Του λέω εγώ το θέλω όταν το ξαναφέρεις και ξέρεις τι μου απάντησε; «Δεν θα ξαναφέρουμε Zenith, διακόψαμε την συνεργασία (τελικά εσύ θα τους κλείσεις όλους πράγματι! Όχι αυτούς που δεν αγοράζεις, αυτούς που αγοράζεις, τόσο φθηνά που αγοράζεις και τους τα γυρνάς και πίσω!). Από πότε; του λέω. Δύο με τρεις μήνες, μου απαντάει. Αν θέλετε μου συμπληρώνει έχω και κάποιους φίλους που το πουλούν στο Internet. Όχι του λέω εγώ θέλω από τους συναδέλφους σου, αλλά το θέλω (Nanagno, θα σε κάνω καρδιακό) 1000 δολάρια φθηνότερο, απ’ ότι μου είπες (δηλαδή από αυτό που το αγόρασες και εσύ). ΟΚ, μου λέει. Την αρχική την είχε έτσι κι αλλιώς χωρίς ΦΠΑ, λόγω αποστολής στο εξωτερικό.

Εδώ θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Μίλησαν πολλοί για σεβασμό στην διαφορετική γνώμη. Δεν το αμφισβητεί κανείς, αλλά εδώ δεν είναι θέμα γνώμης. Εγώ μεταφέρω μια γνώση που έχω από την επαγγελματική μου δραστηριότητα. Εσύ έχεις μια διαφορετική εμπειρία, βάσει της οποίας ξεκινάς μια επίθεση που θίγει άδικα κάποιους ανθρώπους. Με ρώτησες τι πιστεύω για την τοποθέτηση του Director για το πώς διαμορφώνει ο ίδιος τις τιμές στη δουλειά του. Μα γνωρίζω εγώ τι πουλάει ο Director και τον επαγγελματικό του χώρο για να έχω άποψη; Αν πουλάει Jaguar, έχει άδικο. Αν πουλάει φιλέτο με πατάτες, έχει δίκιο. Ευχαριστήθηκες; Βλέπεις όμως πως σκέφτεσαι; Εσύ έχεις άποψη για την δουλειά του άλλου, χωρίς και εσύ να γνωρίζεις τι δουλειά κάνει και του ρίχνεις και μερικές παρατηρησεις και παράλληλα θες και να τοποθετηθώ και εγώ. Ψυχραιμία, στο ίδιο φόρουμ γράφουμε με τον άνθρωπο, δεν εξαγοράσαμε την εταιρεία του, ούτε μας προσέλαβε γιά σύμβουλους. Στην περίπτωσή μας «χτυπιέσαι» ότι είναι φθηνότερα πολύ στην Αμερική, αν και δεν θα έπρεπε να το συγκρίνουμε είπαμε γιατί έχει άλλους δασμούς. Είδες που τελικά υπήρχε λόγος που η τιμή από Αμερική που είδαμε με τα μάτια μας όλοι στο καρτελάκι ήταν διαφορετική από αυτή που πήρα εγώ από το κατάστημα στην Ν. Υόρκη; Η κατά 7%  φθηνότερη τιμή λοιπόν που σε έκανε να διαφωνείς μαζί μου ήταν γραμμένη σε ένα παλιό καρτελάκι από παλαιότερη εισαγωγή (γιατί ένα μαγαζί που σταματάει μια μάρκα το Νοέμβριο ή Δεκέμβριο δεν έχει κάνει πρόσφατα παραγγελία και προέρχεται από ένα μαγαζί που έχασε την μάρκα και πουλάει όσο θέλει. Υπήρξαν και στην Ελλάδα μαγαζιά που μόλις έχασαν μια εταιρεία από εκδίκηση ή για να τα ξεφορτωθούν, τα πουλούσαν με 60%. Και για να καταλάβεις την διαφορετική γωνία που βλέπουμε το θέμα, εγώ θεωρώ λάθος για μια μεγάλη εταιρεία το να αφήσουν κάποιον που σταμάτησε να πουλάει μια μάρκα, να πουλήσει όσο θέλει τα τελευταία του ρολόγια. Πρέπει κανονικά να του αγοράσουν πίσω στην τιμή που τα αγόρασε όλα τα ρολόγια. Και αυτό θα το σχολίαζα εύκολα σε ένα εργοστάσιο που το έκανε παρά το γεγονός οτι δεν θα τους ήταν ευχάριστο. Είναι λάθος τους. Για σένα ήταν μια χαρά και αν το ήξερες από πριν θα τους το κατέβαζες και άλλο. Δεν καταλάβατε κάτι. δεν είμαι εναντίον του να αγοράσει κανείς το ρολόι που επιθυμεί φθηνότερα. Πιστεύω οτι οι εταιρείες θα έπρεπε να βάζουν μια λογική τιμή, να είναι ίδια σε όλο τον πλανήτη και να μην κάνουν καθόλου εκπτώσεις και οτι ο καθένας είναι θεμιτό να πολεμάει για την καλύτερη δυνατή έκπτωση. Το ίδιο ισχύει παντού. Αν πας φαντάρος προσπαθείς να πάρεις όσο πιο πολλές άδειες γίνεται. Αν ασχολείσαι με το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας καταλαβαίνεις οτι πρέπει να υπάρχει μια οργάνωση στο στρατό, ώστε όλοι να παίρνουν άδειες με δίκαιο τρόπο και να υπάρχουν και φαντάροι στις μονάδες.

Κωστής Στήκας

Υ.Γ. Ο tolis7 που "εξεπλάγη με την συμπεριφορά του κυρίου Στήκα.... Κρίμα" είναι ο ίδιος που πριν λίγα ποστ στις Φεβρουαρίου 03, 2009, 02:51:05 pm είχε γράψει: "Κυριε Στηκα την δεκαετια του 80 ισως υπηρχαν χαιβανια που πειθονταν απο αυτα που λετε. Πλεον ο κοσμος εχει ξυπνησει και τα ακουει βερεσε
Εγω προσωπικα δεν θα συνησφερω για να παρει την καινουργια πορσε ο καθε <πατσεας>>,<<κεσσαρης>> κλπ..."; Να του ζητήσω συγνώμη αν "έριξα το επίπεδο" των ποστ του.
 

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:17:05 πμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:49:42 πμ »
Διαβαζοντας το συγκεκριμενο νημα, σιγουρα δε θα ειμαι ο μονος ο οποιος θλιβεται απο την τροπη της αντιπαραθεσης.
Η διασταση αποψεων υφισταται σε ολες τις κοινωνιες και ειναι παντοτε σεβαστη!
Ωστοσο, θα παρακαλουσα ολους μας -στην οποια αντιπαραθεση εχουμε εφεξης- να αποφευγουμε αιχμες και χαρακτηρισμους, οι οποιοι πρωτιστως δεν αρμοζουν σε εμας τους ιδιους, αλλα ουτε και τιμουν το χωρο που μας φιλοξενει, ή ειναι ευχαριστες σε οσους μας διαβαζουν...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΛΗΝΕΣ Αντιπρόσωποι Ωρολογίων
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 04:11:39 πμ »
να βλέπω πολλά θέματα με άλλο μάτι απ' ότι κάποιος που του αρέσουν ή τον τρελλαίνουν τα ρολόγια και θέλει να αγοράσει όσο πιο πολλά και όσο πιο φτηνά γίνεται.

δεν ειναι μια ταση ολων να ψαχνουν το πιο συμφερων?

και αυτό αποτελεί επίθεση, προσβολή της επαγγελματικής και προσωπικής μου τιμής και κατηγορία που δεν θα τολμούσε να μου κάνει, αν ήξερα το όνομά του.

πιστευω και θελω να σας το αναφερω οτι ισως θα επρεπε και εσεις να εχετε γραφτει σαν ενα "ανωνυμο" μελος και να εχετε την ιδια ανωνυμια με ολους εμας.γνωριζω οτι και αλλοι γνωστοι σε αλλους χωρους γραφονται σε φορουμ ανωνυμα και ειναι το πιο φυσιολογικο αλλωστε στο ιντερνετ


το βρίσκω υπέροχο να πας με την κοπέλα σου ή την γυναίκα σου στο Παρίσι και να κατέβεις στο lobby του ξενοδοχείου και να της πάρεις ένα ρολόι και πλήρωσέ το όσο θες. Έχω φίλους που δεν αισθάνονται άνετα να ζητήσουν έκπτωση. Ο καθένας έχει το στυλ του και τις συνήθειές του.


στο εξωτερικο και οι πλουσιοι απαιτουν εκπτωση!τωρα για τους δικους μας πιστευω οτι ισχυει το ιδιο!

εχω την εντυπωση μερικες φορες οτι ζουμε σε δυο διαφορετικες ελλαδες οσον αφορα την νοοτροπια του κοσμου.αλλα δεν νομιζω .

ολα τα παιδια,με το δικο τους στυλ που μερικες φορες  παρεκτραπησαν,μιλανε σαν καταναλωτες.ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.εσεις κυριε στηκα να υποθεσω οτι ομιλειτε ως δημοσιογραφος ωρολογοποιιας.εαν ειναι ετσι και εως τωρα μας εχετε αναφερει τα θετικα σε διαφορα ποστ σας ,δεν ειναι καιρος να μας πειτε και τα αρνητικα του χωρου που γνωριζετε τοσο καλα?

επισης


Την εξήγηση που έδωσα σε ποστ μου για το πως μειώνονται με φυσικό τρόπο οι θέσεις εργασίας, την εξέλαβες ως πιθανή δήλωση των εμπόρων οτι φταίνε οι καταναλωτές που δεν ψωνίζουν και γι αυτό κλείνουν. Στην (φανταστική) αυτή περίπτωση είχες "έτοιμη" και την μήνυση.

ειπα οτι εαν δηλωναν κατι τετοιο στο εξωτερικο δημοσια οι πωλητες μια ενωση καταναλωτων θα εκανε μηνυση

Υ.Γ

και γω μπορω να πω οτι εδωσα αρκετες απαντησεις σε θεματα οπως patrizzi,fake omega,παραλληλη εισαγωγη ευρωπη,παιχνιδια εμπορων και αλλα

ακρη δεν θα βγει αλλα σιγουρα εξω η νοοτροπια ειναι πιο κοντα στον κοινο νου.οπου με συμφερει αγοραζω,διαφωνειτε κυριε στηκα?εσεις θα αγοραζατε απο τον πιο ακριβο εαν εχουμε την ιδια ποιοτητα στην παροχη υπηρεσιων?