Αποστολέας Θέμα: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο  (Αναγνώστηκε 12006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:27:52 μμ »
Αφορου πηγα το ρολοΐ μου (Casio Illustrator) δεν εχω πολλες ελπιδες να μπορει να μπει το κανονικο του μπρασελε. Ετσι λεω να του βαλω ενα απλο λουρακι (με το οπιο ομως θα φαινετε ελεΐνο) απλα για να φοριετε, μην παει εντελος χαμενο.. Κριμα ειναι.. Δωρο απο τον πατερα μου, 4 χρονων το πολυ και πολυ καλο ρολοΐ.
Ομως θα χρειαστω ενα πιο εμφανισιμο ρολοΐ. Σκευτικα να κανω την πρωτη μου αγορα ως λατρεις των ρολογιων με ενα Seiko 5, που ειναι και το ρολοΐ-ερωτας μου. Αλλα απο την αλλη καθημερινη χρηση, σχολειο, να μπορω να πληνω τα χερια μου αφοβα, να μην χρειαζετε να το βγαζω για να κανω ντουζ κλπ, δεν νομιζω οτι ειναι το οτι ειναι η πιο καταληλη χρηση για ενα 5αρη.
Επειδη ομως ναι μεν μου αρεσουν τα ρολογια, δεν εχω ιδεα δε απο αυτα και τι υπαρχει τι δεν υπαρχει και τα σχετικα, θελω την βοηθεια σας...  Δεν θελω κατι ακριβο πρωτα απο ολα. Εμτα, θα χαιρομουν ιδιετερα αν ητανε αυτοματο, μου την δεινουν η μπαταριες, χωρις ομως αυτο να σημενει οτι απλοκλειω οτι εχει μπαταρια.  Σαν εξτρα, θυμαμε απο μικρος ενα ρολοΐ που ειχε ο θειος μου, που γυρο απο την οθονη ειχε ενα κυκλικο μεταλο το οπιο γυρνουσε. Δεν ξερω αν αυτο εχει καπια χρησιμοτιτα, και πρεπει να ητανε της μοδας καποτε, τωρα δεν ξερω αν υπαρχει καν, αλλα θα ητανε ενα μικρος ψυχολογικο συν (αν θελετε εξιγιστε μου και τι ειναι. Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να ειναι κουρδιστω και να κουρδιζει απο εκει, πραγμα που θα μου αρεσε). Και λογο τις χρησης που ειπα οτι θα υποστει, θα ηθελα να ητανε αρκετα εως πολυ ανθεκτικο στο νερο (καμια 100 νομιζω ειναι καλα)
Τωρα απο στυλ ρολογιων κλπ δεν ξερω.. Μονο τους χρονογραφους ξερω, και εχω ακουστα τα καταδιτικα και απλα κατι διαβασα εδω για pilot, δεν ξερω ομως τι διαφορα εχουν μετξυ τους (εκτος απο τους χρονογραφους) οποτε και εκει περιμενω τα φωτα σας...

(Σημ. Μιλαμε για κατι σχετικα νεανικο, αλλα μην το παρακανουμε γιατι ειμαι καπως ρετρο στα γουστα μου και στην φιλοσοφια μου)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:55:16 μμ »
http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-BLACK-MONSTER-200M-AUTOMATIC-PRO-DIVERS-SKA43_W0QQitemZ230319061978QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item230319061978&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

SEIKO MONSTER.

150 ευρώ και νομίζω καλύπτει όλες τις προδιαγραφές που θέτεις.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:56:52 μμ »
Να διευκρινίσω ότι δεν προτείνω να το πάρεις από εκεί.
Προς θεού, δεν τον ξέρω τον άνθρωπο!!!
Ενδεικτικά το έβαλα για να δεις την τιμή.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:10:56 μμ »
150 ε; Τσουζει λιγο, αλλα ξερω οτι πρεπει να παει λιγο βαθια το χερι... Αλλα εχει και πολυ ελκιστικη τιμη το 5αρη γμτ...  Αλλα και αυτο το ρολοΐ δεν μου κακοπευτει καθολου! Τελικα αυτο το κυκλακι χρησιμευει πουθενα η ειναι μονο για μουρη;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:38:26 μμ »
Μεταφέρω από post του voodooman

"Χρειάζεται στην κατάδυση, για να βλέπεις πόση ώρα είσαι ήδη κάτω. Πας και βάζεις το βελάκι πάνω στον λεπτοδείκτη μόλις ξεκινήσεις την κατάδυση. Από εκεί και πέρα, στην στεφάνη διαβάζεις τον χρόνο που έχει περάσει. Για αυτό οι περισσότερες περιστρέφονται προς μία μόνο κατεύθυνση, έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σου δείξει ότι εχεις μείνει κάτω απ'το νερό λιγότερο από το πραγματικό."

Εννοείται ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να μετρήσεις χρόνο σε οποιεσδήποτε συνθήκες, και όχι μόνο στην κατάδυση. ;)
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 08:44:02 μμ »
βαλε ενα 100αρικο στην τσεπη .......102 με τα ψιλα.....παρε το λεωφοριο μετρο τραμ πατινι.....και κατεβα στην στοα φεξη ειναι κατω

 απο την κλαυθμωνος ειναι πολλα ρολογαδικα εκει ολο και κατι θα σου γυαλισει στο ματι και στην τσεπη.....

http://www.emarket.gr/item-14713988-SEIKO%20%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A3%20%20SNN083

η απο lowprices με αντικαταβολη στο ταχυδρομειο αξιοπιστος πωλητης ωραιο ρολοι αδιαβροχο με ημερομηνια και χρονογραφους

και οχι πολυ μοντερνο ειναι military στυλ και με ενα καουτσουκ λουρακι το καλοκαιρι θα εισαι μια χαρα!

εχει και μονστερ με καουτσουκ αλλα αν δεν εισαι ηδη ενα ογδοντα θα φαινεται σαν να πηρες το ρολοι του αδερφου σου

φιλικα

ιδομενεας
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:04:47 μμ »
Αααχ... γιατι μου το κανεις αυτο;... Πανω που κατα πασα πιθανοτιτα βρεθηκε λυση για το casio και ειπα να ορμηξω στο 5αρη... 
θα το σκευτω πολυ σοβαρα...! (πληροφοριακα, λεωφοιο δεν παιζει... για να φτασω εκει πρεπει να παρω αεροπλανο+λεωφοριο η πλοιο +λεωφοριο....)

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:50:03 μμ »
και κατεβα στην στοα φεξη ειναι κατω απο την κλαυθμωνος ειναι πολλα ρολογαδικα εκει ολο και κατι θα σου γυαλισει στο ματι και στην τσεπη.....
[

Μαλλον μετα τα επεισοδια στο κεντρο η στοα Φεξη μετακομισε, γιατι εγω θυμαμαι να 'ναι κατω απο την Κανιγγος!
Μην παρεξηγηθεις ACIDBLACK, καταλαβα οτι μπερδευτηκες.

Και κατι για τα 5αρια. Απο ταχερια τα δικα μου και του πατερα μου εχουν περασει πανω απο 4-5. Ολα χαλασαν μεσα σε μια 2ετια!!!!!!!!!!!
Ξεκολλησαν οι δεικτες, τα νουμερα, το σημα 5, κα. Εδω και και μια 8ετια μακρια και αγαπημενοι...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:07:02 μμ »
Εγώ ψηφίζω αυτό για πρώτο"καλό" ρολόι.
http://www.superchrono.com/index.php?main_page=product_info&products_id=505
Γιατί; γιατί ήταν το πρώτο σοβαρό που πήρα και εγώ!
Και επειδή αυτό το επιχείρημα είναι γελοίο, να συμπληρώσω ότι το φορούσα για έξι χρόνια, εδώ και τρία χρόνια το φοράει και ο αδερφός μου και ακόμη δουλεύει τέλεια. Έχει περάσει τις χειρότερες δοκιμασίες, στρατό, θάλασσες, εκδρομές,γάμο, αλλά άντεξε τα πάντα.
Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ το βρίσκεις και κάτω από 120 δολάρια.

A, ο κύριος λόγος που το προτείνω είναι, πέρα από το φοβερό value  for money που έχει,  η εμφάνισή του, είναι από τα πιο διακριτικά "σκληρά" ρολόγια που ξέρω. Φοριέται παντού άνετα. Υπόψιν μόνο ότι είναι λίγο μικρό για τα σημερινά δεδομένα, η διάμετρός του είναι 39 χιλ. χωρίς την κορώνα - άσχετα αν στα περισσότερα sites το δηλώνουν ως 43 χιλ.
Και όταν μετά από σου το επιτρέψουν τα οικονομικά σου, αγοράζεις ένα λουράκι hirsch carbon fiber ή το μπρασελέ των promaster και καθάρισες για πολύ καιρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2009, 10:32:34 μμ από Voodooman »

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:13:29 μμ »
no offence παντα τις μπερδευα αυτες τις πλατειες

συμφωνο απολυτα με το citizen τρομερο και φοβερο εχει και μια εκδοση με σατινε χρυση στεφανη που το κανει ακομα ποιο ομορφο!

dark kronos σε βλεπω για lowprices
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:30:22 μμ »
Εγώ ψηφίζω αυτό για πρώτο"καλό" ρολόι.
[url]http://www.superchrono.com/index.php?main_page=product_info&products_id=505[/url]


Η miyota που φοραει ειναι πολυ αξιοπιστη,κουρδιζει και λενε οτι γενικα κραταει καλυτερους χρονους απ την 7sXX της Seiko.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 10:34:51 μμ »
Η miyota που φοραει ειναι πολυ αξιοπιστη,κουρδιζει και λενε οτι γενικα κραταει καλυτερους χρονους απ την 7sXX της Seiko.
Η ακρίβεια του δικού μου είναι παροιμιώδης, πολύ καλύτερη από του seiko...

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 11:06:20 μμ »
βαλε ενα 100αρικο στην τσεπη .......102 με τα ψιλα.....παρε το λεωφοριο μετρο τραμ πατινι.....και κατεβα στην στοα φεξη ειναι κατω

 απο την κλαυθμωνος ειναι πολλα ρολογαδικα εκει ολο και κατι θα σου γυαλισει στο ματι και στην τσεπη.....

[url]http://www.emarket.gr/item-14713988-SEIKO%20%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A3%20%20SNN083[/url]

η απο lowprices με αντικαταβολη στο ταχυδρομειο αξιοπιστος πωλητης ωραιο ρολοι αδιαβροχο με ημερομηνια και χρονογραφους

και οχι πολυ μοντερνο ειναι military στυλ και με ενα καουτσουκ λουρακι το καλοκαιρι θα εισαι μια χαρα!

εχει και μονστερ με καουτσουκ αλλα αν δεν εισαι ηδη ενα ογδοντα θα φαινεται σαν να πηρες το ρολοι του αδερφου σου

φιλικα

ιδομενεας


Αυτο το ρολοι το εχω εγω σε μπλε και ειναι μια χαρα. Εχει περασει τα πανδεινα και αντεχει ακομα. Και το ειχα παρει απο ebay γυρω στα 70Ε με εξοδα αποστολης. Αλλα ηταν τοτε που εμενα Μαντσεστερ και τα εξοδα αποστολης ηταν μηδαμινα. Ειχε πεσει ηδη η λιρα κιολας οποτε μου ρθε τσαμπα. Αλλα βεβαια ειναι quartz και δεν ξερω αν θες κατι τετοιο.

Αν θες κατι σε αυτοματο φτηνο και ανθεκτικο εγω θα προτεινα αυτο

http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-5-MILITARY-AUTOMATIC-WATCH-BLACK-TOUGHBAND-SNK809_W0QQitemZ130280879536QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item130280879536&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

Κι εγω τυχαια εβαλα τον πωλητη εννοειται. Τα καταδυτικα παντα μου φαινονταν λιγο χοντροκομμενα για τα χερια μου και ειδικα για καθημερινη χρηση. Τα military ειναι λιγο πιο διακριτικα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 12:45:30 πμ »
το μονο αρνητικο στο σεικο που ποσταρεις ειναι τα 36 χιλ. διαμετρο και επειδη το εχω φορεσει μπορω να πω οτι τα δειχνει

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 01:09:48 πμ »
Δεν το εχω φορεσει ειναι η αληθεια και δεν ξερω πως ειναι στο χερι. 36mm ειναι πραγματι λιγα.

Ισως τοτε ενα 5αρι Sports να ειναι καλυτερη επιλογη

http://cgi.ebay.co.uk/LATEST-SEIKO-5-SPORTS-SILVER-AUTOMATIC-100M-W-R-WATCH_W0QQitemZ230319713552QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item230319713552&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2009, 01:44:50 πμ από adastra »

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 10:17:52 πμ »
Το 5αρη το sport ειναι πολυ ωραιο! θα κοιταξω αν το εχει εκει που εχει και το απλο 5αρη, και θα το σκευτω σοβαροτατα! Αλλιως μαλλον στο 5αρη το κανονικο θα παω...

Αποσυνδεδεμένος kohran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
  • 42mm case
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 11:05:38 πμ »
Αφού η καρδιά σε οδηγεί στο 5άρη ( το κανονικό ) μην το ψάχνεις καθόλου.

Αν πας για κάποιο άλλο με μισή καρδιά ενδέχεται να το μετανιώσεις.   

Καλή αγορά.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 11:09:05 πμ »
καλα στην ροδο δεν εχει κανενα μαγαζι με σεικο? μονο panerai φορανε οι ροδιτες?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 11:59:05 πμ »
Οι μονες κανονικες αντιπρωσοπιες που εχω δει εγω ειναι Rolex και Swatch (μαζι με tissot και διαφορα αλλα που νομιζω ανοικουν στον ομιλο της swatch). Κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι μονο ωρολογοποιει που φερνουν λιγο οτι τους κατσει. Ενας εχει αρκετη ποσοτιτα seiko, αλλα δεν τα ειδα ολα γιατι δεν εχει χρονο οταν πηγα εκει. Ενας αλλος ειναι αχρηστος και υπαρχει απλα επειδη ειναι παλιος, για αλλα 3 που τα εχω δει δεν μπορω να μιλισω...
Αλλα panerai δεν εχω δει κανεναν να φοραει... ενω seiko εχει ολη η οικογενια μου...
Τεσπα, θα ακουσω την καρδια μου ως προς το 5αρη, αλλα αν δω το sport θα το σκευτω πολυ σοβαρα, γιατι μου αρεσε πολυ! Αλλωστε, θα μεγαλωσω καπια στιγμη και θα μου αρμοζει πιο καλα τοτε το 5αρη! Ασε να εχουμε και εναν ποθω, αν ειχαμε ολα οσα θελαμε, θα βαριομασταν την ζωη...

Αποσυνδεδεμένος HercTime

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Φθηνο ρολοΐ για καθημερινη χρηση αλλα και καλο
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 01:18:08 μμ »
...είναι να μην σου μπει το μικρόβιο.
γιατί μόλις σου μπει...



Η.