Ψηφοφορία

Sinn ΕΖΜ 3 ή IWC Aquatimer (ref. 3536);

Sinn ΕΖΜ 3
7 (30.4%)
IWC Aquatimer (ref. 3536)
16 (69.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 20

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 22, 2009, 06:39:27 μμ

Αποστολέας Θέμα: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)  (Αναγνώστηκε 20843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:47:09 μμ »


Γνώμες παρακαλώ;
Το ένα ή το άλλο, και γιατί;

Εν συντομία, τα βασικά:

ΕΖΜ 3
Cal. 2824, ατσάλινη κάσα 40 mm, WR: 500 m

Aquatimer
Cal. 2892, ατσάλινη κάσα 42 mm, WR: 2000 m


Να αναφέρω ότι η IWC στο συγκεκριμένο aquatimer δεν έχει χρησιμοποιήσει απλώς μια συναρμολογημένη 2892 ebauche, συγκεκριμένα έχει αλλάξει: το σύστημα μετάδοσης, τα γρανάζια και τους "μοχλούς", το κύριο ελατήριο και το βαρελάκι, έχει προσθέσει ένα κομμάτι χρυσού στο ρότορα για καλύτερη απόδοση φόρτισης, και όλα τα μέρη έχουν φινιριστεί και συναρμολογηθεί στο χέρι (αυτό το τελευταίο δεν με συγκινεί και ιδιαίτερα, το αναφέρω απλώς στο πλαίσιο των τροποποιήσεων).
Για την περιποίηση της μηχανής από τη Sinn δεν ξέρω τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:55:39 μμ »
βασικη παραμετρος ειναι και η τιμη,μαρκα ,ιστορια,αλλα θα εστιασω στην τιμη ,δηλαδη ποσα θελω να δωσω?

και μερικες πληροφοριες για το ΕΖΜ3
 The inert gas filled watch cavity and dehumidifier capsule prevent fogging by guarding against moisture intrusion, and special micro-lubricating techniques allows for operation down to -45 degrees Centigrade.Specially compensated movement protects against magnetic interference.  Reversed crown designed to prevent underwater snagging.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 06:03:11 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:57:24 μμ »
Η διαφορά τους είναι λίγο μικρότερη από τα 1000€ (ακριβότερο το IWC).

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:09:18 μμ »
Ψήφισα IWC για τους εξής λόγους με σειρά προτεραιότητας:

1. Εμφάνιση. (κλασικό diver's με κορώνα και ημερομηνία στο 3, πανέμορφο μπρασελέ)
2. Μεγαλύτερο "ειδικό βάρος" εταιρείας.
3. Υψηλότερη αναγνωρισιμότητα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:17:20 μμ »
το iwc εχει :πρεστιζ,ιστορια,αξια μεταπωλησης,φινιρισμα,αναβαθμισμενη μηχανη
το sinn ezm3 :ειναι tool watch,εχει τεχνολογικες λυσεις που ενισχυουν το προφιλ αυτο

δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσαν να συγκριθουν αυτα τα δυο ρολογια .η ερωτηση εινα,απευθυνονται στο ιδιο  target group?κατ'εμε οχι

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:19:37 μμ »
και εγω iwc για λογους ιστοριας, ποιοτητας μηχανης, μεταπωλησης και επειδη δεν εχω δει ποτε sinn απο κοντα  ;)
ΥΓ
εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη απο το vintage aquatimer?
(για να μην βγουμε off μου λες σε πμ αν θες ;D)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:34:42 μμ »
... IWC ...:

1. ......πανέμορφο μπρασελέ)

+1.
Το μπρασελέ του Sinn μου φαίνεται ... σαχλό. Ωστόσο δεν ξέρω τι ποιότητα έχει, δεν έχω ποτέ Sinn ζωντανά.

... IWC ...:

3. Υψηλότερη αναγνωρισιμότητα.

Αδιάφορο. Για να μην πω "αρνητικό".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 06:45:26 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:37:54 μμ »
το iwc εχει :πρεστιζ,ιστορια,αξια μεταπωλησης,φινιρισμα,αναβαθμισμενη μηχανη
το sinn ezm3 :ειναι tool watch,εχει τεχνολογικες λυσεις που ενισχυουν το προφιλ αυτο

Πολύ ωραία σύγκριση! (Έχεις βελτιωθεί επικίνδυνα ;D, στο χω ξαναπεί) 
Βάσει λοιπόν αυτών που ανέφερες, το EZM - βάσει αριθμού πλεονεκτημάτων- υπολείπεται του Aquatimer;

δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσαν να συγκριθουν αυτα τα δυο ρολογια .η ερωτηση εινα,απευθυνονται στο ιδιο  target group?κατ'εμε οχι

Περκέ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 06:42:56 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 06:40:37 μμ »
... και επειδη δεν εχω δει ποτε sinn απο κοντα  ;)

Ούτε και γω. Πρόβλημα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:11:58 μμ »
Όποιος ξέρει απο IWC, ξέρει κι απο Sinn. Όσο για το μπρασελέ του σας λέω πως είναι πολύ όμορφο ποιοτικό.
Στα τρία εκατέρωθεν τελευταία κομμάτια του, δένει με βίδες ώστε εύκολα να προσαρμόζεται στον εκάστοτε καρπό, αλλά και να είναι ασφαλέστερο απο τα άλλα απλά.
Τέλος έχει μια σατινέ ματ απόχρωση επειδή έχει επιστρωθεί ενισχυτικά (tegimented), όχι τo συμβατικό χρώμα του ατσαλιού.

1,2,3

Το IWC μ'αρέσει αλλά...μπορείς να πάρεις και ένα 356 επιπλέον!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 07:36:48 μμ από TZAG »
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:37:06 μμ »
1)ψηφισα για το τι θα αγοραζα σαν καταναλωτης  ,iwc,γιατι εαν ειμαι οπως η πλειοψηφια θα παρω αυτο που εχει το "καλυτερο συνολο" που αποδεχεται ο πολυς κοσμος  ,πολυ πρακτικα ,ακομα και εαν κοστιζει 1000 ευρω παραπανω γιατι θα πω "βρε αδερφε αφου θα τα δωσω που θα τα δωσω για ενα ρολοι ας παρω το iwc"


2)perche?γιατι σε ενα συγκριτικο πιστευω οτι πρεπει να ειναι δυο παιχτες που θα ειναι στα "ιδια κυβικα" Η αλλιως θελω να δω εναν αγωνα μποξ με πολλους γυρους και οχι Κ.Ο στους πρωτους

π.χ ιστορικες συγκρισεις:rolex SD vs blancpain fifty fathoms vs girard perregaux sea wolf
omega PO vs iwc Aquatimer vs rolex sub etc

μπορει να κανω λαθος ,μπορει και να ειναι "κοντρα" για πολλους γυρους ,δεν ξερω,sorry



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 08:47:53 μμ »
Πολύ ωραία σύγκριση! (Έχεις βελτιωθεί επικίνδυνα ;D, στο χω ξαναπεί) 
Βάσει λοιπόν αυτών που ανέφερες, το EZM - βάσει αριθμού πλεονεκτημάτων- υπολείπεται του Aquatimer;

Περκέ;

"επικινδυνα"

οκ ας πω μια ιστοριουλα ;D
οταν εβαλα προς πωληση το δικο μου Sinn ΕΖΜ 3 ειχα μια κουβεντα με εναν απο τους ενδιαφερομενους για την αγορα,ο οποιος ηταν αναμεσα σε ενα IWC και το  ΕΖΜ 3,του ειπα πανω κατω τα εξης:το ρολοι ειναι για πιο ειδικο κοινο,δεν ανταλλασεται ευκολα στην ελληνικη αγορα γιατι απλα ειναι αγνωστο! εαν το μετανοιωσεις και θες να το δωσεις καποτε,αστο μην το παρεις δεν ειναι για σενα!η κουβεντα αυτη τραβηξε για πολυ καιρο.το μελος ομως μου απαντησε ωσ εξης"εχω δοκιμασει τα παντα και θελω να δω και αυτο που ειναι διαφορετικο".ειχε ομως δοκιμασει ολα τα γνωστα brands της ελβετικης ωρολογοποιιας..

δηλωνω οτι ειμουν κατοχος ενος καταπληκτικου ρολογιου(ezm3) αλλα ειναι για πιο ειδικο κοινο,ψηφισα iwc
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 09:10:55 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 09:22:33 μμ »
στο μοντέλο αυτό της IWC ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ρότορας που να φέρει έστω και το ένα κομμάτι αυτού από χρυσο,απλά το συγκεκριμένο calibre ήταν gilt(gold platted και όχι nickel platted όπως είναι πια τα σημερινά)που χρησιμοπιεί η IWC.Στο θέμα μας τώρα:ΑΝ σου περισσεύουν χτυπάς φυσικά το iwc το οποίο κρατα και καλή τιμή μεταπώλησης και το συγκεκριμένο το "ψάχνουν" πολλοί θαυμαστές της εταιρίας.Προσωπικά μου αρέσουν και τα δύο πάρα πολύ......αν δεν είχα φορέσει το sinn θα απαντούσα κατευθείαν IWC............σε τεχνολογία "δυστηχώς"(αν εξαιρέσεις το φινίρισμα του μηχανισμού) ΥΠΕΡΕΧΕΙ ο φθηνός!!!(είτε σε λιπαντικό επίπεδο του μηχανισμού,είτε στην χρύση της κάψουλας για πιθανή εισροή υγρασίας στο εσωτερικό  της κάσας)και μετά από πάρα πολλά live -εξαντλητικά τέστ.Και πάλι όμως το iwc είναι ένα iwc και με ιστορία αυτό το κομμάτι....οι αποφάσεις δικές σας  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:09:42 μμ »
nin αυτο το iwc απο που θα το παρεις?

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:23:01 μμ »
για τη θάλασσα sinn...για οπουδήποτε αλλού, iwc...

ψήφισα sinn :)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:51:52 μμ »
στο μοντέλο αυτό της IWC ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ρότορας που να φέρει έστω και το ένα κομμάτι αυτού από χρυσο,...

Φίλε Γιώργο, για δες το παρακάτω από το timezone:

"IWC Aquatimer, cal. 32524.

[...]

IWC uses a 2892 KIT -- not an assembled ebauche. They take this kit and replace parts or use parts of their own design to meet their own specifications for tolerance and strength. These include:

[...]

- a 21 K gold mass is added to the rotor for winding efficiency
."

Δεν νομίζω ότι ο τύπος μιλά απλώς για επιχρύσωση.

Αυτό που λες πάντως για την τεχνολογία των Sinn το αντιλαμβάνομαι, έχει συζητηθεί και στο παρελθόν άλλωστε στο forum.
Μάλλον όμως είναι συνυφασμένο με αυτό που λέει ο george_ περί "ειδικού κοινού".


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 10:58:34 μμ »
το ρολοι ειναι για πιο ειδικο κοινο,δεν ανταλλασεται ευκολα στην ελληνικη αγορα γιατι απλα ειναι αγνωστο![/b]

Το ότι είναι "άγνωστο", εγώ προσωπικά το θεωρώ προσόν.
Επίσης ζούμε στην εποχή της παγκόσμιας κοινότητας. Κι αν δεν υπάρχει ειδικό κοινό εδώ, υπάρχει κάπου ... παραπέρα. Ένα κλικ απόσταση.  ;)

το μελος ομως μου απαντησε ωσ εξης"εχω δοκιμασει τα παντα και θελω να δω και αυτο που ειναι διαφορετικο".ειχε ομως δοκιμασει ολα τα γνωστα brands της ελβετικης ωρολογοποιιας..

Τώρα είναι σαν μου λες ότι, από τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει όλα τα γνωστά brands της ελβετικής ωρολογοποιίας, πρέπει να κάνω το αντίθετο απ' αυτό που έπραξε ο φίλος που αναφέρεις, όπερ σημαίνει να στραφώ προς το IWC.  ;D

Και όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν ανήκω σε ειδικό κοινό.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 11:31:37 μμ »
Το ότι είναι "άγνωστο", εγώ προσωπικά το θεωρώ προσόν.
Επίσης ζούμε στην εποχή της παγκόσμιας κοινότητας. Κι αν δεν υπάρχει ειδικό κοινό εδώ, υπάρχει κάπου ... παραπέρα. Ένα κλικ απόσταση.  ;)

Τώρα είναι σαν μου λες ότι, από τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει όλα τα γνωστά brands της ελβετικής ωρολογοποιίας, πρέπει να κάνω το αντίθετο απ' αυτό που έπραξε ο φίλος που αναφέρεις, όπερ σημαίνει να στραφώ προς το IWC.  ;D

Και όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν ανήκω σε ειδικό κοινό.
ειπα το εξης,  απο την αρχη τα ρολογια δεν ειναι συγκρισιμα διοτι ανηκουν σε αλλες κατηγοριες :status μαρκας,αναγνωρισιμοτητα,τιμη,ιστορια,μεταπωλητικη αξια,φινιρισμα κτλ

 ιδια κυβικα
rolex SD vs blancpain fifty fathoms vs girard perregaux sea wolf
omega PO vs iwc Aquatimer vs rolex sub etc

και η sinn ?συγκρισεις γινονται πολυ συχνα sinn vs damasko vs fortis...

(τιμη/status/μεταπωλητικη αξια)



καποοι ειπαν :
the EZM has
the appearance of a hefty diver's watch, a bit like the IWC Aquatimer

αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανω και συγκριτικο μεταξυ τους

εαν η διαφορα των 1000 ευρω που αναφερεις για καποιον δεν ειναι προβλημα θα παει αμεσως στο iwc,αλλιως δεν θα κανει καν την συγκριση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2009, 11:37:13 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 11:45:22 μμ »
Ωραία, ας το θέσω αλλιώς.  :stick2:  ;D

Αν υποθέσουμε ότι έχω βρει το IWC 1200 ευρώ επειδή έχει κάποιες φθορές και το Sinn 950, δηλ. με αρκετά μικρή διαφορά στην τιμή...
Εκεί τι κάνει κανείς; (δεδομένου ότι ο παράγοντας τιμή παύει να επηρεάζει την υποθετική ζυγαριά).

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 11:50:26 μμ »
Ωραία, ας το θέσω αλλιώς.  :stick2:  ;D

Αν υποθέσουμε ότι έχω βρει το IWC 1200 ευρώ επειδή έχει κάποιες φθορές και το Sinn 950, δηλ. με αρκετά μικρή διαφορά στην τιμή...
Εκεί τι κάνει κανείς; (δεδομένου ότι ο παράγοντας τιμή παύει να επηρεάζει την υποθετική ζυγαριά).
iwc γιατι οπως εσυ ανεφερες 1)εχουν αλλαξει

έχει αλλάξει: το σύστημα μετάδοσης, τα γρανάζια και τους "μοχλούς", το κύριο ελατήριο και το βαρελάκι, έχει προσθέσει ένα κομμάτι χρυσού στο ρότορα για καλύτερη απόδοση φόρτισης, και όλα τα μέρη έχουν φινιριστεί και συναρμολογηθεί στο χέρι (αυτό το τελευταίο δεν με συγκινεί και ιδιαίτερα, το αναφέρω απλώς στο πλαίσιο των τροποποιήσεων).


2)φινιρισμα,ιστορικη αξια μοντελου,αναγνωρισιμοτητα,μεταπωλητικη αξια