Αποστολέας Θέμα: PANERAI VS ROLEX  (Αναγνώστηκε 8457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
PANERAI VS ROLEX
« στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:12:17 μμ »
θα ηθελα τη γνωμη ολων των ειδικων επι του θεματος και για ολες τις παραμετρους αφορα το NEW GMT II VS PANERAI AUTO
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ κ.α

επισης θα ηθελα να με ενημερωσετε για DEALER μεταχειρισμενων για αυτα τα μοντελα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:30:43 μμ »
ευχαριστω πολυ.
παρολα αυτα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ή αν υπαρχουν τεκμηριωμενες σε αλλες συζητησεις για ROLEX VS PANERAI

ειναι δυο τελειος διαφορετικες εταιρειες οι οποιες δεν μπορουν να συγκριθουν σε τιποτα ομως ,ειναι ισως τα δυο ακρα απο την μια η παραδωση με την σταθεροτητα και το κυρος που της δινει η ιστορια της και απο την αλλη ο νεοτεριστηκος σχεδιασμος  που εχει μαγεψει τους ωρολογοφιλους και για αυτο εχει καταφερει να εχει πολυ ψηλες τιμες
Η γνωμη μου
panerai δεν θα επερνα εκτος και αν ειχα ενα αρκετα μεγαλο budget και επερνα κατι in house η εστω με την μηχανη της Zenith (για πρωτο ρολοι ποτε panerai) .αποτην αλλη η rolex ειναι μια πολυ κλασικη εταιρεια και μαλιστα manufacturer εταιρεια με πολυ καλη ποιοτητα και με κυρος που δυσκολα συναντας .επισης θα ελεγα οτι εχει και πολυ καλη μεταπωλητικη αξια που σε τιποτα δεν εχει να ζηλεψουν απο τις μεταπωλητικες των παμ(ειδικα αν το παρεις με καλη εκπτωση)
ΥΓ
ο νεος ειναι ο ωραιος μα παντα ευτυχως ο παλιος ειναι αλλιως  :-({|= :-({|=
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2008, 02:40:02 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος Antwnis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
  • 47mm
    • Προφίλ
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 04:12:25 μμ »
Η Rolex είναι το ποιο  αναγνωρισμένο εμπορικό σήμα ρολογιών πολυτέλειας στον κόσμο, παράγουν ένα εκατομμύριο περίπου ρολόγια  ετησίως.
Η Panerai  παραγη πολυ λιγοτερα περιπου στις 35000 χωρις να υπολογιζετε  η παραγωγη Panerai Ferrari,έχει διατηρήσει πιστεύω μια καλή αγορά μέσα στα χρόνια με πολύ καλά και προσεγμένα αντικείμενα πόθου.
Η γνώμη μου είναι ότι τα Rolex υπερτερούν αλλά εγώ εάν είχα τα λεφτά θα αγόραζα Panerai ,πιστεύω μου παει καλύτερα στο χέρι...........
Παραθέτω ένα λινκ με μια  πραγματική σύγκριση  40mm Panerai vs 40mm Rolex.
http://www.newturfers.com/bin/mwf/topic_show.pl?tid=30503

Antwnis
Δόξα να έχει.....

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 04:34:52 μμ »
ως μεταπωληση καλυτερα το Rolex αλλα εγω θα επαιρνα Panerai

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 07:22:21 μμ »
ως μεταπωληση καλυτερα το Rolex αλλα εγω θα επαιρνα Panerai

τα LUMINOR είναι αυτή την στιγμή από τα πιό εμπορικά ρολόγια "στην πιάτσα" και με καλύτερη μεταπώληση ακόμη και από ένα submariner! χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και καλύτερο από το sub......πάντως ανάμεσα στις δυο εταιρίες θα διάλεγα Και ΤΙΣ ΔΥΟ!  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 12:25:55 μμ »
Gia tin ora kai me tin krisi pou iparxei ta Panerai diatiroun mia poli kaliteri metapolitiki axia logo

tis poli mikris eos katholou ekptoseis pou dinetai, rolex pleon an psaxeis ligo vriskeis me 30 %

ekptosi. metaxeirimeno diladi se kali katastasi tha vreis me 50% ara mikri i diafora. An krineis oti

pote den mporeis na xereis ena metaxeirismeno ti xrisi eixe.


παρακαλώ να γράφεις με Ελληνική γραμματοσειρά.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: PANERAI VS ROLEX
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 01:58:56 μμ »
Gia tin ora kai me tin krisi pou iparxei ta Panerai diatiroun mia poli kaliteri metapolitiki axia logo

tis poli mikris eos katholou ekptoseis pou dinetai, rolex pleon an psaxeis ligo vriskeis me 30 %

ekptosi. metaxeirimeno diladi se kali katastasi tha vreis me 50% ara mikri i diafora. An krineis oti

pote den mporeis na xereis ena metaxeirismeno ti xrisi eixe.


Οσο αφορά την μεταπωλητική αξία σε απόλυτο νούμερο δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά δεν θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι και χαοτικά υπέρ της Pnr.

Οσο αφορά την ευκολία μεταπώλησης (παρά το ότι δεν αναφέρεται) νομίζω ότι η Rlx υπερτερεί σημαντικά μιας και τα περισσότερα της ρολόγια κινούνται πλέον στα πλάισια του κλασσικού και διαχρονικού, πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει κατ'αναλογία με τα Pnr τα οποία είναι πιο trendy.

Οσο αφορά την εκπτωτική πολιτική, Rlx πάντα έβρισκες και θα βρίσκεις με έκπτωση καλή κυρίως λόγω της γεωγραφικής διασποράς σε πολύ περισσότερους dealers (χτύπημα τιμών) αλλά της παράλληλης αγοράς. Παρόλα αυτά τα της παράλληλης νομίζω ισχύουν και για τα Pnr.

Οσο αφορά το ρίσκο των μεταχειρισμένων αυτό προφανώς ισχύει, πάραυτα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να γλυτώσει κανείς την "πρώτη κρυάδα" , εξάλλου αυτό βοηθάει και την αγορά των ιδιωτών να κινείται και να ονειρευεται..... 8)

Προς τον φίλο που έθεσε το αρχικό ερώτημα να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και ονειρευεσαι - ότι και να είναι αυτό - ώστε να το φοράς τόσο σε σημείο που να κοιτάς συνεχώς το χέρι σου!!!.....  ;D

Για μένα πρώτη επιλογή θα ήταν το cer και μετά το pnr.

Φιλικά
Λάμπρος
   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2008, 02:25:34 μμ από lambros »