Αποστολέας Θέμα: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ  (Αναγνώστηκε 7563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 04:19:02 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, σε λίγο καιρό πρόκειται να ταξιδέψω στην Πράγα. Ηθελα τα φώτα σας εαν γνωρίζετε σχετικά με τις τιμές των ρολογιών στη Τσεχία. Συμφέρει η αγορά ρολογιού απο την Πράγα;  Επίσης είδα οτι διαθέτει καταστήματα με καλά ρολόγια στο Duty free του αεροδρομίου τους. Αξίζει τον κόπο; Ευχαριστώ, κάθε βοήθεια δεκτή.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 04:32:30 μμ »
Πριν 2,5 χρόνια σε κυριλέ ρολογάδικο (τύπου καίσαρης) τα panerai είχαν 8- 10% περίπου φθηνότερα από εδώ. Μπήκα να ρωτήσω από περιέργεια γιατί δεν είχα λεφτά να αγοράσω.
Βέβαια τότε η Τσεχία ήταν υπό ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Τις εξελίξεις από τότε δεν τις γνωρίζω.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 04:35:01 μμ »
Λάθος μου 3,5 χρόνια πριν ;D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:29:21 μμ »
Ενδιαφέρον αυτό,ευχαριστώ για την πληροφορία. Αραγε τι να ''παίζει'' στο αεροδρόμιο με το DUTY FREE , απο ότι είδα έχουν και IWC. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει,τουλάχιστον να είμαι προετοιμασμένος. χαχα

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:32:14 μμ »
Άμα βρείς κανένα παλιό Prim Orlik θα το εκτιμούσα, αν μου επιτρέπεις.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:41:41 μμ »
Αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος,δεν τα ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:45:56 μμ »
H Prim είναι τσεχοσλοβάκικη εταιρία, και θα ήθελα να βρώ ένα παλιό Orlik. Orlik είναι τύπος της Prim.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:47:16 μμ »
Μπήκα σε ένα site ,κάτι βρήκα,ενδιαφέρουσα πρόταση. Ξέρουμε σε τι τιμές είναι;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:48:01 μμ »
Η Τσεχία είναι στην ΕΕ, οπότε στα "αφορολόγητα" δε γλιτώνεις το ΦΠΑ.
Η Prim είναι τσέχικη μάρκα ρολογιών.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:49:54 μμ »
Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ ψάχνω για παλιό Orlik, όχι καινουργιο!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:53:35 μμ »
Παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες,ελπίζω να βρώ χρόνο για βόλτες τέτοιου τύπου(βλ.γκρίνια γυναικών κλπ). Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 05:55:11 μμ »

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:00:24 μμ »
Εγώ στη Τσεχία θα πήγαινα μόνος για πολλούς λόγους... :D
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 06:13:21 μμ »
off topic *

Εγώ στη Τσεχία θα πήγαινα μόνος για πολλούς λόγους... :D

Τσαχπινογαργαλιάρη  ;)

Φιλικά
Δημήτρης

* κυκλοφορεί και αστυνομία!

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 12:35:44 πμ »
Εγώ στη Τσεχία θα πήγαινα μόνος για πολλούς λόγους... :D
off topic *

Τσαχπινογαργαλιάρη  ;)

Φιλικά
Δημήτρης

* κυκλοφορεί και αστυνομία!
Βρε παιδιά μην πάει ο νους σας στο πονηρό..... ::)
Τις μπύρες, τα κρύσταλα Βοημίας και τα Prim εννοεί... ;D ;D ;D

 @ carlos
Όντως το duty free έχει καλά ρολόγια (2-3 καταστήματα),που ήταν κλειστά γιατί έφτανα ξημερώματα και έφευγα αργά τη νύχτα, χωρίς μεγάλες διαφορές τιμής τώρα πια, 25 czk/1 ευρώ τον Μάρτιο 2008, το 2006 τα πράγματα ήταν πιο καλά για εμάς (30czk/1 euro), και όσο πάει (το 2010 περιμένουν να μπουν στο ευρώ) θα γίνονται τα ίδια με εμάς....
Στην Πράγα για καινούργια ρολόγια δεν συμφέρει, γιατί ως τουριστική πόλη στις γνωστές μάρκες (ακόμα και σε Poljot International) οι τιμές είναι τσιμπημένες.
Εκεί που συμφέρει είναι σε αντικερί για vintage ευκαιρίες, και σε τσέπης, με το ανάλογο ρίσκο βέβαια. Βρίσκεις από Prim (πολλά, όχι Orlik βέβαια, αλλά military τύπου Ingen, Tiger/Hind, Sport και dress watches όπως το Diplomat) Vostok και Poljot μέχρι Ομεγα, Longines, Doxa & Eterna (τσέπης)!!, Atlantic και Glashutte Original !!! :o :o
Τέτοια παλαιοπωλεία μπορείς να βρεις πάνω στο Κάστρο, στο Στενό των Αλχημιστών, στην Πλατ. Αγίου Νικολάου και στη περιοχή(δρόμο) με τις πρεσβείες στη Mala Strana.
Μην απορείτε. Έχω ρίξει πολύ περπάτημα, με την ανάλογη γκρινια των γυναικών βεβαίως-βεβαίως, δεν γίνεται αλλιώς.... :D
Μια συμβουλή μπορεί να είναι: Αφήνεις τη γυναίκα μόνη της να ψωνίσει ό,τι θέλει και εσύ ψάχνεις και χάνεσαι σε ρολογάδικα και αντικερί. Προσοχή όμως, είναι δίκοπο μαχαίρι!!. Μπορεί να έχεις την ησυχία σου να ψάξεις, αλλά ρισκάρεις στο τέλος να χρειαστείς μεταφορική εταιρεία να μεταφέρεις τα ψώνια της συζύγου/κοπέλλας σου (κυρίως κρύσταλλα) με φορτωτική στην Ελλάδα.... ;D
ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ, ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ!!! :D :D
Καλό ταξίδι και καλά ψώνια.Αν είναι η πρώτη φορά η Πράγα θα σε μαγέψει, όπως όλους... 
Πάντα φιλικά Ηλίας.
ΥΓ: Κάνε κανα διάλειμμα και πιες καμμιά μπύρα (όχι μόνος αν είναι δυνατόν... ;D). Έχουν κατά την γνώμη μου από τις καλύτερες, αν όχι τις καλύτερες μπύρες...  :cheers:

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 06:41:58 μμ »
Εγώ στη Τσεχία θα πήγαινα μόνος για πολλούς λόγους... :D
[/quo

Τι εννοείς TZAG δεν καταλαβαίνω, θα χάσω κάτι;  Illias ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Πιστεύεις ότι είναι επικίνδυνο να αγοράσει κανείς ρολόγια απο τις αντικερί τους; Eννοώ πάντα απο θέμα αυθεντικότητας των ρολογιών. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις τι ''κρύβεται'' μέσα στην κάσα. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 03:07:19 μμ »
Εγώ στη Τσεχία θα πήγαινα μόνος για πολλούς λόγους... :D
[/quo

Τι εννοείς TZAG δεν καταλαβαίνω, θα χάσω κάτι;  Illias ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Πιστεύεις ότι είναι επικίνδυνο να αγοράσει κανείς ρολόγια απο τις αντικερί τους; Eννοώ πάντα απο θέμα αυθεντικότητας των ρολογιών. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις τι ''κρύβεται'' μέσα στην κάσα. Τι λέτε;
Είπαμε, με το ανάλογο ρίσκο... :)
Ακολούθησε το ένστικτό σου και δεν θα βγεις χαμένος. Ρώτα τους πωλητές τις απορίες σου,είναι επαγγελματίες, κατά κανόνα δεν θα σου πουν ψέμματα απλά για να πουλήσουν. Ζήτα να σου ανοίξουν το καπάκι! Μην παίρνεις ακριβά κομμάτια για να "μηδενίσεις" το ρίσκο..., εγώ αυτό έκανα αφού δεν είμαι ειδικός! ;)
Έχω αγοράσει 2 Vostok Comardinskie 31j auto, 2 Prim dress watches, 1 Atlantic Worldmaster και αρκετά τσέπης όπως Omega, Longines, Eterna, Doxa κ.α. και ήταν όλα ο.κ. (τα άνοιξα... ;D). Μάλιστα σε 1-2 περιπτώσεις ο παλαιοπωλης με απέτρεψε από την αγορά ρολογιών που μου άρεσαν, γιατί όπως είπε τα dial δεν ήταν τα αυθεντικά!!.... Πάνω απ'όλα δες την συνολική κατάσταση των ρολογιών και κρίνε.
Πότε θα πας? Μεμονωμένος ή με γκρουπ? Παίζει ρόλο για το αν θα έχεις χρόνο για ψάξιμο. :)
Πάντα φιλικά Ηλίας 

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 09:25:27 μμ »
Είπαμε, με το ανάλογο ρίσκο... :)
Ακολούθησε το ένστικτό σου και δεν θα βγεις χαμένος. Ρώτα τους πωλητές τις απορίες σου,είναι επαγγελματίες, κατά κανόνα δεν θα σου πουν ψέμματα απλά για να πουλήσουν. Ζήτα να σου ανοίξουν το καπάκι! Μην παίρνεις ακριβά κομμάτια για να "μηδενίσεις" το ρίσκο..., εγώ αυτό έκανα αφού δεν είμαι ειδικός! ;)
Έχω αγοράσει 2 Vostok Comardinskie 31j auto, 2 Prim dress watches, 1 Atlantic Worldmaster και αρκετά τσέπης όπως Omega, Longines, Eterna, Doxa κ.α. και ήταν όλα ο.κ. (τα άνοιξα... ;D). Μάλιστα σε 1-2 περιπτώσεις ο παλαιοπωλης με απέτρεψε από την αγορά ρολογιών που μου άρεσαν, γιατί όπως είπε τα dial δεν ήταν τα αυθεντικά!!.... Πάνω απ'όλα δες την συνολική κατάσταση των ρολογιών και κρίνε.
Πότε θα πας? Μεμονωμένος ή με γκρουπ? Παίζει ρόλο για το αν θα έχεις χρόνο για ψάξιμο. :)
Πάντα φιλικά Ηλίας 


Λέω να πάω 28 με 31/12 μόνος μάλλον οπότε θα υπάρχει περισσότερος χρόνος για ψάξιμο γύρω ,γύρω. Αλήθεια θα προσανατολιστώ εύκολα στη πόλη; Επίσης έχω ακούσει ότι θέλουν λίγο προσοχή με ισοτιμίες και γενικότερα με τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 10:12:16 μμ »
Ναι με ένα χάρτη είναι εύκολο, είναι σχετικά μικρό το κέντρο της Πράγας.
Τα σημεία που λέω βρίσκονται είτε πάνω στο Κάστρο, είτε στους πρόποδες του πριν ανέβεις την ανηφόρα για το Παλάτι (Πλατ. Αγ.Νικολάου) στη Μάλα Στράνα.
Η ισοτιμία ήταν (3/2008) 24-25czk/1ευρώ, δηλ. 1200 τσεχ.κορώνες = 45 περ. ευρώ. Καλύτερα "άλλαξε" στο αεροδρόμιο πριν βγεις στην πόλη. Έχουν καλυτερες ισοτιμίες. Μπορείς πάντως να κινηθείς και με ευρώ... με προσοχή όμως. ;D
Πάντα φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΑΓΑ - ΤΣΕΧΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 14, 2008, 11:12:02 μμ »
Ηλία, ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές. Ελπίζω να πάω και να έχω και καλά νέα.