Αποστολέας Θέμα: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι  (Αναγνώστηκε 104291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:10:22 πμ »
   Εμφανίσιμο το Vostok Europe αλλά λίγο σαν κατασκευή. Στα 4 καταδυτικά της προηγούμενης σελίδας προσθέτω και το Precista PRS-50 αν και η κάσα είναι λίγο μικρή.

   Μήπως θα έπρεπε να γίνει μια κουβέντα για το κόστος; Γιατί λέω π.χ. εγώ το τάδε ή το δείνα και δεν ξέρουμε ένα ποσό που περίπου είναι διαθετιμένος να ξοδέψει ο καθένας. Πως σας φαίνεται ένα άνω όριο των 500 ευρώ;

   Επίσης καλό θα ήταν να καταλήξουμε και σε κάποια βασικά χαρακτηριστικά, όπως η διάμετρος της κάσας. Κάποιοι από μας μπορεί να απορίψουν ένα ρολόι μόνο και μόνο επειδή το θεωρούν μεγάλο η μικρό. Και ξαναγράφω την άποψή μου για ένα σύγχρονο δυναμικό ρολόι που μπορούν να φορέσουν όλοι, με κάσα 44-45mm.

   Άλλο ένα θέμα είναι η ύπαρξη η όχι της σημαίας στο καντράν. Η άποψη μου είναι όχι, να μην υπάρχει η σημαία στο καντράν. Έγινε άλλωστε στο πρώτο ρολόι, ας μη γίνει και σήμα κατατεθέν.

   Μήπως όλα αυτά ή και κάποια άλλα θα μπορούσαν να μπούν σαν παράμετροι μιας ψηφοφορίας; Έτσι σιγά σιγά τα πράγματα θα γίνουν πιο ξεκάθαρα και θα επιλέξουμε ευκολότερα.

   Φιλικά, Γιάννης...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:36:46 πμ »
Το PRECISTA PRS-50 και το NAUTICFISH με την μπλε στεφανη ειναι κατα την προσωπικη μου ταπεινη αποψη οι καλυτερες προτασεις.. ;)


Παιδιά υπάρχει και το πιο "φρέσκο" Precista PRS 50-B (Homage Blancpain FF). Εδώ ένα φωτοσυγκριτικό: http://yamahaki3.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=4869

Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:41:03 πμ »
H αναφορα στο παραπανω site (timefactors.com), ισως και να φανταζει ιδανικη, αφου διαφημιζονται τουλαχιστον δυο εντελως διαφορετικα ιστορικα μοντελα μεταξυ τους!...Οπερ σημαινει, οτι αφου πρωτα προσδιορισουμε τις προδιαγραφες και το οικονομικο πλαφον και εφοσον προκρινουμε καποια -αν οχι καποιο απο αυτα- εχουμε τη δυνατοτητα 'εναλλακτικης λυσης', με την προ'υ'ποθεση παντα οτι ο κατασκευαστης αναλαμβανει μια τετοιου ειδους μαζικη-ειδικη παραγγελια!
Μια σκεψη απλως στα υπ' οψιν...
Ας περιμενουμε να ακουστουν και αλλες προτασεις-σκεψεις!...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:49:20 πμ »
Παιδιά υπάρχει και το πιο "φρέσκο" Precista PRS 50-B (Homage Blancpain FF). Εδώ ένα φωτοσυγκριτικό: http://yamahaki3.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=4869
Φιλικά Ηλίας

Φιλε Ηλια,
Το εχει στο site -πρωτο απ' ολα- αλλα ανεβαινουμε σε τιμη (460 Ευρω)
Δες εδω:

http://www.timefactors.com/precista.htm

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 30, 2009, 01:57:40 πμ »
H αναφορα στο παραπανω site (timefactors.com), ισως και να φανταζει ιδανικη, αφου διαφημιζονται τουλαχιστον δυο εντελως διαφορετικα ιστορικα μοντελα μεταξυ τους!...Οπερ σημαινει, οτι αφου πρωτα προσδιορισουμε τις προδιαγραφες και το οικονομικο πλαφον και εφοσον προκρινουμε καποια -αν οχι καποιο απο αυτα- εχουμε τη δυνατοτητα 'εναλλακτικης λυσης', με την προ'υ'ποθεση παντα οτι ο κατασκευαστης αναλαμβανει μια τετοιου ειδους μαζικη-ειδικη παραγγελια!
Μια σκεψη απλως στα υπ' οψιν...
Ας περιμενουμε να ακουστουν και αλλες προτασεις-σκεψεις!...

Φιλικα,
Watch-Collector


Επίσης το Archimede Sport-Taucher (new) άσχημο είναι?? (495 euros)
http://www.archimede-uhren.de/EN/SportTaucher.htm

Ξανα-ματα φιλικά,
Ηλίας

ΥΓ: Κι αυτό περίπου στο ίδιο εύρος τιμής με το Precista PRS-50B......

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 30, 2009, 02:09:39 πμ »
  Παιδιά το πρώτο και πολύ ευχάριστο που παρατηρώ, είναι ότι υπάρχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον. Αυτό το λέω και με την πίκρα ότι δεν έχω την χαρά να φοράω το el primero (νομίζω σημαίνει "το πρώτο", αν κάνω λάθος διορθώστε με για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις) του φόρουμ μας. Οπότε ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα γίνει μια νέα κίνηση.
  Το δεύτερο ευχάριστο είναι οι πολύ ωραίες προτάσεις που γίνονται. Και σε ορολόγια αλλά και σε λογότυπα. Βέβαια νομίζω πως αυτά τα δύο πρέπει να ταιριάξουν. Εννοώ ότι είναι καταπληκτική η "Αργώ" σε ένα ναυτικό/καταδυτικό ρολόι αλλά σε ένα πιο "στρατιωτικό" θα ταίριαζε καλύτερα ο Λεωνίδας για παράδειγμα ή το Λ που είχαν οι σπαρτιάτες στην ασπίδα τους.
  Όπως και να έχει αν υλοποιηθεί μια τέτοια ιδέα (σαν επίσημη ή σαν ανεπίσημη προσπάθεια των μελών του φόρουμ) θα είναι κάτι που το θεωρώ καταπληκτικό και το περιμένω με ανυπομονησία.

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 30, 2009, 04:04:24 πμ »
precista +1000000

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 30, 2009, 05:54:52 πμ »
ξανα εδω! ;D

αλλο ενα ρολοι ,θεωρω αξιολογο....


ARCHIMEDE SportTaucher ;D

ηλια ,με προλαβες!αλλα ελπιζω να σου εχω νεα συντομα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2009, 06:10:26 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 30, 2009, 06:07:15 πμ »
λοιπον ,εχετε δικιο!οριστε η νεα επεξεργασια !!!!στο καπακι δε,λεω να μπει ο ΠΠΓ ;) ;D ;D ;D(παλαιων πατρων γερμανος)




Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:24:57 πμ »
Φιλε Ηλια,
Το εχει στο site -πρωτο απ' ολα- αλλα ανεβαινουμε σε τιμη (460 Ευρω)
Δες εδω:

http://www.timefactors.com/precista.htm

Φιλικα,
Αρης


Για μενα το nauticfish , το archimede , και το precista το καινουργιο ειναι σουπερ.
Για την κασα του radiomir λεω οχι.

αναμεσα σε αυτα τα 3 οτι και να κανουμε θα βγει σουπερ...

Mηπως λεω μηπως θα πρεπει να μπουμε σε μια διαδικασια να ρωτησουμε εαν μπορουμε να κανουμε cxustomize στα παραπανω( ακομα και στο τυπου radiomir) γιατι θα επιλεξουμε καποιο απο αυτα και θα μας πουν οτι δεν γινεται και θα φαμε μεγαλη ξενερα
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 30, 2009, 09:56:21 πμ »
Bρηκα τυχαια αυτο το ωραιο καταλογακι.....sto watchuseek

http://redstart1.googlepages.com/dimensions.htm
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:01:22 πμ »
ξανα εδω! ;D

αλλο ενα ρολοι ,θεωρω αξιολογο....


ARCHIMEDE SportTaucher ;D

ηλια ,με προλαβες!αλλα ελπιζω να σου εχω νεα συντομα ;D
λοιπον ,εχετε δικιο!οριστε η νεα επεξεργασια !!!!στο καπακι δε,λεω να μπει ο ΠΠΓ ;) ;D ;D ;D(παλαιων πατρων γερμανος)






Καλώς ήρθες στα πάτρια εδάφη!!
Η σημαία μου αρέσει στο 6 αλλά προτιμώ την πρώτη που είχες κάνει (Πιο σκούρα μπλε και πιο παραλληλόγραμη, όχι τόσο τετράγωνη). Επίσης το σκάφανδρο ή ό,τι άλλο βάλουμε (τριήρη, Αργώ, περικεφαλαία του Κολοκοτρώνη!! ;D κλπ.) θα το προτιμούσα ξεχωριστά (στο 12 κατά προτίμηση) για να μην "χάνεται" μέσα στη σημαία και να φαίνεται και η σημαία. ;)
Για τα κασώματα τι λες?? Υπάρχουν πολλές απόψεις και ιδέες. Pam ή κλασσικό καταδυτικό με στεφάνη??
Επίσης μου αρεσε πολύ η ιδέα σου της αρχαίας παράστασης (Οδυσσέας και Σειρήνες). Θα ήθελα να το έβλεπα στο καπάκι. Είναι πολύ μεγάλο για αλλού. Είναι όμως εφικτό για κατασκευή?? Θα βρούμε τέτοιο χαράκτη Μάστορα??
Φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Λοιπόν, στο καπάκι οι προτάσεις είναι τρεις: Ο Λεωνίδας κι από κάτω το "Μολών Λαβέ!!"
Ο Μέγας Κωνσταντίνος κι από κάτω "Εν Τούτω Νίκα" ή ο ΠΠΓ (κατά george_) με το λάβαρο της Επανάστασης του 1821 κι από κάτω "Ελευθερία ή Θάνατος"!! :lol: :lol:

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:02:00 πμ »
ωραια ειναι ολα....μου αρεσουν και θα αγοραζα καποιο απο τα 3 (κυριως Luminor style or Archimede)

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:07:53 πμ »
Tο μονο σιγουρο ειναι κατι πολυ ωραιο θα βγει

οριστε αλλες 2 προτασεις ( στην πεπατημενη)


Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:13:46 πμ »
Το δεύτερο είναι σούπερ!! :2thumbs:
Είναι και άσπρο-μπλε.....

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 30, 2009, 10:50:23 πμ »
Πισω γιατι να μην βαζαμε μια αναπαρασταση του Μεγα Αλεξανδρου που εχει βγει και ο Μεγαλυτερος Ελληνας ολων των εποχων πανω στο αλογο του?Αυτο το χει κανει η VC αλλα στο καντραν και ειναι πολυ ομορφο.Και πισω θα φαινεται και μεγαλυτερο.Αυτα απο μενα.Προς το παρον.
                                             Φιλικα
                                              Ser
                               

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:59:13 πμ »
θα βρω,πιστευω μαστορα,για να σταμπαρει στο καπακι την αναπαρασταση απο το αγγειο.απο κει και περα,θα αφηνα το σκαφανδρο στο καντραν ,στην θεση 6... ;)

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:59:43 πμ »
Συμφωνω για τον Μεγα Αλεξανδρο το ανεφερα εξαλλου και πιο πριν[μη μας προλαβουν οι σκοπιανοι]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 30, 2009, 12:01:17 μμ »
αγγειο! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: mywatch.gr-η προταση μου ,custom dial για καταδυτικο ρολοι
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 30, 2009, 12:01:30 μμ »
Το τι θα μπει στο καντράν και στο καπάκι είναι ήδη θέμα συζήτησης και προτάσεις και ιδέες υπάρχουν αρκετές
(ένα αρχαίο πλοίο, ένα σκάφανδρο, μια σημαία, μια τρίαινα, μια αρχαία παράσταση μαζί ίσως και με ένα αρχαίο ρητό/φράση σχετικό με θάλλασα ή ναυτική δύναμη στο καπάκι θα ήταν ωραίο)!
Γι' αυτό παρακαλούνται τα μέλη που είναι φιλόλογοι, ιστορικοί, αρχαιολόγοι ή κάτι σχετικό τέλος πάντων να βοηθήσουν προς αυτή τη κατεύθυνση..... ;D
Π.χ. Το Π.Ν. χρησιμοποιεί το ρητό: "Μέγα το της θαλάσσης κράτος". Κάτι παρόμοιο και ταυτόχρονα σχετικό!! 
Φιλικά Ηλίας

Φιλε Ηλια,
Δεν ειμαι φιλολογος ή αρχαιολογος, ωστοσο η επαγγελματικη μου ενασχοληση σχετιζεται με τη γλωσσα!
Στο πισω λοιπον μερος του ρολογιου θα μπορουσε να χαραχτει η φραση 'ακίχητα διώκων' που σημαινει 'επιδιωκοντας το ακατορθωτο, το ανεπιτευκτο', ή το αρχαιο ρητο 'θαρσείν χρη', δηλαδη 'πρεπει να εχεις θαρρος' (ή σε ελευθερη μεταφραση, 'εχε θαρρος')

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2009, 12:11:56 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».