Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 492000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1880 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 06:30:35 μμ »
Δεν μπορω να πω, ειναι φιλοτιμες και καλα ενορχηστρωμενες οι προσπαθειες σας να υπερασπιζεστε τα σχιστοματικα ρολογια σας.

Πλακα - πλακα Seikaκηδες, αν το λετε συνεχεια μπορει και να το πιστεψετε!!

Βεβαια αν θελω να κανω μια παρατηρηση θα πρεπει να τονισω οτι οσο δεν ασχολειται κανενας με τη σεικο και την χρηματιστηριακη αξια η απαξια της, τοσο ασχολείστε εσεις σε καθε ευκαιρια με τη ρολεξ!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
Σπάϊρους αν δεν ασχημονούσανε στο νήμα μας θα συνεχίζαμε να παραθέτουμε φωτογραφίες, βίντεο και πληροφορίες για τα αγαπημένα μας SEIKO!
Αλλά μάλλον αυτό δεν είναι που θέλετε να κάνουνε γιατί χαλάμε την ΕλβετοΙταλική «σούπα»!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1881 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 06:40:07 μμ »
Δεν μπορω να πω, ειναι φιλοτιμες και καλα ενορχηστρωμενες οι προσπαθειες σας να υπερασπιζεστε τα σχιστοματικα ρολογια σας.

Πλακα - πλακα Seikaκηδες, αν το λετε συνεχεια μπορει και να το πιστεψετε!!

Βεβαια αν θελω να κανω μια παρατηρηση θα πρεπει να τονισω οτι οσο δεν ασχολειται κανενας με τη σεικο και την χρηματιστηριακη αξια η απαξια της, τοσο ασχολείστε εσεις σε καθε ευκαιρια με τη ρολεξ!!!

Eννοείται φίλε, επενδυτές είμαστε κι εμείς, τι μας πέρασες ; 

Ρε συ Σπύρο, άσχετο, θυμάσαι εκείνο εκεί το ρημάδι το PAM093  (του 2000 ήτανε μου φαίνεται ; ) που είχα ;   Limited edtition, βραβευμένο ρολόϊ, μέχρι και σε ημερολόγιο είχε μπει !  Εν πάση περιπτώσει, κάποια στιγμή πήρε κι αυτό τον δρόμο τον μακρύ χωρίς επιστροφή, στα πλαίσια του διετούς προγράμματος απο-ελβετοποίσης της συλλογής μου. Θεός σχωρέσ’το, να το χαίρεται ο Εγγλέζος που το πήρε, που χλωμό το βλέπω να το χαίρεται και πολύ, δηλαδή ο  άνθρωπος μια χαρά είναι στην υγεία του, για την υγεία του πανεριού δεν είμαι και πολύ σίγουρος.
Που λες, ανοίγω προχτές την επενδυτική εφημερίδα μου και τι να δώ ; Το ρολόϊ μου ! Δηλαδή το ίδιο ακριβώς ρολόϊ, το limited που λέγαμε, σε σύγχρονη βερσιόν, ξανά-μανά  limited, εννοείται !  “ The Luminor Due Trio in Titanium”

“Due Trio”, όπως λέμε μας κάνανε τα τρία δύο. Βρε τους αθεόφοβους ! Ξωμείναν από σχέδια και ξαναβγάζουνε τα παλιά Limited σε νέα Limited ! Απίθανοι οι τύποι,  τα θερμά μου συγχαρητήρια στον σέφ, θεά την έκανε τη μακαρονάδα  !

Mascalzoni, birbanti, canaglie Italiani….

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1882 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 06:59:35 μμ »
Αυτό το thread Μ αρέσει γιατί είναι σαν να μιλάνε οι παοκτσηδες με τα σκουλήκια . Φιλτατοι σχιστοματηδες εμένα η ωρολογιακη μου παιδεία είναι πτωχή !! Τα ρολεξ δεν τα πήρα για επένδυση με εξαίρεση το πράσινο που γρήγορα ξενέρωσα μαζι του αλλά λυπάμαι να το δώσω και να μαλώνω για 100 ρικα. Deepsea...sd43 καλά θα είναι οι σεικακηδες να μην τα βάζετε καν στο στόμα σας . Το explorer το πήρα πάνω στη τρέλα μου αλλά οκ.....παίζει να είναι το ποιο γαματο beater του πλανήτη ! Τώρα όσον αφορά το moonwatch το πήρα για καθαρά συλλεκτικους λόγους. Πάμε στα panerai.....είναι ρολόγια ΑΝΤΡΙΚΑ, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ !!!! Καρφι δε μου καίγεται dennis αν χάσω λεφτά από το 372 και το μελλοντικό μου grail 44mm betarini .Όσον αφορά τα seiko grand και μη . Είναι ωραία για να βλέπεις την ώρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1883 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:02:35 μμ »
Καλε μου σενσει, παλι με αλλους ασχολειστε!!!

Ρολεξ, μετα πανεραι, αυριο ινβικτα , οκ, ειναι και αυτος ενας τροπος!!

Καμμια φορα, νομιζουμε οτι με την αποδομηση, λεμε τωρα, των απεναντι, εξυψωνουμε τους δικους μας!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1884 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:03:43 μμ »
 My roules

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1885 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:05:26 μμ »
Ναι, Άγγελε. Της ίδιας ομάδας, της Μπόκα Τζούνιορς.  Τσέκαρε το, μπας κι έχουνε βάλει κατά λάθος καμιά VFA μέσ' στο Μπορέλι και σου βγει συλλεκτικό. Ή καμιά Spring Drive, άνθρωποι είναι κι οι Αργεντίνοι, λάθη κάνουνε, ποτέ δεν ξέρεις.  :o

Δεν είναι κακή ιδέα! Δεν το είχα σκεφτεί.
Θα πάω να το ανοίξω μήπως είναι κανένας μηχανισμός GS μέσα. Μπας και πήραν λιγότερους από τους απλούς και έβαλαν και κανέναν ενισχυμένο σε μερικά, κατά λάθος.
Στην τελική, πάω & του βάζω εγώ μία καλίμπρα GS μέσα. Να είναι one of a kind :D

Κατά τ´άλλα, τι όραμα είδες & αποφάσισες να απελβετοποιήσεις πλήρως τη συλλογή σου;
Εντάξει για τα Rolex το καταλαβαίνω και εμένα με κούρασαν & τα έδωσα :D
Αλλά και το PANERAI ??? Αυτό δε θα το έκανα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1886 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:22:03 μμ »
Χαχα ...απο-ελβετοποιηση !!! Πως λέμε αποβιομηχάνοποιηση και αποκρατικοποιηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1887 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:36:03 μμ »
Χαχα ...απο-ελβετοποιηση !!! Πως λέμε αποβιομηχάνοποιηση και αποκρατικοποιηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν πειράζει «εβελτοποιουμαστε» εμείς να κρατάμε τις ισορροπίες και την εντροπία του φόρουμ σε σταθερά επίπεδα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1888 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:38:15 μμ »
Κατά τ´άλλα, τι όραμα είδες & αποφάσισες να απελβετοποιήσεις πλήρως τη συλλογή σου;

Μεγάλη κουβέντα Άγγελε, μάλλον όχι της παρούσης, κρατώ την ερώτηση, επιφυλάσσομαι ν' απαντήσω σε πρώτη ευκαιρία.

Xαρίλαε, σε παρακαλώ ρίξε μια ματιά στους απόρρητους φακέλους μας και δες τι έχουμε εναντίον των Invicta, διότι ο Καβαλιέρε μας βάζει ιδέες....
Κύριοι, ίσως καμιά φορά να λησμονείτε ότι γράφετε στο ιστορικότερο thread των ωρολογιακών fora, παγκοσμίως.  Μιλάμε ασφαλώς για το SEIKO RULES, το πνευματικό τέκνο του σατανικού Πλοιάρχου Harry. Όλοι εδώ, όσοι τέλος πάντων έχουμε εμβαθύνει στην Ιαπωνική φιλοσοφία και κουλτούρα, είμαστε ειδικά εκπαιδευμένοι στην αντιμετώπιση τρομοκρατικών ενεργειών εναντίον του thread. Στο thread επετέθησαν κατά καιρούς διάφοροι, ουδείς εξήλθε αλώβητος.  Η αυστηρότητά μας προς τους επίβουλους, η οποία ενίοτε αγγίξει τα όρια της σκληρότητας,  είναι γνωστή, παροιμιώδης θα έλεγα, μην παραπονείσθε επομένως.   Το thread αυτό φυλάσσεται επί 24ώρου βάσης, δεν είναι ξέφραγο αμπέλι.
Ανατρέξτε παρακαλώ δύο ή τρεις σελίδες πίσω και υποδείξτε μας, σε ποιό ακριβώς σημείο προκληθήκατε ή ασχοληθήκαμε εμείς με αλλότρια. Έπειτα, διαβάστε ξανά τα δικά σας σχόλια, αναλογιστείτε κατά πόσον εισέφεραν το παραμικρό στη συζήτηση ή είχαν οποιαδήποτε σχέση με αυτή και τότε–αν ακόμη θεωρείτε ότι έχετε δίκαιο- παραπονεθείτε.


Συνεχίζουμε στην κανονική ροή, χωρίς παρεμβολές, ελπίζω.

Grand Seiko 6155-8000 “Special” ή πώς δενότανε τ΄ατσάλι, σε σχέση πάντα με όσα ενδιαφέροντα έκανε τον κόπο να μεταφράσει και να παραθέσει ανωτέρω ο κύριος Μπάτμαν. «The Grammar of Design», του Taro Tanaka.














 

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1889 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:51:16 μμ »
Να σαι καλα Ντενις!
εγω προσωπικα θα ηθελα μια ομαδικη με τα GS σου...!!

To πιο εύκολο !

Κλασσική περίπτωση τραγικής αυτοδιάψευσης !  Το να φωτογραφίσεις ένα μόνο του, ναι, είναι εύκολο.  Άντε  και δύο σε ζεύγος. Στα τέσσερα, τα προβλήματα γιγαντώνονται, το κάδρο είναι αηδιαστικό και το όλο θέαμα θυμίζει πάγκο ενεχυροδανειστηρίου. Εν πάση περιπτώσει, οι υποσχέσεις είναι υποσχέσεις, φίλε  Δημήτρη !












Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1890 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 07:53:31 μμ »
....
“Due Trio”, όπως λέμε μας κάνανε τα τρία δύο. Βρε τους αθεόφοβους ! Ξωμείναν από σχέδια και ξαναβγάζουνε τα παλιά Limited σε νέα Limited ! ...

Από νέα σχέδια έχει ξεμείνει η ωρολογοποιία γενικώς. Εδώ και ένα αιώνα.
Και όχι βέβαια χωρίς λόγο. Πόσα διαφορετικά σχέδια μπορείς να κάνεις με ένα κυκλικό καντράν που περιέχει 12 νούμερα;  :-\

Μάλιστα όσοι δοκίμασαν να ξεφύγουν από τον κανόνα (κατέληξαν σε tonneau, τρίγωνα, τετράγωνα, πολύγωνα, πολυώροφα κλπ.) τιμωρήθηκαν από την αγορά. Με μικρή εξαίρεση το reverso που θεωρείται classic.
Ίσως τελικά γιατί το ωραίο δεν είναι υποκειμενικό και η αισθητική μπορεί να έχει κανόνες.


Αυτό το post είναι  :offtopic και μάλλον οι mod θα έπρεπε να το μεταφέρουν.   :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2019, 09:01:04 μμ από kosdome6 »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1891 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 08:10:50 μμ »
Σπάϊρους αν δεν ασχημονούσανε στο νήμα μας θα συνεχίζαμε να παραθέτουμε φωτογραφίες, βίντεο και πληροφορίες για τα αγαπημένα μας SEIKO!
Αλλά μάλλον αυτό δεν είναι που θέλετε να κάνουνε γιατί χαλάμε την ΕλβετοΙταλική «σούπα»!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ανατρέξτε παρακαλώ δύο ή τρεις σελίδες πίσω και υποδείξτε μας, σε ποιό ακριβώς σημείο προκληθήκατε ή ασχοληθήκαμε εμείς με αλλότρια. Έπειτα, διαβάστε ξανά τα δικά σας σχόλια, αναλογιστείτε κατά πόσον εισέφεραν το παραμικρό στη συζήτηση ή είχαν οποιαδήποτε σχέση με αυτή και τότε–αν ακόμη θεωρείτε ότι έχετε δίκαιο- παραπονεθείτε.


Καλα ρε σεις, τι λετε :shocked: :shocked:

Κοτζαμ σουπερηρωα με τα ρολογια του
     


σας δανεισαμε μπας και γραψει κατι για τα σεικακια σας και λετε οτι δεν συνεισφεραμε καθολου στο νημα σας; ;D  :wallbash: :wallbash:

Ελεος!!! :smt041 :smt041
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1892 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 10:39:14 πμ »


Κλασσική περίπτωση τραγικής αυτοδιάψευσης !  Το να φωτογραφίσεις ένα μόνο του, ναι, είναι εύκολο.  Άντε  και δύο σε ζεύγος. Στα τέσσερα, τα προβλήματα γιγαντώνονται, το κάδρο είναι αηδιαστικό και το όλο θέαμα θυμίζει πάγκο ενεχυροδανειστηρίου. Εν πάση περιπτώσει, οι υποσχέσεις είναι υποσχέσεις, φίλε  Δημήτρη !







Φανταστική 4αδα, τι να πω έχω πάθει!!

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1893 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:00:26 πμ »
Ρε Ντένη .... εσυ έχεις  Ίδη 4 GSκαι εμείς ούτε ένα ... άδικη που είναι η ζωή  :( :( :( :(



να τα χαίρεσαι με υγεία …!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2019, 04:53:17 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1894 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:16:19 πμ »
Και μια ομαδική των όσων έχω μαζί μου!

Δύο GS
Ένα με καρδιά GS
Και τέλος
Ένα με απίστευτο dial και με την 6r15 στα σπλάχνα του (6f15 για όσους δεν γνωρίζουν είναι η καλίμπρα της SEIKO που έχει χαρακτηριστεί σαν 2824killer!,,,,)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1895 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:17:51 πμ »
Και μια ομαδική των όσων έχω μαζί μου!

Δύο GS
Ένα με καρδιά GS
Και τέλος
Ένα με απίστευτο dial και με την 6r15 στα σπλάχνα του (6f15 για όσους δεν γνωρίζουν είναι η καλίμπρα της SEIKO που έχει χαρακτηριστεί σαν 2824killer!,,,,)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1896 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:26:27 πμ »
Ωραια όλα Χαρίλαε αλλα ειδικά το snowflake είναι στον Θεό.
Και η παλιά έκδοση, η δικιά σου που γράφει SEIKO στο πανω μέρος είναι καταπληκτική.

Φυσικά οι γελαδάρηδες ούτε στα όνειρα τους τέτοια ρολογια.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1897 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 11:35:07 πμ »
Ωραια όλα Χαρίλαε αλλα ειδικά το snowflake είναι στον Θεό.
Και η παλιά έκδοση, η δικιά σου που γράφει SEIKO στο πανω μέρος είναι καταπληκτική.

Φυσικά οι γελαδάρηδες ούτε στα όνειρα τους τέτοια ρολογια.

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τα καλά σου λόγια!!
Αν «καθίσει» καλά μια διαπραγμάτευση που κάνω σύντομα θα έχετε να λέτε και για άλλο ένα κόσμημα της Ιαπωνικής αλλά και Παγκόσμιας ωρολογοποιίας!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1898 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 04:51:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1899 στις: Νοέμβριος 03, 2019, 05:36:49 μμ »

Αν «καθίσει» καλά μια διαπραγμάτευση που κάνω σύντομα θα έχετε να λέτε και για άλλο ένα κόσμημα της Ιαπωνικής αλλά και Παγκόσμιας ωρολογοποιίας!

Ένα ακόμη ρολόϊ-γροθιά στο ελβετικό κατεστημένο, ένα ρολόϊ ονειρεμένο που όμοιό του δεν έχει ούτε πρόκειται να κατασκευαστεί.

Κατά τα λοιπά, αναχαιτίστηκαν και χθες οι ύπουλες, συντονισμένες επιθέσεις της decima flottigla, που σε ανίερη συμμαχία με τους τυροκόμους φρουρούς του Βατικανού επιχείρησαν εκ νέου να πλήξουν το ιστορικό  thread.  Σκασμένοι πλέον από τη ζήλια τους για την ραγδαία ανάπτυξη και ευημερία του “Seiko Rules”, τη στιγμή που τα δικά τους threads είναι καταδικασμένα στην απαξίωση, την εγκατάλειψη και το μαρασμό.  Θα επιτεθούν ξανά, είναι βέβαιο. Μόνο που εμείς θα είμαστε και πάλι εδώ, για να τους υπενθυμίσουμε τι σημαίνει  SEIKO RULES : Υψηλή Ωρολογοποιία, ιστορία, φιλοσοφία, τέχνες (συμπεριλαμβανομένων των πολεμικών), πολιτισμός, ήθος, ευπρέπεια –τι άλλο ξεχνάω, δεν θυμάμαι. 



Φανταστική 4αδα, τι να πω έχω πάθει!!

Χαχαχα, έλα, υπερβολές !


Ρε Ντένη .... εσυ έχεις  Ίδη 4 GSκαι εμείς ούτε ένα ... άδικη που είναι η ζωή  :( :( :( :(
να τα χαίρεσαι με υγεία …!!!!!!!!!!!

Σ΄’ ευχαριστώ κάπτεν, αλλά μην παραπονιέσαι, εσύ έχεις όλα τα iconic ελβετικά !  Η καρδιά σου λοιπόν ανήκει στην Ελβετία, όσο κι αν λοξοκοιτάς προς Άπω Ανατολή.  Για την ώρα !