Αποστολέας Θέμα: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;  (Αναγνώστηκε 10542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_athens98

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:59:52 μμ »
Εχω απο τον πατερα μου ενα VENUS αγορασμενο απο την Αυστραλια μαλλον μεταξυ 1960-70,ελαχιστα φορεμενο,αλλα ειχε ραγισει το κρυσταλλο.
Πριν απο μερικους μηνες το πηγα σε ενα πολυ καλο καταστημα,για να δω αν μπορει να αλλαχτει το κρυσταλλο.Οταν το ειδε το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι "Το πουλας";
Τελικα το κρυσταλλο αλλαχτηκε,και μου ειπε οτι οταν το ανοιξε και το ειδε μεσα,οτι ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση,αλλα θελει πια επιχρυσωση απο τα πολλα χρονια που εχουν περασει,μαλιστα μου προτεινε να γινει λευκοχρυσο,και του ειπα θα το σκεφτω.
Μιλωντας με αρκετους βρεθηκα πια στο εξεις διλλημα:Οι μισοι μου λενε καντο αναπαλαιωση (καινουργια επιχρυσωση και service) και οι αλλοι μισοι λενε ΟΧΙ για να μην χασει την αξια του σαν VINTAGE.
Θα ηθελα την γνωμη σας και αν θελετε βαζω και φωτογραφιες να το δειτε,ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:35:24 μμ »
Αν το ''επισκευάσεις'' και το κάνεις δοαφορετικό απ΄ότι ήταν, έχει χάσει και τον χαρακτήρα του, αλλά και την αξία του. Αν είναι δυνατόν, ξαναφέρε το στην κατάσταση που ήταν.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 01:55:40 πμ »
βαλε φωτογραφιες αν μπορεις να το δουμε...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 10:09:26 πμ »
Αν μπορέσεις βάλε φωτό για να μπορούμε να μιλάμε πιο σίγουρα.
Πάντως το πιθανότερο είναι να μην έχει ιδιαίτερη χρηματική αξία. Αφού το ρολόι προέρχεται από τον πατέρα σου και έχει συναισθηματική αξία, εγώ θα το αναπαλαίωνα για να μπορώ να το φοράω.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος george_athens98

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 05:22:34 μμ »
Ανεβαζω καποιες φωτογραφιες,δυστυχος δεν μπορω να το ανοιξω για να δειτε και μεσα την μηχανη,αν και απο οτι μου ειπε αυτος που αλλαξε το ραγισμενο τζαμακι,η μηχανη του ειναι σε αριστη κατασταση.
Οπως βλεπετε και εσεις εχει ξεθωριασει το χρωμα του και εχει μια γρατζουνια στο καπακι πισω.Το ρολοι δουλευει κανονικα,δεν χρειαζεται καμμια επισκευη στην μηχανη του,απλα το θεμα ειναι αν θα το κανω και παλι επιχρυσωση η αν θα μεινει ετσι.
Ξερει κανεις τι αξια εχει περιπου?



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 01:51:01 μμ »
Γνώμη μου. Επιχρύσωση να μην του κάνεις. Το ρολόι είναι vintage και δείχνει ωράιο σαν vintage. Ίσως ένα ψιλο-καθαρισμό από τον μάστορα που κάνει και τη συντήρηση, χωρίς όμως να πειράξει το μέταλλο. Απλά νομίζω ότι για το ρολόι αυτό δεν αξίζει να πληρώσεις για επιχρύσωση.
Τώρα αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν ο μάστορας που το πήγες σου έκανε συντήρηση. Διότι άσχετα από πόσο άριστη βρήκε την κατάσταση της μηχανής, το ρολόι θέλει οπωσδήποτε συντήρηση μετά από τόσα χρόνια απραξίας. Βρες ένα καλό μάστορα και κάνε τη, αν θέλεις να το φοράς.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος george_athens98

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:15:06 μμ »
Γνώμη μου. Επιχρύσωση να μην του κάνεις. Το ρολόι είναι vintage και δείχνει ωράιο σαν vintage. Ίσως ένα ψιλο-καθαρισμό από τον μάστορα που κάνει και τη συντήρηση, χωρίς όμως να πειράξει το μέταλλο. Απλά νομίζω ότι για το ρολόι αυτό δεν αξίζει να πληρώσεις για επιχρύσωση.
Τώρα αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν ο μάστορας που το πήγες σου έκανε συντήρηση. Διότι άσχετα από πόσο άριστη βρήκε την κατάσταση της μηχανής, το ρολόι θέλει οπωσδήποτε συντήρηση μετά από τόσα χρόνια απραξίας. Βρες ένα καλό μάστορα και κάνε τη, αν θέλεις να το φοράς.

Κ.

Οχι ο μαστορας δεν εκανε συντηρηση γιατι το πηγα μονο για να αλλαξει το τζαμακι που ειχε ραγισει.Μου ειπε απλα οτι οταν το ανοιξε και το ειδε μεσα,ηταν σε πολυ καλη κατασταση.
Οταν λες οτι δεν αξιζει να κανω επιχρυσωση,ειναι γιατι το ρολοι δεν εχει μεγαλη αξια;(Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω τι αξια εχει σημερα)
Kαι κατι ακομα,αν το παω σε μαστορα για συντηρηση και χωρις επιχρυσωση,μπορει να γυαλιστει το μεταλλο;Γιατι δειχνει αρκετα ασχημο στο χερι ετσι οπως εχει ξεθωριασει.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:48:39 μμ »
Αυτό είναι το δικό μου venus, που κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Είναι του 1952.

Από μια μικρο-έρευνα που είχα κάνει το ρολόι αυτό δεν τιμάται παραπάνω από 200€. Αν η τιμή για επιχρύσωση είναι ας πούμε περισσότερο από 100€, τότε μιλάμε για το 1/2 της αξίας του ρολογιού. Αξίζει;

Του έβαλα λοιπόν καινούριο τζαμάκι και μαζί με ένα γενικό service της μηχανής μου πήγε 50€, πήρα κι ένα λουράκι δερμάτινο με 18€ και το φοράω ως έχει.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:43:23 μμ »
Εγώ πάντως ανεξάρτητα από πόσο κοστίζει στην αγορά εάν ήταν ένα ενθύμιο τού πατέρα μου θα το επιχρύσωνα και θα του έκανα και service 
Σέ αυτές τίς περιπτώσεις το κόστος δέν λέει τίποτα (εφ όσον υπάρχει η δυνατότητα πάντα)
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος george_athens98

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:06:00 μμ »
Εγώ πάντως ανεξάρτητα από πόσο κοστίζει στην αγορά εάν ήταν ένα ενθύμιο τού πατέρα μου θα το επιχρύσωνα και θα του έκανα και service 
Σέ αυτές τίς περιπτώσεις το κόστος δέν λέει τίποτα (εφ όσον υπάρχει η δυνατότητα πάντα)

H αληθεια ειναι οτι για συναισθηματικους λογους,δεν εχω σκοπο να το πουλησω,και μαλλον θα προχωρησω σε επιχρυσωση και service,το μονο που δεν εχω αποφασισει ειναι αν θα γινει παλι οπως ηταν (σε κτρινο χρυσο),η σε λευκοχρυσο οπως μου προτεινε αυτος που αλλαξε το τζαμακι.

Αποσυνδεδεμένος iraklis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 02:27:59 μμ »
Η γνώμη μου είναι κίτρινο χρυσό, όπως ήταν. Σε λευκόχρυσο νομίζω ότι ότι κάνεις παρεμβαση και ξεφεύγει από τον vintage χαρακτήρα του που είναι και το ζητούμενο. Με ένα ωραίο λουράκι θα φοριέται και με ένα επίσημο ντύσιμο. Αν είσαι μικρός δες το και σε βάθος χρόνου αφού θα το κρατήσεις. Φιλικά Ηρακλής.

Papatasos

  • Επισκέπτης
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2017, 03:48:23 μμ »
Κοίτα να δεις. Εχω και εγώ ένα Venus που είναι διαλυμένο εμφανισιακά. Αν θέλεις να το φτιάξεις φτιάξε το όπως ήταν στην αρχή ώστε να είναι και λειτουργικό και αξίας ως Vintage.

Αποσυνδεδεμένος Nostradamus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: VINTAGE VENUS αναπαλαιωση η οχι;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2017, 07:03:44 μμ »
[/ftp]
Κοίτα να δεις. Εχω και εγώ ένα Venus που είναι διαλυμένο εμφανισιακά. Αν θέλεις να το φτιάξεις φτιάξε το όπως ήταν στην αρχή ώστε να είναι και λειτουργικό και αξίας ως Vintage.

4 χρόνια μετά μάλλον ότι ήταν να κάνει το έκανε...  :)