Αποστολέας Θέμα: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)  (Αναγνώστηκε 4963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« στις: Νοέμβριος 29, 2010, 11:51:18 μμ »
Τα γενέθλια φίλοι μου είναι μια περίεργη κατάσταση.

Εκεί που έχεις μελαγχολήσει γιατί φορτώνεσαι άλλον ένα χρόνο στην πλάτη σου, φτάνουν στο σπίτι σου κάτι κουτάκια (δώρα τα ονομάζουν) και συνήθως σου αλλάζουν τη διάθεση προς το καλύτερο αν είναι αυτό που περιμένεις, ενίοτε βέβαια η διάθεσή σου παραμένει έτσι, αν το δώρο δεν σε ικανοποιεί αρκετά.

Έτσι λοιπόν με την αφορμή των γενεθλίων μου, (αν και καθυστερημένα) έφτασε σπίτι μου ένα κουτάκι από τον γνωστό σε όλους κο Wilfried Keller  και μέσα του περιείχε (άλλο) ένα ρολογάκι από την αγαπημένη πλέον Orient.
Πρόκειται για το Orient power reserve Sapphire με πλήρες κωδικό FFD0F001B0, το οποίο είχα στο μάτι ήδη από την αγορά του προηγούμενού μου Orient power reserve.
Με την ευκαιρία λοιπόν των γενεθλίων η σύντροφός μου (το προτιμώ από το σύζυγος) μου έκανε δώρο αυτό το υπέροχο ρολόι.
Το ρολόι το πήρα τρέχοντας από το ταχυδρομείο στις 19/11 και περί τις 14:50 το μεσημέρι, ενώ ήθελα στις 17:00 το απόγευμα να φύγω για Αθήνα για να επισκεφτώ το Σάββατο την Athina Fair.
Γρήγορα – γρήγορα λοιπόν να του βγάλω φωτογραφίες, να μικρύνω το μπρασελέ για να το φορέσω κιόλας (δεν κρατιόμουν με τίποτα) και να ετοιμαστώ και για το ταξίδι.
Η παρουσίαση άργησε βέβαια λίγο, αφού την αμέσως επόμενη μέρα, την Κυριακή και μέχρι τις 5/12 που έχω άδεια από τη δουλειά, ανεβαίνω καθημερινά στο χωριό μου για το ελαιομάζωμα, οπότε τμηματικά τα βράδια θα προσθέτω και κάτι.
Αυτά για αρχή και βέβαια με τις απαραίτητες πλέον φωτογραφίες… και έπεται συνέχεια…

Το ρολόι...


και άλλες φωτογραφίες εδώ...

Παναγιώτης


Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 11:59:28 μμ »
Ωραίο και τίμιο  :up:
Καλοφόρετο  :)

Αποσυνδεδεμένος Mple_Karabi

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 01:01:39 πμ »
φοβερος ο ιαπωνας! καλως τον δεχτηκες

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 01:55:25 πμ »
Μπράβο σου Παναγιώτη, πολύ όμορφο. Να δείχνει μόνο καλές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 05:52:13 πμ »
Καλοφορετο!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 06:15:45 πμ »
Καταπληκτικό! Να το χαίρεσαι!
Περιμένω μόνο μερικές παρατηρήσεις με την συμβίωση μαζί του, βάρος, ποιότητα και άλλα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 07:31:41 πμ »
Ένα μεγάλο:Μπράβο!!!  =D> στην σύντροφο....καλοφόρετο!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 07:44:34 πμ »
Καλορίζικο και καλοφόρετο. Συγχαρητήρια και στην σύζυγο. Πολύ όμορφο το ρολόι φίλτατε ;)
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Ωmega
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 10:11:17 πμ »
Καλοφόρετο! Πολύ καλό!

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 12:05:48 μμ »
Πάρα πολύ όμορφο! Καλοφόρετο!!

...έφτασε σπίτι μου ένα κουτάκι από τον γνωστό σε όλους κο Wilfried Keller...

Δηλαδή?? (Για εμάς που δεν είναι γνωστός?)

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 12:25:57 μμ »
Mr Keller από το

http://www.orientuhren.de/

καλές τιμές κ αξιόπιστες αγορές  ;)


Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 02:12:05 μμ »
Η σύντροφος σου (όπως λες και εσύ) μάλλον ξέρει από ρολόγια.
Πραγματικά είναι πολύ όμορφο κομμάτι και πολύ καλό για τα λεφτά του.
Καλοφόρετο και να τα εκατοστήσει (μαζί με εσένα φυσικά!!!)  ;D.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 10:35:06 μμ »
Φίλτατοι σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις ευχές σας,
όπως έγραψα και πριν οι ελιές δεν με αφήνουν προς το παρόν να γράψω περισσότερα, αλλά σύντομα θα σας έχω νέα.
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους, έστω και λίγο καθυστερημένα,

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0), συνέχεια παρουσίασης
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 12:00:01 πμ »
Παρουσίασης συνέχεια λοιπόν και περισσότερα νέα από το ρολόι.

Καταρχήν από θέμα ποιότητας, αυτή πλέον γίνεται αισθητή σε σχέση με το άλλο μου ORIENT βασικά στο μπρασελέ όπου όντως αυτού του ρολογιού δείχνει πολύ στιβαρότερος και πολύ ποιοτικότερος. Έχει πέραν όλων των άλλων και μια πιο βαριά «μασίφ» αίσθηση σε σχέση με το άλλο η οποία ενισχύεται από το γεγονός ότι έχει μεγαλύτερο πάχος από τον μπρασελέ του άλλου. Ακόμα και ο μεταλλικός του ήχος είναι διαφορετικός σε αυτό το ρολόι. Επίσης δείχνει πιο όμορφος ο συνδυασμός γυαλισμένων – βουρτσισμένων (?) τμημάτων του. Το κούμπωμά του δε χάρη στα συμπαγή μεταλλικά του τμήματα έχει πολύ ποιοτικότερη αίσθηση και όχι την αίσθηση «λαμαρίνας» του άλλου. Και το σήμα της εταιρίας πάνω στο κούμπωμα του μπρασελέ είναι ωραία «χτυπημένο» με τα γράμματα να έχουν μια μικρή «διαγράμμιση».

Πολύ όμορφα είναι και τα δύο ελαφρά «κοψίματα» στις άκρες της κάσας εκεί που συνδέεται το μπρασελέ. Και εδώ πάλι γίνεται ένα παιχνίδι με γυαλισμένα και μη τμήματα της κάσας. Φανταστική όμως είναι η στεφάνη με τις υπέροχες γωνίες που έχουν δημιουργήσει πάνω σε αυτή. Νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα με το επίπεδο κρύσταλλο σαπφείρου έναντι του θολωτού ορυκτού κρυστάλλου του άλλου μου ρολογιού.
Από το ανοικτό πίσω μέρος δε, μπορεί κανείς να διακρίνει την «καρδιά» του να χτυπά μετρώντας ακούραστα το πέρασμα του χρόνου. Πάνω στον ρότορα και σε διάφορα μέρη του μηχανισμού έναν διαφορετικό τόνο δίνουν αυτοί οι χαρακτηριστικοί κύκλοι της μηχανικής κατεργασίας.

Μια διαφορά είναι πως σε αυτό το ρολόι η κορώνα δεν φέρει τυπωμένο το σήμα της εταιρίας όπως στο άλλο και παραξενεύτηκα γι’ αυτό.

Όπως είχε πει και ένας άλλος φίλος στο φόρουμ, σε αυτό το ρολόι  όλα είναι εκεί που περιμένεις να είναι. Η κορώνα και η ένδειξη της ημερομηνίας στο 3, η ένδειξη του power reserve κεντραρισμένη στο 12, το σήμα της εταιρίας στο 6, όλα στη θέση τους και όλα άψογα συνδυασμένα για να προσφέρουν και ένα θαυμάσιο οπτικό αποτέλεσμα. Πάνω στην πλάκα υπάρχουν τρία μοτίβα διακόσμησης, ένα κύριο που διατρέχει το μεγαλύτερο κυκλικό τμήμα της που ορίζουν οι εσωτερικές άκρες από τις μπάρες των ενδείξεων των ωρών ένα ακόμα το οποίο διακοσμεί την ένδειξη του power reserve και το τρίτο που διακοσμεί το τμήμα που ορίζουν οι μπάρες των ενδείξεων (στις φωτογραφίες γίνεται καλύτερα κατανοητό αυτό που γράφω).

Αυτό βέβαια που δεν υπάρχει είναι το lume, καθώς μόνο οι δυο δείκτες διαθέτουν ένα υποτυπώδες lume το οποίο εξασθενεί και σχετικά γρήγορα. Πάντως δεν είναι κάτι για το οποίο θα παραπονεθώ. Επίσης μια και είναι το πρώτο μου ρολόι με κρύσταλλο σαπφείρου, να πω πως σε συνδυασμό με την μαύρη πλάκα κάνει ορατό σχεδόν οτιδήποτε υπάρχει πάνω στο κρύσταλλο (π.χ. δαχτυλιές).

Αυτά όσον αφορά το εξωτερικό του ρολογιού. Μηχανικά τώρα, μικρές μόνο διαφορές παρατήρησα σε σχέση με το άλλο μου ρολόι. Κουρδίζει και αυτό πολύ γρήγορα, σε λιγότερο από πέντε λεπτά κουνήματος με το χέρι, έχεις «φόρτιση» για 40 ώρες, για πραγματικές 40 ώρες, μετρημένα.
Στην χρονομετρία τώρα, η υψηλότερη τιμή και η αίσθηση πολυτέλειας που αποπνέει το ρολόι του έχουν δώσει και άλλον «αέρα», αφού η μηχανή του βρίσκεται να έχει μια αδικαιολόγητη βιασύνη. Τις πρώτες δε μέρες, έτρεχε με περίπου +13 δλτ/ημέρα, τώρα βρίσκεται κάπου στο +9 δλτ/ημέρα, αλλά περιμένω να βελτιωθεί και άλλο με το πέρασμα του χρόνου και στο στρώσιμο, αν κρίνω από το άλλο που αν δεν φορεθεί και μείνει στο κομοδίνο, είναι περίπου στο -2 δλτ/ημέρα, ενώ με ένα οκτάωρο στον καρπό είναι περίπου στο -7 δλτ/ημέρα.

Αυτά τα νεότερα, εν κατακλείδι να πω πως πρόκειται για ένα φανταστικό ρολόι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος που το έχω στην κατοχή μου.

Έχω ανεβάσει μερικές ακόμα φωτογραφίες και έχω κάνει και μερικές κοντινές, αλλά επειδή είναι με αντιστροφή φακού και όχι με πραγματικό μάκρο φακό, συγχωρέστε μου τις όποιες ατέλειες…
Ελπίζω να τις απολαύσετε και εσείς.

Μερικές ακόμα φωτογραφίες από το ρολόι και από μια (φωτογραφική) σύγκρισή του με το άλλο μου ORIENT, εδώ...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Δώρο γενεθλίων (Orient power reserve Sapphire FFD0F001B0)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 12:22:46 πμ »
Καλύτερη και μακροσκελέστερη περιγραφή δεν γινόταν!!! ;D

Μπράβο για τον κόπο σου.
Ευχαριστούμε. :D
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr