Ψηφοφορία

Σας άρεσε το review?

Πάρα πολύ
Πολύ
Αρκετά
Λίγο
Καθόλου

Αποστολέας Θέμα: Orient CEM65002D Review  (Αναγνώστηκε 15928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2011, 07:34:25 μμ »
Το έχω από το Νοέμβριο από τον γνωστό Γερμανό ! !
Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !
Μόνο που το δικό μου ΤΡΕΧΕΙ , και μάλιστα πολύ !
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 2 θέσεις ξεκουρασης ( όταν δεν το φοράω ) α) κορώνα κάτω και β) καντράν πάνω  αλλά και στις δύο περιπτώσει ΤΡΕΧΕΙ σαν δαιμονισμένο !
Στην α) περίπτωση 5 λεπτά το μήνα και στην β) περίπτωση ΠΟΛΥ περισσότερο , τόσο που χρειάστηκε να το ξαναρυθμίσω μέσα σε 2 βδομάδες που το τσέκαρα !

Ξέρουμε κάποιον τεχνίτη στα Δ. Προάστια ( Περιστέρι ) να το ρυθμίσει ΣΩΣΤΑ ????

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:26:29 μμ »
Σου στελνω π.μ ;)

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:56:04 μμ »
Το Orient απο Τιτάνιο που έχω στην φωτό πάντως είναι γύρω στα 20 χρόνών και λειτουργεί περίφημα.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:01:10 μμ »
Και με το μαύρο λουράκι είναι πολύ ωραίο όντως!!Πιστεύω είναι η επόμενή μου αγορά αυτό το ρολόι,το μόνο που μένει να επιλέξω είναι το χρώμα του καντράν :D
Μια ερώτηση έχω να κάνω...λέει ότι έχει crystal/mineral glass...εννοεί ότι είναι hardlex ή κάτι άλλο??

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 31, 2011, 06:17:15 πμ »
Και με το μαύρο λουράκι είναι πολύ ωραίο όντως!!Πιστεύω είναι η επόμενή μου αγορά αυτό το ρολόι,το μόνο που μένει να επιλέξω είναι το χρώμα του καντράν :D
Μια ερώτηση έχω να κάνω...λέει ότι έχει crystal/mineral glass...εννοεί ότι είναι hardlex ή κάτι άλλο??

Oxι φίλε, είναι απλό ορυκτό κρύσταλλο, γ' αυτό πρόσεχε το. Το hardlex το χρησιμοποιεί η Σέικο και είναι πιο ανθεκτικό.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 31, 2011, 08:49:34 μμ »
Από συζητήσεις στα fora το "πρόβλημα" με την στεφάνη φαίνεται να παρουσιάζεται σε πολλούς κατόχους του συγκεκριμένου Orient.

Μερικοί προτείνουν σαν λύση μια σταγόνα λιπαντικού στο μικρό κενό μεταξύ στεφάνης και κάσας,άλλοι αναφέρουν πως μετά την επαφή του ρολογιού με χλιαρό νερό η περιστροφή της έγινε αρκετά ευκολότερη και πιο απαλή,όπως επίσης ότι μετά από κάποιο διάστημα μαλακώνει μονη της.

Όπως και να έχει είναι πολύ ποιοτικό για τα χρήματα που κοστίζει!

Ο τύπος στο παρακάτω link εξηγεί αναλυτικά πως διόρθωσε το δικό του.
http://forums.watchuseek.com/f71/orient-mako-how-fix-your-hard-turn-bezel-411482.html



Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 31, 2011, 10:24:54 μμ »
Από συζητήσεις στα fora το "πρόβλημα" με την στεφάνη φαίνεται να παρουσιάζεται σε πολλούς κατόχους του συγκεκριμένου Orient.

Μερικοί προτείνουν σαν λύση μια σταγόνα λιπαντικού στο μικρό κενό μεταξύ στεφάνης και κάσας,άλλοι αναφέρουν πως μετά την επαφή του ρολογιού με χλιαρό νερό η περιστροφή της έγινε αρκετά ευκολότερη και πιο απαλή,όπως επίσης ότι μετά από κάποιο διάστημα μαλακώνει μονη της.

Όπως και να έχει είναι πολύ ποιοτικό για τα χρήματα που κοστίζει!

Ο τύπος στο παρακάτω link εξηγεί αναλυτικά πως διόρθωσε το δικό του.
http://forums.watchuseek.com/f71/orient-mako-how-fix-your-hard-turn-bezel-411482.html

Από αυτά τα βήματα που δείχνει,μόνο το πέμπτο μπορώ να φέρω σε πέρας χωρίς άγχος :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Πέρα από την πλάκα,είναι ένα χρήσιμο βιντεάκι!

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 31, 2011, 10:34:58 μμ »
Από αυτά τα βήματα που δείχνει,μόνο το πέμπτο μπορώ να φέρω σε πέρας χωρίς άγχος :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Πέρα από την πλάκα,είναι ένα χρήσιμο βιντεάκι!

Πιάσε ένα 5ο βήμα και για μένα φίλος  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 01, 2011, 07:43:18 πμ »
Πιάσε πολλά 5α βήματα φιλαράκι. Με συνοδεία μεζέ κιόλας θα είναι τέλεια  :supz: :partyman: :drinkers:
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος moshelas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 01, 2011, 06:55:56 μμ »
Γειά σας!
Είμαι νέος στο forum.  Έχω και εγώ το συγκεκριμένο ρολόι 9 μήνες τώρα. Είναι εξαιρετικό , χαίρομαι να το φοράω.

Απο πού μπορώ να αγοράσω τοκαουτσουκένιο λουράκι που είπε ο φίλος σε προηγούμενο post ? Κάποιο e-shop ή μαγαζί;;

Το μόνο αρνητικό είναι πως τρέχει μπροστά.. "κερδίζει" 4-5 λεπτά το μήνα. Βέβαια αυτό το αναφέρει στην προδιαγραφή.

Αυτό διορθώνεται; Πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία ή μπορεί κάποιος τεχνίτης να το κάνει; Πού μου προτείνετε να πάω στο κέντρο της Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 01, 2011, 07:34:47 μμ »
Λουράκι μπορείς να πάρεις από το Orientuhren.
Δεν ξέρω αν εδώ είναι τόσο φτηνά. :-[
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 01, 2011, 08:35:50 μμ »
Πήγα να δω σε κάποιο μαγαζί το ρολόι και δεν το είχε σε καμία έκδοσή του. Έδωσα τον κωδικό του black dial με καουτσούκ λουράκι και ρώτησα τιμή. Μπροστά μου, παίρνει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία της Orient και ακούω το εξής: 360€ περίπου ("πώς το 'πες αυτό ρε Βαγγέλη;" που λέει και ο Βέγγος  ;D). Ρωτάω μήπως δεν κατάλαβαν σωστά των κωδικό του ρολογιού "γιατί στο internet, από έγκυρο site που έχει αγοράσει το μισό mywatch.gr, έχει 85€+11€ έξοδα αποστολής... δε μπορεί να θέλουν να το χρεώσουν 300% πάνω!!!!". Και μιας και τον βλέπω λίγο δύσπιστο, του δείχνω και τη σελίδα του orientuhren με το ρολόι και μένει λίγο παγωτό. Για να μην είμαι άδικος βέβαια, μου είπε ότι θα το ξαναδεί και θα με ενημερώσει, μήπως όντως κάτι είναι λάθος (αν και δε νομίζω...).

Υπάρχει περίπτωση η τιμή της αντιπροσωπείας να είναι όντως αυτή; Αν ναι, αλλάζω επάγγελμα και ξεκινάω παράλληλη για orient  ;D ;D ;D ;D Θα τα πουλάω 110€. Θα με προτιμήσετε ε;!

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 01, 2011, 08:57:54 μμ »
Εγώ που πήγα να ρωτήσω στην Περιοχή μου, με είπε ότι από 330 θα με το αφήσει 280!!!

Φυσικά και θα προτιμήσω εσένα!!! ;D
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 01, 2011, 09:08:57 μμ »
Εγώ που πήγα να ρωτήσω στην Περιοχή μου, με είπε ότι από 330 θα με το αφήσει 280!!!

Φυσικά και θα προτιμήσω εσένα!!! ;D

Οκ... Πραγματικά, είναι τρελλοί... Θα είχε πολύ ενδιαφέρον κάποιος να μας αιτιολογήσει αυτή την διαφορά (γιατί, να την δικαιολογήσει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ). Καλά, όχι ότι με ενδιαφέρει και πολύ. Να 'ναι καλά το internet. Μετά κλαίνε ότι δεν τους προτιμάμε κιόλας και ότι κλείνουν.


Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 01, 2011, 09:16:55 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ απλά . Το κόστος του ρολογιών είναι πολύ μικρότερο από την προτεινόμενη τιμή πώλησης των αντιπροσωπειών . Εάν μετρήσεις μεσάζοντες σε κάθε περίπτωση και το κόστος διάθεσης (πώλησης δηλαδή) για τον πωλητή θα καταλάβεις . πχ Invicta 6924 επίσημη τιμή αντιπροσωπείας 595 $ . Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει πόσο το αγόρασα ας μου στείλει pm .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 01, 2011, 10:28:13 μμ »
Δεν το παίρνεις πολύ απλά.
Αυτή η κρίση έχει και τα καλά της, θα μας κάνει να σκεφτόμαστε πριν αγοράσουμε.
Αυτό που κάναμε πριν από χρόνια που γεμίζαμε το καλάθι χωρίς να κοιτάμε τιμες κλπ έπρεπε να τελειώσει κάποτε και νομίζω ήρθε η ώρα.
Το ίδιο ισχύει και για τα ρολόγια, όποιος κάνει την καλύτερη τιμή (κοινώς όποιος κλέψει λιγότερο) θα είναι και ο επιθυμητός.
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 02, 2011, 02:29:23 μμ »
Ερώτηση : ο γερνανός 89€ δεν είχε το ρολόι με το μπρασελέ ή δεν θυμάμαι καλά?
Τώρα πάντως το έχει 89 με το λουράκι και 95 με μπρασελέ.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 02, 2011, 02:45:39 μμ »
Δεν το παίρνεις πολύ απλά.
Αυτή η κρίση έχει και τα καλά της, θα μας κάνει να σκεφτόμαστε πριν αγοράσουμε.
Αυτό που κάναμε πριν από χρόνια που γεμίζαμε το καλάθι χωρίς να κοιτάμε τιμες κλπ έπρεπε να τελειώσει κάποτε και νομίζω ήρθε η ώρα.
Το ίδιο ισχύει και για τα ρολόγια, όποιος κάνει την καλύτερη τιμή (κοινώς όποιος κλέψει λιγότερο) θα είναι και ο επιθυμητός.

Συμφωνώ και προφανώς και ΔΕΝ θα το πάρω. Επιθυμητός είναι ο φθηνότερος, όχι με το σκεπτικό ότι "κλέβει λιγότερο", αλλά με το σκεπτικό ότι βγάζει ένα λογικό κέρδος. Αν τώρα έχει ένα τσούρμο μεσάζοντες μέχρι να του φτάσει το προϊόν στο μαγαζί και αναγκαστικά το πουλάει πανάκριβα... πρόβλημά του. Ως καταναλωτή απλά δεν με αφορά.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 02, 2011, 02:47:10 μμ »
πχ Invicta 6924 επίσημη τιμή αντιπροσωπείας 595 $ . Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει πόσο το αγόρασα ας μου στείλει pm .


Αυτό λες; http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=17211&category_id=66&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

Γιατί 595$;; Εδώ λέει 130€ (άντε 230€ προ έκπτωσης!)

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Απ: Orient CEM65002D Review
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 02, 2011, 07:59:47 μμ »
To ρολόι ήρθε με το καρτελάκι του κατασκευαστή και έγραφε 595$ MSP . Εαν δεν με πιστεύετε να ανεβάσω photo .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !