Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 384813 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1600 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 07:05:09 μμ »
50% επιεικη σε βρισκω…
Στο gmt (που μ αρεσει πολυ κιολας) ηταν θαυμα να βρεις καποιο χωρις προβλημα….
Νταξει μετα απο κανα 2 3 αλλαγματα μηχανης στο καθενα εστρωναν…
Απλα πλεον επειδη δε βρισκεις ρολεξ σε πλασαρουν μεχρι και οι πωλητες τα τυδωρ…Με τη γνωστη ατακα και αυτα η ρολεξ τα βγαζει ,θα γινουν συλλεκτικα και λοιπες πίπες…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1601 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 07:42:09 μμ »
Οταν θα αποφασισω ξανα για ρολοι παλι σε τουντορ θα παω.Δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος και τη θεωρω την απολυτη vfm εταιρεια ρολογιων αυτη τη στιγμη με διαφορα απο την επομενη.
Ουτε καποιο προβλημα συναντησα σε καποια μηχανη.


Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1602 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 07:42:56 μμ »
Παραθετω την αποψη μου απο προσωπικη εμπειρια,3 τουλαχιστων ετων.

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1604 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:16:02 μμ »
Οταν θα αποφασισω ξανα για ρολοι παλι σε τουντορ θα παω.Δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος και τη θεωρω την απολυτη vfm εταιρεια ρολογιων αυτη τη στιγμη με διαφορα απο την επομενη.
Ουτε καποιο προβλημα συναντησα σε καποια μηχανη.

Η Tudor, μετά την επάνοδό της στην αγορά των ΗΠΑ έχει εξελιχθεί σε εξαιρετική αξία και σχέση ποιότητας/τιμής.
Συνάμα, η απόφαση να κατασκευάσει δικούς της μηχανισμούς, ιδρύοντας την Kenissi, την απελευθέρωσε από τα δεσμά της swatch group / ETA των οποίων η στρόφιγγες έχουν κλείσει σε μεγάλο βαθμό πλέον. Επιπλέον, η Τ προέβη σε εξαγορά της sellita με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Σύντομα οι μηχανισμοί της Τ θα αποτελέσουν επιλογή (ανώτερη των ΕΤΑ) για πλείστες όσες μάρκες.
Τίποτα για τα πανηγύρια δεν βλέπω εγώ...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1605 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:24:07 μμ »
Έχω πεισθεί παίδες, τα επιχειρήματα είναι ακλόνητα. Tudor μόνο. Άσε που τα ρόλεξ χαλάνε.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1606 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:38:27 μμ »
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν και τα ρολεξ και τα τουντορ. :)
Απλα ειμαστε στο νημα της τουντορ και ειπα να γραψω τις προσωπικες μου εμπειριες απο την εταιρεια.

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1607 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 03:47:57 μμ »
Δεν είμαι ειδικός, μιλώ από εμπειρία πολύωρων καταδύσεων με sd με εξαιρετικές καταπονήσεις (κραδασμοί, αλάτι , ήλιος  κ.α.  KANENA απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε ice diving. Επίσης όλων των συναδέλφων ΔΕΝ παρουσίασε το παραμικρό. Έχουν περάσει (επί σειρά ετών) πάνω από 7...
Τώρα rolex του γλυκού νερού... που παρουσιάζουν πρόβλημα Δεν έχω τι να πώ και να σκεφτώ.

Αν είχα την ίδια εμπειρία με άλλη μάρκα απλά θα αγόραζα την άλλη μάρκα τόσο απλά. Επίσης ΔΕΝ αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα θέμα με το service και την επάρκεια ανταλλακτικών εν αντιθέση με Ω - PAM  κ.α. Οι παραπάνω λόγοι αποτελούν μονόδρομο για εμένα προσωπικά.
Θεώρώ ότι λίγοι έχουν δοκιμάσει τόσο πολύ σε απαιτικές καταστάσεις όσο και σε πολύχρονες ταλαιπωρίες τα R.
Έσεις είστε ειδικοί περί μηχανισμών και χρονομετρίας για να κρίνετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:49:08 μμ από sea_dweller »

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1608 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:08:10 μμ »
Σε σχόλιο https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=713792 διάβασα το εξής:
''The 32 series movement is finally a industry current Rolex movement that was long overdue. It will be the workhorse for Rolex for decades to come.''
Βέβαια οι Έλληνες ''γνώστες'' πιστεύουν ακράδαντα ότι η R δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες ωρολογοποιίες μαζικής παραγωγής . 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:44:29 μμ από tsikis007 »

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1609 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:52:06 μμ »
Δεν είμαι ειδικός, μιλώ από εμπειρία 10.000> καταδύσεων ++ με sd με εξαιρετικές καταπονήσεις (κραδασμοί, αλάτι , ήλιος  κ.α.  KANENA απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε ice diving. Επίσης όλων των συναδέλφων ΔΕΝ παρουσίασε το παραμικρό. Έχουν περάσει (επί σειρά ετών) πάνω από 7...
Τώρα rolex του γλυκού νερού... που παρουσιάζουν πρόβλημα Δεν έχω τι να πώ και να σκεφτώ.

Αν είχα την ίδια εμπειρία με άλλη μάρκα απλά θα αγόραζα την άλλη μάρκα τόσο απλά. Επίσης ΔΕΝ αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα θέμα με το service και την επάρκεια ανταλλακτικών εν αντιθέση με Ω - PAM  κ.α. Οι παραπάνω λόγοι αποτελούν μονόδρομο για εμένα προσωπικά.
Θεώρώ ότι λίγοι έχουν δοκιμάσει τόσο πολύ σε απαιτικές καταστάσεις όσο και σε πολύχρονες ταλαιπωρίες τα R.
Έσεις είστε ειδικόι περί χρονομετρίας να κρίνετε...
Εγώ τρεις δύτες πελάτες που έχω λόγω ειδικότητας ( ΩΡΛ) βουτάνε με υπολογιστή στο ένα χέρι και citizen στο άλλο . Και οι τρεις ! Δεν πάμε να πούμε ότι τα Tudor και omega είναι καλύτερα από τα Rolex. Λέμε όμως ότι πλέον και τα ρολεξ βγάζουν κουσουρια. Προσωπικά και τα δύο μου sd ( Cameron και sd43 ) έχουν θέμα . Φυσικά φτιάχτηκε το Cameron . Το άλλο οκ. Δεν με πειράζει το - 8...... Έπειτα μπορεί και ο Dimitris Real να μας πει την συζήτηση με αυστριακό ωρολογοποιο !!! Οι καινούργιες μηχανές έχουν θέμα !

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1610 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 08:47:15 μμ »
.....Λέμε όμως ότι πλέον και τα ρολεξ βγάζουν κουσουρια. Προσωπικά και τα δύο μου sd ( Cameron και sd43 ) έχουν θέμα . Φυσικά φτιάχτηκε το Cameron . Το άλλο οκ. Δεν με πειράζει το - 8...... Έπειτα μπορεί και ο Dimitris Real να μας πει την συζήτηση με αυστριακό ωρολογοποιο !!! Οι καινούργιες μηχανές έχουν θέμα !

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αγγελε το ειχα αναφερει απο τοτε....αλλα κανεις δεν εδωσε σημασια.... ::)

http://www.mywatch.gr/index.php?topic=1522.msg510638#msg510638

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1611 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 08:50:28 μμ »
Εγώ τρεις δύτες πελάτες που έχω λόγω ειδικότητας ( ΩΡΛ) βουτάνε με υπολογιστή στο ένα χέρι και citizen στο άλλο . Και οι τρεις ! Δεν πάμε να πούμε ότι τα Tudor και omega είναι καλύτερα από τα Rolex. Λέμε όμως ότι πλέον και τα ρολεξ βγάζουν κουσουρια. Προσωπικά και τα δύο μου sd ( Cameron και sd43 ) έχουν θέμα . Φυσικά φτιάχτηκε το Cameron . Το άλλο οκ. Δεν με πειράζει το - 8...... Έπειτα μπορεί και ο Dimitris Real να μας πει την συζήτηση με αυστριακό ωρολογοποιο !!! Οι καινούργιες μηχανές έχουν θέμα !

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν αντιλέγω απλά έγραψα τι έχω δει. Φυσικά τα άξια citizen κ.α. κάνουν τη δουλειά τους εξαιρετικά καλά με ακόμα καλύτερα (χρηστικά) τα λατρεμένα g-shock. Μου φαίνεται περίεργο σε χιλιάδες μηχανές να μην  βγαίνουν κουσούρια.. . Όμως το service είναι τεράστιας σημασίας παράγοντας ιδίως για επαγγελματίες.
Οι πελάτες σου πολύ καλά κάνουν που έχουν και αναλογικό ρολόι στη βουτιά τους, Εξαιρετικά.ΝΑ εχουν και πίνακες στο jacket αν κάνουν βαθιές βουτιές.Μου έχουν σβήσει 2 φορές dc σε βουτιά. Το ένα καινύργιο το άλλο φίλου που το κατέβασα για να το δω...

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1612 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 12:39:57 μμ »
Δεν αντιλέγω απλά έγραψα τι έχω δει. Φυσικά τα άξια citizen κ.α. κάνουν τη δουλειά τους εξαιρετικά καλά με ακόμα καλύτερα (χρηστικά) τα λατρεμένα g-shock. Μου φαίνεται περίεργο σε χιλιάδες μηχανές να μην  βγαίνουν κουσούρια.. . Όμως το service είναι τεράστιας σημασίας παράγοντας ιδίως για επαγγελματίες.
Οι πελάτες σου πολύ καλά κάνουν που έχουν και αναλογικό ρολόι στη βουτιά τους, Εξαιρετικά.ΝΑ εχουν και πίνακες στο jacket αν κάνουν βαθιές βουτιές.Μου έχουν σβήσει 2 φορές dc σε βουτιά. Το ένα καινύργιο το άλλο φίλου που το κατέβασα για να το δω...
Εγώ δυστυχώς βουτάω μέχρι ένα και μισό μέτρο! Οπότε η γνώμη σου έχει βαρύνουσα σημασία

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1613 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 01:29:53 μμ »
Παρτε Omega!!! ;D :P

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1614 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 08:31:07 μμ »
Η Ω είναι η εταιρία που ανακυκλώνει της μηχανές της οπότε δεν επιβαρύνει το περιβάλλον.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1615 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 08:31:41 μμ »
..

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1616 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 07:51:29 μμ »
Είχα την ευκαιρία σήμερα να δω από κοντά κα να δοκιμάσω το νέο Pelagos 39.

Πανέμορφο ρολόι. Οι φωτογραφίες σε συνθήκες φωτισμού καταστήματος δεν αποτυπώνουν επαρκώς το αισθητικό αποτέλεσμα.

Ιδιαίτερα θετικές οι εντυπώσεις, με ορισμένες σημαντικές λεπτομέρειες που κατά τη γνώμη μου κάνουν τη διαφορά από το κλασικό 42άρι και συνάμα αποτελούν απόδειξη πως η Τudor "ακούει" το κοινό της:





-Το T-Fit κούμπωμα, που είναι εξοπλισμένο με πλήρες dive extension.
-Τις οδοντώσεις στη στεφάνη και την κορώνα που είναι βαθύτερες και μεγαλύτερες, σχεδόν όσο και στα αντίστοιχα  Rolex.
-Το ακτινωτό φινίρισμα της στεφάνης
-Το Sunray effect του καντράν
-Τα monoblock indices

Τα ανωτέρω φαίνεται να αποτελούν τις νέες "σχεδιαστικες υπογραφες"- design της Tudor.

Στο χέρι φοριέται πάρα πολύ άνετα ενώ το μπρασελέ δεν εχει την τάση να τραβάει τρίχες σαν του κλασικού Pelagos.

Μολονότι μικρότερο σε μέγεθος, το νέο  Πέλαγος δεν είναι όσο ελαφρύ θα περίμενα, γεγονός που προσμετρώ στα θετικά.

Εκτός από το Πέλαγος, είχα την τύχη να δοκιμάσω και το PRO.





Το οποίο ναι μεν είναι ενα παχουλό ρολογάκι και κανείς θα μπορούσε να ισχυριστεί πως σε συνδυασμό με τη μειωμένη διάμετρο δείχνει έτι παχυλότερο...

Ωστόσο

Μπορώ να ζήσω με το ύψος του καθώς το φάλτσο στα πλάγια κατω μερη της κασας έχει διατηρηθεί αν και κατα τη γνωμη μου καλό θα ήταν να είχαν διατηρήσει και τις beveled ακμές στο πάνω μέρος. Δεν πειράζει.

Το φινίρισμα της στεφάνης είναι και αυτό όμορφα ακτινωτό ενώ μεταξύ κορωνας και κασας πλέον δεν παρεμβαλλεται ο γνωστος αποστάτης. Η κορώνα φέρει και αυτή εντονότερες οδοντώσεις που την κάνουν πάρα πολύ πιο εύχρηστη και εργονομική.

Κατά τη γνώμη μου την παράσταση κλέβουν οι monobloc indices και ο χρωματισμούς τους που ενώ έχει επιλεγεί σκόπιμα ώστε να προσδίδει ένα νοσταλγικό τόνο, κατά κάποιο τρόπο αποφεύγει να πέσει στην παγίδα της ψευδοπατίνας.
Ξανά, οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν την πλήρη αισθητική και αίσθηση του ρολογιού.
Το υφαντο λουράκι / ιμάντας είναι της γνωστής ποιότητας και η μπούκλα έχει νέο λογότυπο το οποίο ξέχασα να απαθανάτισω... (ζητώ ταπεινά συγγνώμη)

Και ένα όμορφο δωράκι από το κατάστημα, σε συνέχεια της εκδήλωσης στον Αστέρα τον περασμένο μήνα...



Με αυτόγραφο του David...



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2022, 08:55:00 μμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος Nik@zen

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1617 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 09:35:28 πμ »
πολύ όμορφα και τα 2...
απo Breitling Superocean heritage θεωρείται "καλύτερη" μηχανή?
από εκπτώσεις τι παίζουν? τα χάλια της Rolex?

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1618 στις: Οκτώβριος 12, 2022, 10:04:55 πμ »
Η μηχανή Β20 είναι ισάξια στην πραγματικότητα με την ΜΤ5612. Αμφότερες παράγονται από την Kenissi, η οποία ιδρύθηκε το 2016 με σύμπραξη Tudor+Breitling ως απάντηση στην περιορισμένη διαθεσιμότητα των ΕΤΑ και που πλέον παράγει μηχανισμούς για όλο και περισσότερους οίκους συμπεριλαμβανομένου του Cartier.

Δυστυχώς εκπτώσεις δεν προβλέπονται...Ωστόσο οι (υπερ)αισιόδοξες τιμές στη δευτερογενή αγορά επιδέχονται αρκετό παζάρι.

Αποσυνδεδεμένος konden

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #1619 στις: Οκτώβριος 16, 2022, 01:52:19 μμ »
Είχα την ευκαιρία σήμερα να δω από κοντά κα να δοκιμάσω το νέο Pelagos 39.

Πανέμορφο ρολόι. Οι φωτογραφίες σε συνθήκες φωτισμού καταστήματος δεν αποτυπώνουν επαρκώς το αισθητικό αποτέλεσμα.

Ιδιαίτερα θετικές οι εντυπώσεις, με ορισμένες σημαντικές λεπτομέρειες που κατά τη γνώμη μου κάνουν τη διαφορά από το κλασικό 42άρι και συνάμα αποτελούν απόδειξη πως η Τudor "ακούει" το κοινό της:





-Το T-Fit κούμπωμα, που είναι εξοπλισμένο με πλήρες dive extension.
-Τις οδοντώσεις στη στεφάνη και την κορώνα που είναι βαθύτερες και μεγαλύτερες, σχεδόν όσο και στα αντίστοιχα  Rolex.
-Το ακτινωτό φινίρισμα της στεφάνης
-Το Sunray effect του καντράν
-Τα monoblock indices

Τα ανωτέρω φαίνεται να αποτελούν τις νέες "σχεδιαστικες υπογραφες"- design της Tudor.

Στο χέρι φοριέται πάρα πολύ άνετα ενώ το μπρασελέ δεν εχει την τάση να τραβάει τρίχες σαν του κλασικού Pelagos.

Μολονότι μικρότερο σε μέγεθος, το νέο  Πέλαγος δεν είναι όσο ελαφρύ θα περίμενα, γεγονός που προσμετρώ στα θετικά.

Εκτός από το Πέλαγος, είχα την τύχη να δοκιμάσω και το PRO.





Το οποίο ναι μεν είναι ενα παχουλό ρολογάκι και κανείς θα μπορούσε να ισχυριστεί πως σε συνδυασμό με τη μειωμένη διάμετρο δείχνει έτι παχυλότερο...

Ωστόσο

Μπορώ να ζήσω με το ύψος του καθώς το φάλτσο στα πλάγια κατω μερη της κασας έχει διατηρηθεί αν και κατα τη γνωμη μου καλό θα ήταν να είχαν διατηρήσει και τις beveled ακμές στο πάνω μέρος. Δεν πειράζει.

Το φινίρισμα της στεφάνης είναι και αυτό όμορφα ακτινωτό ενώ μεταξύ κορωνας και κασας πλέον δεν παρεμβαλλεται ο γνωστος αποστάτης. Η κορώνα φέρει και αυτή εντονότερες οδοντώσεις που την κάνουν πάρα πολύ πιο εύχρηστη και εργονομική.

Κατά τη γνώμη μου την παράσταση κλέβουν οι monobloc indices και ο χρωματισμούς τους που ενώ έχει επιλεγεί σκόπιμα ώστε να προσδίδει ένα νοσταλγικό τόνο, κατά κάποιο τρόπο αποφεύγει να πέσει στην παγίδα της ψευδοπατίνας.
Ξανά, οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν την πλήρη αισθητική και αίσθηση του ρολογιού.
Το υφαντο λουράκι / ιμάντας είναι της γνωστής ποιότητας και η μπούκλα έχει νέο λογότυπο το οποίο ξέχασα να απαθανάτισω... (ζητώ ταπεινά συγγνώμη)

Και ένα όμορφο δωράκι από το κατάστημα, σε συνέχεια της εκδήλωσης στον Αστέρα τον περασμένο μήνα...



Με αυτόγραφο του David...

Καλησπέρα φίλε v_s! Που το βρήκες το 39άρι Pelagos; Έχω πάει σε Πατσεά και Κέσσαρη στην Αθήνα αλλά προς το παρόν δεν το έχουν φέρει και μάλλον θα το έχουν μετά τις γιορτές.

Σε τιμή για όσους ενδιαφέρονται βγαίνει στα €4κ και κάτι ψιλά και μάλλον σε αυτή τη φάση δεν παίζει καμία έκπτωση..