Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365976 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 06:34:15 μμ »
:2thumbs: B01 Θοδωρή    ;)
Και τα μυαλά στα κάγκελααααα!!!!!!  :supz: :supz: :supz: :supz: :supz: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 06:42:22 μμ »
Και τα μυαλά στα κάγκελααααα!!!!!!  :supz: :supz: :supz: :supz: :supz: :respect: :respect: :respect:

 :supz: :supz: :supz: Γιατί έτσι μας αρέσει Κωνσταντίνε  :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Leroi

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 05, 2012, 05:02:22 μμ »
Καλησπέρα. Συγνώμη, αλλά θα μπορούσε κάποιος γνώστης για TAG HEUER να μου στείλει ένα inbox να ζητήσω μια χάρη..?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:27:22 μμ »
Συμφωνώ με τον erizzz.
Αν κάποιος δεν γουστάρει κάποιο μέλος ας μην απαντάει ή ας μην διαβάζει τα θέματά του εύκολο είναι.
Αν εκφράσω και εγώ την προσωπική μου άποψη για τα SEIKO,CITIZEN,CASIO,ΟRΙΕΝΤ παίζει να είμαι και εγώ troll??
Aς δούμε λοιπόν.
Η αποψή μου για τις S,C,C,O : Eκτός από μερικά μοντέλα που βλέπονται 15% του συνόλου που παράγουν και ακόμη λιγότερο πραγματικά ωραία 5% τα υπόλοιπα είναι...
Στα links του erizz για τη Seiko έχει 1μύριο ρολόγια και από αυτά όλοι θα παίρναν το monster άντε και κανά 5-10 άλλα. Και από τα 1000 G-shock πόσα θα πωλούνταν σε αγγελία στο Forum...ένα mudman ένα frogman και καμιά δεκαριά ακόμα και από Citizen τα aqualand promaster και κανά nighthawk δηλαδή 5 ρολόγια στα 100+ που βγάζει.
Άμα φτιάχνεις τα ρολόγια με το τσουβάλι με Japan design για Γιαπωνέζους που ντύνονται σαν manga ΟΚ αλλά για Ευρώπη...+ ότι το κύρος τις εταιρίας πέφτει τόσο ώστε Αnanta των 2000ευρω να φεύγει στα 600.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:28:14 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:10:19 μμ »
Συμφωνώ με τον erizzz.
Αν κάποιος δεν γουστάρει κάποιο μέλος ας μην απαντάει ή ας μην διαβάζει τα θέματά του εύκολο είναι.
Αν εκφράσω και εγώ την προσωπική μου άποψη για τα SEIKO,CITIZEN,CASIO,ΟRΙΕΝΤ παίζει να είμαι και εγώ troll??
Aς δούμε λοιπόν.
Η αποψή μου για τις S,C,C,O : Eκτός από μερικά μοντέλα που βλέπονται 15% του συνόλου που παράγουν και ακόμη λιγότερο πραγματικά ωραία 5% τα υπόλοιπα είναι...
Στα links του erizz για τη Seiko έχει 1μύριο ρολόγια και από αυτά όλοι θα παίρναν το monster άντε και κανά 5-10 άλλα. Και από τα 1000 G-shock πόσα θα πωλούνταν σε αγγελία στο Forum...ένα mudman ένα frogman και καμιά δεκαριά ακόμα και από Citizen τα aqualand promaster και κανά nighthawk δηλαδή 5 ρολόγια στα 100+ που βγάζει.
Άμα φτιάχνεις τα ρολόγια με το τσουβάλι με Japan design για Γιαπωνέζους που ντύνονται σαν manga ΟΚ αλλά για Ευρώπη...+ ότι το κύρος τις εταιρίας πέφτει τόσο ώστε Αnanta των 2000ευρω να φεύγει στα 600.

στα περισσότερα συμφωνω...

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:25:00 μμ »
650 oxi 600 μην το ξεφτιλιζεις τοσο :mg:

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:26:35 μμ »
@Istar

Προφανώς και ο λόγος για το όποιο "κράξιμο" δεν είναι οτι δεν του αρέσουν τα σεικο και τα οριεντ, σε πολλούς δεν αρέσουν...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:03:05 πμ »
@Istar
Ελπίζω σε λίγα χρόνια να είσαι ακόμη εδώ για να ξαναμιλήσουμε για τις τιμές και το κύρος των Γιαπωνέζων! Επειδή δεν ξέρω την ηλικία σου αν ανατρέξει κανείς στα τέλη του 70 και στις αρχές του 80 τα TOYOTA ήταν σε κύρος χειρότερα κι από ... "κινέζικα"! Σήμερα???

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:39:31 πμ »
@Istar
Ελπίζω σε λίγα χρόνια να είσαι ακόμη εδώ για να ξαναμιλήσουμε για τις τιμές και το κύρος των Γιαπωνέζων! Επειδή δεν ξέρω την ηλικία σου αν ανατρέξει κανείς στα τέλη του 70 και στις αρχές του 80 τα TOYOTA ήταν σε κύρος χειρότερα κι από ... "κινέζικα"! Σήμερα???

Φιλικά
Νίκος



+ 1000 ( αλλά ένας άγραφος κανόνας του marketing λέει οτι όταν ενα brand παράγει πολλά όμοια προϊόντα και σε σύντομο         χρονικό διάστημα προκαλεί συνγχηση στο αγοραστικό κοινό και υπάρχει κίνδυνος μερικά απο αυτά να απαξιωθούν σύντομα )

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:55:24 πμ »
@Istar
Ελπίζω σε λίγα χρόνια να είσαι ακόμη εδώ για να ξαναμιλήσουμε για τις τιμές και το κύρος των Γιαπωνέζων! Επειδή δεν ξέρω την ηλικία σου αν ανατρέξει κανείς στα τέλη του 70 και στις αρχές του 80 τα TOYOTA ήταν σε κύρος χειρότερα κι από ... "κινέζικα"! Σήμερα???

Φιλικά
Νίκος

Φιλε Νικο,
επειδη η δικη μου ηλικια μου επιτρεπει να εχω αποψη στο συγκεκριμενο θεμα,η απαντηση μου ειναι:το ιδιο!!!!
Μπορει να ειναι τερατα αξιοπιστιας και ως εκ τουτου να απολαμβανουν το θαυμασμο-και δικαια-πολλων,αλλα σε θεμα κυρους απεχουν μακραν απο τις κλασικες αυτοκινητοβιομηχανιες.
Το ιδιο συμβαινει με τα ρολογια,καταπληκτικες μηχανες,οι οποιες ομως σε κυρος δεν στεκονται ουτε καν λιγο πισω απο τις παραδοσιακες εταιρειες του χωρου!!

Φιλικα
Σπυρος
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 09:18:47 πμ »
Φιλε Νικο,
επειδη η δικη μου ηλικια μου επιτρεπει να εχω αποψη στο συγκεκριμενο θεμα,η απαντηση μου ειναι:το ιδιο!!!!
Μπορει να ειναι τερατα αξιοπιστιας και ως εκ τουτου να απολαμβανουν το θαυμασμο-και δικαια-πολλων,αλλα σε θεμα κυρους απεχουν μακραν απο τις κλασικες αυτοκινητοβιομηχανιες.
Το ιδιο συμβαινει με τα ρολογια,καταπληκτικες μηχανες,οι οποιες ομως σε κυρος δεν στεκονται ουτε καν λιγο πισω απο τις παραδοσιακες εταιρειες του χωρου!!

Φιλικα
Σπυρος

Όσο και εάν είμαι τεράστιος fan των Γιαπωνέζικων και ειδικά των high-end συμφωνώ με τον Dr. Σπαϊρους! Το μόνο μέρος που έχουν ίδιο κύρος είναι στην Ιαπωνία όπου η κουλτούρα είναι τέτοια που το επιτρέπει.

Μόνο εκεί μπορεί μια εταιρεία να έχει τεράστια γκάμα προϊόντων από πολύ φθηνό μέχρι πανάκριβο και να χαίρουν όλα της ίδιας εκτίμησης στην κατηγορία τους. Γιαυτό δεν υπάρχει η Lexus στην Ιαπωνία και λέγεται απλά Toyota Aristo...σαν "πρώτη σειρά" της Toyota.

Εν τέλει τα high-end Γιαπωνέζικα παραμένουν niche κατηγορία -- συγκριτικά με τα Δυτικά όπου εάν θέλεις να κάνεις άλλα προϊόντα απλά κάνεις νέα εταιρεία με νέο όνομα.

Καθαρά από θέμα κύρους από τον μέσο καταναλωτή πάντα...

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:09:11 πμ »
Παρα πολυ σωστος ο Σπυρος! ( Gerogian ) !! :)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:09:31 πμ »
Όσο και εάν είμαι τεράστιος fan των Γιαπωνέζικων και ειδικά των high-end συμφωνώ με τον Dr. Σπαϊρους! Το μόνο μέρος που έχουν ίδιο κύρος είναι στην Ιαπωνία όπου η κουλτούρα είναι τέτοια που το επιτρέπει.

Μόνο εκεί μπορεί μια εταιρεία να έχει τεράστια γκάμα προϊόντων από πολύ φθηνό μέχρι πανάκριβο και να χαίρουν όλα της ίδιας εκτίμησης στην κατηγορία τους. Γιαυτό δεν υπάρχει η Lexus στην Ιαπωνία και λέγεται απλά Toyota Aristo...σαν "πρώτη σειρά" της Toyota.
Εν τέλει τα high-end Γιαπωνέζικα παραμένουν niche κατηγορία -- συγκριτικά με τα Δυτικά όπου εάν θέλεις να κάνεις άλλα προϊόντα απλά κάνεις νέα εταιρεία με νέο όνομα.

Καθαρά από θέμα κύρους από τον μέσο καταναλωτή πάντα...

Φιλτατε και μια φορα που συφωνουμε!!!!! ;D ;D
Πραγματικα η  Lexus ειναι απολυτα χαρακτηριστικο παραδειγμα της προσπαθειας μιας κολλοσσιαιας τεχνολογικα -πλην ομως μετριου κυρους-εταιρειας να ανεβει ''κοινωνικα''.
Και ειναι θεμα κουλτουρας βεβαια,που αλλαζει πολυ-πολυ δυσκολα(αν αλλαζει).
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:24:50 πμ »
Φίλε Σπύρο,
νομίζω ότι καταλαβαίνεις το πνεύμα με το οποίο αντιμετωπίζω πλέον τα high-end ρολόγια από Ιαπωνία! Με λίγα λόγια το κύρος "χτίζεται" και η κουλτούρα αλλάζει, σιγά-σιγά αλλά σταθερά! Το ANANTA μου έχει απίστευτο κύρος στα μάτια μου και το συγκρίνω με αρκετά καλοπληρωμένα ...

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:48:52 πμ »
Φίλε Σπύρο,
νομίζω ότι καταλαβαίνεις το πνεύμα με το οποίο αντιμετωπίζω πλέον τα high-end ρολόγια από Ιαπωνία! Με λίγα λόγια το κύρος "χτίζεται" και η κουλτούρα αλλάζει, σιγά-σιγά αλλά σταθερά! Το ANANTA μου έχει απίστευτο κύρος στα μάτια μου και το συγκρίνω με αρκετά καλοπληρωμένα ...

Φιλικά
Νίκος

Φιλε Νικο,
θεωρω οτι οι γνωστες ενος αντικειμενου,δεν αποτελουν τη πλατια μαζα των καταναλωτων,απο την οποια ομως δυστυχως καθοριζεται η εμπορικη και ''κοινωνικη'' πορεια του αντικειμενου.
Στα δικα σου ματια λοιπον το ΑΝΑΝΤΑ ,προφανως και στων περισσοτερων εδω μεσα, εχει απιστευτο κυρος,ομως ο φιλος Βλασσης παραλιγο να τσονταρει κι'απο την τσεπη του για να το αγορασει καποιος.Αντιθετα ενα ....παλιοROLEX δεν προλαβαινει να μπει αγγελια και εχει πουληθει(οπως και πολλα αλλα ''βαρια'' ονοματα του χωρου).
Η πραξη λοιπον λεει οτι απεχουν πολυ ακομα να-και πραγματικα αμφιβαλλω αν ποτε-φτασουν το κυρος των αλλων.
Ο χρονος θα δειξει(αν και το  παραδειγμα των αυτοκινητων,που προυπαρχει)ειναι ψιλοαπογοητευτικο!!!

Παντα φιλικα
Σπυρος
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:04:27 μμ »
γιατι να παιρνουμε ρολογια με βαση το κυρος που εχουν?πιστευω οτι πρωτα πρεπει να κοιταμε αν μας αρεσουν,οντως τα αναντα ειναι εξαιρετικα ρολογια αλλα εδω δεν τα θεωρουν ρολογια πολυτελειας,κ οχι μονο τα αναντα ,κ τα grand seiko πιστευω καπως ετσι τα θεωρουν

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:05:26 μμ »
Φιλε Νικο,
θεωρω οτι οι γνωστες ενος αντικειμενου,δεν αποτελουν τη πλατια μαζα των καταναλωτων,απο την οποια ομως δυστυχως καθοριζεται η εμπορικη και ''κοινωνικη'' πορεια του αντικειμενου.
Στα δικα σου ματια λοιπον το ΑΝΑΝΤΑ ,προφανως και στων περισσοτερων εδω μεσα, εχει απιστευτο κυρος,ομως ο φιλος Βλασσης παραλιγο να τσονταρει κι'απο την τσεπη του για να το αγορασει καποιος.Αντιθετα ενα ....παλιοROLEX δεν προλαβαινει να μπει αγγελια και εχει πουληθει(οπως και πολλα αλλα ''βαρια'' ονοματα του χωρου).
Η πραξη λοιπον λεει οτι απεχουν πολυ ακομα να-και πραγματικα αμφιβαλλω αν ποτε-φτασουν το κυρος των αλλων.
Ο χρονος θα δειξει(αν και το  παραδειγμα των αυτοκινητων,που προυπαρχει)ειναι ψιλοαπογοητευτικο!!!

Παντα φιλικα
Σπυρος

Αγαπητέ φίλε Σπύρο,

εννοείται ότι συμφωνώ με την επισήμανση για τους "πολλούς" αλλά νομίζω ότι τα φόρα των ωρολογόφιλων είναι μάλλον μια απεικόνιση του μέλλοντος σε κάποιο βαθμό οπότε πιστεύω ότι η απόκτηση κύρους για τα γιαπωνέζικα είναι απλά θέμα χρόνου!

Εννοείται Φιλικά όπως πάντα
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:11:41 μμ »
Αγαπητέ φίλε Σπύρο,

εννοείται ότι συμφωνώ με την επισήμανση για τους "πολλούς" αλλά νομίζω ότι τα φόρα των ωρολογόφιλων είναι μάλλον μια απεικόνιση του μέλλοντος σε κάποιο βαθμό οπότε πιστεύω ότι η απόκτηση κύρους για τα γιαπωνέζικα είναι απλά θέμα χρόνου!

Εννοείται Φιλικά όπως πάντα
Νίκος

Μη ξεχνας παντως φιλε Νικο,οτι το ΑΝΑΝΤΑ σε φορουμ ωρολογοφιλων δυσκολευτηκε να ''χαριστει''!!!!
Ιδωμεν.

Απολυτα φιλικα
Σπυρος
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:16:51 μμ »
ακομη κ αυτο θα δυσκολευοταν ,το οποιο ειναι ενα ρολοι πολυ μπροστα
http://www.seikocenter.fr/collection-grand-seiko#2

τα Breitling με την Β17 μεσα, αν κ φτηνοτερα πωλουντε πιο ευκολα κ πιο ακριβα σαν μεταχειρισμενα

πεστε μου ειλικρινα πιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο ρολοι ,αυτο το σεικο η το B heritage

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:23:17 μμ »
αν και το  παραδειγμα των αυτοκινητων,που προυπαρχει ειναι ψιλοαπογοητευτικο!!!
Εδώ δε μπορώ,παρά να συμφωνήσω.
Δεν ξέρω το κύρος που είχαν τα Toyota της δεκαετίας του '70,σε σχέση με το κύρος που έχουν σήμερα.Ξέρω όμως ότι αυτά που κατασκευάζονται στις μέρες μας είναι υποδεέστερα έναντι εκείνων περασμένων δεκαετιών.
πιστεύω ότι η απόκτηση κύρους για τα γιαπωνέζικα είναι απλά θέμα χρόνου!
Μακάρι να βγεις αληθινός,γιατί είναι ρολόγια που το αξίζουν με το παραπάνω,αν και πολυ αμφιβάλλω.
Επι σειρά δεκαετιών αποδεικνύουν την αξιοπιστία τους,την ποιότητά τους και την αντοχή τους μέσα στο χρόνο,παρ'όλα αυτά όμως παραμένουν χαμηλά στην εκτίμηση των περισσοτέρων καταναλωτών.
Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι τα επόμενα χρόνια;