Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 207594 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:07:13 μμ »
Έβαλα τελικά ένα ρολόι στο μηχάνημα  και μετά από τρία 24ωρα το ρολόι "κέρδισε" 2 δευτερόλεπτα!!!

Το ρολόι είναι IWC Portuguese Perpetual Calendar Platinum Limited to 250 και το φοράω 5 χρόνια και το μηχάνημα είναι Underwood, από τα καλύτερα της αγοράς.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. george_ όλα αυτά τα ποστ που έγραψαν διάφοροι και εγώ και αφορούν την μέτρηση απο εμάς τους ίδιους των ρολογιών μας, δεν θα έπρεπε να γίνουν ένα τόπικ; Προτείνω τίτλο "Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:12:30 μμ από Nanagno »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:21:17 μμ »
Έβαλα τελικά ένα ρολόι στο μηχάνημα  και μετά από τρία 24ωρα το ρολόι "κέρδισε" 2 δευτερόλεπτα!!!

Το ρολόι είναι IWC Portuguese Perpetual Calendar Platinum Limited to 250 και το φοράω 5 χρόνια και το μηχάνημα είναι Underwood, από τα καλύτερα της αγοράς.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. george_ όλα αυτά τα ποστ που έγραψαν διάφοροι και εγώ και αφορούν την μέτρηση απο εμάς τους ίδιους των ρολογιών μας, δεν θα έπρεπε να γίνουν ένα τόπικ; Προτείνω τίτλο "Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο"
Σε τι μηχανημα αναφερεσε μηχανιμα που αλαζει θεσεις σε ενα ρολοι oxi timegrapher?
ΥΓ
το Rolex μου σας νικαει κατα κρατος  ;D με το -1 sec/day (αυτο εχει βαλει σκοπο να με τρελανει το παρατηρω συνεχεια και τα παει ολο και καλυτερα -1~+1 sec/day max)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:33:28 μμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:31:56 μμ »
το Seiko premier με την 6R20, μετά από ενάμιση μήνα είναι σταθερά στο +1, +2 sec/day.
Δεν το έχω βάλει σε μηχάνημα, το μέτρησα 3 φορές με το ρολόϊ του υπολογιστή. Το φοράω όλη μέρα, και το βράδυ που το βγάζω, το τοποθετώ με το καντράν επάνω.

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:33:48 μμ »
Κερδίζω, κερδίζω!!!!! Το 090 την τελευταία φορά που το μέτρησα (πριν ένα-δυο μήνες) έχανε περίπου 20 δευτερόλεπτα την ημέρα.  :) ??? :) ???

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 03:41:23 μμ »
Τώρα που να κάθομαι να μετράω το κάθε ρολόι! Έχω πάψει να ασχολούμαι.

Περυσι είχα δει πως το Ταγκ Χόιερ σούπερ προφέσιοναλ πήγαινε πίσω ένα δευτερόλεπτο το μήνα. Δηλ. κατά προσέγγιση 12 δευτερόλεπτα το χρόνο. Πήγαινε καλά; μήπως να το δει κανένας μάστορας;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 05:01:39 μμ »
  Είπα να μην πω τίποτα γιατί πάλυ ψείρα θα με λέγατε ...
Αλλά αφού το ξεκινήσαμε ας πω ...

Από της τρις του μηνός μέχρι σήμερα 18/ έχει χάση συνολικά 3 sec δευτερόλεπτα ...
3-18= 15 ημέρες -1,5 sec/~week !!!

Βέβαια ομολογώ ότι το πιω απίστευτο παραμένει του φίλου μας Δημήτρη- blackbird .

Φιλικά Στέφανος.


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 09:05:40 μμ »
  Είπα να μην πω τίποτα γιατί πάλυ ψείρα θα με λέγατε ...
Αλλά αφού το ξεκινήσαμε ας πω ...

Από της τρις του μηνός μέχρι σήμερα 18/ έχει χάση συνολικά 3 sec δευτερόλεπτα ...
3-18= 15 ημέρες -1,5 sec/~week !!!

Βέβαια ομολογώ ότι το πιω απίστευτο παραμένει του φίλου μας Δημήτρη- blackbird .

Φιλικά Στέφανος.



ε ναι αλλα και εσυ μια χαρα τα πας ;)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 12:12:16 πμ »
ε ναι αλλα και εσυ μια χαρα τα πας ;)
Έχει στρώσει αλλά με μια ανεπαίσθητη αυξητική τάση, ήταν -1,5/day πήγε στο -1,3/day στο -1,2/day στο -1/day,
και τώρα σε αυτό.
Μπορεί να είναι και παροδικό γιατί 2 εβδομάδες μετά την ρύθμιση και για μία εβδομάδα ήταν στο 0 ...!
Για να δούμε από περιέργεια, γιατί εγώ είμαι ευχαριστημένος και με το -4+6/day ή και με το -1/day ... ;D
Σίγουρα θα προτιμούσα το +2/day αλλά αυτό είναι σε άλλο πλανήτη ...
Ή να το πω αλλιώς ας είχα ένα συγκεκριμένο ρολόι (Extrim LAB) και ας πήγαινε +15/day !!! ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 12:30:12 μμ »
To Velatura με την 8R28, μετά από μια εβδομάδα είναι +15 sec. Το παράξενο είναι οτι την πρώτη μέρα "κέρδισε" 10 sec, και από εκεί και πέρα....COSC και βάλε ;D

Stef το επόμενο θα είναι το Venus ;)

Φιλικά Γιώργος

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kikis7_123

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 06:10:52 μμ »
ρε παιδια,καλησπερα,ειμαι καινουριος στο φορουμ.πηρα τις προαλλες απ'το ebay ενα engelhardt αυτοματο και πηγαινει μπροστα καθε μερα σχεδον ενα λεπτο και μου λενε τωρα αυτοι απο τη γερμανια οτι ειναι λογικο...καιγομαι...εχει δυο χρονια εγγυηση και μου λεει οτι τα αυτοματα ετσι ειναι,χανουν ακομα και ενα λεπτο την ημερα.τι λετε ρε παιδια????

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 06:15:10 μμ »
από την στιγμή που το ρολόι δεν έχει ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ χρονομέτρου μπορεί να έχει "οποιαδήποτε" απόκλιση...:( (πολλά ρολόγια δεν έχουν ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ χρονομέτρου και είναι καλύτερα από αυτά που έχουν, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας)

από την άλλη μπορείς να το πας σε έναν τεχνικό της αρεσκείας σου και να στο "φέρει" στα μέτρα σου, με πολύ μικρό κόστος.



Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 06:19:12 μμ »
ρε παιδια,καλησπερα,ειμαι καινουριος στο φορουμ.πηρα τις προαλλες απ'το ebay ενα engelhardt αυτοματο και πηγαινει μπροστα καθε μερα σχεδον ενα λεπτο και μου λενε τωρα αυτοι απο τη γερμανια οτι ειναι λογικο...καιγομαι...εχει δυο χρονια εγγυηση και μου λεει οτι τα αυτοματα ετσι ειναι,χανουν ακομα και ενα λεπτο την ημερα.τι λετε ρε παιδια????

γεια σου
τα αυτοματα εχουν ενα ευρος που μπορει να φτασει και τα 60 δευτερα την ημερα,εξαρταται απο την μηχανη βασικα και την ρυθμιση που εχει Η που μπορει να γινει

δεν γνωριζω τι μηχανη φοραει αλλα οι γερμανοι δεν σου λενε κατι εσφαλμενο.πηγαινε το για ρυθμιση

κινεζικη εχει?ακομα και αυτες μπορουν να εχουν καλη ακριβεια ,οτι αλλα στοιχεια μας δωσεις καλο θα ειναι

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 11:58:07 μμ »
ρε παιδια,καλησπερα,ειμαι καινουριος στο φορουμ.πηρα τις προαλλες απ'το ebay ενα engelhardt αυτοματο και πηγαινει μπροστα καθε μερα σχεδον ενα λεπτο και μου λενε τωρα αυτοι απο τη γερμανια οτι ειναι λογικο...καιγομαι...εχει δυο χρονια εγγυηση και μου λεει οτι τα αυτοματα ετσι ειναι,χανουν ακομα και ενα λεπτο την ημερα.τι λετε ρε παιδια????
60 secs τη μερα= 1800 secs το μηνα...θα εισαι υπερβολικα συνεπης στα ραντεβου σου! :)
Αν το πας για ρυθμιση εχε στο νου σου ,πως μπορει να σου πουν πως θα του κανουν service επισης για να ειναι 100% σιγουροι για το αποτελεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2009, 12:41:25 πμ από cercum »
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2009, 05:05:04 μμ »
Από την 1η του μήνα είμαι στο απίστευτο +2sec συνολικά !!!  :o
Αλλά μάλλον για παροδικό το βλέπω ... :(
   Γιατί έχει αυξητική τάση ...  :-\
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 17, 2009, 05:11:34 μμ »
Στέφανε, αυτό το "έχει αυξητική τάση" με πέθανε. :smt043

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2009, 06:04:35 μμ »
Στέφανε, αυτό το "έχει αυξητική τάση" με πέθανε. :smt043

Θοδωρής.
Ναι βρε όλα τα ρολόγια αν όχι όλα τα περισσότερα (πόσο μάλλον αυτού του επιπέδου)
μπορούν να ρυθμιστούν ακόμα και στο 0 ή έχουν μία θέση που είναι πολύ κοντά στο 0 ...
Το δικό μου όταν το πήρα πέρυσι από την ρύθμιση, ήταν τις πρώτες 2 εβδομάδες στο +3sec/ ημέρα.
Τις επόμενες δυο "πήγε" στο απόλυτο 0sec/ ημέρα.
Και τις επόμενες δυο κατέληξε στο -2sec/ με -3sec/ ανά ημέρα ...

Το καλοκαίρι "ανέβηκε" στο -1,5sec/ με 1,2sec/ ημέρα και παρέμεινε εκεί για αρκετό καιρό !!!

Τους τελευταίους 2 μήνες πέρασε από το -1sec/ στο 0 με +1 με +1,5sec / εβδομάδα !
Γι΄αυτό λέω έχει αυξητική τάση ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2009, 07:03:45 μμ »
Στέφανε, εκπληκτική ακρίβεια το ρολόι, έχω μείνει άφωνος! ???
Αυτό έχει σημασία για μένα, να είναι κάτι ακριβό αλλά να συνοδεύεται από την αντίστοιχη ποιότητα που αναμένεις για τα χρήματά σου, εν προκειμένω, ακρίβεια στη χρονομέτρηση.
 
Απλά διάβασα το thread από την αρχή και η "αυξητική τάση" σε συνδυασμό με αυτό ήταν που με "έστειλε".

  Είπα να μην πω τίποτα γιατί πάλι ψείρα θα με λέγατε ...
Αλλά αφού το ξεκινήσαμε ας πω ...



 :stick2: :stick2: :stick2:      :cheers:
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2009, 07:15:15 μμ »
Φίλοι αν μιλάμε για ακρίβεια στη χρονομέτρηση νομίζω ότι όσοι έχουν δοκιμάσει να μετρήσουν το Ω Seamaster Planet Ocean με την 2500 έμειναν κοντά στο 0 για αρκετό διάστημα. Ενδεικτικά αναφέρω +3sec/week για πάνω από 2 μήνες! Τι να πω ίσως έτυχε σε μένα ... :-)
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 17, 2009, 07:26:27 μμ »
Aγαπητοί φίλοι των μηχανικών ρολογιών, ένας σοφός ωρολογοποιός ( από τους λίγους εναπομείναντες στην Ελλάδα η τουλάχιστον απόσο ξέρω) μου είπε την φράση " Ωρολόγιον λέγεται  δεν λέγεται λεπτολόγιον ούτε δευτερεπτολόγιον" και έτσι μου έφυγε το άγχος αν πάει 2 λεπτά μπροστά η πίσω. Επίσης προσωπική μου άποψη από αρκετά ρολόγια που είχα και τα αγάπαγα συγχρονόζοντο και πορεύοντο με τους ρυθμούς μου και την αγάπη μου σε αυτά με αποτέλεσμα η ακρίβειά τους να ήταν απίστευτη. Μερικά από αυτά που πούλησα όπως πχ ένα Sub μισό-μισό που το πήρε κάποιος μόνο για μούρη(το κατάλαβα αμέσως) του τηλεφωνούσα να τον ρωτήσω πως πάει το ρολόι και μου έλεγε ότι έχει τρελλαθεί και πάει τη μια φορά 10 λεπτά πίσω και την άλλη 15 μπροστά. Του είπα ότι αν το ξαναφόραγα θα πήγαινε στο +0 ( γιατί πράγματι έτσι πήγαινε στο χέρι μου) ....σιγά μην κατάλαβε τι του είπα!!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2009, 07:33:36 μμ »
Aγαπητοί φίλοι των μηχανικών ρολογιών, ένας σοφός ωρολογοποιός ( από τους λίγους εναπομείναντες στην Ελλάδα η τουλάχιστον απόσο ξέρω) μου είπε την φράση " Ωρολόγιον λέγεται  δεν λέγεται λεπτολόγιον ούτε δευτερεπτολόγιον" και έτσι μου έφυγε το άγχος αν πάει 2 λεπτά μπροστά η πίσω. Επίσης προσωπική μου άποψη από αρκετά ρολόγια που είχα και τα αγάπαγα συγχρονόζοντο και πορεύοντο με τους ρυθμούς μου και την αγάπη μου σε αυτά με αποτέλεσμα η ακρίβειά τους να ήταν απίστευτη. Μερικά από αυτά που πούλησα όπως πχ ένα Sub μισό-μισό που το πήρε κάποιος μόνο για μούρη(το κατάλαβα αμέσως) του τηλεφωνούσα να τον ρωτήσω πως πάει το ρολόι και μου έλεγε ότι έχει τρελλαθεί και πάει τη μια φορά 10 λεπτά πίσω και την άλλη 15 μπροστά. Του είπα ότι αν το ξαναφόραγα θα πήγαινε στο +0 ( γιατί πράγματι έτσι πήγαινε στο χέρι μου) ....σιγά μην κατάλαβε τι του είπα!!

Φιλε VCFUN απ το πρωτο σου ποστ δειχνεις ποσο αγαπας & εκτιμας το μηχανικο ρολοι!!! :smt023
Συμφωνω σε ολα & σε καταννοω απολυτα.
Καλωσορισες στην παρεα :)